Jeseň a hygge idú spolu ruka v ruke

hygge sviečky

Počuli ste už slovíčko hygge? Jeho pôvod je v Dánsku a vyjadruje pokoj a pohodu. Filozofia hygge hovorí, že ak chceme byť spokojní, mali by sme sa obklopovať maličkosťami, ktoré nám túto spokojnosť môžu navodiť a užívať si okamihy. Hygge sa stalo definíciou dánskej kultúry a životného štýlu.

Hygge je životný štýl

Dáni patria k najšťastnejším a najspokojnejším ľuďom na svete. Výskumy dokazujú, že severania sa dožívajú vyššieho veku ako ľudia u nás. U vedúcich pracovníikov bolo zistené, že stresu podliehajú menej a pritom ich výkon je vyšší. Riaditeľ Inštitútu pre výskum šťastia Meik Wiking vyvolal Malou knihou hygge svetové šialenstvo, keď podrobne opísať, v čom spočíva dánska spokojnosť.

V čom teda ich teda môžeme nasledovať a čím sa riadiť? Práve na jeseň je skvelé obdobie inšpirovať sa hygge. Jeho princípy sú veľmi jednoduché. Hygge, to je predovšetkým pohoda, teplo, bezpečie, mäkkučká deka, jemný vankúšik, hrubé ponožky, horúci čaj, či káva, mihotavé svetlo sviečok a ľudia, ktorých máte najradšej.

hygge pohoda

Čerstvý vzduch

Počas jesene a hlavne počas babieho leta máme skvelú príležitosť na to, aby sme sa viac pohybovali vonku. Vstaňte teda o pár minút skôr a choďte do práce pešo alebo na bicykli. Miesto fitka si zacvičte vonku. Prebehnite sa po farebnom jesennom parku. Vezmite aj deti a vybláznite sa v lístí, púšťajte šarkany a tešte sa. Uvidíte, že vašej mysli a aj zdraviu to len a len prospeje. Robte veci s radosťou, nájdite si činnosť, ktorá vás bude baviť a venujte sa jej. 

Budujte vzťahy

Rodina je základ a človek je tvor spoločenský. Popri všetkých povinnostiach, ktoré máte, však častokrát nezostane veľa času na to, aby ste si budovali vzťahy. A tak zanedbávame svojich najbližších. Podľa hygge sú dobré vzťahy základ, človeka obohacujú, dostávajú ho do psychickej pohody. Dáni bežne vykonávajú aktivity, ktoré prehlbujú vzťahy nielen v rodine (napríklad spoločná príprava jedla), ale napríklad aj so susedmi. 

Vykašlite sa teda na povinnosti, ale vyberte sa na prechádzku vo dvojici, rodinný výlet alebo si len zahrajte večer spolu pexeso. Jednoducho si nájdite zopár minút denne na to, aby ste niečo podnikli spoločne. 

hygge obyvacka

Odpojte sa

Vypínajte telefón akonáhle je to možné. Kedysi sa razila teória byť pripojený, dnes je trend práve opačný. Nič vám neujde a vaše ruky, či myseľ môžete zamestnať niečím zmysluplnejším. Keď si idete zabehať, skúste to bez hudby - miesto toho premýšľajte a započúvajte sa do zvukov prírody.

Doprajte si

Nebuďte s v jednom kole, ale doprajte si oddych. Vybehnite s kamarátkou na kávu a pokojne si dajte aj zákusok, na ktorý si už dlho robíte chuť. Odmeňte sa. Uvoľnite sa a užite si to. Bez výčitiek. Z jedného kúsku aj tak nepriberiete, no a vaše telo ruka v ruke s mysľou bude vďaka endorfínom jednoducho šťastnejšie. 

hygge coffee

Hygge domácnosť

Keď si prezriete obrázky zo škandinávskych domácností, určite si všimnete, že sú v niečom špecifické. Nesú niekoľko znakov, vďaka ktorým viete s určitosťou povedať, že ide o hygge. Je v nich posolstvo, že po príchode z práce by ste si mali vydýchnuť. Obklopiť sa vecami, ktoré vám robia radosť a ktoré vyžarujú pohodu. Pre každého to môže byť niečo iné, aj tu však fungujú niektoré princípy.

Ako si jednoducho vytvoriť hygge domov? 

Prírodné materiály

Ak chcete mať hygge domácnosť, stavte na prídodné materiály. Základ tvorí drevo, ktoré jemne dotvárajú a opticky zmäkčujú doplnky. V interiéri sú často prítomné kútiky s mäkkým kreslom, malým stolíkom na kávu a sviečkou. Atmosféru dotvárajú knihy a zeleň. Uprednostnite neutrálne a zemité farby, ktoré sú dobre kombinovateľné. Nábytok voľte funkčný, sedačky by mali mať čisté línie so zaoblenými hranami. 

hygge kvety

Jednoduchosť

Zabudnite na preplnené interiéry, stavte na jednoduchosť a funkčnosť. Čím menej drobností budete v domácnosti mať, tým vzdušnejšie bude pôsobiť. Minimalizmus a dôraz na kvalitné doplnky hrajú v hygge prím. Z farieb voľte bielu, odtiene šedej, hnedej a čiernu. Povolené sú aj jemné pastelové farby.

Svetlo

Dáni považujú svetlo za veľmi dôležité. Je to logické, keďže denného svetla majú k dispozícii oveľa menej, ako my. Preto sa ho snažia využiť čo najlepšie. Dávajú si mimoriadne záležať na lampách, svietidlách, tienidlách a, samozrejme, na sviečkach. Používajú rôzne úrovne svetla, v niektorých miestnostiach dokonca svietia výlučne nočnými lampami, aby vytvorili tú správnu atmosféru.

Sviečky nájdete v každej miestnosti, zapaľujú ich v každom ročnom období a v každej situácii. Vďaka nim si i vy môžete vytvoriť dokonalú pohodovú atmosféru, samozrejme, s ohľadom na bezpečnosť.

Hygge svetlo

Doplnky

Pocit pohody určite navodia aj doplnky. Najmä tie, ktoré lákajú svojou mäkkosťou a príjemným materiálom. Hoci ani u nás nie je nezvyčajné používať v chladných dňoch deky, dánske ponímanie je predsalen trošku iné.

Deka slúži nielen na zohriatie v chladných dňoch, je aj interiérovým doplnkom a dotvára interiér. Veď sa len pozrite - deka nedbalo prehodená cez sedačku pôsobí ako pozvánka na oddych. Len sa do nej zakukliť s teplým čajom a knihou!

Čo sa týka farebnosti, nepoužívajte žiadne výrazné a pestré farby, opäť voľte neutrálne a svetlé farby. Množstvo vankúšov zo zaujímavých materiálov ako zamat, kožušina, či iné textúrovo zaujímavé látky však dodajú jedinečný výraz a zmysel aj tej najjednoduchšej pohovke.

Nechajte podlahu dýchať, nepoužívajte koberce, nanajvýš behúne či kožušiny. Podlaha býva najčastejšie drevená, natretá na bielo alebo v prírodných hnedých tónoch.

hygge sviečky

Hlavne pohodlne

Aj vo svojom oblečení by ste mali mať kúsky, v ktorých sa cítite dobre. Prírodné materiály, ktoré skvele sedia a vydržia roky. Urobte si radosť a kúpte si niečo hrejivé a mäkkučké.

hygge čaj

Vychutnávajte všetkými zmyslami

Aj bežné chute si zaslúžia vašu pozornosť. Či už je to vôňa rannej kávy, pariaci sa čaj, či vôňa čerstvo upečeného koláča - všetky tieto chute a vône sú pre nás bežné a neuvedomujeme si to. Vychutnajte si čaro okamihu aj inými zmyslami ako očami. 

hygge deka

Atmosféra

V každej chvíli možno vytvoriť skvelú atmosféru. Ak je vonku búrka, zakuklite sa pod deku s čajom a knihou, zapáľte sviečku a užite si svoju chvíľku hygge. 

hygge biely interier

Možno spomenuté netreba pomenúvať slovom hygge, ale stačí len zastať a uvedomiť si, čo je pre našu vnútornú pohodu dôležité. Neprehliadať krásu prítomného okamihu, ale užívať si život naplno plnými dúškami.

Žiť podľa hygge nie je časovo ani finančne náročné. Stačí robiť to, čo nás napĺňa a robí šťastnými. Niekedy stačí naozaj málo - pozrieť si obľúbený film, otvoriť fľašku vína, zahaliť sa do deky a príjemnej hudby. A relaxovať. Alebo ísť na ryby, či do lesa a nasať energiu z prírody. Toto všetko je hygge. 

O autorovi

Lucia Súkeníková
 

Lucia je milovníčkou dobrého jedla a čas strávený v kuchyni je pre ňu relaxom.

Je autorkou úspešných kníh Moje skvelé jedlo, Moje skvelé koláčiky a Recepty našich starých mám. Jej receptami sa môžete inšpirovať na blogu moje-jedlo.sk alebo na instagrame moje.jedlo. Okrem blogovania rada píše na rôzne témy. V súkromnom živote je mamou 2 chlapcov.

Pridajte komentár ku článku

avatar