Ako sa starať o pleť v puberte

ako sa starať o pleť v puberte

Puberta je životné obdobie, ktoré sa u dievčat začína už v desiatom roku života, u chlapcov o rok neskôr. Počas tohto obdobia dochádza v tele k mnohým zmenám, a to nie len výzorovým, ale aj psychickým.

U chlapcov aj dievčat sa v čase puberty začína na tvári prejavovať akné, a preto je dôležité vytvoriť si rutinu starostlivosti o pleť. 

Vyrážky, mastná pleť, zapálené miesta. Čo je akné a ako vzniká?

Na pokožke, najmä na krku, tvári a ramenách sa nachádzajú tisícky pórov, ktoré sa v dôsledku vzniku zbytočného množstva buniek upchávajú.

Póry obsahujú olej, ktorý by sa z nich mal dostať, no keďže sú upchaté, nemá sa ako dostať von. Kvôli tomu sa množia baktérie, ktoré spôsobujú akné. Akné sa na Slovensku a v Českej republike objavuje až u takmer 74 % ľudí vo vekovej kategórií 15 – 24 rokov. Okolo 25. roku akné začne miznúť, no asi v 5 % prípadov pretrváva do 35. - 40. roku

Najčastejšie sa akné objavuje na tvári (99 % pacientov), na chrbte (60 %) a na hrudníku (15 %). Keďže akné je kožné ochorenie, vyrážky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. V opačnom prípade ostávajú postihnutých miestach jazvy. 

Detailnejšie sme sa téme vzniku akné venovali v samostatnom článku

Starostlivosť o problematickú pleť začína životosprávou

čistenie pleti v puberte

Starostlivosť o pleť je v tomto veku nesmierne dôležitá, presne tak ako životospráva. Všetko je spolu prepojené a práve životospráva je faktor, ktorý dokáže kvalitu pleti znížiť. MUDr. Andrea Tvrdoňová odporúča vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom uhľohydrátov a s vysokým glykemickým indexom, proteínovým doplnkom, fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. 

Strava by mala byť rozmanitá a obsahovať prvky ako bielkoviny, sacharidy a minerály, samozrejme vo vyváženej forme. Pleť dokážu zaťažiť aj koreniny, dressingy a omáčky, takže ani v tomto prípade nie je potrebné to preháňať. Príjem vitamínu B v kombinácii s pomarančovým džúsom alebo citrónovou šťavou je pre pleť ideálny, pretože sú zásadité.

vyvážená strava

Skúste si strážiť aj spánok, minimálne 7 - 8 hodín denne a pitný režim - 2 až 2,5 litra. Kravské mlieko obsahuje množstvo rastových hormónov, ktoré sú hlavným spúšťačom akné. Ak je to možné, snažte sa ho z jedálnička vyradiť, prípadne ho príjmať menej. 

Ako si vytvoriť rituál starostlivosti a zbaviť sa akné? 

Okrem životosprávy je dôležitá aj každodenná starostlivosť o pleť. Znie to jednoducho, no niekedy je náročné vyčistiť si pleť aj ráno aj večer. Základom každodennej starostlivosti o pleť je výber vhodnej kozmetiky.

Profesionálna make-up artistka Simona Ivánová 31 hodín testovala prípravky proti akné. Zamerala sa na zloženie, konzistenciu, cenu a vybrala 8 najlepších. 

Dbajte na typ vašej pleti. Ak je mastná, siahnite po prípravkoch určených pre mastnú pleť. Nenahrádzajte ich takými, ktoré sú určené pre problematickú pleť len pre to, že máte na tvári pár vyrážok. 

Značky ponúkajú produkty určené pre všetky typy pleti, takže určite si nejaké nájdete. Odporúčame vám používať produkty jednej značky, ideálne aj pochádzajúce z jednej kolekcie. Miešanie produktov a značiek sa neodporúča najmä kvôli zloženiu. To si pred kúpou preštudujte taktiež, pretože môže obsahovať látky, ktoré dokážu pleť ešte viac podráždiť. 

krém na pleť

Starostlivosť o pleť od rána až do večera

Ráno, pred čistením pleti si v prvom rade umyte ruky. Vzhľadom na to, že chytáme mnoho vecí, dostávajú sa na ne baktérie, ktoré dokážu vznik akné posilniť.

Na umývanie pleti je vhodnejšia vlažná voda, nie teplá (hoci je príjemnejšia), pretože teplá má schopnosť stiahnuť kapiláry, ktoré spôsobujú začervenanie. Na druhej strane, studená voda ich stiahne a zabráni absorpciu účinných látok čistiacich produktov.

Na ráno je skvelou voľbou micelárna voda. Na trhu sa ponúkajú aj micelárky, ktoré vás majú ochrániť proti akné, prípadne obyčajné – čistiace. Po nanesení micelárnej vody je potrebné pleť dostatočne hydratovať, s čím vám pomôže aj obyčajný denný krém, ktorý môže zároveň slúžiť aj ako podklad pod make up. V prípade, že sa nelíčite, alebo používate vodeodolný make up, je vhodné pleť 3 - 4x za deň prepláchnuť vlažnou vodou. 

maska na čistenie tváre

Večerný rituál býva zdĺhavejší, no dopomôže vám k čistej a peknej pleti. Prvým krokom je odlíčenie. To musíte zvládnuť vždy, aj keď prídete domov po preflámovanej noci. Nasleduje vyčistenie pleti čistiacou vodou alebo použite sírové mydlo na akné, ktoré obsahuje minerály na zníženie zápalu a mastnoty pleti. Až potom môžete naniesť krém (buď nočného, alebo špeciálneho pre váš typ pleti).

Aspoň dvakrát do týždňa by ste si mali vyhradiť čas na pleťovú masku. V ponuke nájdete rôzne – umývacie alebo zlupovacie. 

Zinková masť sa vám zíde ako prvá pomoc. Oxid zinočnatý pôsobí antibakteriálne, znižuje lokálny zápal a mierne vysušuje. 

Domáce recepty na starostlivosť o pleť

Citrónový peeling

Na boj s akné sa najčastejšie používa citrón alebo vitamín C. V kombinácii s trstinovým cukrom vytvorí peeling, ktorý dokáže prečistiť póry. Je však potrebné dávať pozor na kyseliny, ktoré citrón obsahuje. Tie dokážu našej pleti veľmi poškodiť a pre to sa odporúča kombinovať ho s vodou. Postupom času si všimnete, či vaša pleť na citrón reaguje. Ak áno, v liečbe pokračujte, ak nie, skúste niečo iné.

Citrón je určený najmä osobám, ktoré majú problematickú mastnú pleť, pretože dokáže pleť odmastiť, vyčistiť a zbaviť nečistôt. Taktiež má bieliace účinky, ktoré napomáhajú odstráneniu jaziev alebo čiernych bodiek, ktoré počas puberty vedia potrápiť. Citrón sa dá zmiešať aj s lyžičkou medu a sódy bikarbóny.

Následne zmes naneste na postihnuté miesto a počkajte, kým vyrážka zaschne. Zmes sa na nej udrží pomerne dlho, takže ju pokojne môžete zakryť make upom alebo korektorom.

Cesnak a bylinky proti akné

Očistné účinky má aj cesnak kuchynský, ktorý jednoducho potriete po pleti. Dávajte však pozor na oči, dokáže ich veľmi podráždiť.

Ďalšou zázračnou bylinkou je aj materina dúška, ktorá nie len prekrvuje telo, ale dokáže slúžiť aj ako očistný čaj. Je len na vás, či ho vypijete alebo necháte ochladiť a potriete ním tvár. Pleť dokáže stiahnuť a vyčistiť aj zelený čaj, ktorý má rovnaké použitie ako čaj z materinej dúšky.

cesnak akné

V prípade, že sa vám akné nechce zahojiť, siahnite po šalvii lekárskej. Tá má nie len dezinfekčné, ale aj bakteriálne účinky. V podobnom prípade môžete siahnuť aj po harmančeku, no v tomto prípade je potrebné dávať pozor, pretože ten môže vyvolať alergické reakcie. 

Medzi najznámejšie rastlinky, ktoré nám pomáhajú ničiť akné patrí jednoznačne aloe vera. Obsahuje glyko-proteín, ktorý podporuje znižovanie zápalov a začervenania. Okrem toho je bohatým zdrojom vitamínov C, E a zinku, a pomáha pri sťahovaní pórov, ktoré zanecháva čisté, bez rôznych nečistôt alebo odumretých buniek.

aloe vera na akné

Aloe vera sa dá použiť rôznymi spôsobmi a je len na vás, ktorý si zvolíte. Dá sa zmiešať s medom – jednu lyžicu medu a jednu lyžicu aloe vera zmiešajte v miske.

Zmes naneste na vyrážky, nechajte pôsobiť minimálne 20 minút a následne opláchnite vlažnou vodou. Ak chcete pleť nie len zbaviť akné, ale aj omladiť, skombinujte aloe vera s jablčným octom a vodou. Zmes naneste na celú pleť pomocou vatového tampónu a nechajte pôsobiť po dobu 15 minút. Tieto recepty neničia pleť, takže je možné používať ich viackrát týždenne. Je však potrebné dávať pozor na množstvo octu a na kontakt s očami. Ocot by sa mal podávať v rovnakom pomere ako čistá voda.

Záver

Liečenie akné je zdĺhavé, takže v prípade, že ste na jeho tvorbu viac náchylné, je potrebné dodržiavať základné hygienické návyky a správnu životosprávu.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
ewa
Komboš
ewa

ono dost dobre su aj tie elektronicke cistice – ja mam trebars orava venere a citim obrovsky rozdiel medzi vycisteni s nim a rukami s gelom