Holenie nôh nemusí byť katastrofa: takto to zvládnete jedoduchšie

epilácia nôh

Existujú estetické činnosti, ktoré ženy doslova milujú, ako napríklad starostlivosť o pleť, pleťové masky, telové pílingy či manikúra a potom sú tu činnosti, ktoré z duše nenávidia, no k životu neodmysliteľne patria.

Jednou z tých menej obľúbených je aj holenie nôh. Ako na to, bezbolestne a s čo najdlhším účinkom, vám prezradíme v tomto článku.

Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou?

Pred kúpou správneho epilátora, ktorý bude vyhovovať vašej pokožke, je veľmi dôležité si najprv ujasniť pojmy a základné rozdiely od depilátora. Ten chĺpky skracuje, respektíve odstriháva nad povrchom pokožky, a jeho používanie je tým pádom častejšie.

Narozdiel od depilátora, epilátor trhá chĺpky aj s korienkom, vďaka čomu je oholenie tvrácnejšie a nemusí sa opakovať až tak často. Dokonca, po niekoľkých pravidelných holeniach by chĺpok už nemal opätovne narásť.

Do epilačných metód okrem používania takéhoto prístroja patrí odstránenie ochlpenia voskom, pinzetou, strojčekom, laserom a elektroihlou. Vo všeobecnosti je však najpopulárnejším spôsobom použitie samotného prístroja.

NÁŠ TIP: Plánujete nákup epilátora? Pozrite si náš test najpredávanejších modelov. Ktorý je najlepší?

Na akom princípe funguje epilátor?

V súčasnosti máme na trhu dostupné dva typy epilátorov: pinzetový a laserový.

Pinzetový epilátor

Pinzetový typ holiaceho strojčeka je poháňaný batériou alebo elektrickou energiou. Je založený na rotujúcom valci, na ktorom sa nachádza niekoľko šikmo upevnených pinzetiek. Tie sa po zapnutí otáčajú a tým zachytávajú a vytrhávajú chĺpky na nohách.

Správne a precízne vykonaná epilácia vydrží od 3 do 6 týždňov a ako sme uviedli vyššie, časom dochádza k celkovej eliminácii chĺpkov.

V prípade pinzetového epilátora si môžete vybrať z troch druhov, na základe spôsobu napájania.

Na trhu sú dostupné sieťové epilátory, ktoré priamo poháňa elektrická energia zo siete a ich použitie je obmedzené na miesta, kde je toto napájanie možné (v blízkosti zástrčky). 

Ďalšou možnosťou je akumulátorový epilátor, ideálny na cestovanie, keďže na jedno nabitie vydrží od štyroch až po dvadsaťpäť holení. 

Posledným typom je batériový epilátor, do ktorého batérie samostatne dokupujete. Tento druh prístroja je zároveň jeden z najlacnejších.

Pinzetový epilátor

Dámsky epilátor PHILIPS HP6420/00

Výhody

  • dlhotrvajúci účinok
  • jednoduché používanie
  • široký výber podľa náročnosti ženskej pokožky
  • nižšie cenové hladiny epilátorov

Nevýhody

  • vyššia bolesť
  • dodatočná starostlivosť po oholení

Laserový epilátor

Okrem epilátorov založených na pinzetových kotúčoch, sú v súčasnosti na trhu aj epilátory s intenzívnym pulzovým svetlom, takzvané IPL epilátory. Ich princíp je založený na zahriatí korienku chĺpku na teplotu, ktorá zabezpečí trvalú epiláciu.

Korienky budú ohriate vďaka pohlcovaniu svetla týchto prístrojov, zvýši sa ich teplota a po dosiahnutí kritickej teploty budú trvale poškodené a ďalej už nerastú. Výboje svetla môžu spôsobiť, že pokožka bude niekoľko dní mierne červená, či podráždená, podobne ako po opaľovaní.

IPL epilátor

Epilátor Philips Lumea Prestige IPL SC2009/00

Výhody

  • veľmi dlho trvajúci účinok
  • bezbolestnosť
  • jednoduché použitie

Nevýhody

  • cena
  • začervenanie pokožky
  • trvalé odstránenie trvá dlhší čas

Osobné skúsenosti s epilačnými prístrojmi

Ak je vaše rozhodnutie o tom či si chcete kúpiť pinzetový epilátor alebo ten s pulzovým svetlom finálne, je potrebné pristúpiť k výberu vhodnej značky. Tu rozhoduje osobná skúsenosť žien, preto je dôležité čítať recenzie uverejnené na internete. Za najlepšie sa považujú epilačné prístroje značky Braun a Philips, ktoré poskytujú vyváženosť ceny a kvality.

Je ideálne, ak epilátory obsahujú viacero nadstavcov na rôzne časti tela a s rôznou špecifikáciou. Väčšie nástavce dokonale oholia napríklad stehná či lýtka, tie menšie zasa oblasť bikín a tváre. Na intímne časti tela sa hodia skôr jemnejšie, než aké používame na epiláciu nôh. Pokožka má totiž na rôznych miestach rôznu citlivosť.

S ňou súvisí aj nastavenie rýchlosti epilátora. Ideálne sú také prístroje, na ktorých sa dajú nastaviť aspoň dva rýchlostné stupne. Pri odstraňovaní chĺpkov z nôh či rúk môžete použiť vyššiu rýchlosť, kým pri intímnych partiách využijete skôr pomalšie nastavenie rýchlosti.

Ako si správne oholiť nohy pinzetovým epilátorom

Začiatočníčky, nemajte z prvého holenia strach. Ak si podrobne naštudujete tento návod, holenie bude pre vás hračka.

Dodržujte nasledovnú postupnosť krokov:

  • Chĺpky zmäkčite teplou sprchou alebo kúpeľom (ak sa chcete vyhnúť jemnému začervenaniu, môžete po sprche použiť aj píling). Pokiaľ máte epilátor s funkciou Wet&Dry, môžete počas epilácie zostať pod sprchou alebo vo vani.
  • Nohy po sprche/kúpeli poriadne osušte.
  • Po zapnutí epilátora začnite robiť pomalé, jemné a rovné pohyby najprv na miestach, ktoré nie sú až tak citlivé, napríklad predkolenie alebo lýtka. Dôležité je na epilátor netlačiť a postupovať proti smeru rastu chĺpkov. Pri prvých použitiach zapnite prístroj vždy na nižšiu rýchlosť epilácie. Keď si pokožka zvykne, môžete pridať.
  • Po tom, čo si na pocit pri holení zvyknete, postupne prejdite na kolená a členky, ktoré sú najcitlivejšie. Iné citlivejšie časti tela ako nohy odporúčame spočiatku vynechať (podpazušie, triesla) a po získaní správneho systému epilácie ich taktiež vyskúšať.
  • Po epilácii nezabudnite na dve dôležité veci. Poriadne svoj epilačný prístroj vyčistiť, ideálne pod tečúcou vodou a hydratovať vašu oholenú pokožku. Existuje niekoľko upokojujúcich krémov po holení, ktoré taktiež eliminujú zarastanie chĺpkov.

Ako si správne oholiť nohy epilátorom s pulzovým svetlom

laserový epilátor

Pri fotoepilátoroch platí jedno zásadné pravidlo: vždy si podrobne prečítajte návod.

Každý z týchto prístrojov funguje na trochu inom princípe, a preto najlepšie urobíte, ak sa budete riadiť pokynmi na príbalovom letáku.

Vo všeobecnosti však platí niekoľko základných pravidiel pri jeho používaní:

  • Pred oholením si vašu pokožku skontrolujte. Ak nájdete otvorenú ranku, výrazné sfarbenie či škvrny, poraďte sa pred epiláciou s dermatologičkou či kozmetičkou.
  • Najlepšie je v začiatkoch používania prístroja nohy najprv oholiť manuálne, aby svetlo preniklo čo najhlbšie ku korienku.
  • Po zapnutí prístroja postupujte podľa návodu, teda zvoľte vhodnú hlavicu, nastavte časovač a postupne posúvajte prístroj po pokožke, ktorú chcete epilovať.
  • Väčšina prístrojov je už natoľko bezpečná, že na ich používanie nepotrebujete ochranné okuliare a pokožku po oholení netreba nijak ošetrovať.
  • Ak si na pinzetový epilátor alebo fotoepilátor zvyknete, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť k manuálnemu holeniu. Chĺpky po časte dokonale zrednú a holením strávite čoraz menej času, ktorý môžete pred schôdzkou s partnerom či priateľkami využiť úplne inak.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora