Šikovná gazdinka: 12 tipov, ako ušetriť náklady na pranie

Šetrenie pri praní



Približne 11 % celkovej spotreby vody v domácnostiach tvorí pranie. Najvyššiu spotrebu majú rodiny s deťmi. Mamičky musia často bojovať s následkami dobrodružných hier v blate, tvorivých činností detí alebo nešikovného jedenia takmer každodenným praním bielizne. Kvôli tomu sa stáva, že platia príliš vysoké sumy nielen za energie, ale aj za množstvo pracích práškov, gélov, aviváže či špeciálnych odstraňovačov škvŕn. 

Tieto náklady je však možné zredukovať a zároveň aj zmierniť zlý vplyv prania na životné prostredie. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako na to. 

1. Vyberte si práčku z čo najvyššej energetickej triedy

Základom úsporného prania bielizne je kvalitná práčka.

Prvé rozhodnutie pri jej výbere spočíva v tom, či sa do priestoru vašej kúpeľne hodí viac práčka s predným plnením, alebo s plnením zhora. V oboch variantoch je možné nájsť kvalitné práčky s množstvom funkcií v energetickej triede A+++, ktoré vám ušetria náklady na elektrinu. Údaje o energetickej úspornosti práčky sú uvedené na štítku, ktorý sa oplatí dôkladne preštudovať. Nachádza sa na ňom aj ročná spotreba vody, kapacita bubna, účinnosť odstreďovania aj miera hlučnosti práčky.

Vyberajte si práčku z najvyššej energetickej triedy

2. Optimálny objem bubna

Ďalším kritériom je objem bubna. Ten si zvoľte podľa množstva prádla, ktoré budete prať.

Práčky s objemom bubna 6 kg bez problémov pokryjú potreby štvorčlennej rodiny. Ak je to váš prípad, vybrať si väčší bubon by znamenalo aj vyššiu spotrebu vody a zrejme aj vyššiu cenu práčky. Pre 5 a viac členov domácnosti sú vhodné práčky, ktoré zvládnu na jedno pranie 8 až 10 kg prádla.

Ak ste si premysleli, aké množstvo prádla budete prať v jednej várke, je čas nájsť informácie o tom, ktorá práčka minie najmenej vody pri rovnakom objeme bubna. V súčasnosti sú práčky omnoho šetrnejšie, ako v minulosti (spotrebujú o 20 % menej vody ako pred 10 rokmi). Vyberte si radšej novší model, ako starší.

Optimálna veľkosť bubna práčky

3. Pravidelná údržba práčky

Dbajte na to, aby bol bubon a filter stále čistý. Predídete tak zbytočnému znečisteniu pádla, alebo neefektívnemu praniu, ktoré budete musieť znovu zopakovať. Zanesený filter môže spôsobiť, že práčka nebude žmýkať. Treba ho vybrať a vyčistiť aspoň raz za tri mesiace.

Ak už práčka zapácha, je načase ju dôkladne vyčistiť. Na jej údržbu nepotrebujete drahé prostriedky. Postačia lacné a ekologické prostriedky: kyselina citrónová a ocot. Naplňte nádobky na prací prostriedok práškovou kyselinou citrónovou s pár kvapkami octu a spustite prací cyklus s vysokou teplotou. Tento proces zopakujte 2x po sebe. Zmesou octu a kyseliny citrónovej môžete vyčistiť dávkovače pracích prostriedkov a tesniacu gumu aj manuálne. Zbavíte tak práčku nánosov špiny, ale aj plesní.

Bubon práčky vám odporúčame vyčistiť 2x ročne nasledujúcim spôsobom:

Zalejte 1 kg čistiacej sódy vriacou vodou. Priamo do bubna práčky nalejte 3-4 litre vody a pridajte zmes zo sódy. Zatvorte práčku a spustite čo najdlhší prací program a teplotu 95°C. Keď začne voda ppeniť, znamená to, že sóda rozpúšťa zvyšky pracích prostriedkov a nečistoty. Po skončení programu postup zopakujte, tak, že namiesto sódy pridáte 1 liter bieleho octu. Ten zlikviduje všetky plesne a práčka ostane úplne čistá.

Ako čistiť bubon práčky sa dozviete vo videu: 

4. Vložte optimálne množstvo oblečenia

Oblečenie sa vyperie vtedy, keď sa o seba trie. Tento efekt dosiahnete len tak, že bude práčka dostatočne naplnená, ale nie príliš. Ak je bubon preplnený, jeho obsah sa prevaľuje v jednom kuse, čiže nedostane priestor na to, aby sa k nemu dostalo dostatočné množstvo vody a pracieho prostriedku, a aby sa z neho nečistoty dostali von.

Ak do bubna vložíte len jeden či dva kusy oblečenia, nebudú sa o seba trieť, takže sa môže stať, že z nich škvrny nevyjdú.

Preplnením bubna neriskujete len nedostatočne čistú bielizeň, ale aj preťaženie a poškodenie práčky. Šetrite, ale s rozumom.

Využite maximálnu kapacitu práčky

5. Perte len skutočne špinavú bielizeň

Pred spustením práčky skontrolujte, či sa v nej nachádza všetko prádlo, ktoré v danej várke chcete oprať. Niektoré moderné práčky umožňujú pridať prádlo aj počas prania. Ak tá vaša túto funkciu nemá, nevadí, ale uistite sa, že sa vám po byte nepovaľujú špinavé kusy oblečenia.

Nie všetky odevy je nutné oprať hneď po prvom použití. Ak bielizeň nejaví známky znečistenia či zápachu, pokojne si ju môžete obliecť znovu. Nosenú bielizeň zaveste na vešiak a nechajte „vetrať“ mimo šatníka.. Nohavice a sukne stačí oprať po piatom až siedmom použití.

Perte len skutočne špinavú bielizeň

6. Pozor na vodný kameň

Tvrdosť vody je častým problémom nejednej slovenskej domácnosti. Zaschnuté kvapôčky na dlaždičkách v kúpeľni sú kvôli vodnému kameňu viditeľné a nepekné. Nánosy vodného kameňa na miestach, kde ich nevidíme, napríklad v útrobách práčky, môžu spôsobovať nemalé problémy. V tvrdej vode sa perie ťažšie – preto etikety na pracích prostriedkoch odporúčajú použiť väčšie množstvo, ako v mäkkej vode. Vodný kameň dokáže aj znehodnotiť práčku a skrátiť jej životnosť tým, že spôsobuje zanesenie výhrevnej špirály. Zanesená špirála nezohrieva vodu na požadovanú teplotu a spotrebuje veľa elektrickej energie.

Niektoré moderné práčky sú vybavené keramickým výhrevným telesom, na ktorom sa vodný kameň neusádza. Proti jeho usádzaniu na bežných, kovových telesách môže pomôcť pravidelné čistenie práčky octom a sódou.

Tvrdosť vody je na Slovensku problém

7. Využite funkcie vašej práčky

Ak v rámci rutiny spúšťate stále ten istý prací program, možno ani netušíte, aké možnosti ukrýva práčka, ktorú už máte doma.

Niektoré práčky majú zvláštnu funkciu na pranie polovičnej dávky bielizne, teda keď je kapacita bubna zaplnená len do polovice. Okrem toho mávajú rôzne funkcie na úsporu vody a energie, ktoré sa dajú jednoducho nastaviť.

Inteligentné práčky dokážu aj odhadnúť váhu prádla, ktoré do nich vložíte a podľa toho si samy upraviť dĺžku programu. Zaujímať vás môžu tiež doplnkové funkcie pre alergikov, domácnosti so zvieratami alebo pranie prádla pre bábätká. Zvážte, ktoré možnosti naozaj využijete, aby ste pri kúpe práčky nezaplatili zbytočne veľkú sumu.

Pri výbere akéhokoľvek pomocníka do domácnosti sa oplatí sledovať testy spotrebičov. Pomôcť vám môžu aj recenzie užívateľov, ktorí už majú výrobky odskúšané.

NÁŠ TIP: Ako vám pomôžu šetriť energiu rôzne užitočné funkcie práčky? Prečítajte si náš podrobný test 5 práčok plnených zboku a 5 práčok plnených zvrchu

8. Ako ušetriť elektrickú energiu?

Zohrievanie vody spotrebuje viac elektrickej energie, ako samotný motor, ktorý práčku poháňa. Preto majú moderné práčky programy prania pri nízkej teplote, alebo úplne bez zohrievania.  Neodporúčajú sa však pri veľmi znečistenom oblečení s odolnými škvrnami. Pri veľmi nízkych teplotách sa niektoré pracie prostriedky nerozpúšťajú a môžu zanechať stopy na oblečení.

Aj keď sa mnoho ľudí domnieva, že vysoká teplota zabezpečí lepšiu hygienu, nie je to tak – väčšina pracích prostriedkov obsahuje enzýmy, ktoré pri teplotách nad 60 °C neúčinkujú.

Na kvalitné pranie postačí teplota 40 °C, prípadne 30 °C. Vyššie teploty môžu uškodiť samotnej práčke tým, že zvyšujú usádzanie vodného kameňa.

Najmodernejšie práčky disponujú rôznymi sofistikovanými funkciami na šetrenie energie. Ak vlastníte takúto práčku, neváhajte ich využiť.

9. Zvoľte kratší prací cyklus

Na jeden prací cyklus sa minie minimálne 40 litrov vody, v priemere je to cca 50 l. Ak vaša bielizeň nie je extrémne znečistená, zvoľte radšej kratší prací program. Vo väčšine prípadov nie je nutné ani predpieranie. Kratší program = menej spotrebovanej vody.

Okrem toho sa pokúste znížiť frekvenciu praní tým, že dodržíte body 4 a 5, dosiahnete značnú úsporu vody.

Vhodný prací cyklus

10. Aj na pracích prostriedkoch sa dá veľa ušetriť

Uvažovali ste niekedy o výmene vášho klasického pracieho prostriedka? Zloženie prachov a tekutých gélov na pranie je plné chemikálií, ktoré vplývajú nepriaznivo na životné prostredie. Okrem toho zanechávajú zvyšky na oblečení, čím môžu podráždiť citlivú pokožku.

Mydlá na pranie, ktoré sa používali v minulosti, sa vyrábali z prírodných materiálov. Nedráždia pokožku a ani neznečisťujú životné prostredie.

Mydlo však môžete využiť na výrobu vášho vlastného pracieho prostriedku s tekutou konzistenciou, ktorý sa svojou silou vyrovná aj gélu z drogérie. Je to „mydlový sliz“.

11. Šetrné alternatívy aviváže

Použitie aviváže síce bielizeň príjemne prevonia, no niektoré materiály môže poškodiť. Neodporúča sa na pranie funkčných odevov, vetroviek, búnd, ale ani uterákov, ktoré vplyvom aviváže strácajú savé schopnosti. Nepoužívajte ju ani vtedy, keď sušíte bielizeň v sušičke, pretože spôsobuje zadržovanie vody v textíliách a predlžuje tak proces sušenia.

Na osvieženie bielizne stačí namiesto aviváže postačí pár kvapiek octu. Má dezinfekčné účinky a namiesto toho, aby pach prekryl, ho naozaj eliminuje.

Ak sa nechcete vzdať vône svojej obľúbenej aviváže, aj keď používate sušičku, môžete si vyrobiť svoje vlastné voňavé obrúsky. Namočte vysoko savú handričku do aviváže a nechajte uschnúť. Vhoďte ju do bubna sušičky spolu s prádlom. Môžete ju použiť 2 – 3 x, potom vyprať a znovu zopakovať. 

12. Ručné odstraňovanie škvŕn bez použitia chemikálií

Aj odolné škvrny je možné odstrániť pomocou prostriedkov, ktoré nájdeme v každej kuchyni. Nájdite si svoje obľúbené triky, vďaka ktorým ušetríte svoju peňaženku, aj životné prostredie.

  • Na fľaky od čokolády alebo ovocia (jahody, brusnice, čučoriedky) pomáha ocot, alebo citrónová šťava. Môžete ich zriediť vodou. Nechajte v ňom škvrnu chvíľu namočenú a potom opláchnite.
  • Škvrny od špenátu či paradajok skúste potrieť plátkami surových zemiakov.
  • Vosk odstránite textílií tak, že ich vložíte do sáčku a necháte zmraziť. Potom ho zoškriabte, na zvyšky položte vreckovku, vyžehlite a opláchnite.
  • Proti znečisteniu od zeminy či blata pomôže horúci cmar.
  • Obyčajné maslo má prekvapivé čistiace účinky na prádlo. Zbaví mastných škvŕn od vazelíny či strojovej masti – stačí ním škvrnu potrieť a opláchnuť.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar