Zbraň proti kŕčovým žilám aj únave nôh: Ako si vybrať kompresívne pančuchy?

ako vybrať kompresívne pančuchy

Problémy s krvným obehom v nohách sú staré ako ľudstvo samo. Vďačíme za ne evolúcii, ktorá nám síce umožnila vzpriamenú chôdzu, no zároveň na nohy presunula ťarchu celého tela. Vystavila tak cievy v dolných končatinách nadmernej záťaži.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako podporiť správny krvný obeh nôh je kompresná terapia. Jej liečivé účinky sú známe celé tisícročia a najstaršie dochované záznamy o kompresívnej liečbe pochádzajú už z čias Hippokrata.

Novšie a novšie poznatky postupne viedli k vzniku kompresívnych pančúch. Prvé takéto pančuchy z kože a hodvábu vznikli už v roku 1760 a aj keď sa moderné kompresívne pančuchy sa už vyrábajú z elastanu, princíp ich fungovania zostal rovnaký.

Kompresívne pančuchy – jednoduché riešenie zložitého problému

Krvný obeh tvorí spletitý systém ciev, ktoré zabezpečujú cirkuláciu krvi do celého tela a tým mu dodávajú kyslík aj potrebné živiny. Samotné cievy sa rozdeľujú podľa toho, či krv pumpujú zo srdca (tepny), alebo privádzajú už odkysličenú späť (žily).

Problém nastáva, keď sa v dôsledku ochabnutého svalstva, nadmernej záťaže alebo iných dôvodov spomalí prietok krvi v žilách, ktorá musí navyše prekonávať silu gravitácie. Výsledkom je nedostatočné vylučovanie odpadových látok, ktoré odkysličená krv obsahuje. „Najpodstatnejšie je včas zachytiť varovné signály našich nôh, vnímať ich tiché volanie o pomoc, nepodceňovať prvotné subjektívne ťažkosti a zájsť s nimi za svojím všeobecným lekárom,“ hovorí všeobecná lekárka MUDr. Diana Ganajová. (1)

lýtkové kompresívne pančuchy obúvanie

Kompresívne pančuchy dokážu účinne podporiť správny krvný obeh.

Kompresívne pančuchy vyvíjajú na nohy tlak, ktorý kompenzuje nedostatočnú činnosť svalovej hmoty a tým urýchľujú prietok krvi. 100 % tlaku smerovaného do oblasti členkov a smerom hore sa jeho sila znižuje. Pomocou tohto jednoduchého, ale účinného princípu dokážu predchádzať mnohým zdravotným problémom, ako napríklad: 

  • napätie, únava alebo ťažoba nôh,
  • pocit chladu alebo horúčavy,
  • svrbenie,
  • kŕče,
  • nadmerné potenie,
  • bolesť pri dlhšom státí alebo sedení.

Okrem priaznivých účinkov pri liečbe ochorení súvisiacich s cievami sú kompresívne pančuchy účinné aj pri regenerácii svalstva športovcov a majú tiež priaznivý vplyv na mikrocirkuláciu a lymfatický systém. (2)

NÁŠ TIP: Neliečené kŕčové žily môžu spôsobovať viaceré zdravotné komplikácie. Prečítajte si, ako kŕčové žily vznikajú, aké majú príznaky, ale tiež aj na to, čo pomáha na kŕčové žily

Kompresívne pančuchy preto používajú aj

  • rekreační i profesionálni športovci,
  • tehotné ženy,
  • zamestnanci, ktorí pri práci dlho stoja,
  • dlhodobo ležiaci alebo imobilní pacienti,
  • ľudia, ktorí sa zotavujú z operácie,
  • diabetici a ľudia, ktorí majú problém s krvným obehom,
  • ľudia, ktorých trápia kŕčové žily,
  • ľudia, ktorí často a dlho cestujú,
  • profesie vykonávané v iných podmienkach atmosférického tlaku, ako letušky a piloti.
kompresívne návleky bežec

Športovcom kompresívne pančuchy pomáhajú pri regenerácii.

Ako si vybrať kompresívne pančuchy?

Kompresívne pančuchy sú voľne dostupná zdravotná pomôcka, ktorú si môžete na vlastné náklady zakúpiť v lekárni, alebo špecializovanej predajni zdravotníckych pomôcok. Ak máte problémy s príznakmi, ktoré môžu signalizovať žilové ochorenie, kompresívne pančuchy vám môže predpísať všeobecný lekár alebo špecialista ako súčasť liečby. V takom prípade ich hradí vaša zdravotná poisťovňa. 

Pozrite sa bližšie na ponuku kompresívnych pančúch, aby sme vám pomohli zorientovať sa vo výbere. 

Druhy kompresívnych pančúch

Kompresívne pančuchy sa delia na dve základné kategórie: (3)

  • krátkoťažné – sú menej elastické a vyvíjajú tlak pri svalovej práci a záťaži, takže sú určené najmä športovcom.

  • dlhoťažné – lepšie sa rozťahujú a dokážu vyvíjať dostatočný tlak aj v pokoji, preto poskytujú dlhodobú liečbu chronických ochorení.

ako si vybrať kompresívne pančuchy

Pri výbere kompresných pančúch je najdôležitejšia správna veľkosť a kompresná trieda.

Kompresná trieda pančúch

Dôležitý ukazovateľ pri výbere pančúch je sila kompresie v oblasti členka. Tie najnižšie kompresné triedy majú podporných charakter a používajú sa ako prevencia alebo v skorých fázach problémov. 

  • najmenšia kompresná trieda – vyvíjajú tlak v rozsahu 10-14 mmHg a najčastejšie sa používajú na prevenciu unavených nôh.
  • 1. kompresná trieda – tlak v rozsahu 15-21 mmHg je vhodný pre ranné štádium ochorenia a na zmiernenie napätia nôh. V tejto kategórii sa používajú aj antitrombotické pančuchy pre zníženie rizika krvných zrazenín u pacientov, ktorých čaká operácia.

Vyššie triedy používajú pacienti s diagnózou stanovenou lekárom, kedy je terapia kompresiou neoddeliteľnou súčasťou liečby ochorenia. 

  • 2. kompresná trieda – tlak v rozsahu 23-32 mmHg pre stabilizáciu krvného obehu počas terapie.
  • 3. kompresná trieda – pančuchy vyvíjajú tlak 35-55 mmHg a sú predpisované pacientom vo vážnych stavoch.
  • 4. kompresná trieda – tlak nad 55 mmHg je používaný iba zriedka a na vyžiadanie odborného lekára. (4)

Kompresívne pančuchy podľa typu

Typ kompresívnych pančúch závisí od lokalizácie zdravotného problému. Pančuchy by mali pokryť celú postihnutú oblasť. 

Napríklad, pacientom s trombózou lekár pravdepodobne odporučí kompresiu celej končatiny a nosenie pančuchových nohavíc. Naopak, ak máte problém s metličkovými žilami v oblasti pod kolenami, pravdepodobne nebude potrebné, aby ste nosili pančuchové nohavice a vystačíte si z podkolienkami, alebo polostehennými pančuchami. 

Typy kompresívnych pančúch: 

  • podkolienky – najkratší typ pančúch, ktoré pokrývajú celé chodidlo, členok a lýtko až pod koleno, lýtkové ukončenie by malo byť pohodlné a nezarezávať sa do kože,
  • polostehenné pančuchy – siahajú do polovice stehien a sú ukončené lemom proti kĺzaniu alebo čipkou,
  • stehenné pančuchy – pokrývajú celú nohu až po slabiny,
  • pančuchové nohavice – siahajú po pás rovnako ako klasické nohavice. (4)
kompresívne pančuchy obliekanie

Typ kompresných pančúch závisí od problému, s ktorým majú pomôcť. Niekomu postačia lýtkové, iný potrebuje celostehenné. 

Kompresívne pančuchy podľa materiálu

Na ich výrobu sa používa najmä bavlna, elastan a nylon, často s pridaním ďalších látok, ako napríklad:

  • striebro, ktoré pôsobí proti pachu a vzniku baktérii,
  • bavlna je vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou,
  • mikrovlákno s výťažkami z bylín a ovocia, ktoré vyživujú pokožku a majú chladiace účinky. (3)

Kompresívne pančuchy sa vyrábajú podľa potreby s uzavretou špicou pri liečbe lymfedémov alebo otvorenou špicou na liečbu žilových ochorení.

Sú dostupné v rôznych farebných vyhotoveniach, najčastejšie ide o univerzálne farby ako čierna, hnedá a sivá. (5)

Ako si správne zmerať nohu? 

Tou najdôležitejšou časťou v procese výberu kompresívnych pančúch je správne zmeranie nohy, aby bola kompresia adekvátna. Voľné kompresívne pančuchy nebudú plniť svoj účel a naopak príliš tesné môžu nadmerným tlakom spôsobiť poškodenie pokožky.

Pamätajte na to, že meranie by ste mali urobiť ráno ihneď po zobudení, keď ešte nohy nie sú opuchnuté. Na meranie použite krajčírsky meter a každý rozmer odmerajte aspoň dvakrát: 

  • obvod nohy 2 cm pod kolenom,
  • obvod lýtka v najširšej časti,
  • obvod členka v najužšej časti,
  • obvod stehna 5 cm pod rozkrokom (pri stehenných pančuchách),
  • obvod pásu (pri nohavicových pančuchách),
  • dĺžka od chodidla až po miesto 5 cm pod rozkrokom,
  • dĺžka od chodidla po miesto 2 cm nad kolenom.

Zmerané miesta porovnajte s tabuľkou predajcu kompresívnych pančúch a vyberte rozmer, ktorý sa najviac približuje nameraným hodnotám. V prípade pančúch pre tehotné ženy môže byť potrebný aj údaj o hmotnosti pred tehotenstvom. Ak máte pochybnosti pri porovnaní nameraných hodnôt a tabuľky výrobcu, obráťte sa na odborný personál v lekárni alebo predajni zdravotníckych potrieb, ktorý vám nohu zmeria. (6)

Ako nosiť kompresívne pančuchy?

Ak ste ešte nikdy kompresívne pančuchy nenosili, môže vás prekvapiť ich komplikované obliekanie. Pohodlnejšie obliekanie môžete dosiahnuť pomocou gumených rukavíc alebo špeciálneho navliekača pančúch, ktorý je dostupný v predajni zdravotníckych pomôcok. Vždy si ich obliekajte na suchú pokožku a neťahajte ich za horný okraj, inak by sa mohli poškodiť.

S nosením začnite postupne. Prvé dni pančuchy nenoste dlhšie ako 2-3 hodiny a na noc si ich vyzlečte, ak vám lekár nenakázal inak. Dajte si pozor, aby pančuchy nemali pretočené alebo zhrnuté okraje. (4)

Ako sa o pančuchy starať, aby vydržali čo najdlhšie?

Keďže kompresívne pančuchy sú vyrobené zo špeciálnych elastických materiálov, vyžadujú zvláštnu starostlivosť, aby si zachovali pružnosť, pevnosť a ďalšie dôležité vlastnosti.

Pri praní dodržiavajte teploty a odporúčania uvedené návode na použitie. Pre väčšiu opatrnosť ich perte ručne a nepoužívajte aviváž. (6)

Pre koho nie je vhodné používanie kompresívnych pančúch? 

Kompresívne pančuchy nie sú vhodné pre ľudí trpiacich ekzémom, infekciami kože, srdcovou arytmiou, alergiou na latex, ochorením bedrových kĺbov a inými diagnózami. O ich použití by ste sa preto mali vždy poradiť so svojím lekárom. (4)

Na záver

Chronické žilové ochorenie postihuje 40-60 % žien a 15-30 % mužov. (1) Venujte preto svojim nohám pozornosť a aj pri občasnom pocite ťažkých nôh stavte na včasnú prevenciu vo forme terapie kompresiou.

Kompresívne pančuchy sú základný spôsob prevencie. Hoci v pokročilejších štádiách žilových ochorení sú každodenná súčasť života, vzniknuté poškodenia nevyliečia. Dokážu však zabrániť zhoršeniu stavu. 

Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar