Ako si vybrať tlačiareň na tlač fotografií doma?

Tlač fotiek doma



Prevod fotiek do fyzickej podoby prostredníctvom tlače sa aktuálne stáva čoraz populárnejším. Doba, kedy boli kvalitné farebné tlačiarne veľké a drahé je už dávno za nami a nič nám nebráni k tomu, aby sme si spomienky v podobe fotiek vytlačili v pohodlí domova kedykoľvek, keď uznáme za vhodné. Najdôležitejšie momenty svojho života môžete následne vyskladať do fotoalbumov alebo ich zarámovať a umiestniť na viditeľné miesto. 

Dnes je k dispozícii veľké množstvo kvalitných a dostupných fotopapierov a najmä tlačiarní s rôznymi možnosťami tlače. Na ktoré vlastnosti by ste sa mali pri výbere zamerať, aby tá vaša produkovala čo najlepšie fotky? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vybrať tlačiareň na domácu tlač fotiek tak, aby produkovala ostré, vysokokvalitné fotky so žiarivými a presnými farbami.

Ihličková, atramentová alebo laserová?

Rovnako ako všetky technologické produkty, aj tlačiarne sa delia do niekoľkých kategórií. Tou najzákladnejšou je použitá technológia zafarbovania papiera, od ktorej závisí výsledná kvalita tlače, ale aj celkové náklady.

Ak ide o fotky, ihličkovým tlačiarňam sa určite vyhnite. Vzhľadom na veľmi nízku kvalitu tlače sa totiž hodia výhradne na administratívne účely – chybu by ste neurobili, ak by ste hľadali vhodný stroj na tlač rozsiahlych výhradne textových dokumentov.

S podobnou situáciou sa stretneme aj pri laserových tlačiarňach. Digitálny obsah prevádzajú na papier prostredníctvom tonera – ide o jemný prášok postupne nanášaný na jednotlivé strany. Laserové tlačiarne už síce zvládajú aj farebnú tlač, a to vo vyššom rozlíšení, avšak ich farebné podanie nie je dokonalé, a preto svojím určením smerujú skôr do kancelárskej sféry.

Fotograf

Definitívne najlepšou voľbou, ak ide o tlač fotiek, sú atramentové tlačiarne. Vnútorné komponenty na papier nanášajú atramentové bodky, ktoré majú oproti laserovým konkurentom presnejšie a jasnejšie farby, čo sa odzrkadlí aj na celkovom dojme z fotiek. Okrem toho majú zároveň dostatočné rozlíšenie tlače a vo väčšine prípadov aj podporu množstva veľkostných formátov.

Ak nie ste fotograf a tlačiareň nepotrebujete vyslovene na tlač fotiek, skvelá stredná cesta sú atramentové multifunkčné zariadenia. Tlačia dokumenty, skenujú, faxujú a vytlačia aj fotografie v dostatočnej kvalite na zútulnenie domova. 

Ako nezruinovať svoju peňaženku pri kúpe a hlavne po nej

Atramentové tlačiarne sú žiaľ charakteristické najvyššími nákladmi na tlač. Ak sa rozhodnete pre kúpu tlačiarne, je viac než pravdepodobné, že ju budete používať veľmi často. Podobne ako pri kúpe auta, aj tu platí, že rovnako ako kúpna cena, ak nie dokonca viac, by vás mali zaujímať prevádzkové náklady. U tlačiarní sa najčastejšie prejavujú vo výmene náplní. Atramentové kazety budete musieť kupovať pravidelne a ich cena sa môže výrazne líšiť v závislosti od viacerých činiteľov.

U lacnejších tlačiarní určených pre bežných užívateľov sa vymieňajú len dve kazety – čierna a farebná. Farebná pritom obsahuje až tri atramentové náplne – cyanovú, purpurovú a žltú. Z týchto základných štyroch farieb potom atramentová tlačiareň namieša všetky ostatné farby. Ak sa vám minie čierna náplň, jednoducho ju vymeníte. Problém nastáva v prípade, že sa minie jedna z farebných náplní skôr ako tie ostatné. V takom prípade musíte u tohto typu tlačiarní vymeniť celú farebnú kazetu naraz alebo ju dať naplniť. Cena naplnenia je však veľmi podobná cene novej kazety.

Kazety s farbou do tlačiarne

Pre ľudí, ktorí plánujú tlačiť často a veľa, je teda výhodnejšie kúpiť tlačiareň, u ktorej jedna farba náplne predstavuje jednu kazetu. Kúpa všetkých náplní je síce drahšia, pretože sú štyri, avšak farebné náplne je možné vymieňať samostatne, čím sa celkové náklady na tlač pri väčšom počte fotiek znižujú.

Okrem spomínaných dvoch druhov tlačiarní, ktoré používajú farby CMYK, existuje ešte tretí, určený pre najnáročnejších zákazníkov. K štandardným štyrom farbám sa totiž pridávajú ešte farebné atramenty LC a LM. Vďaka nim dokáže tlačiareň namiešať presnejšie a vernejšie farby, čo sa prejaví aj na krajších fotografiách. Mali by ste si však uvedomiť, že tieto modely sú priamo stavané na tlač so šiestimi farbami. Ak sa vám teda minie jedna z nich, budete ju musieť vymeniť, čo zvýši celkové náklady na tlač o pravidelné kupovanie dvoch ďalších náplní.

Okrem počtu a typov kaziet závisí cena tlače aj od ceny kaziet. Pred kúpou si teda overte, za koľko sa predáva kazeta do vami vybraného modelu a aká je jej celková dostupnosť. V opačnom prípade by ste mohli ušetrené peniaze na cene tlačiarne niekoľkokrát preplatiť na drahých náhradných kazetách.

Kazety do tlačiarne

Rozlíšenie tlače

Okrem kvality farebného podania sa na celkovom výsledku odzrkadlí aj rozlíšenie tlače. Situácia je veľmi podobná ako u displejov a pekné farby môže v najhorších prípadoch „zabiť“ viditeľný raster.

Tlačiareň na papier nanáša miniatúrne body v pravidelnej mriežke, z ktorých veľkého množstva je následne vytváraný celkový obsah tlače, v našom prípade fotografia. Ak by ich bolo málo a pomyselná mriežka by bola veľká, fotka by bola „kockatá“ a stratili by sa detaily. Naopak, tlačiarne s vysokým rozlíšením dosahujú výbornú ostrosť tlače.

Tlačové rozlíšenie je hodnota udávaná v DPI (dot per inch, tj. množstvo bodov na palec), niekedy sa však môžete stretnúť aj s označením PPI prevzatým z displejov. Údaj však znamená to isté. Pri atramentových tlačiarňach by ste mali požadovať DPI aspoň 1200. 

Tlačové rozlíšenie fotky

Prenos súborov do tlačiarne

V minulosti bolo zvykom tlačiť prostredníctvom USB pripojenia k počítaču. Dnes sa však situácia zmenila a prevládajú bezdrôtové technológie. Ideálne bude, ak siahnete po tlačiarni s pripojením a možnosťou tlače zo siete WiFi. Jednoducho ju pripojíte do domácej WiFi siete a bezdrôtový prístup k nej budú mať všetky vaše ostatné zariadenia – smartphone, tablet, smart hodinky aj počítač.

Fotky si môžete vytlačiť cez pripojenie wifi

Ak plánujete tlačiť mimo dosah WiFi, vyberajte model s technológiou Bluetooth alebo NFC. Vášniví fotografovia ocenia aj možnosť tlače z pamäťovej SD karty. Samozrejmosťou by mal byť prenos dát z USB kľúča alebo externého disku.

V súčasnosti sú zároveň čoraz rozšírenejšie cloudové služby. V prípade, že máte svoju zbierku fotografií uloženú na Google Disku, OneDrive alebo inom internetovom úložisku, môžete zvoliť tlačiareň s ich podporou.

Ako nepokaziť fotku pred tlačou

Aby ste zo svojej tlačiarne vyťažili maximum a fotky nestratili na svojej kvalite, pred tlačou je dôležité skontrolovať niekoľko parametrov. Praktické tipy, ako nepokaziť fotku pred tlačou nám dal cestovateľ a fotograf Roman Málik„Na prvom mieste je určite rozlíšenie fotky. Štandardné rozlíšenie fotografií pre fotorealistickú tlač na kvalitný fotopapier je 300 PPI (dpi). Minimálna veľkosť fotografie pre veľkoformátovú tlač je 2 Megapixle [2 Mpx], t.j. veľkosť 15x10cm, 1772px x 1181px."

Odporúča tiež skontrolovať rozmer pomer strán, pretože „pri nesprávnaom pomere može byť vaša fotka trochu orezaná."

Určite si treba správne nakalibrovať farby monitora. Ja osobne, ak si niesom istý, tak si fotku pozriem na viacerích zariadeniach. Okolo farebných schém je celá veda a zbytočne si tým zaťažovať hlavu," pokračuje. 

Príprava fotiek pred tlačou

Po akom fotopapieri by ste mali siahnuť?

Pri tlači fotografií sa často zabúda na voľbu fotopapiera. Ten najmä u atramentových tlačiarní výrazne ovplyvňuje výsledný efekt. Matný povrch fotopapiera sa odporúča pri vystavovaných fotografiách v miestnostiach s množstvom denného svetla. Odlesky by mohli totiž znížiť viditeľnosť. Lesklý povrch je na druhej strane vhodný, ak si budete fotky prezerať v rukách zblízka, pretože žiadnym spôsobom nenarúša detaily na snímkach. Dobrou voľbou môže byť aj zlatá stredná cesta – pololesklý povrch. „Na lesklom papieri fotografia určite vynikne viac ako na matnom. Na matnom bude menej kontrasnejšia," odporúča Roman. 

Štandardné formáty pre tlač na fotopapieri sú 10 x 15, 13 x 18, A5, A4 a výnimočne aj A3. Väčšinu z nich pritom tlačiarne bežne podporujú. 

Gramáž papiera hovorí o hmotnosti papiera s plochou 1 meter štvorcový a ovplyvňuje jeho kvalitu a trvácnosť. Momentálne sa najčastejšie stretnete s papierom s gramážou 120 g až 230 g. Pre bežné fotky trvalo umiestnené do fotoalbumu, by ste mali siahnuť po papieri s gramážou aspoň 120 g. Naopak uistite sa, že tie, ktoré si budete často prezerať v rukách, sú vytlačené na papieri s gramážou aspoň 160 g.

Výslednú kvalitu ovplyvňuje fotopapier

Rozmer tlače a doplnkové funkcie

Väčšina atramentových tlačiarní zvládne všetky bežne používané formáty. Ak ale plánujete fotiť veľké fotky, a to najmä nad veľkosť A4, mali by ste sa presvedčiť, či ich daná tlačiareň podporuje. Príjemnou výhodou môže byť aj vstavaný zásobník na papier a schopnosť tlačiarne si papier vyberať priamo z neho.

Tieto vlastnosti v konečnom dôsledku ovplyvňujú fyzické rozmery tlačiarne v priestore, preto sa pred kúpou uistite, či na ňu budete mať na stole dostatok miesta.

Na tlačiareň treba mať dostatok miesta

Spoľahlivosť tlačiarne a rada na záver

Rovnako ako všetky mechanicko-elektronické stroje, aj tlačiareň má určitú životnosť a konštrukčné vady. Nenechajte nachytať na marketingové triky výrobcov a nekupujte zbytočne drahú tlačiareň. Na bežnú tlač fotiek z pohodlia domova totiž nebudete potrebovať tlačiarne za stovky eur, tie pokojne prenechajte profesionálom. „V neposlednom rade, je tu pokus omyl. Vždy si radšej vytlačte jednu malú fotku a overte si správnosť farieb, ako ich naraz vytlačiť 100 a potom ľutovať. A hlavne si nechať poradiť vo FOTOLABoch. Väčšínou tí ľudia vedia o čom rozprávajú," dodáva na záver Roman Málik. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar