Všetko, čo by ste mali vedieť o kontaktných šošovkách

kontaktné šošovky



Zrak máme len jeden, a preto je nesmierne dôležité chrániť ho. Bez ohľadu na to, koľko máme rokov alebo aké je naše zamestnanie, všetci sa zhodneme na tom, že život bez zraku by bol nepredstaviteľne ťažký.

Jedným z prostriedkov na ochranu a starostlivosť o naše oči sú aj kontaktné šošovky. Kým pre niektorých je predstava strkania si cudzieho telesa do oka nemysliteľná, iní na kontaktné šošovky nedajú dopustiť a užívajú si všetky benefity, ktoré im ich používanie prináša.

Čo sú to vlastne kontaktné šošovky?

Kontaktné šošovky sú v prvom rade zdravotnícka pomôcka, ktorá musí byť zvolená dôsledne a správne, aby plnila požadovaný účel. Poďme sa na ne ale pozrieť bližšie.

Kontaktná šošovka je zakrivená, tenká šošovka, položená na vrstve sĺz, pokrývajúcej povrch oka. Je prirodzene číra, no z dôvodu uľahčenia manipulácie má často ľahký farebný nádych.

Kontaktné šošovky prichádzajú  do kontaktu priamo s povrchom oka, a na rozdiel od okuliarov pri nosení nezavadzajú a navyše, ich nie je ani vidieť.

kontaktná šošovka

Typy kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky možno deliť z viacerých hľadísk. Pri ich výbere vás pravdepodobne neminie stretnutie s otázkami typu: „Na aký účel chcete kontaktné šošovky využívať? Aký materiál preferujete? Ako dlho budete šošovky využívať?“

Áno, tušíte dobre. Práve tieto otázky predstavujú zároveň aj kritéria, na základe ktorých možno tieto optické pomôcky deliť.


Podľa účelu použitia poznáme:

  • Korekčné šošovky
  • Kozmetické šošovky
  • Terapeutické šošovky

Ako už napovedá aj samotný názov, korekčné šošovky slúžia na korekciu optických chýb zraku. Kozmetické šošovky vám dokážu zmeniť farbu očí, teda ich funkcia je estetická. Terapeutické šošovky zas slúžia na liečbu rozličných poranení oka.


Podľa použitého materiálu rozlišujeme šošovky:

  • Hydrogélové
  • Silikón-hydrogélové
  • Tvrdé

Hydorgélové šošovky sú vhodnou voľbou  pre suché oči. Dokážu viazať a udržiavať vodu, no práve kvôli tejto schopnosti sú náchylné na zlomenie. 

Silikón-hydrogélové šošovky disponujú nižším obsahom vody, majú však vysokú priepustnosť kyslíka.

Tvrdé šošovky nepriliehajú na oko celou plochou a priepustnosť vzduchu do oka je nulová. Používajú sa iba v prípadoch, keď niet inej cesty.


Podľa intenzity využívania sa stretnete s:

  • Jednodenné kontaktné šošovky
  • Mesačné kontaktné šošovky
  • Kontinuálne kontaktné šošovky

Ak ste príležitostným používateľom šošoviek, napr. nasadíte si ich len pri športovaní, jeden či dvakrát do týždňa, jednodenné kontaktné šošovky sú určené práve pre vás.

Pokiaľ po kontaktných šošovkách siahnete viac ako trikrát do týždňa, voľte mesačné kontaktné šošovky.

Neradi sa obmedzujete a nechcete sa zapodievať vyberaním a vkladaním šošoviek do očí? V takomto prípade odporúčame kontinuálne kontaktné šošovky.


To, ktoré šošovky si zvoliť závisí, samozrejme, od účelu, na ktorých ich chcete využívať. Nezabudnite však na opatrnosť, ktorej naozaj nikdy nie je dosť, a pred výberom sa poraďte s lekárom.

Náš tip: Zaujímajú vás skúsenosti ľudí, ktorí šošovky už využívajú? Pozrite si hodnotenia najlepších kontaktných šošoviek.

Výhody kontaktných šošoviek

Keď sa povie „kontaktné šošovky“, asi väčšine napadne práve nie najkomfortnejší spôsob použitia. Avšak, aj tu platí, že ide o zvyk.

Odhliadnuc od spôsobu manipulácie je potrebné uznať, že používanie kontaktných šošoviek so sebou prináša veľké množstvo výhod, ktoré nepochybne oceníte.

Výborné ostré videnie

  • Kontaktné šošovky zabezpečujú ostré videnie aj pri nepriaznivých svetelných podmienkach.
  • Nehrozia žiadne odlesky či žiara.
  • Príchod do miestnosti zvonku už nebude viac sprevádzaný zahmlievanými okuliarmi.
  • Nemusíte sa obávať ani neželaného zafŕkania.

Prirodzený vzhľad

  • So šošovkami už viac nemusíte riešiť to, či rám okuliarov pristane typu vašej tváre.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky, vďaka ich neviditeľnosti sa o tom nikto nedozvie.
  • Slnečné okuliare môžete nosiť dennodenne.
  • S kontaktnými šošovkami si môžete užívať kontakt z očí do očí, bez akýchkoľvek prekážok.

Pohodlie pri nosení

  • Kontaktné šošovky vás nikde netlačia a nemusíte riešiť ani ich posúvanie hore-dole po nose.
  • Ak si ich už nasadíte, nehrozí žiaden pád a následé rozbitie.
  • Potrebujete cyklistické či potápačské okuliare? Žiaden problém. Pokojne si ich nasaďte.
  • Kontaktné šošovky sú malé a ľahko skladné.

Ako správne používať  kontaktné šošovky?

Aby pre vás  predstava  vyberania či vkladania kontaktných šošoviek nebola utrpením, pripravili sme jednoduchý návod, ako  manipuláciu so šošovkami zvládnuť čo najlepšie.


1. Umyte si ruky

Nie nadarmo sa hovorí, že čistota je pol života. Pred manipuláciou so šošovkami si dôkladne umyte ruky.


2. Začnite vždy rovnakým okom

Je dobré vedieť, že šošovky sú určené a vyrobené špeciálne pre ľavé a pravé oko. Odporúčame stále začínať tou istou šošovkou, aby ste predišli ich zámene.

Náš tip: Ak ste pravák či praváčka, začínajte pri vkladaní i vyberaní šošovky pravým okom. Ak ľavák/ľaváčka, odporúčame začať ľavým okom.

3. Opatrné vybratie

Šošovku opatrne vyberte z puzdra, položte na bruško prsta a skontrolujte jej stav. Ak je v poriadku, vyčistite ju a vydezinfikujte špeciálnym roztokom.


4. Vloženie šošovky do oka

Ideme na to. Nadvihnite si horné viečko voľnou rukou a prostredníkom na ruke, v ktorej držíte šošovku, potiahnite dolné viečko smerom nadol.

Šošovku umiestnenú na brušku ukazováka vložte do oka. Následne sa pozrite zboka nabok, čím sa šošovka dostane na to správne miesto.


5. Žmurknite

Stačí už iba zmrknúť a je to. Nič zložité však?

Výber šošovky  z oka je rovnako jednoduchý a rýchly. Ani tu nezabudnite na čisté ruky. Pozerajte sa smerom nahor a ukazovákom zodvihnite horné viečko.

Prostredníkom druhej ruky potiahnite druhé viečko nadol. Palcom a ukazovákom jemne stlačte šošovku a potiahnite ju dolu a von z oka. To je všetko. Teraz je na  rade už iba správna starostlivosť. 

Ako používať kontaktné šošovky

Starostlivosť o kontaktné šošovky

Ak už sa rozhodnete pre akýchkoľvek typ šošoviek, nezabudnite na správnu starostlivosť.  V nej totižto tkvie ich bezpečné a pohodlné nosenie. To však, samozrejme, neplatí pri jednodenných modeloch. Tie sa na konci dňa vyhodia.

Pri ostatných typoch kontaktných šošoviek je každodenné čistenie a dezinfekcia zárukou ostrého videnia a pohodlného nosenia. Pýtate sa prečo?

Pri používaní sa na šošovkách usádza lipidobielkovinový sediment, ktorý je ideálnym miestom na pobyt pre rôzne baktérie. A tie veru voľným okom neuvidíte, preto sa na tento spôsob kontroly nespoliehajte a radšej dajte prednosť špeciálnym roztokom na šošovky.

Ako na to?

Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si dôkladne umyte a osušte ruky.

Ešte pred vybratím šošoviek z očí, opláchnite puzdro na kontaktné šošovky roztokom. Následne ich naplňte po rysku. Pri napĺňaní buďte zvlášť opatrní. Ak by ste puzdro naplnili menej, mohlo by dôjsť k vyschnutiu šošovky. Rovnako nebezpečné aj preplnenie, ktoré môže znehodnotiť šošovku.

Po tomto kroku môžete vybrať šošovku z oka. Umiestnite šošovku na dlaň a zvlhčite pár kvapkami roztoku. Dožičte jej jemnú masáž. Následne ju opláchnite prúdom roztoku a ponorte do misky (pravej alebo ľavej, podľa zvolenej šošovky).

Rovnaký postup opakujte aj pri druhej šošovke. Ak už máte obe šošovky v puzdre, položte obal na rovnú plochu a viac s ním už nemanipulujte či netraste.

Takto uschované kontaktné šošovky by mali ostať v roztoku približne 6 hodín, ideálne celú noc. Pred vybratím šošovky sa uistite, či je roztok zneutralizovaný, teda nenachádzajú sa v ňom žiadne bubliny.

 Rovnako dôkladne sa nezabudnite starať nielen o kontaktné šošovky, ale aj o samotné puzdro. To totiž môže byť taktiež živnou pôdou pre rôzne baktérie.

Starostlivosť o kontaktné šošovky

5 tipov, ako sa čo najrýchlejšie vžiť s kontaktnými šošovkami

Aby vaše „spolunažívanie“ s kontaktnými šošovkami bolo harmonické a bez problémov, pozrite si rady, ktoré sme pre vás pripravili.

1. Pri nasadzovaní a rovnako aj pri vyberaní kontaktných šošoviek začínajte vždy rovnakým okom. Áno, toto pravidlo sme vám už raz uviedli, vieme. Ale ide o naozaj dobre mienenú radu.

2. Odpovedzte si na tieto otázky: „Vidím dobre? Cítim sa so šošovkami pohodlne?“ Ak je vaša odpoveď na obe otázky áno, všetko je tak, ako má byť. Ak ste čo i len na jednu otázku odpovedali nie, hľadajte príčinu a obráťte sa na svojho lekára.

3. Dodržujte prísnu a zodpovednú starostlivosť, údržbu i manipuláciu s kontaktnými šošovkami.

4. Vyhýbajte sa častému treniu či šúchaniu očí.

5. Za žiadnych okolností nenoste kontaktné šošovky dlhšiu dobu, ako na ktorú sú určené.

Ak už ste si  vybrali tie správne kontaktné šošovky pre vás, naučili sa nimi manipulovať a starať sa o ne, je čas začať si užívať slobodu a výhody, ktoré so sebou prinášajú.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar