Tipy na najlepšie darčeky pre novorodencov i čerstvé mamičky

Tipy na darčeky pre novorodencov

Chystáte sa navštíviť priateľku, ktorej rodina sa prednedávnom rozrástla o vzácneho člena? Alebo ste čerstvou krstnou mamou a neviete si dať rady pri hľadaní vhodného daru pre vaše krstniatko, či už na samotný krst alebo aj na blížiace sa Vianoce? 

Výber darčeka pre malé nemluvňa sa síce môže zdať ako náročná úloha, no s našimi darčekovými tipmi dozaista trafíte do čierneho. 

Prezradíme vám tiež, ako vybrať dar pre novorodenca, ktorý bude mať úspech aj u novo mamičky. 


Šumiace zvieratko s tlkotom srdca a melódiami

cena od 29 €

Šumiaca ovečka je vynikajúcim darom ideálnym aj pre to najmenšie, niekoľkodňové bábätko.

V bruchu ovečky je ukrytý zvukový modul prehrávajúci 4 melódie a 2 zvuky pre upokojenie bábätka.

Ovečka dokáže prehrávať šumenie vodopádu, ale aj tlkot srdca a pomáha tak bábätku cítiť sa počas prvých dní na svete rovnako, ako v brušku mamičky. 

Táto hračka je jedinečná v tom, že melódia sa automaticky zapne sama hneď po tom, čo dieťatko začne plakať alebo sa s ovečkou zatrasie. Hlasitosť je možné nastaviť podľa potreby. 

Melódia či vybrané zvuky sa automaticky vypnú po uplynutí 10 minút. S touto praktickou hračkou doprajete bábätku pocit bezpečia a mamine zas chvíľu oddychu. 

plienková torta

cena od 29 €

Plienková torta je nielen na oko pekným, ale najmä praktickým darčekom, ktorý poteší každú maminu.

Na internete nájdete kopa návodov, ako si plienkovú tortu môžete vyrobiť aj sami, no pokiaľ si na to netrúfate, podporiť môžete aj šikovné ruky výrobcov a kúpiť si už hotovú plienkovú tortu.

V eshope Alza je v ponuke plienková torta pozostávajúca z jednej látkovej potlačenej plienky, z jednej bielej látkovej plienky a ôsmich jednorázových plienok značky Pampers. Nájdete v nej tiež jednu bambusovú žinku v tvare štvorca a druhú žinku v tvare rukavice. 

K torte je priložená aj kartička s venovaním, na ktorú môžete napísať pár milých slov pre mamičku. 

Deka na fotenie pre bábätko

cena od 35 €

V poslednej dobe sa stávajú čoraz viac populárnejším darom pre bábätko i mamičku rôzne foto prikrývky.

V podstate ide o malú deku, ktorá slúži ako originálne pozadie pre fotku dieťatka, no tiež poslúži aj ako prikrývka.

Na deke sú zobrazené dni, týždne, mesiace a roky. Aktuálny deň, týždeň či mesiac, ktorý je bábätko už na svete, označíte šnúrkou a cvaaaaaak. Krásna spomienka je na svete. 

Deka je vyrobená z príjemného materiálu a má štvorcový rozmer 80 x 100 cm. 

Multifunkčná podložka pre bábätko

cena od 56 €

Multifunkčné vzdelávacie podložky patria k stáliciam medzi darčekmi pre tých najmenších a nikdy nesklamú bábätko, ani mamičku.

Multifunkčná vzdelávacia položka Kinderkraft má pestrofarebné prevedenie s motívom zvieratiek, pre upútanie pozornosti dieťatka.

Je vybavená praktickou hrazdou, na ktorej visia mäkké hračky i plastové hrkálky vydávajúce zvuky, a zároveň nabádajúce drobca k hraniu. 

Táto podložka je ideálnym darom, ktorý bude rozvíjať zmysly, ale i jemnú motoriku dieťaťa.

Plyšový slon

Cena od 32 €

Každé batoľa musí mať svojho obľúbeného plyšáčika.

Toto plyšové zvieratko - sloník je skvelým doplnkom do postieľky, ktorý nahradí nielen vankúš, ale pokojne aj mojkáčika.

Vďaka väčším rozmerom - šírke 60 cm a výške 50 cm sa k nemu môže dieťatko pritúliť a cítiť tak blízkosť a bezpečie, ktoré je pre neho tak dôležité.

Sloník je vyrobený z mäkkého, príjemného plyšu.

hniezdo do postieľky

Cena od 43 €

Do postieľky je vhodný aj nasledujúci darček - hniezdo s vankúšikom a perinkou. Možno ho však umiestniť aj do kočíka, na posteľ, gauč či zem a poskytnúť tak bábätku potrebné bezpečie. 

Tento darček je obzvlášť vhodný pre práve narodené bábätko, ktoré trávi prvé dni svojho života najmä spaním. O niečo väčšie dieťatko sa v ňom zas môže hrať. 

Hniezdo je obojstranné. Jedna strana je vyrobená z bavlny a druhá zas z jemnučkej Minky látky s malými výbežkami. Práve tie sú pre dieťatko prospešné, nakoľko rozvíjajú jeho senzomotoriku.

Použité materiály hniezdočka, ako aj perinky a vankúša sú celkovo veľmi príjemné, mäkučké.

Hniezdo porastie spolu s bábätkom, keďže má šnúrku na sťahovanie, vďaka ktorej možno upravovať jeho veľkosť. 

detské ležadlo

cena od 94 €

Veľkým pomocníkom pre rodičov môže byť aj vibrujúce ležadlo 2 v 1. Používať ho možno buď ako hojdačku alebo pevné ležadlo. 

Dokáže prehrávať melódiu i zvuky prírody a tým upokojiť bábätko. Navyše, je vybavené i vibráciami, ktoré pomôžu s uspávaním. Na vrchnej časti sa nachádza odopínateľný kolotoč s dvoma plyšovými hračkami pre zabavenie dieťatka. 

Ležadlo je vhodné pre deti už od narodenia až do hmotnosti 18 kg. Je vybavené novorodeneckou vložkou pre maximálne pohodlie, ktorú však možno v prípade potreby alebo keď dieťatko podrastie, vybrať. Ležadlo je tiež polohovateľné v troch úrovniach. 

Konštrukcia tohto vibrujúceho ležadla je veľmi ľahká, no aj napriek tomu pevná a odolná. V prípade potreby sa jednoducho prenáša. Rovnako ľahko možno ležadlo zložiť a skladovať. 

kolotoč nad postieľku

Cena od 49 €

Aj keď v prvých dňoch svojho života bábätko väčšinou spí, netrvá dlho a začína sa zaujímať aj o okolitý svet. A keďže maminka nemôže stáť neustále nad postieľkou, praktický kolotoč dokáže bábo zabaviť a mamku trochu odbremeniť. 

Kolotoč v neutrálnom béžovom prevedení je vhodný tak ako pre chlapcov, tak aj pre dievčatá. 

Na zaujatie dieťatka dostal do výbavy prehrávanie hudby, ale i možnosť projekcie nočnej oblohy. Projektor je tiež možné z kolotoča vybrať a používať samostatne. 

Kolotoč nad postieľku je pre dieťatko veľmi prospešný, nakoľko podporuje jeho zmysly, ako aj zvedavosť. 

Vankúš a perinka do postieľky

cena od 18 €

Ak radi darujete praktické darčeky, siahnuť môžete po sade vankúša a perinky do postieľky. Tento darček ocení každá čerstvá mamička. 

Vždy však vyberajte kvalitnú výplň, ktorá by mala byť podľa možností antialergická a tiež príjemná, mäkká, ale i ľahká.

K tomuto darčeku môžete dokúpiť aj obliečky. Aj pri tých však treba myslieť na kvalitu. Obliečky totiž musia byť príjemné na dotyk, aby sa v nich bábätko cítilo ako v bavlnke. Platí, že práve bavlna je tým najideálnejším materiálom na povlečenie pre malého drobca. 

K dostatiu je množstvo obliečok tých najrozličnejších motívov. Vyberajte podľa pohlavia. 

detská pestúnka

Cena od 111 €

Vo výbave žiadnej čerstvej maminky by nemala chýbať ani detská pestúnka, ktorá dokáže uľahčiť začiatky mamičkovania. 

Pestúnka TrueLife NannyCam H32 postráži dieťatko  pri varení, upratovaní či oddychu. Prehráva zvuk odohrávajúci sa v izbičke dieťaťa, no tiež umožňuje prihovoriť sa dieťaťu a tým ho upokojiť. 

Okrem zvuku však prehráva aj obraz, ktorý sa vo forme videa premieta na rodičovskej jednotke. Dieťatko tak možno nielen počuť, ale aj vidieť. Kvalita obrazu je veľmi dobrá, a to aj pri zotmení. Ak totiž v miestnosti s dieťatkom nastane tma, automaticky sa aktivujú infračervené diódy na snímacej jednotke.

A teraz trocha technických parametrov. Obe jednotky sú napájané sieťou, rodičovská jednotka má však tiež batériu s výdržou cca jeden deň (na jedno nabite). 

Prenos funguje veľmi dobre, a to až vo vzdialenosti 300 metrov vo voľnom priestranstve a 100 metrov v priestore s prekážkami - v byte či v dome. 

Hovoriaci pes

cena od 38 €

V posledných rokoch sa veľkej popularite medzi deťmi teší interaktívny hovoriaci psík Fisher-price.

tri rozdielne náročné herné úrovne, ktoré možno vďaka technológii smart Stages prepínať v závislosti od veku dieťaťa.  

Prvá je úroveň objavovania, pri ktorej dieťatko skúma zvuky, hudbu a rozvíja svoje zmysly i predstavivosť.

Druhá povzbudzovacia úroveň pozitívne rozvíja motoriku dieťaťa, jeho slovnú zásobu a odmeňuje ho za jednotlivé úlohy, čím ho motivuje. 

Tretia hracia úroveň podnecuje k hraniu, k rozvíjaniu predstavivosti i k rozširovaniu slovnej zásoby. 

Psík má v ponuke 75 pesničiek, fráz a zvukov, ktoré zaujmú aj to najmenšie dieťatko. 

Uspávačik panda

cena od 21 €

Obľúbenou prvou hračkou batoliat je veľmi často aj uspávačik

Ide o špeciálnu hračku priam stvorenú na uspávanie batoľaťa počas prvých dní. Hračka je vyrobená z príjemného, mäkkého materiálu. Samozrejmosťou je aj nezávadnosť použitých materiálov. 

Hračka má aj 4 uzle, ktoré dieťatko môže využiť pri prerezávaní zúbkov či na stimuláciu hmatu. 

Album nášho dieťatka

cena od 12 €

Kniha Album nášho dieťatka je počas prvých mesiacoch materstva darčekom najmä pre novopečenú maminu, no neskôr s  pribúdajúcimi rokmi bude skvelou spomienkou na prvé dni života aj pre dieťa samotné.

Ide o akýsi pamätníček, ktorý slúži na zaznamenávanie tých najkrajších spomienok, ale aj drobností, na ktoré časom zvykneme zabudnúť.

Kniha je plná nádherných ilustrácií. Obsahuje tiež 24 kartičiek s dôležitými udalosťami, ako napríklad kartička, vďaka ktorej budete mať pamiatku na prvý vyrastený zúbok či prvú prespatú noc. V knihe je tiež hromada miesta na zapisovanie pokrokov dieťatka.

Obálka knihy zas poslúži ako fotorámček, do ktorého možno vložiť fotku bábätka. 

Pamätná tabuľka pre bábätko

cena od 35 €

Pokiaľ ste fanúšikom spomienkových, personalizovaných darov, ktoré aj po rokoch vyčarujú úsmev na tvári, stavte na pamätnú tabuľku. 

Tabuľka pre novorodenca pochádza z dielne slovenskej firmy INSPIO. Je vyrobená z pevného a odolného ľahkého materiálu Dibond™, ktorý je zdravotne nezávadný a teda vhodný aj do detskej izby.

Tabuľka zaznamenáva údaje o narodení dieťatka - deň, dátum, čas narodenia, váhu i dĺžku bábätka a, samozrejme, i miesto narodenia a meno drobca.

Tabuľku si možno prispôsobiť podľa vašich požiadaviek - vybrať preferovanú farbu, hlavný motív, pozadie, ornamenty či ilustračný obrázok, ktorý tiež možno zameniť za fotografiu dieťaťa. 

Tabuľka je dostupná v prevedení so šnúrkou na zavesenie alebo bez šnúrky. 

NÁŠ TIP: Zaujala vás pamätná tabuľka INSPIO pre bábätko? Pozrite sa v našej recenzii, ako vyzerá naživo.

Zlaté náušnice pre bábätko

cena od 120 €

Hľadáte darček na krstiny vašej krstnej dcéry? A čo tak zlaté náušnice?

Tieto 14K zlaté náušnice v tvare oblých kruhov s ozdobou jemne ružovej kvetinky za zapáčia nielen rodičom, ale dozaista aj malej slečne, hneď čo i len trochu povyrastie. 

Náušnice majú hladký, lesklý, zrkadlový povrch a zapínajú sa vsunutím paličky do otvoru. Priemer náušníc je 15 mm. 

Kedysi bolo akýmsi nepísaným zvykom, že krstná mama darovala na krstiny práve náušnice. Alternatívou k náušniciam však môže byť aj nejaký iný šperk, napríklad prívesok či retiazka na neskôr. Šperk totiž na svojej hodnote nestratí.

detské pyžamá

cena od 5 €

Užitočným darom pre bábätko je aj oblečenie, ktorého pri deťoch nie je nikdy dosť.

Detičky rastú zo dňa na deň ako z vody, a to, čo bolo dobré včera už môže byť pozajtra malé.  Detské oblečenie je tiež v podstate neustále v práčke, čo mu rozhodne nepridáva na životnosti, ale práve naopak.

Pri výbere voľte, samozrejme, počas aktuálneho ročného obdobia. Obľúbeným, nestarnúcim kúskom sú body, či už s krátkym alebo dlhým rukávom, ale aj dupačky.

Tie už dnes zoženiete v rôznych vyhotoveniach - pre dievčatká i chlapcov, univerzálne, ale aj originálne kúsky s vtipným textom či motívom. 

Leporelo pre bábätko

Cena od 4 €

Prvou knížkou každého dieťatka býva leporelo. Ide o knihu skladanú ako harmonika, vyrábanú z rôznych materiálov, či už tvrdého papiera, aby vydržala detské zaobchádzanie alebo z nepremokavého materiálu na hranie sa pri kúpaní. 

V poslednej dobe sa veľkej popularite tešia vysoko kontrastné leporelá, akým je aj táto knižôčka.

Leporelo je plné jednoduchých, no záujem pútajúcich krásnych obrázkov, ktoré stimulujú zrak dieťatka, pútajú jeho pozornosť a rozvíjajú zvedavosť.

Leporelo má malé, pevné stránky, ktoré pomáhajú dieťatku rozvíjať jemnú motoriku a trénovať úchop. 

Je vhodné pre deti už od druhého týždňa.

NUK štartovacia sada pre bábätká

Cena od 23 €

Štartovacia sada obsahuje všetko nevyhnutné na starostlivosť o dieťatko počas jeho prvých dní na svete. 

V praktickej kozmetickej taštičke sa nachádza ochranný box určený na hygienické skladovanie cumlíka a nechýba ani silikónový cumlík pre deti vo veku 0 až 6 mesiacov. 

Sada ďalej obsahuje detskú kefu na vlásky s mäkkými štetinkami, hryzátko s klasickým i chladivým koncom, masážnu kefku na ďasná, tréningovú zubnú kefku a detské nožnice na strihanie jemných detských nechtíkov.

Všetky produkty sú bezpečné, vyrábané zo zdraviu nezávadných materiálov.

Kozmetická sada Baby Kids

cena od 60 €

Citlivá detská pokožka si vyžaduje špeciálnu starostlivosť a preto môžete mamičku potešiť aj kozmetickou sadou pre tých najmenších.

Kozmetická sada pre novorodenca Baby & Kids obsahuje umývací gél, ošetrujúci krém, zjemňujúce telové mlieko, krém na zapareniny, upokojujúci olej i mliečny kúpeľový olej. Všetky prípravky sú určené pre hydratáciu a hĺbkovú výživu citlivej detskej pokožky. 

Dostupné sú v peknom darčekovom balení, vhodnom priamo na darovanie. 

Trojrámik na odtlačok

Cena od 36 €

Krásnym pamätným darom je aj súprava na odtlačok ručičky a nožičky.

Súprava obsahuje všetko potrebné na vytvorenie odtlačku nôžky a rúčky batoľaťa, vďaka čomu si hrdí rodičia aj po rokoch budú môcť pripomenúť, aké maličké ich dieťatko bolo a ako rýchlo im vyrástlo.

Sada pozostáva z nezávadného materiálu na tvorbu odtlačkov a bieleho trojrámčeka, ktorý je určený na umiestnenie odtlačkov spolu s fotkou dieťatka. 

Podľa pohlavia bábätka možno pod odtlačky umiestniť vybrané farebné pozadie - ružové pre dievčatko, modré pre chlapčeka. 


Ako vybrať darček pre novorodenca?

Pri výbere darčeka pre novorodenca je dobré vychádzať v prvom rade z vkusu rodičov a brať do úvahy aj to, akým životným štýlom žijú.

Sú to minimalisti a v tomto duchu chcú vychovávať aj svoje práve narodené bábätko? V tom prípade to s darčekmi nepreháňajte a radšej vyberte jeden kvalitný dar, ako darčekový kôš plný drobnôstok, ktoré by možno ani nikdy nenašli svoje využitie. 

Ak ide o ekologicky zmýšľajúcich rodičov, všetko, čo sa rozhodnete kúpiť bábätku by malo byť šetrné nielen k jeho zdraviu, ale aj k životnému prostrediu. Určite sa vyhnite darovaniu jednorázových plienok, jednorázových detských utierok a iných podobných záležitostí, ktoré končia po jednom použití v koši. 

Tou najjednoduchšou cestou pri výbere darčeka pre novorodenca je opýtať sa priamo rodičov, čo by sa im pre drobca zišlo a kúpiť to. Ak ale dostanete vyhýbavú odpoveď, vsaďte na niečo praktické, čo sa v starostlivosti o bábätko nepochybne zíde alebo nájdite niečo originálne, čo poslúži ako pamiatka na toto krásne obdobie aj o niekoľko rokov. 

Pri výbere darčeka pre novorodenca je tiež dobré uvedomiť si, že nekupujete dar výlučne pre bábätko, ale tak trochu aj pre jeho mamičku. A to najmä vtedy, ak sa rozhodnete pre niečo praktické, ako napríklad detská pestúnka či vibrujúce ležadlo. Týmto darom totiž mamičke poskytnete čas na oddych a chvíľu pre seba. 

Majte tiež na pamäti to, že darček pre novorodenca musí spĺňať isté kritériá. Je veľmi dôležité, aby bol vyrobený z nezávadných materiálov bez akýchkoľvek toxických či dráždivých látok. Taktiež nemôže obsahovať malé častice, ktoré by dieťa mohlo vdýchnuť či prehltnúť. Skrátka, musí byť maximálne bezpečný. 

Nenašli ste, čo ste hľadali? Nahliadnite aj do nášho veľkého sprievodcu darčekmi pre deti.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar