Účinné spôsoby, ako urýchliť hojenie rán a zlepšiť vzhľad jazvy 

hojenie rán

Hojenie rany je viacfázový proces, pri ktorom sa v organizme aktivuje viacero regeneračných a reparačných procesov. Do istej miery prebieha prirodzene vďaka zložkám imunitného systému a kombinácii kolagénu a elastínu.

Hojenie rán však môžeme urýchliť, prípadne zlepšiť výsledný efekt jazvy. Po správnom vyhojení koža získava naspäť svoju ochrannú funkciu. 

Proces obnovy kože po vzniku rany

Obnova a hojenie kože prebieha v štyroch fázach, ktoré nevyhnutne nasledujú po sebe a preto sú označované aj ako kaskáda hojacich reakcií.

1. fáza – Hemostáza 

Hemostáza (zastavenie krvácania) nastupuje priamo po poranení kože a jej cieľom je predchádzať väčším stratám krvi. V počiatočnej fáze krvné doštičky interagujú s kolagénom a začína sa proces zrážania krvi (agregácia). Najdôležitejšiu úlohu má enzým trombín, ktorý tvorí fibrínovú hmotu a následne vzniká krvná zrazenina.

čerstvá rana

2. fáza – Zápalová (čistiaca) fáza 

Počas tohto obdobia sa bunky imunitného systému – konkrétne biele krvinky (neutrofily) snažia aktívne odstraňovať baktérie a hnis. Ich najväčšia koncentrácia je 24 – 48 hodín od poranenia kože. Dočistenie rany následne zabezpečujú makrofágy – bunky imunitného systému, ktorého dokážu zlikvidovať cudzie látky (patogény), ale aj rozpadnuté bunky. Počas dočisťovania rany makrofágy produkujú rastový faktor a špecifické proteíny, ktoré urýchľujú tvorbu nového tkaniva. Zápalová fáza sa prejavuje začervenaním, opuchom, pocitom tepla v mieste poranenia. (1)

hojenie rany

3. fáza – Proliferačná fáza 

Po dočistení sa rana začína sťahovať, okraje rany sa zjednocujú a dochádza k epitelizácii nového tkaniva. Proliferačná fáza má v závislosti od veľkosti rany, typu kože a ošetrovania rany rôznu dĺžku trvania, v priemere trvá od 4 – 24 dní.

4. fáza – Maturácia (dozrievanie jazvy) 

Posledná fáza, pri ktorej je tvorba nového tkaniva dokončená tým, že sa novovytvorené kolagénové vlákna reorganizujú do nových celkov. Jej dĺžka je podobne ako pri proliferačnej fáze variabilná a závisí najmä od veľkosti a umiestnenia rany, ale aj od následnej starostlivosti o ňu. U niektorých ľudí sa kolagén nachádza prirodzene v dostatočnom množstve, u iných sa naopak stretávame s tvorbou keloidných jaziev, ktoré sú náročnejšie na hojenie. (3)

jazva

Ako správne ošetriť ranu a pomôcť jej lepšiemu hojeniu

  • Prvým krokom v starostlivosti o ranu akejkoľvek veľkosti je jej dezinfekcia a pravidelné čistenie. Prvú dezinfekciu rany by ste mali vykonať tesne po poranení. Ak sú prítomné mechanické znečistenia ako štrk, piesok alebo iné malé čiastočky je potrebné ich umyť  pod tečúcou vodou. Následne ranu vydezinfikujte (Betadine, Detol, Septonex).
  • Otvorenú ranu prekryte (leukoplast, gáza, obväz). Ranu by ste mali preväzovať alebo preliepať minimálne každých 24 hodín alebo vždy, keď je vlhká. Pre hojenie rany je nevyhnutný aj prísun kyslíka, ktorý je dôležitý pri všetkých fázach hojenia rany. Ranu môžete nechať odokrytú v čistom prostredí, napríklad počas noci v domácom prostredí. 
  • Následne môžete využiť rôzne hojivé bylinky alebo masti podporujúce hojenie rán. (2
leukoplast

Podpora hojenia rán prírodnými metódami

Príroda nám poskytuje množstvo svojich plodov, ktoré majú dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Na podporu hojenia rán môžete použiť:

repík lekársky

Repík lekársky - overený na hojenie a dezinfekciu rán

Repík lekársky

Odvar z repíka je vhodný na dezinfekciu rán, vhodný je aj na ošetrenie poranenej kože pri malých deťoch. Odvar z repíka môžete používať už aj priamo po vybratí stehov. Využiť môžete aj repíkovú masť, ktorá podporuje zaceľovanie a epitelizáciu rany. 

Rumanček kamilkový 

Má množstvo prospešných obsahových látok, pri ranách je najefektívnejší bisabolol (antibakteriálne účinky) a azulén (epitelizačné účinky). Rumanček kamilkový môžete na rany aplikovať vo forme odvaru, oleju, masti alebo obkladu. 

Rumanček

Kvety rumančeka

Skorocel kopijovitý 

Na rane tvorí vrstvu mucilaginózneho povrchu, ktorý je vhodný najmä pri vlhkom type hojení rán. Má protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Zo skorocelu sa pripravujú odvary, maste, krémy alebo tinktúry. 

Arnika horská 

Arnika má schopnosť obnovovať tkanivo, pomáha vstrebať hematómy a zlepšuje aj hojenie ťažko sa hojacich rán. Najčastejšie sa používa vo forme tinktúry, gélov, obkladov. 

arnika horská

Arnika horská

Ľalia biela 

Najpoužívanejšia domáca tinktúra na hojenie rán je práve z ľalie bielej. Tinktúra z ľalie pomáha pri odstraňovaní hnisu z rany a zaceľuje rany, má antibakteriálne, antimykotické, sťahujúce účinky. Najúčinnejšou látkou ľalie je flavonoid kempferol.

Rebríček obyčajný 

Na urýchlenie hojenia rán sa rebríček používa už od čias starovekého Grécka. Má však viacero liekových interakcií, a preto by sa mu mali vyhýbať ľudia užívajúci lieky na znižovanie tlaku, na riedenie krvi alebo lítium. 

Aloe vera 

Aloe vera (napríklad vo forme gélu) obsahuje množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré pomáhajú koži regenerovať. Má antioxidačné vlastnosti a predchádza tvorbe vredov a zápalom na koži. Účinnou látkou je glukomanán, ktorý zvyšuje produkovanie kolagénu.

aloe vera

Aloe vera pomáha pokožke regenerovať sa.

Kokosový olej 

Monolaurín, jedna z látok v kokosovom oleji, má antimikrobiálne vlastnosti a môže sa použiť na urýchlenie hojenia rany.

NÁŠ TIP: Prečítajte si náš podrobný článok o účinkoch kokosového oleja.

Masti, krémy a výživové doplnky urýchľujúce hojenie rán 

  • Masti a krémy – pri použití na ranu majú dve funkcie: dezinfekčnú a antibakteriálnu (strieborné soli) alebo podporujúcu hojenie (pantenol, kyselina hyalurónová). 

  • Antiseptické nepriľnavé krytie (náplaste) vhodné aj na ošetrovanie infikovaných rán. Majú široké antimikrobiálne spektrum. 

  • Z výživových doplnkov je vhodné počas hojenia rán užívať napríklad enzýmy, kolagén alebo vitamín C. (4)

NÁŠ TIP: V redakcii sme pripravili veľké porovnanie 7 kolagénov. Ktorý dopadol v teste najlepšie? 

Na záver

Proces hojenia rán je komplexný a zahŕňa viacero mechanizmov. Pri ich poruchách na rôznej úrovni môžu vzniknúť zle hojace, chronické rany. Správnou starostlivosťou o ranu môžeme procesy hojenia urýchliť a predchádzať sekundárnej bakteriálnej infekcii. Dlhodobo sa na hojenie rán používajú rôzne bylinky, účinné sú aj maste a krémy z lekárne. 

Spoluautorka článku je farmaceutka Mgr. Kristína Kristalyová.  


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar