Balkón ako záhrada. Aké bylinky si vypestujete na balkóne?
Radi by ste mali doma čerstvé bylinky, no nemáte záhradu? Nevadí. Na pestovanie mnohých druhov byliniek vám postačí aj balkón či menšia lodžia.
Poradíme vám, ako na to, aby ste si čerstvé bylinky mohli dopriať aj v byte.
Ako pestovať bylinky na balkóne
Bylinky pestované v črepníku na balkóne si vyžadujú o niečo väčšiu starostlivosť, ako bylinky pestované v záhrade, no nie je to nič, čo by nezvládol aj záhradkár začiatočník.
V prípade, ak s pestovaním byliniek ešte len začínate kúpte si namiesto semienok byliniek rovno predpestované rastlinky v kvetináči. Pestovanie byliniek zo semien si vyžaduje najskôr predpestovanie, čo môže byť pre začínajúceho záhradníka problém.
Pred kúpou si každú rastlinku dôkladne obzrite. Všímajte si stav a farbu listov a taktiež prípadných škodcov. Vyberajte len tie rastlinky, ktoré sú zdravé.
Na pestovanie byliniek na balkóne môžete použiť rôzne nádoby. Základom je, aby nádoba bola dostatočne veľká a neobmedzovala bylinku v raste. V jednej nádobe na pestovanie byliniek môžete spolu pestovať aj viacero druhov. Základom je, aby všetky takto pestované bylinky mali rovnaké nároky na svetlo a zalievanie.
Ako podklad na pestovanie je vhodný špeciálny substrát na pestovanie byliniek, prípadne môžete použiť zmes zeminy s pieskom a dobrým kompostom.
Nádoby s bylinkami na balkóne umiestnite na slnečné teplé stanovisko, dajte však pozor na horúce letné slnko. Bylinky nedávajte na balkón skôr, ako po známych troch zamrznutých, to znamená v polovici mája.
Tip od experta
„Je to rovnaké ako pri topánkach, v prípade pochybností je lepšie zvoliť o jedno číslo väčšie než menšie. Pri pestovateľských nádobách rozhodne nezabudnite na otvory pre odvod vody. Dbajte na to, aby korene rastliny mali vždy dostatok vody. Najmä ovocie a zelenina potrebujú každodenné zavlažovanie, ktoré musí byť najintenzívnejšie v horúcich letných mesiacoch. Dobre môžu poslúžiť aj samozavlažovacie kvetináče či hrantíky.“
David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach
Ako často bylinky zalievať?
Jednotlivé bylinky sú rôzne citlivé na sucho. Kým niektoré si potrpia na pravidelnú zálievku, iné stačí poliať len občas.
Najviac zalievania vyžadujú bazalka, pažítka, petržlen a mäta. Pri týchto bylinkách je však zároveň potrebné dávať aj mimoriadny pozor na prípadné preliatie.
Naopak, suchšiu pôdu obľubujú šalvia, tymián a rozmarín. Bylinky polievajte odstátou alebo dažďovou vodou.
Bylinky na balkóne zalievajte podľa potreby. Pomôže vám sledovanie stavu pôdy v kvetináči.
Ktoré bylinky je možné pestovať v jednom kvetináči?
Kým taká medovka či mäta budú najviac spokojné v samostatnej nádobe na pestovanie, iné bylinky je možné aj kombinovať.
Do nádoby dlhej cca 40 centimetrov môžete bez problémov spoločne nasadiť 3 druhy byliniek. Vzájomnej spoločnosti sa najviac potešia šalvia, petržlenová vňať, pažítka, pamajorán a materina dúška.
Tip od experta
"Vyberte si stenu natočenú k slnku a na nej upevnite kvetináče smerom do výšky. Využite závesné systémy alebo si záhon vyrobte z drevených paliet. Sú lacné, ľahké a dostupné."
David Benda, odborník na záhradu v projektových marketoch Hornbach
Druhy byliniek vhodné na pestovanie na balkóne alebo v byte
Väčšina byliniek je vhodná na pestovanie na balkóne. Medzi najčastejšie pestované bylinky na balkóne patria:
Bazalka pravá
Jednoročka bazalka je ako stvorená na pestovanie na balkóne. Vďaka svojmu talianskemu pôvodu miluje slnko a teplo. Je však náchylná na prievan, preto ju umiestnite do závetria.
V kuchyni ju oceníte napríklad pri príprave pizze, paradajkovej polievky či ďalších jedál z paradajok.
Oregano
Oregano, ktoré je u nás známe aj ako pamajorán konský je nenáročná trvalka. Vyhovuje mu slnečné suché stanovisko.
Pri varení ho využijete pri príprave rôznych jedál z talianskej kuchyne.
Mäta
Mäta je jedna z najznámejších byliniek používaných do rôznych letných nápojov, ale aj na prípravu liečivých čajov. Táto trvalka má rada polotieň a potrpí si na pravidelnú zálievku. Najlepšie sa jej bude dariť, ak ju budete pestovať v samostatnej nádobe.
Okrem najznámejšej mäty priepornej existuje aj množstvo ďalších druhov, napríklad mäta čokoládová.
Levanduľa lekárska
Levanduľa je obľúbená vďaka svojej schopnosti prevoňať celý balkón aj domácnosť. Vyžaduje si slnečné stanovisko, veľkú nádobu a pravidelnú starostlivosť.
Koriander
Táto bylinka, ktorú mnohí prezývajú aj ozdobný petržlen, vás vďaka slnečnému stanovisku a pravidelnej zálievke odmení krásnymi ozdobnými listami, ktorým v kuchyni ľahko nájdete pravidelné využitie.
Majorán záhradný
Čaro domácej majoránky obľubovali už naše babičky. Majorán preto v minulosti nechýbal v takmer žiadnej záhrade. Túto voňavú bylinku, ktorá má v kuchyni všestranné využitie, si môžete vypestovať aj na balkóne. Poteší sa polotieňu a pravidelnej zálievke.
Pažítka
Pažítka predstavuje jedno z najznámejších byliniek v našich končinách. Najlepšie sa jej bude dariť v polotieni. Potrpí si na pravidelnú závlahu.
Medovka lekárska
Podobne ako mäta, aj medovka, sa poteší samostatnému kvetináču. Umiestnite ho na slnku a nebudete sa stačiť diviť, akú krásnu a bohatú medovku sa vám podarí na balkóne vypestovať.
Rozmarín lekársky
Rozmarín potrebuje slnečné stanovisko, pokojne aj v spoločnosti iných druhov byliniek. Strihajte ho pravidelne, a to aj v prípade, ak ho nestíhate spotrebovať, inak vám zdrevenie.
Tymián obyčajný
Pri pestovaní tymiánu, a to nielen na balkóne, sa vyhnite jeho hnojeniu a zalievajte ho skôr sporadicky. V opačnom prípade bude aróma tymiánu nižšia. No ak ho umiestnite na slnečné stanovisko a občas mu doprajete potrebnú starostlivosť budete sa z neho tešiť naozaj dlho.
Chilli
Hoci chilli nepatrí medzi bylinky aj jeho si ľahko vypestujete v kvetináči na balkóne a mnohí ho zvyknú pridávať do svojej bylinkovej záhradky. Kvetináč s chilli umiestnite na slnečné stanovisko a chilli papričky pravidelne zalievajte.
V kvetináči na balkóne vypestujete takmer akúkoľvek bylinku.
Na záver
Pestovanie byliniek na balkóne sa teší čoraz väčšej obľube. Veď kto by sa netešil z vlastných voňavých byliniek a lahodnej chuti jedál z nich.
To, aké bylinky a v akom množstve si na balkón umiestnite závisí najmä od veľkosti balkóna a vašej preferencii. Bylinky, ktoré sme uviedli sú jedny z najčastejšie pestovaných byliniek na balkóne. No vypestovať na balkóne si môžete aj ďalšie, ako napríklad citrónová tráva, stévia, estragon či kari.
Pridajte komentár ku článku