Ukážeme vám, ako sa správne starať o vysávač

Čistenie vysávača



Vysávač, tak ako každý spotrebič, potrebuje údržbu na to, aby bol výkonný a slúžil čo najdlhšie. Správna starostlivosť vám môže ušetriť veľa času a námahy pri upratovaní.

Možností, aký typ vysávača si vybrať, je niekoľko. V bežných domácnostiach bez domácich miláčikov postačí klasický model, vysávajúci nečistoty do vrecka.

Alergici a majitelia chlpatých zvieratiek by však mali venovať pozornosť kvalite filtra a zvážiť, či je pre nich vhodnejší vreckový, cyklónový či vodný vysávač. Pri výbere treba zohľadniť aj nutnosť údržby jednotlivých typov.

Čistenie vysávača s vreckami

Stále obľúbené, klasické vysávače so zberom odpadu do vrecka, sú relatívne nenáročné na údržbu. Nečistoty zbierajú do papierového alebo textilného vrecka.

Papierové vrecká

Použitie jednorázových vreciek je najjednoduchšie, stačí ich vybrať, uzavrieť papierovou klapkou, aby neunikali nečistoty a vyhodiť do koša. Nevýhodou papierových vreciek je rýchle zapĺňanie ich pórov prachom, čo spôsobuje zníženie sacieho výkonu. Sú tiež náchylnejšie na poškodenie ostrými odpadkami.


Textilné vrecká

Textilné sáčky majú viac vrstiev a sú dostupné v antibakteriálnych verziách. Ich póry sa tak rýchlo neupchávajú. Kvalitné sáčky spolu s filtrom zabezpečia vysokú mieru filtrácie a zabránia úniku prachu a mikróbov späť do vzduchu.

Vysávač s vreckami

Aby ste udržali vysávač v dobrom stave a aby bol plne funkčný, vrecko treba pravidelne vymieňať.

S výmenou sáčku klasického vysávača sa neoplatí čakať do jeho úplného zaplnenia. Plné vrecko znižuje sací výkon  a schopnosť udržať prach vo vnútri. Okrem toho riskujete upchanie vnútorných častí vysávača a jeho znehodnotenie. Vo vnútri sáčku sa navyše môžu množiť baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.

Vysávače bývajú vybavené indikátorom, ktorý vám ukáže, že je vrecko plné a je čas ho vymeniť.

S vreckom vysávača treba manipulovať opatrne, aby sa nečistoty zvnútra neuvoľňovali. Zaklapnite papierový klapku a vyhoďte ho.

O niečo špinavšia práca je s textilnými vreckami na viac použití – treba ich vyprázdniť do kontajnera, pričom sa nevyhnete dotyku so špinou zvnútra. Po každom piatom použití vám odporúčame vrecko vyprať.

Klasický vysávač

Filtre vo vnútri vysávača

Vo vnútri vysávača sa nachádza niekoľko filtrov. Moderné modely vysávačov, ktoré sú určené na bežné použitie v domácnostiach, ich majú 4 až 7.

Tieto filtre slúžia na dokonalé zachytenie nečistôt  bez toho, aby ste sa ich museli dotýkať a dýchať znečistený vzduch. Po niekoľkých použitiach sa však zanášajú. V takom prípade je nutné ich vybrať a vyčistiť. Spôsob, akým to urobíte, závisí od typu konkrétneho filtra.

Tyčový vysávač

Cyklónový zber odpadu

Najčastejším typom bezvreckového vysávača je tyčový vysávač s cyklónovým zberom odpadu, ktorý funguje na princípe rotácie vzduchu.

V cyklónovom filtri sa zachytávajú veľké kúsky odpadu alebo rôzne predmety, ktoré ste nechtiac povysávali a šikovne ich presúvajú do nádoby, z ktorej ich jednoducho vyberiete. Aj vďaka nim vysávač vydrží funkčný dlhšie – odbremeňujú vnútorný filter od ťažkého odpadu (a náhodne vysávaných predmetov).

Bezvreckové vysávače s cyklónovým filtrom majú namiesto vreciek vyberateľný zásobník, ktorý sa po zaplnení jednoducho vyberie a vypláchne prúdom vody.

Cyklónové filtre tiež väčšinou bývajú umývateľné vodou. Po čistení vodou musia úplne vyschnúť – aspoň po dobu 24 hodín.

Cyklónový filter zachytí aj veľké kusy neporiadku

Motorový filter

Motorový filter chráni motor vysávača pred poškodením nečistotami. Tento klasický filter obdĺžnikového tvaru je možné jednoducho vybrať a vyprať v čistej teplej vode, kedykoľvek zbadáte, že je znečistený.


Výstupný filter

Vzduch, ktorý sa dostáva do vysávača, vychádza von cez výstupný filter. Môže vyzerať podobne, ako motorový, existuje však viacero verzií. Často býva viacvrstvový, s uhlíkovými a antialergickými vrstvami, ktoré nepustia do ovzdušia žiadne nečistoty.

Výstupný filter je takisto možné oprať pod prúdom teplej vody.

Motorový aj výstupný filter môžete vymeniť za nové vtedy, keď sa vám budú zdať príliš opotrebované.


HEPA filter

Vysoko kvalitný filter, ktorým disponujú moderné vysávače, pozostáva z plastového rámu a textilného materiálu zloženého do harmoniky. Je umiestnený pod mriežkou na mieste, odkiaľ pri vysávaní vychádza vzduch. Gazdinky mu často nevenujú veľkú pozornosť a pri jeho zanesení sa stáva, že sa motor začne prehrievať. Je to kvôli odporu vzduchu, ktorý filter vytvára.

Tento filter je zo všetkých najhustejší, zachytí aj tie najmenšie čiastočky prachu a nedovolí im uniknúť do ovzdušia.

Vzduch, ktorý vychádza z vysávača s HEPA filtrom, by mal byť úplne čistý. Jeho čistota závisí aj od stavu samotného filtra.

Výrobcovia odporúčajú čistiť HEPA filtre po každom piatom vyprázdnení vrecka (nádoby). Nie každý HEPA filter je umývateľný vo vode. Ak máte túto možnosť, umývajte ho pod prúdom vody a nechajte dôkladne vysušiť, mokrý filter totiž nie je priedušný a kladie odpor motoru. Pri čistení filtra za sucha pomôže vzduch, stlačený v spreji, ktorým vyženiete špinu z mikrovlákien.

Približne po roku je vhodné ho vymeniť za úplne nový filter. Ako často ich meniť, závisí od toho, ako intenzívne vysávať používate.

HEPA filter vo vysávači

Vodný vysávač

Vodný vysávač je, podobne ako HEPA filter, vhodnou alternatívou pre alergikov. Prach a nečistoty sa zachytávajú do nádoby s vodou, teda nehrozí únik čiastočiek do vzduchu.

Nádoba sa však musí vyliať a vyčistiť po každom vysávaní. Výhodou je, že každé vysávanie začínate s úplne čistou nádobou, bez starých baktérií a prachu.

Vodný vysávač

Robotický vysávač

Robotické vysávače sú veľmi obľúbené vďaka tomu, že pri vysávaní urobia takmer všetku prácu za vás. Jediné, čo potrebujú, aby vám slúžili čo najdlhšie a odvádzali čo najkvalitnejšiu prácu, je pravidelná údržba.

Údržba robotického vysávača zahŕňa, samozrejme, čistenie filtra – väčšinou z neho stačí striasť nečistoty alebo ho vyčistiť kefou.

Zvláštnou súčasťou sú senzory, ktoré umožňujú vysávaču pohyb v priestore. Aby boli plne funkčné, musia stále ostať čisté. Ak sú zaprášené, utierajte ich pomocou vlhkej handričky.

Pohyb mu umožňujú aj kolieska, do ktorých sa často zamotávajú vlasy a prach. Aby sa kvôli nim nezasekávali, stačí ich občas skontrolovať a nežiadúce chumáče odstrániť.

Robotický vysávač

Ďalšie tipy, aby vysávač vydržal čo najdlhšie

  • Uistite sa, že je všetko na svojom mieste

Môže sa vám to zdať banálne, ale aj malá odchýlka pri nasadzovaní nového vrecka a filtrov po čistení, môže narobiť veľkú neplechu. Ak vrecko nie je upevnené presne na konci hadice, prach sa začne ukladať priamo do vysávača. A to by ste nechceli.

Pred tým, ako si kúpite nové vrecká, uistite sa, že kupujete tú správnu veľkosť. Príliš veľké či príliš malé vrecko by mohlo mať pri vysávaní rovnaké následky, ako malá odchýlka pri jeho nasadzovaní.

  • Len na suchú špinu

Dávajte pozor na to, čo vysávate. Iba multifunkčné vysávače, určené na mokré aj suché vysávanie, dokážu odstrániť aj vlhkú nečistotu. Bežný vysávač by mohla poškodiť. Aj rozsypanú múku nasiaknutú vodou upratujte radšej pomocou vlhkej handričky – vo vysávači by mohla poškodiť motor alebo upchať filtre.

  • Opatrne s ostrými predmetmi

Väčšie kusy ostrého skla, drobné hračky či iné predmety rozmerov väčších, ako prachové čiastočky či omrvinky, predstavujú určité riziko poškodenia filtrov či roztrhnutia vrecka. Natrafiť na predmet, ktorý ste nemali v úmysle povysávať, je celkom bežné, treba však dávať pozor. Môžu to byť drobné hračky, ponožky, čokoľvek. Ak sa vysávať začne „správať čudne“ (nevysáva, vydáva zvláštne zvuky, dymí :-D), odpojte ho z elektriny a skontrolujte, či sa niečo nezaseklo v hadici, filtri. Ak sa upchajú časti vysávača, prestáva pracovať správne a prehrieva sa.


Testujeme pre vás

Neviete si vybrať ideálny vysávač? V každej domácnosti sa upratuje iný druh neporiadku, preto sme odskúšali 3 druhy vysávačov, aby sme vám pomohli vybrať si. 

  • Opatrná manipulácia

Tak, ako s každým elektrospotrebičom, aj pri manipulácií s vysávačom treba byť opatrný. Pred tým, ako sa pustíte do jeho údržby, prečítajte si návod. Na opätovné skladanie nepoužívajte silu, aj keď vás to láka, alebo sa ponáhľate. Dnešné spotrebiče nie sú zostrojené na hrubú manipuláciu. Životnosť vysávača by ste neopatrným zaobchádzaním mohli značne skrátiť. S dobrou údržbou vám, naopak, bude slúžiť dlhšie, ako očakávate.

  • Čistenie kefy

Občas skontroluje stav kefy nástavcov vysávača. Veľmi často sa do nich zamotávajú vlasy, chumáče prachu alebo srsť domácich miláčikov, ktoré treba odstrániť. 

Ak máte domácich miláčikov, čistite kefy vysávača častejšie

Rada na záver

Kvalitný vysávač môže pri správnej starostlivosti vydržať dlhé roky. Myslite na to, že je to jeden z najpoužívanejších spotrebičov pri upratovaní v domácnosti, preto venujte jeho údržbe náležitú pozornosť. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar