Janka Schweighoferová alias Travelhacker: „Tým, ktorí nechcú mať za nosom turistov, v septembri odporúčam Taliansko.“

Janka Schweighoferová Travelhacker

Je tu vôbec ešte niekto, kto nepozná cestovateľský blog roka Travelhacker, ktorý už navštívilo vyše milióna ľudí? Skrýva sa zním Janka Schweighoferová, ktorá už precestovala 65 krajín sveta a vďaka svojim šikovným tipom šetrí tisíckam Slovákov tisíce eur na dovolenkách.

A neposúva iba také kadejaké omáčky a vágne informácie. Pravidelne na jej blogu vychádzajú články, ako si booknuť lacné letenky, ako ušetriť na ubytovaní, poistení, strave, ako sa šikovne pobaliť a čo sa v ktorej krajine oplatí navštíviť. Všetko je založené na jej skúsenostiach a o tieto praktické informácie sa s vami delí úplne zdarma.

Nesmierne som sa potešila, keď si na mňa Janka Travelhackerka našla čas a spísala pre vás množstvo tipov a rád. Kam sa oplatí vycestovať na jeseň, do akej exotickej krajiny sa vybrať s budgetom 500 - 1000€? Je cenovo náročné silvestrovať za hranicami? 

A na záver malá čerešnička na torte: ukážka 1 kapitoly + zopár praktických tipov z jej úspešnej knižky Cestuj bez miliónov len pre vás, čitateľov Komba ako bonus! Ideme na to? 🙂

Janka, som veľmi rada, že si súhlasila s rozhovorom, tvoj blog a cesty po svete sledujem s úžasom už veľmi dlho. Navštívila si 65 krajín, dávaš ľuďom tipy a triky ako lacno cestovať, ako sa šikovne zbaliť, kam ísť, čo vidieť, na čo nezabudnúť. Zastihla som ťa doma na Slovensku, alebo si práve niekde vo svete?

Práve teraz mám obdobie na Slovensku. V júli a auguste som bola takmer nonstop preč a v októbri sa vydávam na cesty znovu. Teraz sa venujem písaniu novej knihy - sprievodcu na ostrov Kuba + robím aktualizáciu mojej knihy Cestuj bez miliónov.

Aká bude tvoja najbližšia destinácia? Kam sa v októbri chystáš?

India a Nepál, odlietame 1.októbra.

Kde berieš inšpiráciu na cesty, ubytovania, šikovné tipy? Sleduješ aj ty nejaké zahraničné či slovenské travel blogy? Alebo všetko, o čo sa s nami delíš, je založené vyslovene na tvojich zážitkoch a skúsenostiach?

Je toho toľko čo chcem napísať, že nemám čas a ani veľmi nepotrebujem sledovať iné blogy. Zo slovenských si rada prečítam článok od Maťa z Travelistanu či od kamošov z Cestuj s deťmi, zahraničných blogerov veľmi nesledujem.

Si skôr slnečný morský typ či ťa berú aj hory, turistika, zimné športy?

Povedala by som, že morský typ, no ani nie kvôli moru, ako kvôli klíme, ktorú majú ostrovy či prímorské krajiny. Mám rada aj hory a turistiku, je to skvelý oddych pre hlavu. Veľmi sa mi páčili hory na Azorách, na ostrove Ponta Delgada. To bola čistá terapia.

Janka Schweighoferová Travelhacker Azory

Boca do Inferno je nádherná vyhliadka, ktorá patrí k Jankiným TOP 11 miestam na Azorách.

lightbulb-o

Tip: Chcete vedieť, ako šikovne a lacno zorganizovať dovolenku na ostrovoch Azory, ktoré sú plné horúcich prameňov, jazier a vodopádov? Prečítajte si Jankin článok!

Ktorá krajina či mesto ti prirástli k srdcu a prečo? Cestuješ vždy na nové miesta alebo sa rada vraciaš aj na navštívené destinácie a objavuješ zákutia, na ktoré možno predtým nebol čas?

Cestujem skôr na nové miesta - viackrát som sa vrátila iba do Sarajeva a veľkomiest ako je Londýn. Z európskych destinácií ma veľmi láka Portugalsko a Taliansko a Barcelona ako mesto mi prirástla k srdcu.

Z exotiky sa mi doteraz asi najviac páčilo na Seychelách či na Srí Lanke. Seychely boli mojou prvou ozajstnou exotikou a práve tam som napísala môj 1.blog, ktorý odštartoval moju “kariéru” Travelhackra. Srí Lanka mi zas bola blízka kultúrou, atmosférou či ľuďmi.

Zamilovala som sa tiež do Islandu. Tam som bola 2x a je to nádherné miesto. Žiaľ, trpí návalom turizmu a niektoré miesta tým strácajú čaro. Island už niekoľko rokov plánuje okresať počet turistov, ktorí môžu prísť. Verím, že sa im to podarí.

Mnoho ľudí určite v lete žiadnu dovolenku nestihlo, alebo si leto užili na Slovensku. Máš pre nás nejaké super cestovateľské tipy na jeseň? Niekde, kde sa to oplatí, ešte stále je pekné počasie a davy turistov zmiznú?

Áno! Práve pred pár dňami som o tom napísala článok. Pre tých, ktorí chcú slnko a more a ozajstné teplo odporúčam dovolenku na Cypre, v Maroku či v izraelskom Eilate (a odtiaľ sa presunúť do lacnej egyptskej Taby).

Pre tých, ktorí chcú spoznávať a nemať za nosom stovky turistov, odporúčam na september Taliansko - či už ostrov Sardínia, ktorý je nádherný, alebo Toskánsko, ktoré bude v septembri ideálne aj pre milovníkov vína. 

September sa určite nesie v znamení menej turistov aj vo veľkomestách ako je Barcelona, Rím, Amsterdam či Paríž, no neočakávajte veľký rozdiel. Ak vôbec, turisti prestanú v húfoch chodiť až koncom októbra.

Janka Schweighoferová Travelhacker Maroko

Janka si Maroko veľmi pochvaľuje, podľa nej je to exotika dostupná priamymi a lacnými letmi, veľa slnka a mora, ale aj kultúra, hory či vodopády.

Na svojom blogu ponúkaš tipy na európske výlety za pár drobných, aj na exotiku bez miliónov. Kam by si ma poslala s celkovým budgetom povedzme 100€ - 300€ a 500€?

S nízkym budgetom by som ťa poslala do Slovinska. Ideál kebyže vezmeš kamošov a idete autom - k jazeru Bled a Bohinj, na rafting na rieke Soča a turistiku v národnom parku Triglav. Postupne sa presuniete k pobrežiu. Spíte v stane ako mnoho iných ľudí.

Alternatívou je dovolenka v Portugalsku, to je lacnejšie ako iné západné destinácie. A určite to istí Balkán - napríklad Bosna a Hercegovina. Tá je krásna a lacná. Neurazí tiež Rumunsko. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Západy slnka ❤️ každý jeden je skvelý no asi sa zhodneme na tom, že niektoré sú proste WOAW. . Kto pôjdete smer 🇸🇮 Slovinsko, zastavte sa v nádhernom historickom mestečku Piran, stojí to za to, nielen na západ slnka. . ✔️ Skrýva poriadny kus histórie a mnohí ho nazývajú aj ako slovinské Benátky. . 🙋 Prístav, ktorý vidno na fotkách tam kedysi nebol a domy na prvej fotke boli v minulosti súčasťou opevnenia mesta. . 🧂V minulosti sa tu obchodovalo so soľou. Teraz berieme soľ ako samozrejmosť, no v minulosti to bol dôležitý artikel (veď aj v našich rozprávkach sa hovorí, že soľ nad zlato 🙂 ) . 💲Ľudia v meste boli vďaka soli tak bohatí, že v meste si postavili viac než 130 kostolov ⛪ . 👩‍🍳🥘🍴Môžem vám odporučiť aj super reštiku – Pavel 2. Tá je priamo pri vode a nie je najlacnejšia, no je vychýrená po celom Pirane. Cena jedla od 10€ do 30€ na osobu. A inak, majú skvelé biele house wine 🥂 . A perlička na torte, na to aké je mesto nádherné, je tam extrémne málo turistov 💯💓 . P.S. popri meste Piran sa mi najviac páčilo mestečko Izola. Skvelá atmoška a viac lokálne mesto. Naopak, Portorož bol preplnený velkými hotelmi.❓ Tí, ktorí ste boli, ktoré mesto sa vám najviac páčilo? . #janka_travelhacker #dnescestujem #slovakgirl #travelhacker #travelbloger #traveltheworld #instatravel #instamoment #slovakblogger #relaxed #cestujbezmilionov #exploreslovenia #visitslovenia #slovenia #isola #piran #visitizola #izola #exploreizola #visitpiran #explorepiran #tourujsFordom #fordslovakia

Príspevok, ktorý zdieľa Cestuj šikovne a lacno (@janka_travelhacker),

Za 500€ by sa dala vyskladať VEĽMI lacná exotika, no bolo by to len tak tak. Ak by si našla letenky do Bangkoku za 300€ a spávala v hosteloch, kde platíš 6€ na noc a stravovala by si sa u lokálnych ľudí, šlo by to.

Za takúto cenu by si mohla ísť tiež na týždennú dovolenku do Dubaja (letenky stoja okolo 100€ z Budapešti). Dubaj je však pomerne drahý. Tiež si viem predstaviť dovolenku v Maroku - letenky z Bratislavy do Marakéšu sú lacné, nájdeš ich aj pod 50€.

Ešte trošku sa posuniem v čase dopredu, je koniec augusta dobrý čas na zariaďovanie nejakej exotickej dovolenky, ktorú si môžem užiť v zime?

Je to perfektný čas. V septembri a októbri bývajú super akcie.

Mnoho ľudí je stále presvedčených, že Seychely, Maledivy, Thajsko sú len pre ''horných 10 tisíc''. Ty svojím blogom už dávno búraš mýty, že to tak nie je.


Ak nie som príliš praktický typ a tiež nemám na účte milióny, ktorú exotickú krajinu by si pre mňa vybrala na úvod? Koľko € si mám asi odložiť?

Určite by som volila Srí Lanku alebo Thajsko. Sú to exotické krajiny, no pomerne rozvinuté. Na 2 týždne dovolenky odporúčam pripraviť si 1000€. Dá sa to určite aj za menej, no radšej rátať viac ako menej. 

Janka Schweighoferová Travelhacker Dubaj

S budgetom 500€ sa dá zvládnuť aj dovolenka v Dubaji.

A čo Silvester? Je dobrý nápad stráviť Silvestrovskú noc v zahraničí? Nie sú všetky destinácie príliš predražené?

Všetko je predražené. Letenky, ubytovanie... Napriek tomu som na Silvestra bola doma asi 1x za posledných 7 rokov. Letenky si treba vystriehnuť cez akciu, napríklad cez price alert na Flightor.com.

Ubytovanie treba bookovať vopred, nenechávať si to na poslednú chvíľu. Trochu menej ľudí je v krajinách, ktoré Silvester neslávia. Mne sa veľmi páčil Silvester v Gruzínsku. Ľudia boli milí a v pohode, všetko bolo lacné.

Na čom sa dá pri cestovaní najviac ušetriť? Na letenkách, ubytovaní či jedle?

Asi na všetkom z vymenovaných. Záleží od priorít. Ja napríklad na jedle nešetrím. Chcem ochutnať všetko a mám rada dobré jedlo. Ubytovanie mi stačí základné, no chcem čistú postel, teplo a ticho. Nie je nič horšie ako keď sa v noci nevyspíš a potom máš celý deň  objavovať mesto.

Asi najviac šetrím na letenkách. Tam nekompromisne striehnem na akciu a kupujem vtedy. Na striehnutie na akcie odporúčam napríklad Flightor, prípadne cestovateľské skupiny ako Tour de svet - Lacné cestovanie na Facebooku, Letenkyzababku.sk či Kadetade.com.

A ešte by som na záver chcela dať do povedomia tvoju knižku Cestuj bez miliónov, ktorá už Slovákom ušetrila v priemere 500-1000€ na dovolenkách v exotike. A to nie je málo!

Vieš nám urobiť malú ochutnávku a vypichnúť z nej zopár praktických tipov, ako lacno a šikovno cestovať? 🙂

Uf, to je ťažké 🙂 Čo tak dať vám rovno ukážku z knihy? 

lightbulb-o

BONUS od Janky: 

Prečítajte si ZDARMA 1 kapitolu + zopár praktických tipov knihy Cestuj bez miliónov 

Janka, ďakujem ti veľmi pekne za všetky perfektné tipy, rady a triky, ako šikovne a lacno cestovať. Ja som za jedno poobedie prelúskala takmer celý tvoj blog, všetkým ho odporúčam, ale pozor! Všetky články a fotky sú vysoko návykové, budete chcieť zdvihnúť kotvy a booknuť nejaký super výlet! 🙂

Pre zhrnutie - Jankin blog sa volá Travelhacker, nájdete ju na Instagrame ako @janka_travelhacker a na Facebooku ako Travel Hacker. A určite tiež odporúčam jej veľmi praktickú knižku Cestuj bez miliónov

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar