Je fitness náramok naozaj pomocník alebo len výstrelok módy?

Fitness náramok a chudnutieMódny doplnok a fitness pomôcka v jednom – to je náramok, ktorého funkcie si pochvaľuje čoraz viac aktívne žijúcich ľudí. Toto inteligentné zariadenie slúži na monitorovanie fyzickej aktivity jeho majiteľa. Pomáha tak pri chudnutí, zmeria, či máte dostatok pohybu, sleduje, ako kvalitne spíte a koľko kalórií denne spálite.

Fitness náramky sa stali veľmi obľúbenými aj preto, že sa vyrábajú v sympatických dizajnových prevedeniach, preto je možné ich nosiť počas celého dňa ako vkusný módny doplnok. Nie každý ho však považuje za naozaj užitočného pomocníka v oblasti športových aktivít, pre ktorú bol pôvodne vytvorený.

Aké funkcie má fitness náramok?

Meranie krokov

Základnou funkciou fitness náramku je meranie počtu krokov. Popri sedavom zamestnaní a pohodlnom spôsobe života človek urobí oveľa menej krokov, ako je preňho zdravé.

Nedostatok pohybu je potom nutné dopĺňať rôznymi spôsobmi. V prípade, že počas hektického dňa nemáte čas na beh, chôdzu alebo cvičenie, snažte sa čo najviac chodiť pešo. Využite schody namiesto výťahu, prejdite sa na nákup, venčite psa, robte čokoľvek, čo vám zvýši počet krokov na vašom náramku. Postupom času zistíte, že z malých zmien sa stali trvalé zvyky, ktoré vás postupne dovedú k pevnejšiemu zdraviu.

Meranie krokov

Snímanie frekvencie tepu

Tréning je naozaj efektívny, keď udržiavate tep na určitej frekvencii. Ak príliš nízka, znamená to, že je pohyb málo náročný a telo tuky nespaľuje. Ani extrémna záťaž a príliš vysoká frekvencia tepu nie je najefektívnejším riešením – telo pracuje na úkor svalovej hmoty.

Ideálna tepová frekvencia pri cvičení závisí od vášho veku a fyzickej kondície.

Tepová frekvencia, pri ktorej telo spaľuje tuky je asi 60 - 70 % maximálnej tepovej frekvencie. Tú si vypočítate pomocou jednoduchého vzorca: 

  • Muži: 220 - vek
  • Ženy: 226 - vek

Okrem frekvencie tepu je, samozrejme, dôležité dodržiavať aj dĺžku tréningu, približne 45 – 60 minút a jeho pravidelnosť – aspoň 3x do týždňa. 

Snímanie tepovej frekvencie

Hodinky

Praktická funkcia a jeden z dôvodov, prečo nosiť náramok počas celého dňa, je zobrazovanie času a dátumu. Pomôžu vám zmerať si čas tréningu, alebo ako dlho ste sa pohybovali pri bežných aktivitách.  Niektoré náramky vám na konci dňa zhrnú celodennú aktivitu – teda koľko času ste strávili v pohybe a v pokoji.

Fitness náramok môže slúžiť aj ako hodinky

Počet spálených kalórií

Meranie počtu spálených kalórií je užitočnou funkciou pre každého, kto sa pokúša zhodiť prebytočné kilá.

Množstvo spálených kalórií dokáže náramok vypočítať podľa počtu krokov, tepovej frekvencie, vašej výšky a váhy. Nie je to absolútne presné meranie, ale na chudnutie vám zrejme postačí aj približná hodnota. 

Pripravte si vlastnú zmes na odvodnenie z byliniek

Meranie kvality spánku       

Kvalitný spánok je dôležitá a zároveň stále podceňovaná súčasť zdravého životného štýlu. Potrebujete ho, aby ste mali cez deň dostatok energie na prácu, šport, koníčky a všetko ostatné, čo chcete robiť. Navyše, unavený človek je náchylnejší na rôzne ochorenia.

To je veľa dôvodov, prečo zlepšovať kvalitu spánku. Či ste spali dosť kvalitne, zistíte hneď ráno po prebudení – ak sa budete cítiť unavene, zrejme ste spali krátko, alebo nekvalitne. Tento stav si môžete overiť aj na vašom fitness náramku.

Problémy so spaním tabletky na spanie

Testujeme pre vás

Fitness náramky majú v ponuke známe aj menej známe značky. Líšia sa funkciami, cenou aj kvalitou prevedenia. Otestovali sme 7 modelov, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu a výsledok zhrnuli do podrobnej recenzie. 

Prepojenie s telefónom

Vo výbave náramkov je samozrejmosťou prepojenie s mobilným telefónom cez Bluetooth. To umožňuje využívať rôzne aplikácie na zaznamenávanie výsledkov, prípadne ich zdieľanie na sociálnych sieťach.

Okrem toho dostanete upozornenia a hovory a sms správy – náramok vás o nich informuje vibrovaním. Niektoré náramky fungujú aj ako handsfree, umožňujú teda telefonovať bez telefónu v ruke.

Odolnosť voči vode

Túto vlastnosť sa neoplatí podceňovať ani vtedy, keď s náramkom neplánujete plávať. Nie všetky vodeodolné zariadenia sú vhodné na dlhší ponor do vody, mali by však odolávať aspoň dažďu a potu.

Plávanie a odolnosť náramku voči vode

Môžete sa spoľahnúť na presnosť meraní? 

O presnosti výsledkov meraní srdečného tepu a počtu spálených kalórií existujú určité pochybnosti.

Fitness náramky nie sú zdravotnícke pomôcky – na túto skutočnosť upozorňujú aj výrobcovia. Ako dôkaz boli uskutočnené výskumy, v ktorých sa porovnávali merania náramkov s ECG prístrojmi, ktoré slúžia a presné, diagnostické merania. Pri niektorých zariadeniach sa zistili pomerne veľké odchýlky, od 5 až po 41 úderov za minútu. Pri spoliehaní sa na prístroj s nepresným meraním sa môže stať, že prekročíte vaše zdravotné možnosti.

Náramky merajú tep pomocou technológie, ktorá hodnotí odraz LED svetla od pokožky. Odraz svetla sa mení pri pulzoch. Domáce tlakomery využívajú oproti náramkom presnejšiu technológiu – počítanie úderov srdca podľa zmeny tlaku v nafúknutej manžete. 

Presnosť meraní náramku

Len ďalší módny výstrelok?

Aj pred tým, ako sa objavili smart technológie, ľudia cvičili. Nepoužívali žiadne merače frekvencie tepu, behávali svojím vlastným tempom, ako dlho chceli, alebo považovali za účinné. Aj vtedy sa im darilo chudnúť, formovať postavu, žiť zdravo, len za pomoci vlastnej vôle, zdravej výživy a športu, ktorý ich bavil. Ako podnet na aktivitu im stačila vlastná vnútorná motivácia, túžba prekonať sa, vyzerať a cítiť sa dobre.

Áno, dnes je v móde navštevovať fitness centrá, obliekať sa do vkusných športových odevov, zúčastňovať sa skupinových cvičení a pretekov na prekážkových dráhach od výmyslu sveta. Takisto je moderné zdieľať svoje úspechy v športe, alebo výrazné premeny, týkajúce sa vzhľadu, telesnej hmotnosti a formovania svalstva. K tomu sú nevyhnutné technické vymoženosti, ako je smartfón a fitness náramok. Nejde však len o zdieľanie. 

Fitness náramok môže byť veľmi užitočnou pomôckou pre ľudí, trpiacich ochoreniami srdcovocievneho systému, cukrovkou, obezitou alebo inými zdravotnými ťažkosťami. V takých prípadoch je potrebné začínať s pohybom postupne a sledovať frekvenciu tepu počas cvičenia, aby nepreceňovali svoje sily a neublížili si.

Fitness náramok môže byť užitočný pomocník

Takto vyťažíte z fitness náramku čo najviac

Máme pre vás niekoľko tipov, ako s touto pomôckou dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Verte, že vás to bude baviť.

Motivácia

Aj keď ste s už rozhodli aktívne športovať a začiatky máte za sebou, môžu prísť dni, keď vaše nadšenie klesne a budete potrebovať „postrčiť“. Fitness náramok dokáže byť celkom účinným motivátorom. Pripomenie vám, že ste sa už dlho nehýbali, alebo ste nesplnili odporúčaný počet krokov atď. Spomeňte si na to, prečo ste sa rozhodli hýbať a aké je to dôležité pre vaše zdravie, krásu a dobrú náladu.

S pomocou meradiel krokov a spálených kalórií si určite ciele, ktoré budete postupne prekonávať. Čísla vás budú motivovať k stále lepším výkonom, preto môže byť fitness náramok odrazovým mostíkom pre zdravý životný štýl. Niektoré náramky majú funkciu nastavenia cieľa. S približovaním sa cieľu sa budete cítiť odhodlanejšie a po jeho prekonaní... Budete víťaz!

Fitness náramok signalizuje, že je čas na aktivitu

Súťaživosť

Nie je nič viac motivujúce, ako keď máte pri cvičení okolo seba ľudí, s ktorými sa navzájom podporujete a prekonávate. Finess náramky umožňujú prepojenie s aplikáciou, ktorá umožňuje porovnať vaše výsledky s výsledkami ostatných majiteľov náramkov. Urobte z toho skupinovú aktivitu a uvidíte, že vám to pôjde omnoho ľahšie.

Súťaživosť

Kontrola stravovania

Náramok samotný vám, žiaľ, nedokáže podať informácie o nutričnej hodnote vášho obeda. To, že zdravá strava je polovicou úspechu pri chudnutí a udržiavaní sa vo forme už viete. Určite rozoznáte aj nezdravé jedlo od zdravého. Niekedy stačí, keď zvolíte namiesto fast foodu a smažených jedál primeranú porciu kuracích pŕs s ryžou a zeleninou.

Ak však dbáte na presný počet prijatých kalórií, umožnia vám to niektoré kompatibilné aplikácie s databázou rôznych jedál s informáciami o ich nutričných hodnotách. Kontrola množstva prijatého tuku, kalórií a vitamínov vám pomôže získať prehľad a zbytočne nekonzumovať jedlá, ktoré by marili vašu snahu schudnúť.

Fitness náramok sleduje spálené kalórie, ktoré si porovnané s prijatými

Motivujte sa aj inak než len s fitness náramkom

Radujte sa z vašich úspechov. Za dosiahnuté ciele si doprajte primeranú odmenu – napríklad zdravý dezert, obľúbenú hru, nové športové oblečenie či relax vo welnesse, alebo čokoľvek, čo vám urobí radosť (vysokokalorické „odmeny“ radšej vynechajte). Získate tak ďalší dôvod, prečo dodržať stanovený cieľ.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar