Tabletky na spanie - recenzie a hodnotenia


Autori: Lenka Riganová, PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková | Aktualizované: 15. 03. 2020

Tieto tabletky na spanie odporúčame

Calmin

Vhodný aj na dlhodobé užívanie

Kombinácia účinných prírodných látok, pre zlepšenie kvality spánku.

cena od 12 €

Tabletky na spanie Zerex Pillow

Bez vedľajších účinkov

Produkt s čistým prírodným zložením, bez vedľajších účinkov.

cena od 18 €

Stressfix

Prírodné zloženie

Prípravok s obsahom prírodných extraktov, vitamínov a minerálov. 

cena od 49 €

Recenzie tabletiek na spanie

15 hodín sme spomedzi všetkých dostupných prípravkov na spanie hľadali, porovnávali a vyberali tie najúčinnejšie. Naše analyzovanie vyústilo až do výberu 8 najlepších tabletiek na spanie, ktorých recenzie vám dnes prinášame.

KOMBO expert radí

Kombo expert Eva Badíková

PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková má za sebou vysokoškolské štúdium na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave a v súčasnosti pracuje ako zodpovedný farmaceut v lekárni REGIA v Lučenci.

"Nespavosť je možné liečiť voľnopredajnými liekmi, výživovými doplnkami,homeopatickými liekmi a bylinnými čajmi. Na rozdiel od liekov viazaných na lekársky predpis sú nenávykové a majú omnoho menej nežiadúcich účinkov."

Ako sme hodnotili

Spôsobov, ako zabojovať s nespavosťou môže byť viacero - lieky, doplnky stravy, bylinné čaje či dokonca rôzne upokojujúce spreje, ktoré sa aplikujú na vankúš. My sme sa tentokrát pozreli na tabletky, keďže tie bývajú označované za najúčinnejšie, a navyše sa aj jednoducho užívajú, bez toho, aby ste museli znášať nevyhovujúcu chuť bylinných extraktov, ako napríklad pri čajoch. 

V našom hodnotení preto nájdete 8 najúčinnejších a najpopulárnejších prípravkov, ktoré vám pomôžu zatočiť s nespavosťou a poradíme vám tiež, ako vybrať ten najlepší produkt pre vás. 


Porovnanie tabletiek na spanie

Calmin

#1

Tabletky na spanie Zerex Pillow

#2

Stressfix

#3

Walmarkt Melatonin

#4

Tabletky na spanie WALMARK BENOSEN

#5

Tabletky na spanie Neospan forte

#6

prípravok na spanie Barny´s Hypnox forte

#7

GS Dormian Rapid

#8

Balenie

60 cps

60 cps

60 cps

60 tbl

40 tbl

45 cps

20 tbl

20 cps

Hodnotenie

Plusy

+ zlepšenie kvality spánku

+ rýchly účinok+ prírodné zloženie

+ bez vedľajších účinkov


+ obsah prírodných extraktov, minerálov a vitamínov

+ rýchly účinok

+ 100% čisté zloženie+ nenávykový

+ celkové uvoľnenie+ nenávykový

+ prijateľná cena
+ prírodné zloženie

+ nenávykový+ ľahké užívanie

+ výhodné balenie Mínusy

- nezistené

- vyššia cena

- vysoká cena

- nezistené

- individuálny účinok

- pomalší nástup účinku

- vyššia cena vzhľadom na množstvo

- individuálny účinok

Cena

12 €

18 €

49 €

16 €

14 €

8 €

11 €

4,50 €

(Zelenou farbou sú vyznačené najvýhodnejšie parametre. Červenou farbou sú vyznačené najmenej výhodné parametre.)

Recenzie tabletiek na spanie

1. Calmin - Vhodný aj na dlhodobé užívanie

Calmin

Calmin je výživový doplnok s komplexným zložením z prírodných látok, ktoré pomáhajú k relaxácii, podporujú zaspávanie a zlepšujú kvalitu spánku. Je to kombinácia chmeľu, valeriány, mučenky, šišiaka, L-traptofanu a vitamínov B5 a B6.

Jednou z hlavných zložiek tohto výživového doplnku je chmeľ otáčavý (150 mg v jednej kapsule), rastlina, z ktorej sa vyrába pivo. Má uspávacie účinky – preto mnoho ľudí uprednostňuje vypiť večer pohár piva, prípadne čaju z chmeľu pre lepší spánok. V „tekutej forme“ je chmeľ silno močopudný, takže je lepšie ho požiť v malom množstve, inak hrozí, že váš spánok budú prerušovať časté návštevy toalety. Výťažky z tejto byliny sa vo farmaceutických laboratóriách pridávajú aj do silných sedatív.

Valeriána sa u nás často používa pri problémoch so stresom a napätím, ktoré pomáha eliminovať a navodiť tak pokojný spánok. Jej účinky podporuje mučenka opletavá, tropická rastlina, pochádzajúca z Ameriky, kde sa tiež používa ako prostriedok na upokojenie.

Esenciálna aminokyselina L-tryptofán podporuje tvorbu melatonínu – hormónu, ktorý navodzuje spánok.

Extrakt zo šišiaka bajkalského má, okrem upokojujúcich účinkov aj mnoho iných liečivých vlastností. Šišiak sa v medicíne využíva na znížene krvného tlaku, liečbu chorôb nervového pôvodu, na detoxikáciu organizmu, ba dokonca ako pomoc pri liečbe nádorových ochorení. 


Dávkovanie

Balenie obsahuje 60 kapsúl – Calmin je vhodný aj na dlhodobé užívanie. Užívajte 1 až 2 kapsuly pred spánkom.

Výhody

 • účinný, pomáha zaspať
 • zlepšuje kvalitu spánku

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

12 €

Hodnotenie

2. Zerex Pillow - Bez vedľajších účinkov

Tabletky na spanie Zerex Pillow

Zerex Pillow je na trhu síce ešte pomerne krátko, no už si stihol nájsť svojich priaznivcov. Vyznačuje sa čistým prírodným zložením, s obsahom 5 účinných látok - Kozlík lekársky, Mučenka opletavá, Medovka lekárska, Ľubovník bodkovaný a Chmeľ obyčajný. 

Mučenka opletavá je obzvlášť dôležitá pre pocit navodenia relaxácie a pokoja. Medovka lekárska zas dokáže navodiť emočnú vyrovnanosť, ktorej absencia neraz stojí za dlhodobými problémami so spánkom. Podobný účinok má i Ľubovník bodkovaný, ktorý prispieva k pozitívnej nálade a vyrovnanosti.

Chmeľ obyčajný je všeobecne známy svojimi upokojujúcimi účinkami a pomáha so zaspávaním. Kozlík lekársky prispieva k zdravému, plnohodnotnému spánku. 


Dávkovanie

Jedno balenie prípravku na spanie Zerex Pillow obsahuje 60 kapsúl. Denná dávka predstavuje jednu tabletu dvakrát denne. 

Výhody

 • prírodné zloženie
 • aj na dlhodobé užívanie
 • bez vedľajších účinkov

Nevýhody

 • vyššia cena

Orientačná cena

18 €

Hodnotenie

3. Stressfix - Prírodné zloženie

Stressfix

Produkt s prírodným zložením Stressfix pomáha bojovať s úzkosťami a nervozitou, ktoré neraz stoja za nespavosťou. Prípravok tak teda dokáže pomôcť nielen pri odbúravaní stresu, ale aj pri spánkových problémoch.

Stressfix pozostáva z extrahovaných prírodných zložiek - Medovka lekárska, Levanduľa lekárska, Valeriána lekárska, Slncovka kalifornská, Mučenka opletavá. Všetky tieto zložky sú známe svojimi upokojujúcimi účinkami na ľudskú psychiku.

Prípravok ďalej obsahuje i vitamíny B2, B6, B12, Vitamín D3 a vitamín E, ktoré sú veľmi dôležité pre duševnú rovnováhu. V zložení sa nachádzajú aj minerály Magnézium, Zinok a Železo. 

Náš TIP: Máme pre vás kupón na zľavu 10%. Pri objednávke produktu Stressfix zadajte v košíku kód BEZSTRESU.

Dávkovanie

Pri veľkom psychickom vyťažení sa odporúča začať užívať Stressfix v množstve 4 kapsuly denne. Túto dávku si môžete rozdeliť na dve, teda napríklad dve kapsuly ráno a dve kapsuly poobede.

Ak prípravok budete užívať dlhodobo, pri prechode na druhé balenie stačí denne užívať už iba jednu kapsulu. 

Výhody

 • prírodné zloženie
 • s obsahom vitamínov a minerálov
 • pomáha pri úzkostiach a strese
 • pre kvalitný a plnohodnotný spánok
 • v ponuke aj zvýhodnené balenia

Nevýhody

 • vysoká cena

Orientačná cena

49 €

Hodnotenie

4. Walmark Melatonin - Pôsobí aj ako antioxidant

Walmarkt Melatonin

Prvé miesto v našom hodnotení obsadil prípravok WALMARK Melatonin, ktorého najhlavnejšou účinnou zložkou je práve melatonín. 

Melatonín je hormón, ktorý si telo prirodzene vytvára z aminokyseliny L-tryptofánu. Pri jeho nedostatku a pri poruchách spánku je však možné prijímať ho aj formou výživového doplnku. Je rozpustný v tukoch, čo znamená, že sa dostáva rýchlo do každej bunky v tele a jeho účinky siahajú do každého orgánu v tele.

Je to hormón, ktorý pomáha udržovať telo v 24-hodinovom cykle spánku a bdenia. Mnoho ľudí trpí poruchami spánku, ktoré súvisia s problémami s trávením – melatonín chráni žalúdok pred kyselinou HCl a voľnými radikálmi, odstraňuje reflux, podporuje hojenie podráždených slizníc aj žalúdočných vredov.

Okrem toho pôsobí aj ako silný antioxidant, chráni srdce a cievy, optimalizuje krvný tlak, podporuje mentálnu výkonnosť a pomáha liečiť depresiu.

Jeho prirodzenú tvorbu pre navodenie spánku môžete podporiť tým, že obmedzíte pôsobenie modrého svetla – žiarenia z monitorov počítačov, mobilov a tabletov. Snažte sa tiež dodržiavať pravidelný spánkový rytmus.


Dávkovanie

Ak ste sa rozhodli doplniť melatonín pre lepšie zaspávanie, užívajte 1, maximálne 2 tablety tesne pred spaním. Balenie Melatonin od Walmarku obsahuje 60 tabliet.

Výhody

 • účinný ihneď po užití
 • rýchle zaspávanie, svieže ráno
 • čisté zloženie – 100% melatonín

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

16 €

Hodnotenie

5. Walmark Benosen - Na celkové uvoľnenie

Tabletky na spanie WALMARK BENOSEN

Walmark Benosen kombinuje upokojujúce účinky valeriány lekárskej a chmeľu obyčajného v extrakte. Tieto bylinky sú osvedčenými pomocníkmi ľudových liečiteľov v boji proti poruchám spánku už po stáročia.

Ďalšou zložkou tohto výživového doplnku je L-theanín, aminokyselina, ktorá pochádza zo zeleného čaju. Samostatne vyvoláva stav relaxácie, bez pocitu ospalosti a útlmu. Pomáha uvoľniť myseľ, pôsobí proti stresu, bolesti hlavy, krku a svalov, depresii a samozrejme – proti nespavosti.

Spolu s chmeľom a valeriánou dokážu výrazne zlepšiť kvalitu spánku, prekonávať vnútorné napätie a stres a celkovo uvoľniť organizmus.


Dávkovanie

1 až 2 tablety denne zapite dostatočným množstvom tekutiny. Užívajte pol hodiny pred spaním.

Výhody

 • spoľahlivý pri akýchkoľvek problémoch so spánkom
 • nenávykový
 • väčší pokoj aj počas dňa

Nevýhody

 • sila účinku nemusí byť u každého rovnaká

Orientačná cena

14 €

Hodnotenie

6. Neospan Forte - Zníženie vyčerpania

Tabletky na spanie Neospan forte

Výživový doplnok z rastlinných zložiek Neospan Forte vám pomôže vyriešiť vaše problémy s nespavosťou. Obsahuje kvety rumančeka a mučenky opletavej, šištíc chmeľu obyčajného, suchý extrakt z vňate medovky lekárskej a sušený koreň kozlíka lekárskeho (valeriány).

Neospan Forte spája upokojujúce účinky chmeľu a mučenky opletavej s kvetmi rumančeka, ktorý je u nás dobre známy pre svoje liečivé účinky. Čaj z rumančeka pomáha pri bežnom prechladnutí a chrípke, zápalových ochoreniach, pri problematickej menštruácií, ale aj vtedy, keď túžite zrelaxovať po náročnom dni. Obsahuje éterický olej, ktorý podporuje aj pri liečbu depresie.

Medovka lekárska zas pôsobí proti migréne, upokojuje aj posilňuje organizmus. Obsahuje vzácnu silicu, ktorá sa využíva v aromaterapii.

Okrem byliniek je tento prípravok obohatený o vitamíny B1, B2 a B6, ktoré prispievajú k správnej funkcii nervovej sústavy a minerál – horčík, ktorý prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania počas dňa.


Dávkovanie

Užívajte 1 kapsulu pol hodiny pred spaním, pre silnejší účinok užite 2 kapsuly. Dlhodobý účinok dosiahnete užívaním po dobu 2 až 3 mesiacov. V jednom balení je 45 kapsúl.

Výhody

 • nenávykový
 • dobrá cena

Nevýhody

 • pomalší nástup účinku

Orientačná cena

8 €

Hodnotenie

7. Barny´s HypnoX Forte - Bez rizika vzniku návyku

prípravok na spanie Barny´s Hypnox forte

Ak hľadáte prípravok na prírodnej báze, ktorým účinne zatočíte s nespavosťou, máme pre vás tip v podobe výživového doplnku Barny´s HypnoX forte.

Prípravok pozostáva z extraktu z viacerých bylín a taktiež vitamínu B6, ktorý je nenahraditeľným pomocníkom pri správnom fungovaní nervovej sústavy. Účinnosť tohto prípravku tkvie v kombinácii chmelu otáčavého, medovky lekárskej, vitamínu B6, valeriány lekárskej a mučenky opletavej. Všetky tieto látky sa už roky používajú na odstránenie nespavosti, ale aj nepríjemného pocitu podráždenosti. 

Výživový doplnok je vhodný aj na dlhodobé užívanie, bez rizika vzniku návyku.

 

Dávkovanie

Tabletky sa užívajú nezávisle od jedla v množstve 1/2-1 tableta 1/2 hodiny pred spaním. Nie sú určené pre deti, či dojčiace a tehotné ženy. Opatrní buďte aj pri dodržiavaní dávkovania, keďže maximálna denná dávka sa nemá prekročiť. 

Balenie obsahuje 20 tabliet.

Výhody

 • prírodné zloženie
 • bez navyknutia
 • jednoduché užívanie

Nevýhody

 • trochu vyššia cena

Orientačná cena

11 €

Hodnotenie

8. GS Dormian - Aj pri úzkosti

GS Dormian Rapid

Posledný prípravok GS Dormian dokáže okrem problémov s nespavosťou pomôcť aj pri vnútornom nepokoji vyvolanom emóciami, strachom, stresom a s depresiami a úzkosťami. 

Zloženie pozostáva z prírodných látok, ako napríklad valeriána lekárska, chmeľ obyčajný, medovka lekárska či mučenka opletavá. Toto zloženie spoľahlivo pôsobí na tzv. spánkový receptor mozgu a pomáha navodiť želaný pokoj a spánok. Prípravok taktiež pozitívne vplýva na zlepšenie kvality spánku, odstraňuje prebúdzanie počas noci a vy sa ráno budíte svieži a oddýchnutí. 


Dávkovanie

V balení sa nachádza 45 tabliet. Pred spaním sa zvyčajne užíva jedna až dve tablety. Na začiatok užívania sa odporúča siahnuť po dvoch tabletách pol hodiny pred spaním. 

Výhody

 • výhodné balenie za dobrú cenu
 • tablety sa ľahko užívajú

Nevýhody

 • sila účinku nemusí byť u každého rovnaká

Orientačná cena

4,50 €

Hodnotenie

Ako si vybrať tabletky na spanie?

Problémy so spaním tabletky na spanie

Ak s nedostatkom spánku bojujete dlhodobo a skúsili ste už všetky možné prostriedky, ale nič neúčinkuje, pomôcť vám môžu voľne predajné lieky, resp. výživové doplnky. Pri ich výbere venujte veľkú pozornosť ich zloženiu. Dbajte na to, aby boli vyrobené z prírodných surovín, ako sú extrakty z byliniek. Medzi najúčinnejšie patria tieto:

 • Valeriána lekárska
 • Chmeľ otáčavý
 • Medovka lekárska
 • Levanduľa lekárska
 • Kozlík lekársky

Takéto produkty väčšinou nemajú vedľajšie účinky, narozdiel od liekov, ktoré sú plné rôznych chemických látok s názvami, ktorým porozumie len málokto. Buďte zvlášť opatrný pri dlhodobom užívaní, nie všetky lieky, aj keď sú dostupné bez lekárskeho predpisu, sú vhodné na dlhodobé užívanie. Takmer všetky sú nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Vždy je lepšie sústrediť sa na príčinu vášho problému, ako sa spoliehať a účinky liekov, ktoré môžu byť len krátkodobé.

Tip od experta

"Väčšina voľnopredajných liekov na spanie obsahuje rastlinné extrakty, pre telo prirodzené látky, minerály a vitamíny skupiny B. "


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková 

Akými ďalšími spôsobmi možno ešte zabojovať proti nespavosti?

Nespavosť, alebo insomnia, či už akútna, trvajúca 3-4 týždne, alebo chronická, ktorá vás môže trápiť niekoľko mesiacov, či dokonca rokov, môže mať rôzne príčiny. Najčastejšie býva vyvolaná stresom – napríklad z práce, školy, zo zmeny prostredia, nezhodami vo vzťahoch atď. Tento typ nespavosti väčšinou zaniká, keď pominie stresový faktor.

V zriedkavejších prípadoch sú poruchy spánku sprievodným javom niektorých ochorení, alebo nežiadúcim účinkom liekov.

Naučená, resp. podmienená nespavosť vzniká kvôli napätiu, ktoré si samy vytvárate s nepríjemnými myšlienkami, predstavami a pocitmi. Spúšťačom môže byť takisto stresová situácia, ale aj nevyhovujúci spánkový režim a iné faktory, ktoré narúšajú pokoj, potrebný pre kvalitný spánok.

Kvalitný spánok (asi 7 – 8 hodín denne) je mimoriadne dôležitý pre vaše zdravie. Ovplyvňuje vašu koncentráciu a výkonnosť počas dňa, je potrebný pre celkovú regeneráciu tela, syntetizáciu hormónov aj rast svalovej hmoty. Nespavosť môže spôsobiť búšenie srdca, nervozitu a vysoký tlak, v chronickom štádiu však môže prerásť až v zdravotné problémy, ako je obezita, cukrovka, depresia, či ochorenia srdca. Preto je nutné čo najskôr odhaliť príčinu, ktorá vám bráni sa poriadne vyspať a tento problém vyriešiť.


Vytvorte si v spálni ideálne podmienky

Ak máte okolo seba množstvo rušivých faktorov, nečudo, že neviete zaspať. Ich odstránenie možno vyrieši váš problém.

Vypnite televízor, zbavte sa mobilu či tabletu – ideálne aspoň pol hodinu pred spaním. Modré svetlo, ktoré vyžarujú obrazovky, bránia tvorbe melatonínu, hormónu, ktorý pomáha udržovať organizmus v pravidelnom režime spánku a bdenia.

Ak vás ruší svetlo z ulice, zatiahnite záves, zbavte sa hluku, v prípade potreby použite zátky do uší.

Ideálna teplota spálne je 18-20 °C. Pred spaním nezabudnite vyvetrať!


Dodržujte pravidelný režim

Kľúčovým riešením nespavosti je dodržiavanie spánkového režimu. Vstávajte vždy v tú istú hodinu, a to aj cez víkendy. Pred spaním neriešte nepríjemné veci, intenzívne necvičte a nepracujte, naopak, venujte sa príjemnej činnosti, relaxu a pozitívnym myšlienkam.

4 – 6 hodín pred spaním nepite nápoje, ktoré obsahujú kofeín a nejedzte príliš ťažké jedlá. Aj večerné „chrumkanie“ lupienkov či sladkostí pred televízorom vás môže stáť pokojný spánok. Strava má vplyv na vaše celkové zdravie, preto na jej kvalitu treba dbať počas celého dňa.

Niektorí ľudia si pred spaním doprajú pohár (alebo dva) vína či piva, kvôli utlmujúcim účinkom alkoholu. Nie vždy je to však vhodné riešenie – môže sa stať, že alkohol zhorší kvalitu vášho spánku – preto je lepšie sa mu vyhnúť.

Do postele si ľahnite až vtedy, keď cítite únavu. Ak nezaspíte do 30 minút, môžete sa venovať nejakej monotónnej činnosti.

Tip od experta

"Prípravok si vyberajte podľa charakteru Vášho problému  - ak máte napríklad problém so zaspávaním, ideálnou voľbou je prípravok s obsahom spánkového hormónu melatonínu. Ak sa v noci často budíte a neviete znova zaspať, vyberte si prípravok s obsahom rastlinných extraktov, ako sú napríklad valeriána, chmeľ alebo mučenka. Pri všetkých poruchách spánku, nervozite a strese je vhodné tiež užívanie magnézia a B vitamínov alebo polykomponentných homeopatík."


PharmDr. Eva Fehérpataky Badíková 

Najčastejšie kladené otázky pri výbere tabletiek na spanie

1. Ktoré tabletky na spanie sú najlepšie? 

Tak ako pri všetkých výživových doplnkoch, tak aj tu platí, že účinok môže byť u každého individuálny. Kým niekomu môže prípravok zabrať ihneď po prvom užití, u niekoho zas môže nástup účinku trvať dlhšie. Aj preto je obtiažne, označiť jeden konkrétny prípravok ako ten najlepší. 

2. Ako fungujú tabletky na spanie? 

Voľnopredajné výživové doplnky obsahujú extrakty z prírodných bylín, minerály a vitamíny či dôležitý spánkový hormón Melanín, ktoré pôsobia na organizmus upokojujúco a navodzujú stav relaxácie.

3. Sú tabletky na spanie návykové?

Nie, teda aspoň tie, ktoré možno v lekárni kúpiť bez lekárskeho predpisu. Zloženie týchto doplnkov je čisto prírodné a teda bez rizika vzniku návyku. 

4. Môže užívanie tabletiek na spanie spôsobiť nejaké vedľajšie účinky? 

Pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania užívanie voľnopredajných liekov na spanie nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky. 


1
Pridajte vašu recenziu

avatar
Silvia
Komboš
Silvia

Uzivam GS Dormian a zarucuje mi dlhsi spanok bez prerusenia a neustaleho budenia. Ja som spokojna. Ale mojej znamej, ktora ma ovela vacsie problemy so spankom ako ja nezabera.