Účinné spôsoby, ako urýchliť hojenie rán a zlepšiť vzhľad jazvy
Hojenie rany je viacfázový proces, pri ktorom sa v organizme aktivuje viacero regeneračných a reparačných procesov. Do istej miery prebieha prirodzene vďaka zložkám imunitného systému a kombinácii kolagénu a elastínu.
Hojenie rán však môžeme urýchliť, prípadne zlepšiť výsledný efekt jazvy. Po správnom vyhojení koža získava naspäť svoju ochrannú funkciu.
Proces obnovy kože po vzniku rany
Obnova a hojenie kože prebieha v štyroch fázach, ktoré nevyhnutne nasledujú po sebe a preto sú označované aj ako kaskáda hojacich reakcií.
1. fáza – Hemostáza
Hemostáza (zastavenie krvácania) nastupuje priamo po poranení kože a jej cieľom je predchádzať väčším stratám krvi. V počiatočnej fáze krvné doštičky interagujú s kolagénom a začína sa proces zrážania krvi (agregácia). Najdôležitejšiu úlohu má enzým trombín, ktorý tvorí fibrínovú hmotu a následne vzniká krvná zrazenina.
2. fáza – Zápalová (čistiaca) fáza
Počas tohto obdobia sa bunky imunitného systému – konkrétne biele krvinky (neutrofily) snažia aktívne odstraňovať baktérie a hnis. Ich najväčšia koncentrácia je 24 – 48 hodín od poranenia kože. Dočistenie rany následne zabezpečujú makrofágy – bunky imunitného systému, ktorého dokážu zlikvidovať cudzie látky (patogény), ale aj rozpadnuté bunky. Počas dočisťovania rany makrofágy produkujú rastový faktor a špecifické proteíny, ktoré urýchľujú tvorbu nového tkaniva. Zápalová fáza sa prejavuje začervenaním, opuchom, pocitom tepla v mieste poranenia. (1)
3. fáza – Proliferačná fáza
Po dočistení sa rana začína sťahovať, okraje rany sa zjednocujú a dochádza k epitelizácii nového tkaniva. Proliferačná fáza má v závislosti od veľkosti rany, typu kože a ošetrovania rany rôznu dĺžku trvania, v priemere trvá od 4 – 24 dní.
4. fáza – Maturácia (dozrievanie jazvy)
Posledná fáza, pri ktorej je tvorba nového tkaniva dokončená tým, že sa novovytvorené kolagénové vlákna reorganizujú do nových celkov. Jej dĺžka je podobne ako pri proliferačnej fáze variabilná a závisí najmä od veľkosti a umiestnenia rany, ale aj od následnej starostlivosti o ňu. U niektorých ľudí sa kolagén nachádza prirodzene v dostatočnom množstve, u iných sa naopak stretávame s tvorbou keloidných jaziev, ktoré sú náročnejšie na hojenie. (3)
Ako správne ošetriť ranu a pomôcť jej lepšiemu hojeniu
Podpora hojenia rán prírodnými metódami
Príroda nám poskytuje množstvo svojich plodov, ktoré majú dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Na podporu hojenia rán môžete použiť:
Repík lekársky - overený na hojenie a dezinfekciu rán
Repík lekársky
Odvar z repíka je vhodný na dezinfekciu rán, vhodný je aj na ošetrenie poranenej kože pri malých deťoch. Odvar z repíka môžete používať už aj priamo po vybratí stehov. Využiť môžete aj repíkovú masť, ktorá podporuje zaceľovanie a epitelizáciu rany.
Rumanček kamilkový
Má množstvo prospešných obsahových látok, pri ranách je najefektívnejší bisabolol (antibakteriálne účinky) a azulén (epitelizačné účinky). Rumanček kamilkový môžete na rany aplikovať vo forme odvaru, oleju, masti alebo obkladu.
Kvety rumančeka
Skorocel kopijovitý
Na rane tvorí vrstvu mucilaginózneho povrchu, ktorý je vhodný najmä pri vlhkom type hojení rán. Má protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Zo skorocelu sa pripravujú odvary, maste, krémy alebo tinktúry.
Arnika horská
Arnika má schopnosť obnovovať tkanivo, pomáha vstrebať hematómy a zlepšuje aj hojenie ťažko sa hojacich rán. Najčastejšie sa používa vo forme tinktúry, gélov, obkladov.
Arnika horská
Ľalia biela
Najpoužívanejšia domáca tinktúra na hojenie rán je práve z ľalie bielej. Tinktúra z ľalie pomáha pri odstraňovaní hnisu z rany a zaceľuje rany, má antibakteriálne, antimykotické, sťahujúce účinky. Najúčinnejšou látkou ľalie je flavonoid kempferol.
Rebríček obyčajný
Na urýchlenie hojenia rán sa rebríček používa už od čias starovekého Grécka. Má však viacero liekových interakcií, a preto by sa mu mali vyhýbať ľudia užívajúci lieky na znižovanie tlaku, na riedenie krvi alebo lítium.
Aloe vera
Aloe vera (napríklad vo forme gélu) obsahuje množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré pomáhajú koži regenerovať. Má antioxidačné vlastnosti a predchádza tvorbe vredov a zápalom na koži. Účinnou látkou je glukomanán, ktorý zvyšuje produkovanie kolagénu.
Aloe vera pomáha pokožke regenerovať sa.
Kokosový olej
Monolaurín, jedna z látok v kokosovom oleji, má antimikrobiálne vlastnosti a môže sa použiť na urýchlenie hojenia rany.
NÁŠ TIP: Prečítajte si náš podrobný článok o účinkoch kokosového oleja.
Masti, krémy a výživové doplnky urýchľujúce hojenie rán
Masti a krémy – pri použití na ranu majú dve funkcie: dezinfekčnú a antibakteriálnu (strieborné soli) alebo podporujúcu hojenie (pantenol, kyselina hyalurónová).
NÁŠ TIP: V redakcii sme pripravili veľké porovnanie 7 kolagénov. Ktorý dopadol v teste najlepšie?
Na záver
Proces hojenia rán je komplexný a zahŕňa viacero mechanizmov. Pri ich poruchách na rôznej úrovni môžu vzniknúť zle hojace, chronické rany. Správnou starostlivosťou o ranu môžeme procesy hojenia urýchliť a predchádzať sekundárnej bakteriálnej infekcii. Dlhodobo sa na hojenie rán používajú rôzne bylinky, účinné sú aj maste a krémy z lekárne.
Spoluautorka článku je farmaceutka Mgr. Kristína Kristalyová.
Pridajte komentár ku článku