Ako si vybrať správnu varnú dosku? Výhody a nevýhody
Pri zariaďovaní kuchyne sa občas nechávame uniesť vizuálnou stránkou a dizajnovým usporiadaním, farbami či najmodernejšími ponukami na trhu. Pritom zabúdame na najdôležitejší atribút každej kuchyne, ktorým je funkčnosť.
To isté platí aj pri výbere správnej varnej dosky. Načo by nám predsa bola krásna a dokonale interiérovo zladená doska, na ktorej by koniec koncov bolo vidieť každú šmuhu či škrabanec? Pozrime sa teda postupne na to, čo je pri kúpe správnej varnej dosky skutočne dôležité.
Pred investíciou akou je kúpa varnej dosky nás vždy čaká niekoľko zásadných rozhodnutí. Položme si tri základné otázky:
- Ako často bude kuchyňa vystavená môjmu kulinárskemu umeniu?
- Potrebujem samostatnú dosku alebo komplexný vstavaný sporák?
- Aký materiál dosky bude pre mňa vhodný?
Akonáhle budeme mať tieto tri kľúčové otázky zodpovedané, môžeme pristúpiť k samotnej kúpe.
Prvým dôležitým krokom je rozhodnutie o tom, ako často budete kuchyňu potrebovať. Na základe tohto rozhodnutia ľahko zistíte, aké materiály použiť alebo či má byť vaša kuchyňa dizajnérskym skvostom alebo funkčným priestorom, ktorý uľahčí prípravu akéhokoľvek pokrmu. V prípade prvej alternatívy je výber v podstate jednoduchý a na účel občasného varenia poslúži akákoľvek varná doska či sporák. V druhom prípade je už nutné bližšie porozmýšľať o jednotlivých povrchoch, veľkosti, funkcionalitách či výdrži.
Ako druhé by ste mali zvážiť či je pre vás potrebná individuálna varná doska alebo o niečo robusnejší, no komplexný celok v podobe sporáka. Varné dosky sú vo väčšine prípadov drahšie ako sporák, no z vizuálneho hľadiska zapadnú do vašej kuchyne pravdepodobne viac. Stojaci sporák sa hodí skôr do tradičnejších, provensálskych ši ľudových typov kuchýň.
Posledným rozhodnutím je výber vhodnej varnej dosky. Momentálne sú na trhu viaceré varianty a každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, možnosti využitia, ale aj obmedzenia (napríklad v príslušenstve, ktoré je potrebné pri varení na danej doske používať). Prejdime však priamo k ich špecifikáciám.
Tip: Vyskúšali sme 15 obľúbených varných dosiek. Ktorá je najlepšia? Presvedčte sa v našom hodnotení.
Základnou charakteristikou plynových dosiek je možnosť „vidieť” plamene priamo počas varenia, a následne ich veľkosť a intenzitu regulovať. Sú charakteristické kovovými časťami umiestnenými nad horákmi, ktoré chránia hrnce a panvice pred priamym dotykom ohňa.
Plynové dosky možno považovať za kompromis medzi moderným prostredím kuchyne a tradičným spôsobom varenia a sú vhodné pre pravé domáce gazdinky. Rovnako sú určené do väčších kuchýň, kde je predpoklad častého varenia a dokonca ich najčastejšie používajú aj profesionálni kuchári v reštauráciách.
Plynové varné dosky môžu mať kovový, sklenený alebo sklokeramický povrch.
Výhody
Nevýhody
Tento druh varných dosiek je založený na vstavanom elektrickom systéme platní, ktoré ohrievajú nádoby rovnomerne po celom ich povrchu.
Kedysi boli elektrické varné dosky konštruované z liatiny, no dnes sú vo väčšine prípadov sklokeramické.
Vďaka svojmu elegantnému, no najmä nenápadnému vzhľadu dokonale zapadnú do akéhokoľvek interiéru a častokrát po nich siahajú tí, ktorí majú kuchyňu prepojenú s obývacou izbou. Tento druh varných dosiek je vhodný tak do domu, ako aj do bytových priestorov.
Výhody
Nevýhody
Za najmodernejšie dosky možno považovať práve tie indukčné. Ich hlavný benefit je v unikátnom spôsobe fungovania. Po zapnutí vytvárajú magnetické pole, ktoré priamo zohrieva dno panvice (alebo hrnca), vďaka čomu nedochádza k úniku tepla a varná doska ostáva studená. Tento druh varných dosiek je preto jeden z najbezpečnejších.
Nespochybniteľným pozitívom indukčnej dosky je aj fakt, že nám nepridá na práci ani vtedy, keď zrovna nie sme najšikovnejší. V prípade vykypenia polievky, rozsypania ingrediencií či rozliatia, postačí na čistenie obyčajná navlhčená hubka (na mastnejšie škvrny aj s trochou saponátu) a na leštenie suchá handrička. Čistota je dôležitá nielen pre vzhľad kuchyne, ale aj na správny chod varnej dosky. Tá sa celá ovláda pomocou dotykových senzorov umiestnených po obvode dosky alebo v jej strede.
Ovládanie je spočiatku náročnejšie, no pri častejšom používaní si zvykne každý. O bezpečnosť pri varení sa zasa postará zvukový signál, ktorý hlasným tónom upozorní vždy, keď sa na doske počas varenia nachádza objekt, ktorý by tam byť nemal (napríklad handrička).
Výhody
Nevýhody
“Domino” varné dosky
Okrem vyššie spomínaných modelov existujú ešte takzvané Domino varné dosky.
Pozostávajú iba z dvoch platí, a preto sú vhodné do malých kuchýň či bytov typu „garsónka”.
Domino dosky môžu byť vyhotovené v plynovej verzii, indukčnej, keramickej a elektrickej.
Výhody
Nevýhody
Najlepšie, čo na trhu máme
Pri kúpe varnej dosky, ako aj pri zariaďovaní celej kuchyne, netreba primárne pozerať na cenu. Je nutné myslieť na fakt, že ak si zadovážime kvalitné kuchynské spotrebiče, vydržia nám niekoľko rokov a táto investícia je skutočne na nezaplatenie. V pomere kvalita a cena ľudia primárne preferujú niekoľko značiek dostupných aj na našom trhu.
Spotrebitelia považujú za najkvalitnejšie elektrické varné dosky značky Whirpool. Tie sú už vo väčšine prípadov vybavené dotykovým ovládačom, indikátorom zapnutého stavu či zostatkového tepla.
Z plynových varných dosiek zasa preferujú značku Bosch, predovšetkým kvôli kvalite a pre jej elegantný dizajn, ktorý zapadne do akejkoľvek kuchyne. Samozrejmosťou pri tejto značke je termoelektrická poistka zhasnutia plameňa. Zo značiek vyrábajúcich indukčné varné dosky spotrebitelia najviac oceňujú Electrolux, a to vďaka jej prístupu k bezpečnosti v používaní jej výrobkov a zároveň aj kvalite.
Je však samozrejme na rozhodnutí každého človeka, ktorú značku uprednostní. Varné dosky rôznych značiek sme sa rozhodli otestovať aj my. Tie, ktoré obstáli najlepšie, nájdete v našej rozsiahlej recenzii.
Pridajte komentár ku článku