Jablčný ocot - v tomto vám vie pomôcť

Jablčný ocot - v tomto vám vie pomôcť

V alternatívnej medicíne nájdete veľké množstvo rôznych prípravkov, ktoré majú doslova blahodárne účinky pre naše telo. Jedným z takýchto produktov je aj jablčný ocot, ktorého užívanie má mimoriadne pozitívny dopad na naše telo. 

Prečítajte si, prečo by ste ho do svojho života mali zaradiť aj vy, aké má jablčný ocot účinky na telo, či je účinný na chudnutie a kde všade môžete jablčný ocot použiť.

Jablčný ocot, ktorí mnohí označujú za prírodný zázrak, vzniká fermentáciou, teda kvasením jabĺk. Jablká samy o sebe obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a kyselín ako :

  • vitamíny B a C 
  • pektíny
  • vápnik
  • fosfor 
  • draslík 
  • horčík 
  • železo

A všetky tieto zdraviu prospešné látky nájdete aj v jablčnom octe.

Jablčný ocot účinky

Jablčný ocot sa vyrába kvasením jabĺk a obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a kyselín.

 Trošku z histórie jablčného octu

História jablčného octu je mimoriadne bohatá, keďže jablká ako ovocie sú s nami už veľmi dlho. Vôbec prvé zmienky o jablčnom octe, ako lieku, sú z obdobia približne 400 rokov naším letopočtom

V Grécku jablčný ocot v kombinácii s medom predpisoval chorým pacientom už Hippocrates. Skutočné rozšírenie v medicíne prišlo však až v 17. storočí. Európania ho navyše začali používať ako dezinfekčný roztok či proti plesniam.

Aké pozitívne účinky má jablčný ocot na naše telo?

Jablčný ocot môžeme skutočne opísať ako superzdravý produkt pre naše telo. Jeho užívanie má veľmi veľa pozitívnych účinkov. Odporúčame ho začať piť po malých dávkach a vaše telo sa vám už po nejakom čase poďakuje. 

S čím všetkým vám jablčný ocot dokáže pomôcť?

Jablčný ocot na chudutie

Najväčší benefit, ktorý vám pravidelné užívanie jablčného octu môže priniesť, je efektívne zhadzovanie prebytočných kilogramov. Je to kvôli kyseline octovej, ktorú jablčný ocot obsahuje. Ocot tiež znižuje chuť do jedla a napomáha k správnemu metabolizmu.

Stačí, ak denne vypijete 2 dl vody a s 1 lyžicou jablčného octu. Vaše telo to krásne naštartuje a nakopne! Samozrejme, bez vetra sa ani lístok nepohne a pokiaľ budete spokojne chrumkať pred telkou čipsy, jablčný ocot vám nepomôže. Zaraďte miesto toho trošku pohybu, odľahčenú stravu a výsledky sa zakrátko dostavia.

Jablčný ocot na lepšie trávenie a detox

So správne fungujúcim metabolizmom úzko súvisí aj trávenie, ktoré sa vďaka užívaniu jablčného octu upraví a bude fungovať bezchybne.

V jablčnom octe totiž nájdeme veľké množstvo rôznych probiotík, ktoré udržiavajú zdravú mikroflóru a vy tak môžete zabudnúť na problémy s nadúvaním či zápchou. Navyše účinne detoxikuje a pomáha vyplavovať toxíny a škodlivé látky.

Jablčný ocot na chudnutie

Jablká a jablčný ocot sú vhodným pomocníkom aj pri diéte a chudnutí.

Jablčný ocot na pálenie záhy

Pálenie záhy (odborne pyróza) býva veľmi častým problémom množstva ľudí. Je to spôsobené tým, že sa žalúdočné šťavy presúvajú do vyššej časti tráviacej sústavy, čo spôsobuje veľké pálenie.

Množstvo pacientov na tento problém dlho hľadalo liek, až prišli k jablčnému octu, ktorý sa odporúča užívať akonáhle začnete cítiť známe nepríjemné pálenie.

Jablčný ocot a cholesterol

Vysoká hladina cholesterolu trápi čoraz viac ľudí bez ohľadu na vek. Môže za to častokrát nesprávna strava, zvýšený stres, nedostatok pohybu, obezita, fajčenie. Jablčný ocot dokáže pomôcť aj v tomto prípade, pretože znižuje hladinu ''zlého'' cholesterolu a navyše aj krvný tlak.

Jablčný ocot na vlasy

Lupiny sú skôr estetickým problémom, no ich prítomnosť nie je pre človeka ničím príjemným. Existuje veľa spôsobov a návodov, ako proti lupinám bojovať, a pomerne lacným a jednoduchým variantom je aj jablčný ocot.  

Stačí ho zmiešať s čistou vodou v pomere 1:1 a pomaly si masírovať hlavu. Následne ho nechajte pôsobiť a po pár minútach si hlavu opláchnite čistou vodou.

Jablčný ocot na vlasy

Jablčný ocot dokáže pomôcť aj s lupinami. Vmasírujte ho do vlasov zmiešaný s vodou v pomere 1:1 a po pár minútach opláchnite.

Jablčný ocot na pokožku

Jablčný ocot sa vyznačuje antibakteriálnymi účinkami, čím je vhodný aj na čistenie pleti.  Odstráni odumreté kúsky kože, zjemňuje pleť a vyrovnáva pH pokožky. Ak máte problémy s akné a nezaberajú vám takmer žiadne kozmetické produkty, vyskúšajte jablčný ocot.

Jablčný ocot môžete použiť aj do horúceho kúpeľa. Obohatíte ho o veľké množstvo vitamínov, predovšetkým vitamínov typu B a vaša pokožka bude hebká.

Jablčný ocot na biele zuby

Jablčný ocot je spolu s kokosovým olejom prírodným pomocníkom na žiarivý biely úsmev. Vyhnite sa chémii a skúste si ráno vyplachovať ústa malým množstvom octu zriedeného s vodou a následne si octom potrite plôšky zubov. Potom si zuby umyte klasickým spôsobom kefkou a pastou.

Jablčný ocot nahradí čistiace prostriedky

Okrem zdravotných a estetických benefitov dokáže jablčný ocot efektívne nahradiť aj bežné čistiace prostriedky. Má dezinfekčné účinky, poradí si so špinou a dobre odstraňuje vodný kameň

Zamiešajte pár lyžíc octu s vodou a po niekoľkých hodinách je vodný kameň preč. Zápachu sa báť nemusíte, po vyschnutí sa vyparí.

Náš tip: Prečítajte si tiež, aké blahodárne účinky má kokosový olej na naše zdravie.

Jablčný ocot na zuby

Jablčný ocot dokáže prirodzene vybieliť zuby .

Negatívne účinky jablčného octu

Jablčný ocot vám pri užívaní s mierou uškodiť nemôže. Nepustite sa do jeho konzumácie bezhlavo, zaraďte ho do svojho života ako doplnok a užívajte si jeho účinky na telo.

Kde sa dá jablčný ocot kúpiť?

Jablčný ocot najčastejšie nájdete v rôznych obchodoch a e-shopoch so zdravou výživou. Môžete si ho kúpiť buď v tekutej forme, alebo vo forme tabliet. Výber je len na vás.

Vybrali sme pre vás 3 najlepšie jablčné octy

Jablčný ocot Babičkina záhrada

Jablčný ocot BIO

100% fermentovaná jablková šťava z priameho lisovania vhodná na zdravie i krásu.

od 4 €

Jablčný ocot Dr. Max

Ocot v kapsulách

Jablčný ocot vo forme kapsúl. Jedna kapsula obsahuje 200 mg prášku z jablčného octu.

od 8 €

Jablčný ocot Pre zdravie

Nepasterizovaný

Jablčný ocot nepasterizovaný a prirodzene zakalený je vhodný do kúpeľa aj nápojov.

od 3 €

Jablčný ocot má skutočne pre naše telo blahodárne účinky a stojí za zváženie, či ho v malých dávkach zaradiť do života. Rozhodne sa ním však nesnažte nahradiť plnohodnotnú stravu. Aj v tomto prípade platí, že všetko s mierou.

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar