Kŕčové žily nie sú iba estetický, ale najmä zdravotný problém. Čo na ne pomáha?

čo je dobré na kŕčové žily

Kŕčové žily vníma väčšina ľudí predovšetkým ako estetický problém. Lenže nevábne vyzerajúce zhrubnuté žily na nohách sú viac ako len estetickou vadou. 

Neliečené kŕčové žily môžu spôsobovať viaceré zdravotné komplikácieDokonca môžu viesť až k nebezpečnému ochoreniu nazývanému trombóza. A tu už ide doslova o život. 

V tomto článku sa pozrieme na to, ako kŕčové žily vznikajú, aké majú príznaky, ale tiež aj na to, čo pomáha na kŕčové žily. 

Čo sú kŕčové žily a ako vznikajú?

Kŕčové žily, odborne nazývané varixy, sú rozšírené žily, ktoré vznikajú najčastejšie na povrchových žilách nôh.

Práve dolné končatiny sú totiž najviac vystavované ortostatickému tlaku. Či už musia znášať dlhodobé sedenie alebo naopak dlhodobé státie, faktom je, že ani jedno, ani druhé im neprospieva. 

V odbornom jazyku sa kŕčové žily definujú ako chronická žilová nedostatočnosť, alebo aj chronická žilová insuficiencia. 

Vznikajú v dôsledku oslabenia steny ciev a žíl, čoho následkom sa hromadí v žilách krv. Najčastejšie postihujú nohy, a to kvôli sťaženému návratu krvi z nôh späť do tela.

Krv vracajúca sa do srdca musí prekonávať aj zemskú gravitáciu, môže sa hromadiť a spôsobovať stúpanie tlaku v žilách. Pri takomto dlhodobom pôsobení dochádza k poškodeniu steny ciev a objavujú sa rôzne záhyby, rozšírenia, ale aj vystúpenia žíl na povrch kože, čo je už viditeľné voľným okom. 


Príčiny vzniku kŕčových žíl

Vznik kŕčových žil väčšinou súvisí so zhoršenou funkciou chlopní nachádzajúcich sa v cievach. Chlopne ako také totiž pomáhajú v spätnom prúdení krvi z nôh do tela.

Okrem chlopní pomáhajú prúdeniu krvi aj svaly na nohách, ktoré fungujú ako pumpa. Pri dlhodobom sedení či dlhodobom státi táto pumpa nemusí dostatočne pracovať a sťažuje tak odtok krvi, ktorá sa hromadí v cievach, zvyšuje sa tlak v žilách. 

Medzi hlavné dôvody vzniku kŕčových žíl teda možno zaradiť: 

  • narušená alebo sťažená funkcia chlopní,
  • nedostatočná funkcia žilovej pumpy,
  • chronická žilová hypertenzia,
  • porucha vyprázdňovania periférnych žíl. 
Kŕčové žily príznaky

Kŕčové žily začínajú nenápadne. 

Rizikové faktory podmieňujúce vznik kŕčových žíl

Rizikové faktory podmieňujúce vznik kŕčových žíl možno rozdeliť do dvoch skupín, a to na neovplyvniteľné a ovplyvniteľné. Pozrime sa najprv na tie neovplyvniteľné. 


Neovplyvniteľné faktory vzniku kŕčových žíl:

  • dedičná predispozícia,
  • ženské pohlavie, 
  • tehotenstvo, najmä opakované,
  • vyššia výška,
  • prekonaná trombóza.

Ovplyvniteľné faktory vzniku kŕčových žíl:

Tip od experta

"Kŕčové žily dolných končatín vznikajú následkom zhoršenej funkcie chlopní, ktoré sa nachádzajú v cievach. Môže ísť aj o nedostatočnosť žilovej pumpy, poruchu vyprázdňovania periférnych žíl či chronickú žilovú hypertenziu. 

Na vznik varixov môže mať vplyv aj spôsob života. Sedavá práca alebo sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, neprimeraná svalová záťaž a dlhodobé státie prispievajú k vzniku tohto ochorenia. Ďalším faktorom môže byť tiež nadváha a obezita, dedičnosť, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, ale aj nevhodné oblečenie, akým je napríklad tesná spodná bielizeň. U žien môžu byť problémom tiež vysoké podpätky.


MUDr. Peter Švarc, cievny chirurg

Začínajúce kŕčové žily: Ako ich spoznáte? 

Máte podozrenie, že s vašimi nohami niečo nie je v poriadku? Máte neustály pocit ťažkých nôh, tŕpnu vám nohy, máte kŕče v lýtkach či opuchy a bolesti?

S veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o začínajúce kŕčové žily. Ak sa teda u vás objaví niektorý z vyššie uvedených príznakov, prípadne kombinácia viacerých, návštevu lekára rozhodne neodkladajte. 

Ako bolia kŕčové žily? Príznaky kŕčových žíl

Bolesť kŕčových žíl je naozaj nepríjemná. Zväčša ide o tupú bolesť, ktorá sa pri dlhodobom státí ešte viac zväčšuje. Dokáže však pomôcť chôdza, pretože sa pri nej zvyšuje práca svalovej pumpy a zároveň sa tak zlepšuje aj odtok krvi z nôh do tela. 

Okrem chôdzi je veľmi účinným spôsobom na uvoľnenie od bolesti kŕčových žíl aj zodvihnutie nôh do vyvýšenej polohy

Aké ďalšie príznaky možno pri ochorení žíl pozorovať? 

  • Bolesť nôh (často zhoršujúca sa v horúcom počasí), bolesť svalov a žíl
  • Zväčšujúca sa bolesť pri dlhodobom sedení alebo státí
  • Svrbenie a pálenie v oblasti žíl
  • Striedanie pocitov horúčavy a chladu
  • Zmeny na žilách, vytváranie tzv. metličkových žíl
  • Opuchnuté nohy
  • Vypuklé, viditeľné kŕčové žily
  • Zmena pigmentácie, zmeny na koži predkolenia
Príznaky kŕčových žíl

Prvým príznakom kŕčových žíl je pocit ťažkých nôh a bolestivosť. 

Čo je dobré na kŕčové žily? Liečba kŕčových žíl

Liečba kŕčových žíl je dlhodobý proces, ktorý závisí v prvom rade od štádia ochorenia a od jeho príznakov a ťažkostí. 

Akýmsi všeobecným základom liečby kŕčových žíl, bez ohľadu na ich štádium, je podporenie krvného obehu.

Môže ísť o konzervatívne postupy, ktoré zahŕňajú správnu životosprávu, farmakoterapiu (liečba pomocou liekov) a kompresívnu terapiu (jej zámer je redistribúcia krvi v nohách).

Taktiež možno aplikovať radikálne postupy, ako chirurgické odstránenie kŕčových žíl, laserová ablácia či skleroterapia. Radikálnej liečbe sa ale v tomto článku nebudeme venovať, nakoľko patrí výlučne do rúk odborníkom. 


Kompresné pančuchy na liečbu kŕčových žíl

Najpopulárnejším spôsobom liečby kŕčových žíl je kvalitná kompresia, ktorá nevyžaduje chirurgický zásah. Vytvára sa pri nej dostatočný tlak na steny hlbokých, ale aj povrchových žíl nôh, čím sa zabraňuje zdržiavaniu krvi. Týmto krokom je zároveň krv usmerňovaná smerom k srdcu. 

Kompresia sa najčastejšie vykonáva za pomoci špeciálnych kompresných pančúch. Tie sú dostupné vo viacerých triedach, podľa rozvoja kŕčových žíl. V súčasnosti nájdete na trhu množstvo modelov, ktoré sú obohatené o rôzne pomocné látky, ako napríklad mentol či ióny striebra, vďaka čomu majú chladivý či dezinfekčný účinok. 

Najlepšou cestou, ako sa dostať ku kompresným pančuchám je návšteva lekára, špecialistu, ktorý vám určí prislúchajúci typ pančúch a následne napíše lekársky predpis. 

Kompresne pančuchy dostať aj bez lekárskeho predpisu, v tomto prípade je ale potrebné rátať s uhradením plnej ceny.

Liečba kŕčových žíl pomocou liekov

Ďalším spôsobom liečby kŕčových žíl je podávanie liekov, ako venofarmaká alebo aj venotoniká či venoprotektíva - tieto lieky slúžia na liečbu žilových ochorení. 

Vplývajú na venózny a lymfatický systém, vďaka čomu vedie ich užívanie k zmenšovaniu opuchov i znižovaniu bolesti. 

Jestvujú aj rôzne voľnopredajné prípravky na kŕčové žily, ktoré fungujú na prírodnej báze.  Zväčša sú v ponuke rozličné maste, krémy chladivé gély, bylinkové čaje či kúpele. 

Kompresné pančuchy na kŕčové žily

Kompresné pančuchy predstavujú konzervatívny spôsob liečby kŕčových žíl. 

Kŕčové žily domáca liečba

Na miernejšie štádiá kŕčových žíl vám môže pomôcť aj domáca liečba. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov.

Pagaštan konský na kŕčové žily

Pagaštan konský obsahuje látku aescin, ktorá je vynikajúca pri domácej liečbe kŕčových žíl. Z pagaštanu si môžete doma vyrobiť napríklad masť.

Nastrúhajte čerstvé semená (ak máte suché, tak ich podrvte) a následne zamiešajte s roztopenou bravčovou masťou. Chvíľu povarte a odložte na tmavé miesto, kde by mala stáť približne 15 dní. Počas tejto doby však masť ešte trikrát prevarte (po 5 dňoch). 

Skúsiť môžete aj tinktúru z pagaštanu konského. Pripravíte si ju lúhovaním nakrájaných plodov pagaštanu v 40 % bielom alkohole. Lúhovanie by malo prebiehať približne 3 týždne. 


Horčicový olej na kŕčové žily

Horčicový olej môžete využiť ako masážny olej na nohy. Zmierňuje bolesti, stimuluje krvný obeh a má veľmi dobré protizápalové vlastnosti. 

 

Kŕčové žily a jablčný ocot

Ďalšou z možností domácej liečby kŕčových žíl je aj aplikácia jablčného octu na postihnuté miesta. Jablčný ocot zlepší prietok krvi a pomôže aj s tlmením opuchu. 

NÁŠ TIP: Jablčný ocot má široké možnosti využitia. Pozrite sa, na čo všetko ho môžete použiť. 

Esenciálne oleje

Pomôcť pri kŕčových žilách dokážu aj esenciálne oleje, ktoré použijete ako zábal. Veľmi vhodný na tento účel je napríklad harmančekový, levanduľový či mrkvový olej. 


Zdravá strava

S liečbou kŕčových žíl vám dokáže výrazne pomôcť aj úprava stravy. Skúste do svojho jedálnička zaradiť nasledujúce potraviny:

  • Zázvor - zlepšuje krvný obeh.
  • Cibuľa, pór, cesnak - obsahujú množstvo vitamínu C, ktorý pozitívne vplýva na žilový systém.
  • Ananás - má protizápalové účinky, vďaka čomu je prospešný pri liečbe kŕčových žíl.
  • Grepy, čučoriedky, maliny - konzumáciou tohto ovocia posilníte kapilárne steny, pre efektívnejší prietok krvi.
Stravovanie pri kŕčových žilách

Pri liečbe kŕčových žíl dokáže pomôcť aj zdravá, vyvážená strava. 

Cviky na kŕčové žily

Pri ochorení kŕčových žíl má správny pohyb nesmierne dôležitú úlohu. Dokáže totiž pôsobiť preventívne, pomáha zabraňovať rozvoju kŕčových žíl, ale taktiež zmierňuje bolesti a nepríjemné pocity. 


Nízkozáťažové cviky na kŕčové žily

Odborníci pri kŕčových žilách odporúčajú nízkozáťažového cvičenia. Veľmi účinné sú jednoduché výpady vpred. Postavte sa vzpriamene a dajte nohy od seba. Vykročte dopredu a ohnite koleno, ktoré položte priamo nad členok a vydržte niekoľko sekúnd. Vráťte sa do pôvodnej polohy a opakujte cvičenie s druhou nohou. 

Vyskúšajte tiež nenápadné cvičenie, ktoré môžete praktizovať v podstate kdekoľvek. Postavte sa rovno, pomaly sa dvíhajte na špičkách a znova sa vráťte. Cvičenie opakujte niekoľkokrát. 

Nápomocné môže byť aj zdvíhanie nôh, či už v sede alebo aj v stoji. 


Cyklistika pri kŕčových žilách

Lýtkové svaly, ktoré pri ochorení kŕčových žíl dostávajú taktiež poriadne zabrať, môžete precvičiť jazdou na bicykli. 


Prechádzka

Doprajte si každý deň prechádzku trvajúcu aspoň pol hodinu, ktorá vám pomôže zmierňovať nepríjemné bolesti. Myslite na to, že chôdza je pri ochorení kŕčových žíl oveľa lepšia, ako státie či sedenie. 


Cviky na unavené nohy

V nasledujúcom videu nájdete cviky, ktoré pomôžu uľaviť od bolesti nôh a predchádzať tak rôznym ďalším komplikáciám. 

Kŕčové žily v tehotenstve: Príznaky, liečba, odstránenie

Pomerne častým, aj keď nepríjemným, sprievodným príznakom tehotenstva sú kŕčové žily. Samozrejme, nemusia sa týkať každej tehotnej ženy. Aj tu totiž do hry vstupujú genetické predispozície, ako vek, váha, charakter zamestnania, ale tiež aj počet tehotenstiev.


Prečo vznikajú kŕčové žily v tehotenstve?

O tom, že tehotenstvo je nesmierne veľkou záťažou na telo ženy niet pochýb. Behom niekoľkých týždňov sa v tele budúcej mamičky udeje obrovské množstvo zmien, ktoré väčšinou neostávajú bez odozvy. 

Práve kŕčové žily vznikajú ako dôsledok zvýšenia prekrvenia. Výrazne sa zvyšuje objem krvi kolujúcej v tele, čoho následkom je zvýšenie venózneho tlaku, a to najmä v pokročilejšom štádiu tehotenstva. 

Objavujú sa opuchy členkov, ktoré sami o sebe ešte neznamenajú nejaký závažný problém. Pokiaľ ale žena má predispozície mať kŕčové žily, opuchy môžu byť znamením vzniku tohto nepríjemného ochorenia. 

Na vznik kŕčových žíl v tehotenstve môže mať vplyv aj stále zvyšujúca sa hmotnosť a rastúce brucho, ktoré napríklad počas sedenia môže "priškrcovať" cievy, ktorými putuje krv z nôh späť do srdca. V kombinácii so zlou kondíciou žíl či chlopní môže tento stav viesť k vzniku kŕčových žíl v tehotenstve. 

Ničím neobvyklým počas tehotenstva nie sú dokonca ani varixy v panvovej oblasti.

Tip od experta

"Počas tehotenstva sa kŕčové žily liečia spravidla konzervatívne. Veľmi účinné je nosenie kompresným pančucháčov alebo bandážovanie nôh elastickým obväzom. Úľavu od opuchov a bolestí prináša aj polohovanie a vykladanie nôh. Okrem toho sa odporúča užívanie liekov tzv. venotoník s účinnou látkou diosmin – hesperidin.
Chirurgické zákroky na kŕčových žilách sa počas tehotenstva nerobia, až po pôrode. Nakoľko sa mamičky potrebujú starať o svoje dieťatko a nemôžu si dovoliť hospitalizáciu v nemocnici či niekoľko-mesačnú rekonvalescenciu, odporučil by som zákroky jednodňovej chirurgie."


MUDr. Július Muranský, MPH.


Kŕčové žily v tehotenstve a ich príznaky

Príznaky kŕčových žíl v tehotenstve sú rovnaké ako pri kŕčových žilách u ženy, ktorá nie je tehotná či u muža. Prvými príznakmi je teda pocit ťažkých nôh, bolesti, opuchy, svrbenie, pálenie až postupné viditeľné vystupujúce žily na pokožke.


Liečba a odstránenie kŕčových žíl v tehotenstve

Kŕčové žily v tehotenstve nemusia predstavovať závažný problém, a to najmä vtedy, ak sa objavili až počas tehotenstva a nikdy predtým nimi budúca mamička netrpela. V takýchto prípadoch zvyknú kŕčové žily v krátkej dobe po pôrode samé odznieť. 

Niekedy však pri kŕčových žilách hrozí riziko vytvárania krvných zrazenín, a to obzvlášť u tehotných žien, čo môže byť nebezpečný stav. Pokiaľ sa teda u vás počas tehotenstva vyskytli kŕčové žily, rozhodne nie je na škodu zmieniť sa o nich vášmu gynekológovi či lekárovi, ktorý zhodnotí váš stav. 

Liečba kŕčových žil počas tehotenstva väčšinou spočíva v nosení kompresných pančúch a v režimových opatreniach, ako pravidelný pohyb, zdravá strava a vyvarovanie sa dlhodobému státiu či sedeniu. 

Na zmiernenie nepríjemných sprievodných príznakov kŕčových žil môžete vyskúšať prírodnú pomoc, ako rôzne gély či maste. 

Kŕčové žily v tehotenstve

Kŕčové žily dokážu v tehotenstve potrápiť nejednu budúcu mamičku. 

Na záver

Liečba kŕčových žíl je dôležitá nielen kvôli vzhľadu, ale predovšetkým kvôli zdraviu. Neliečené kŕčové žily môžu spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti a viesť až k invalidite. 

Myslite na to vždy, keď sa rozhodnete ich liečbu ešte na chvíľu odložiť. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Petra Beňová
Komboš
Petra Beňová

Veru, že niesu… a zistila som to na vlastne koži.. najprv začali nevinne a o pár mesiacov mi začali také problémy sposobovať, že som nevedela čo mám robiť. Našťastie mi kolegyna odporučila kliniku v Bratislave Blumental Clinic a tam mi ich odstránili laserom. Niet sa čoho báť