Čo znamená týchto 9 symbolov na obale kozmetiky?

Čo znamená týchto 9 symbolov na obale kozmetiky?


Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo vlastne všetky tie typy symbolov na pleťových krémoch, šampónoch či dekoratívnej kozmetike znamenajú? A všímate si ich vôbec? 

Nuž, nie sú tam iba na okrasu. Maličké symboly, alebo piktogramy, nám hovoria, ako rýchlo daný výrobok musíte spotrebovať, označujú rôzne certifikáty alebo recyklovateľnosť.

V tomto článku si rozoberieme všetky bežne používané symboly na kozmetických obaloch, ktoré by ste rozhodne mali poznať.

1. Kelímok s číslom

doba spotreby

Kelímok s číslom a písmenom M označuje, koľko mesiacov od otvorenia máte na spotrebovanie.

Kelímok s číslom nám udáva informáciu o dobe spotreby od jeho otvorenia. To znamená, koľko mesiacov od otvorenia produktu máte na spotrebovanie bez toho, aby vám uškodil. 

Doba expirácie sa líši vzhľadom od typu produktu, žiadna kozmetika nemá večnú trvanlivosť. Poriadne si preto dávajte pozor, ako dlho už otvorený krém či mejkap používate.

Tento symbol vytvorila Európska rada ako povinný symbol pre všetky kozmetické výrobky, ktoré majú trvanlivosť 30 mesiacov a viac. Najčastejšie sa stretnete s číslami 6, 12, alebo aj 18 a za číslom spravidla nasleduje písmeno M (ako mesiac). Teda 6M znamená 6 mesiacov, 12M znamená 12 mesiacov atď.

Kombík radí

Kombík radí

Ak si nie ste istí, ako dlho už produkt používate a či už nie je starý, pri každom novom produkte si niekde poznačte, kedy ste ho otvorili.


Nalepte si naň malý štítok, alebo si to poznačte do kalendára. Kozmetika časom stráca na kvalite a môže narobiť na pleti zbytočnú neplechu.

2. Presýpacie hodiny

doba expirácie

Symbol presýpacích hodín znamená dátum expirácie produktu od výroby produktu.

Presýpacie hodiny, častokrát doplnené aj o text ''EXP'' a dátum, znamenajú dátum expirácie produktu bez ohľadu na to, kedy ste ho otvorili. Býva to zvyčajne 2 alebo 3 roky po výrobe produktu, ale môže to byť podstatne menej, ak ide o prírodný alebo organický produkt.

Výrobky s uplynutou dobou spotreby môžu byť menej účinné, a navyše zanechať stopy na vašej pokožke, preto vám ich odporúčame ihneď vyhodiť.

Ak sa stretnete napríklad s označením EXP 05/2021 znamená to, že výrobok musíte spotrebovať do piateho mesiaca, čiže do mája 2021.

3. Značka ''e''

značka e

Symbol ''e'' potvrdzuje, že v produkte sa skutočne nachádza 30 ml produktu, ako je uvedené na obale.

Značka e, po anglicky estimated sign alebo e-mark, je symbol, ktorý navrhla Európska únia. Značí, že balenie zodpovedá priemernému objemu produktu, ktorý sa uvádza na obale.

Pre vás to teda znamená, že naozaj dostávate to, za čo ste si zaplatili.

4. Plameň

horlavina

Pozor, vysoko horľavý produkt!

Plameň na obale výrobku znamená, že výrobok je vysoko horľavý. Nevystavujte ho preto ohňu ani vysokým teplotám. Najčastejšie sa so symbolo plameňa stretnete na odlakovačoch na nechty, deodorantoch, lakoch na vlasy, v podstate na sprejoch ako takých.

Dávajte si pozor, aby ste v ich blízkosti náhodou nemali zapálené sviečky.

5. Viď. príbalový leták

viď príbalový leták

Pred použitím výrobku sa pozrite na informácie alebo pokyny uvedené na príbalovom letáku.

Keď uvidíte ruku, ktorá ukazuje na knihu, znamená to, že o danom výrobku by ste si mali prečítať viac informácií, ako je uvedené na obale. Tento symbol odkazuje na informácie alebo pokyny uvedené na letáku, karte alebo inej príbalovej informácii, ako napríklad zoznam zložiek, pokyny na použitie alebo varovania týkajúce sa produktu.

S týmto piktogramom sa môžete stretnúť napríklad pri samoopaľovacích prípravkoch alebo pleťových maskách – mali by ste si poriadne naštudovať návod na použitie. 

Tip: Viete, ktoré suché šampóny sa oplatí vyskúšať? My sme to urobili za vás! Prečítajte si náš veľký test suchých šampónov a vyberte si ten správny pre vás.

6. Trojuholník zo šípok

recyklačný symbol

Tento symbol znamená, že obal môžete recyklovať.

Tento symbol komunikuje, že obal daného kozmetického produktu je možné recyklovať. Ak je v strede percento, znamená to, aké množstvo obalu je vyrobené z recyklovaného materiálu.

Ak je v strede číslo od 1 do 7, týka sa to plastových obalov, symbol vám povie, z akého typu plastu sú obaly vyrobené, aby ste ich mohli správne recyklovať. 

7. Koliesko so zapletenými šípkami

recyklačn

Tento symbol neznamená, že obal je recyklovateľný ani že je vyrobený z recyklovateľného materiálu.

Recyklačný symbol zeleného alebo čiernobieleho kolieska so zapletenými šípkami je Európska ochranná známka, ktorá ukazuje spotrebiteľom, že spoločnosť finančne prispela kvalifikovanej národnej organizácii za odber a recykláciu obalov.

Neznamená to, že obal je recyklovateľný alebo vyrobený z recyklovateľného materiálu, čo si ľudia často mylne myslia.

8. Vegan free

vegan free

Kvietok s označením Vegan znamená, že kozmetický výrobok neobsahuje žiadne vegánske zložky.

Piktogram kvetiny s označením Vegan označuje vegánsku certifikáciu od spoločnosti Vegan Society so sídlom vo Veľkej Británii. To znamená žiadne testovanie na zvieratách a žiadne zložky živočíšneho pôvodu v produkte.

Tip: Neviete si vybrať micelárnu vodu? My vám v tom pomôžeme! Otestovali sme 7 najpopulárnejších micelárnych vôd, prečítajte si v recenzii, ako dopadli.

9. Skákajúci zajac

cruelty free

Ak nájdete takéhoto zajačika na výrobku, znamená to, že produkt nebol testovaný na zvieratách.

Symbol skákajúceho zajaca znamená, že kozmetika nebola testovaná na zvieratách. Táto certifikácia zahŕňa prísnu politiku týkajúcu sa zložiek živočíšneho pôvodu. 

Rovnaký význam má aj symbol zajaca s nápisom cruelty free – pri získavaní prísad, výrobe a konečnom produkte neboli vykonané žiadne testy na zvieratách.

Dúfame, že tento článok bol pre vás užitočný a že odteraz budete svoju kozmetiku poznať, a vyberať si, ešte lepšie. Tieto symboly vám pomôžu odhaliť, čo sa v kozmetike, ktorú používate, skutočne nachádza.


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar