Ako sa správne starať o chladničku
Vedeli ste, že v chladničkách, o ktoré sa ich majitelia nestarajú, sa nachádza viac baktérií ako na toaletách? Položili by ste si svoj obľúbený sendvič na záchodovú misu? Že nie? V tom prípade si s nami poďte osvojiť základné princípy údržby jedného z najdôležitejších kuchynských spotrebičov.
Náš tip: Plánujete nákup chladničky? Pozrite si náš test kombinovaných chladničiek. Ktorá nás presvedčila najviac?
Prečo je starostlivosť o chladničku dôležitá?
Správna údržba chladničky je samozrejme dôležitá najmä z hľadiska hygieny, s ktorou úzko súvisí trvanlivosť potravín a ich zdravotná nezávadnosť. V zanedbanom spotrebiči sa začínajú šíriť baktérie a plesne, ktoré spôsobujú nielen nepríjemný zápach, ale aj znehodnocovanie potravín.
Najväčším problémom sú tuky rozkladajúce sa na policiach a plesne hromadiace sa najčastejšie na zadnom paneli a v mieste odtoku kondenzátu.
Údržba chladničky však má svoj význam aj z hľadiska úspory energie. Námraza na výparníku, prach na tepelnom výmenníku či silne znečistené tesnenie sa podpisujú pod zvyšujúcu sa spotrebu. Zanedbaná chladnička vás tak v konečnom dôsledku môže stáť zdravie i peniaze. Princípy správnej údržby najfrekventovanejšieho kuchynského spotrebiča však ovláda len málokto.
Zosumarizovali sme pre vás všetko, čo môžete pre svoju chladničku urobiť.
Správne umiestnenie chladničky
Starostlivosť o chladničku sa začína už jej správnym umiestnením vo vašom byte. Chladnička by v prvom rade nemala byť umiestnená blízko akéhokoľvek zdroja tepla, ale ani na teplom slnečnom mieste. Neumiestňujte ju vedľa radiátora, rúry na pečenie a do priestoru, kde po väčšinu dňa svieti slnko.
Umiestnenie chladničky je dôležité aj z hľadiska jej klimatickej triedy. Niektorí spotrebitelia majú tendenciu umiestniť chladničku do chladnejšej miestnosti ako je špajza či pivnica s cieľom znížiť jej spotrebu.
Rozhodne to nie je zlý nápad, ale len za predpokladu, že je vaša chladnička uspôsobená na pobyt v prostredí s nižšou teplotou. V opačnom prípade môže takéto riešenie paradoxne viesť k zvýšeniu spotreby. O vhodnej teplote okolitého prostredia vypovedá klimatická trieda chladničky. Existujú štyri triedy:
- SN 10 až 32 °C
- N 16 až 32 °C
- CT 18 až 28 °C
- T 18 až 43 °C
Väčšina chladničiek na trhu spadá do klimatickej triedy N alebo CT. Znamená to, že nie sú určené do extrémne chladného ani extrémne teplého prostredia. Pokiaľ uvažujete, že by ste svoju chladničku umiestnili napríklad do studenej chodby, poobzerajte sa po modeli v klimatickej triede SN.
Správne skladovanie potravín
Správne skladovanie potravín v chladiacom priestore je dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o to, aby sa potraviny nekazili, nevysychali a aby sa nemiešali pachy a vône. Dôležité je tiež, aby bolo v chladiacom priestore zabezpečené správne prúdenie vzduchu a aby sa vnútro chladničky zbytočne nezohrievalo.
V ideálnom prípade je vhodné všetky potraviny skladovať vo vzduchotesných plastových nádobách. Zamedzíte tak priamemu kontaktu nielen s vnútorným prostredím chladničky, ale aj s prípadnými baktériami. Tiež zabránite miešaniu pachov a vysychaniu potravín. Dôležité je tiež nenechávať potraviny v pôvodnom balení, ktoré už pred kúpou absolvovalo všeličo. Vhodné je ich minimálne prebaliť do fólie.
Z hľadiska skladovania potravín v chladiacom priestore je tiež dôležité ich správne umiestnenie. Vnútro chladničky by nemalo byť natlačené a potraviny ako jogurty či iné mliečne výrobky nie je vhodné ukladať na seba. Chladný vzduch okolo nich nemôže prúdiť, skracuje sa ich trvanlivosť a náklady na energiu sa zvyšujú. Tiež je dôležité si uvedomiť, že teplota vo všetkých zónach chladničky nie je rovnaká.
Väčšina chladničiek má zásuvku určenú pre skladovanie ovocia a zeleniny. Mnohé moderné spotrebiče majú vyhradené aj zóny pre skladovanie mäsa či mliečnych výrobkov. Je vhodné ich dodržiavať práve preto, že rôzne potraviny potrebujú pre zachovanie čerstvosti rôznu teplotu.
Tip: Niektoré potraviny do chladničky jednoducho nepatria, pretože chlad ich životnosť nepredĺži. Práve naopak, nízke teploty spôsobia ich znehodnotenie. Medzi takéto potraviny patria napríklad banány, zemiaky či med. Do chladničky, samozrejme, nie je vhodné vkladať ani teplé či dokonca horúce potraviny. Oteplenie vnútorného priestoru môže spôsobiť šírenie baktérií.
Rýchle čistenie
Pravidelne, minimálne jedenkrát za týždeň, v prípade potreby i častejšie, by ste mali urobiť rýchlu údržbu chladničky. Odstránite ňou najhrubšie nečistoty a zabezpečíte dlhšie zachovanie výsledkov hĺbkového čistenia. Pri rýchlom čistení chladničku nevypínajte.
Vlhkou handričkou najskôr umyte dostupné vonkajšie povrchy chladničky. Ak nemáte vstavaný spotrebič, sú to dvere a vrchná časť, na ktorú sa zvykne usádzať prach. Z jednotlivých políc a zásuviek postupne vyberajte všetky potraviny.
Každú policu umyte vlažnou (nie teplou) vodou, do ktorej ste pridali ocot alebo sódu bikarbónu, zotrite handričkou namočenou v čistej vode a utrite do sucha. Následne vráťte potraviny na policu a pokračujte ďalšou. Takýmto spôsobom umyte všetky police a zásuvky.
Tip: Pri manipulácii s potravinami si všímajte ich životnosť. Pozerajte dátum spotreby, prípadne potraviny vizuálne skontrolujte, aby ste zistili, či nie sú zasiahnuté plesňou alebo či sa nekazia.
Hĺbkové čistenie
Dôkladne by ste mali chladničku vyčistiť minimálne jedenkrát za štyri týždne, ak disponujete spotrebičom, ktorého vnútorný priestor nie je vybavený antibakteriálnou ochranou.
V prípade, že vlastníte moderný spotrebič, ktorý disponuje špeciálnou povrchovou úpravou alebo antibakteriálnym filtrom, postačuje takéto čistenie absolvovať jedenkrát za tri mesiace.
Pri čistení chladničky postupujte nasledovne:
Vyprázdnite chladničku
Všetky potraviny z chladničky vyberte, vytrieďte tie, ktoré už nebudete konzumovať a všetky ostatné zabezpečte proti pokazeniu. V zime je vhodné ich umiestnenie na balkóne, v letných mesiacoch budete potrebovať špeciálne chladiace tašky.
Vypnite chladenie
Niektoré moderné chladničky nie je potrebné vypínať úplne. Ak vaša chladnička disponuje režimom čistenia prípadne rozmrazovania, zapnite ho. Niektoré chladničky ponúkajú možnosť vypnúť len chladenie vrchnej časti. Ak žiadnu z týchto funkcií nemáte, vypnite spotrebič zo siete.
Umyte police a zásuvky
Všetky časti, u ktorých je to možné, z chladničky povyberajte. Police, zásuvky, dverové poličky poumývajte pod tečúcou vodou. Použiť môžete štandardný saponát s dezinfekčnými vlastnosťami. Všetky súčasti opláchnite prúdom striekajúcej vody a nechajte vysušiť, prípadne utrite do sucha.
Vyčistite vnútorný priestor chladničky
Vnútro chladničky poumývajte mäkkou handričkou s pridaním rovnakého saponátu ako ste použili na police a zásuvky. Zamerajte sa predovšetkým na zadný panel, po ktorom steká vody do výparníka.
Odtok do výparníka vyčistite obzvlášť dôsledne. Zvyknú sa v ňom usádzať plesne. Pomôcť vám môžu vatové tyčinky namočené v roztoku dezinfekčného saponátu a vody.
Celé vnútro chladničky dôkladne poutierajte. Zvýšená vlhkosť by spomalila chladenie. Pri čistení nezabudnite ani na dvere a tesnenia.
Čistenie zadnej strany chladničky
Minimálne jedenkrát za tri mesiace zaraďte do procesu údržby aj čistenie zadnej strany chladničky. Chladničku odtiahnite od steny. Na jej zadnej strane sa nachádza kovová mriežka nazývaná tepelný výmenník. Jej úlohou je odovzdávanie teplého vzduchu z chladiaceho priestoru do prostredia.
Na tejto mriežke sa prirodzene usádza prach, ktorý celý proces chladenia spomaľuje, čím sa zvyšuje spotreba. Pri pravidelnej údržbe môžete prach z tejto časti chladničky jednoducho povysávať vysávačom.
Ak čistenie tepelného výmenníka zanedbáte, riskujete, že prach sa zmieša z mastnotou, ktorá sa v kuchynskom prostredí prirodzene vyskytuje a jej čistenie bude oveľa náročnejšie.
Pravidelné odmrazovanie
Odmrazovanie chladničiek už v súčasnosti nie je potrebné. Starostlivosť si však vyžaduje mraziaca časť. Už tenká vrstva námrazy v tomto priestore spôsobuje veľký nárast spotreby. Mraziaci priestor je preto potrebné pravidelne vizuálne kontrolovať a v prípade potreby odmraziť.
Odmrazovanie moderných spotrebičov je pomerne rýchle. Po uvoľnení námrazy postupujte pri čistení mraziaceho priestoru obdobne ako pri chladničke. Celé vnútro vrátane jednotlivých súčastí umyte vodou s dezinfekčným saponátom, opláchnite a utrite do sucha.
Tip: Ak nechcete čakať na uvoľnenie námrazy, použite špeciálny rozmrazovací sprej. Aj hrubšiu námrazu uvoľní v priebehu niekoľkých sekúnd.
Na záver: Ako predchádzať zápachu v chladničke
Najistejším spôsobom, ako sa zbaviť zápachu v chladničke, je samozrejme jej dôkladné vyčistenie. Ak sa vám však zdá, že zápach v chladničke pretrváva napriek tomu, že sa o chladiaci priestor dôkladne staráte, môžete použiť jeden z overených pohlcovačov pachov.
Káva pôsobí v chladničke rýchlo a účinne. Nasaje do seba všetok nepríjemný zápach. Klasickú mletú kávu jednoducho nasypte na misku alebo tanier a vložte do chladničky. Čaj pôsobí veľmi podobne. Použité čajové vrecúška poukladajte na tanier a vložte do chladničky. Nechajte účinkovať niekoľko dní a potom ich vymeňte.
Ocot a sóda bikarbóna nájdu svoje využitie pri čistení chladničky. Ak vnútorný priestor chladničky umyjete zmesou jednej z týchto dvoch ingrediencií a vody v pomere 1:1, vaša chladnička zaručene prestane zapáchať.