Kratom: Alternatívne liečivo či rekreačná droga?

Kratom účinky

Počuli ste už o kratome, kontroverznej rastline, ktorej listy sa využívajú ako alternatívne liečivo, ale tiež aj ako rekreačná droga?

Kým vo viacerých krajinách sveta, vrátane tej našej, je jeho predaj zakázaný, v niektorých štátoch si ho môžete zaobstarať na tzv. zberateľské účely. A potom sú tu aj také krajiny, ako napríklad Česko, kde sa ku kratomu bez problémov dostanete.

Čo to ten kratom ale vlastne je? Aké účinky môže mať nielen na telo samotné, ale aj na psychiku? A kde je pravda? Je alebo nie je návykový?

Tento článok má iba informatívny charakter a jeho účelom nie je propagácia, ani podpora užívania kratomu. 

Čo je kratom? 

Kratom alebo aj Mitragyna speciosa, je stále zelený strom, evolučne podobný čajovníku, rastúci v krajinách juhovýchodnej Ázie - v Indonézii, Thajsku či v Malajzii, odkiaľ aj pochádza. Práve v tejto oblasti sa teší veľkej popularite, a to najmä pre svoje stimulačné účinky. 

Prvé oficiálne zmienky o kratome sa objavili už v 19. storočí, kedy tento tropický strom opísal a zdokumentoval známy botanik Pieter Willem Korthals. Krátko na to, kratom zažil nevídaný rozmach. Ten však netrval dlho. 

V 40. rokoch ho totiž v Thajsku zakázali a bol zaradený na zoznam tvrdých drog. A nielen to. Kratomy, ktoré boli dovtedy vysadené, vyrúbali, vypálili a zničili a každého, u koho našli čo i len trochu tejto látky, čakal prísny trest. 

K Thajsku sa postupne pridávali i ďalšie krajiny, no nie všade zostal kratom zakázaný. Aj dnes sa situácia okolo neho často mení.

V mnohých krajinách bol jeho predaj povolený, no neskôr zakázaný, resp. povolený len na zberateľské účely. Inde bol zas zakázaný a neskôr povolený. 

A ako je to u nás?

Ako vyzerá kratom

Kratom alebo aj Mitragyna speciosa, je stále zelený strom, evolučne podobný čajovníku.

Je kratom legálny na Slovensku?

Až do začiatku decembra 2021 bolo možné kúpiť si kratom aj u nás na Slovensku. Od 9. 12. 2021 je však jeho predaj v Slovenskej republike zakázaný.

Ministerstvo vnútra totiž zaradilo kratom do I. skupiny psychotropných látok, a to pre jeho obsah aktívnej zložky alkaloidov mitragynin a 7-hydroxymitragynin s potenciálnymi svalovo-relaxačnými, analgetickými a protizápalovými účinkami. 

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť uvádza, že užívanie kratomu vyvoláva sitmulačné účinky, ako bdelosť, zníženú motorickú koordináciu či točenie hlavy. Navyše, môže byť aj návykové. 

Podľa psychologičky Dany Špringelovej z Centra pre liečbu drogovej závislosti, stúpa u nás na Slovensku užívanie drogy s názvom kratom.


"Z údajov Google Trends vyplýva, že za posledný rok, čo sa týka vyhľadávania pojmu kratom cez internet, tak Slovensko bolo treťou krajinou s najvyššou frekvenciou hľadania kratomu v rámci celého sveta.“

Aké je zloženie kratomu?

Kratom býva zatracovaný práve pre svoje zloženie, ktoré sa však v závislosti od konkrétnej časti stromu líši. 

Celkovo však kratom obsahuje až okolo 40 rôznych alkaloidov, ako napríklad raubasin, mitralactonal či mitraphyline. Ďalej obsahuje i polyfenoly, flavonoidy a glykozidy. 

Účinky kratomu zabezpečujú predovšetkým alkaloidy mitraginín a 7-hydroximitraginin. 

Kratom a jeho účinky

Kratom dokáže pôsobiť nielen na telo, ale aj na psychiku, aj preto možno jeho účinky rozdeliť do dvoch základných skupín, a to na fyzické a kognitívne, resp. psychické. 


Fyzické účinky kratomu

Užívanie kratomu môže vďaka svojim analgetickým účinkom priniesť úľavu od fyzickej bolesti. Je to práve kvôli obsahu alkaloidu s názvom mitragynín.

Dokáže uľaviť aj od kašľu a byť nápomocný pri chrípke či prechladnutí. 

Pôsobí stimulačne (aj v sexuálnej oblasti), ale tiež i sedatívne (podľa dávky).

Pri vyšších dávkach však môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie či žalúdočné kŕče.


Kognitívne účinky kratomu

Kratom vplýva aj na psychiku, potláča úzkostné stavy, pomáha sústrediť sa, motivuje a zvyšuje mentálnu aktivitu.

Zlepšuje tiež schopnosť komunikácie a zvyšuje potrebu socializácie. 

Veľmi veľa sa hovorí aj o účinnosti kratomu pri odvykaní od závislosti, či už na alkohole alebo na drogách. 

V čase pandémie koronavírusu zas kratom získal na popularite pre svoje údajne priaznivé účinky na podporu imunitného systému. 

Niektorí po kratome siahajú kvôli jeho schopnosti znižovať chuť do jedla a byť teda nápomocný pri zhadzovaní prebytočných kilogramov. 

Kratom vedľajšie účinky

Pri prijatí vyššej dávky kratomu sa môže objaviť nevoľnosť, zvracanie či žalúdočné kŕče.

Pozor na prijatú dávku, ale aj typ kratomu!

Účinky kratomu závisia vo veľkej miere od prijatej dávky.

Pri nízkych dávkach (do 5 g) kratom funguje ako stimulant, teda dodáva energiu, zvyšuje bdelosť, motivuje. 

Prijatie vyššej dávky kratomu (viac ako 5 g) zas pôsobí na organizmus sedatívne, tlmí emócie a môže tiež vyvolávať euforické stavy, teda podobne ako marihuana či alkohol. 

Vyššie dávky môžu spôsobiť tiež nevoľnosť, točenie hlavy či podráždenie žalúdka. 

Prvé účinky možno pozorovať už do piatich minút od prijatia kratomu, pričom môžu v závislosti od skonzumovanej dávky, ako aj rýchlosti vstrebávania pretrvávať 1,5 až 6 hodín. 

Účinky podľa typu kratomu

Pôsobenie kratomu sa odvíja aj od jeho typu.

Poznáme tri hlavné odrody kratomu, a to kratom biely, zelený a červený. 

Kým biely, ako aj zelený kratom sa vyznačuje vyššími stimulačnými účinkami, čevený kratom má zas intenzívnejšie analgetické účinky. 

Stretnúť sa tiež môžete s kratomom zlatým, hnedým a žltým. 

Kratom zelený

Kratom červený

Kratom biely

Ostatné druhy kratomu

Kratom: Áno či nie? Prečo je kontroverzný?

Najväčším problém kratomu je, že doteraz nebol dostatočne preskúmaný a nejestvuje teda ani dostatok dôkazov o jeho účinkoch či bezpečnosti.

Aj práve preto sa oficiálne neodporúča na lekárske použitie. 

Poukazuje sa na jeho vysoký obsah alkaloidov, ktoré majú na ľudský organizmus rôznorodé účinky - od povzbudzujúcich, stimulačných, analgetických, cez fyziologické až po narkotické a toxické.  

Spôsobuje užívanie kratomu závislosť? Abstinenčné príznaky

Kratom je veľmi často zatracovaný aj pre riziko vzniku závislosti, ktorá hrozí pri nadmernom a častom užívaní.

Ak si telo zvykne na svoju dávku kratomu, ktorá zrazu neprichádza, objavujú sa abstinenčné príznaky v podobe nechutenstva, porúch nálad, nedostatku energie, bolesti svalov, nespavosti či hypertenzie, teda podobne ako pri tradičných opiátoch. 

Kratom kontraindikácie

Pozor si treba dať aj na kombináciu kratomu a iných opiátov, a rozhodne sa jej vyhnúť, pretože môže spôsobovať stavy ohrozujúce život. 

Neodporúča sa ani kombinácia kratomu s alkoholom, ktorý by mohol zosilniť nežiadúce účinky tejto rastliny.

Kratom a alkohol

Kratom sa rozhodne nemá užívať v kombinácii s alkoholom. 

Formy kratomu

Kratom býva spracovávaný a následne distribuovaný vo viacerých formách. 

Jednou z možností sú drvené listy, ktoré sa vyrábajú vysušením a drvením či rozsekaním na malé čiastočky. Sú vhodné na vytvorenie odvaru či čaju z kratomu. 

Keďže pri tejto forme nedochádza k mletiu, býva cenovo dostupnejšia. 

Stretnúť sa tiež môžete s práškom z listov, ktorý predstavuje najdostupnejšiu alternatívu. Pripraviť ho možno rozmiešaním v teplej alebo v studenej vode.

Často vyhľadávaný je aj extrakt z kratomu, ktorý však pomerne ťažko zohnať a diskutabilná je aj jeho kvalita. 

Dávkovanie: Ako užívať kratom?

Ako sme už spomenuli vyššie, veľmi dôležitú úlohu zohráva pri kratome jeho dávka. Vyššie dávky totiž môžu priniesť nežiadúce účinky a z dlhodobého hľadiska môžu tiež spôsobovať závislosť. 

Za nízku a aj relatívne bezpečnú dávku je považované prijatie kratomu v množstve od 2 - 5 gramov, t. j. 1 až 3 čajové lyžičky. 

Stredná dávka predstavuje 6 až 10 gramov kratomu, teda 3 až 5 čajových lyžičiek a vysoká dávka 10 a viac g kratomu (5 a viac čajových lyžičiek). 

Pre koho kratom nie je vhodný?

O bezpečnosti užívania kratomu je vo všeobecnosti nedostatok informácií a dôkazov, no obzvlášť opatrné by mali byť vybrané skupiny ľudí, a to: 

  • tehotné a dojčiace ženy,
  • ľudia s nízkym tlakom,
  • osoby užívajúce alkohol,
  • ľudia s mentálnymi poruchami. 

Na záver

Aj keď vás možno kratom láka svojimi účinkami, majte na pamäti, že v našich končinách je zakázaný. 

Neodporúčajú ho ani odborníci, podľa ktorých nejestvuje dostatok dôkazov a výskumov potvrdzujúcich jeho účinky. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar