Zo starého nové! Návod, ako premaľovať nábytok krok za krokom

Postup ako namaľovať nábytok

Zunoval sa vám pohľad na váš starý nábytok a chceli by ste si vynoviť bývanie? Alebo ste sa presťahovali do nového domu a spolu s vami aj váš doterajší nábytok, ktorý teraz akosi neladí k podlahe či k stenám?

Skôr než začnete brázdiť eshopy s nábytkom a hľadať novú skriňu či stôl, skúste dať ešte vášmu starému nábytku druhú šancu na život! 

Že sa na to necítite? Dajte obavy bokom. Maľovanie, ako jeden z najjednoduchších spôsobov renovácie nábytku zvládnete ľavou zadnou i sami, a to aj bez špeciálnych zručností.

Ako na to, vám poradíme v tomto článku. 

Prečo sa pustiť do renovácie nábytku?

Dôvodov, prečo sa pustiť do renovácie nábytku je hneď niekoľko.

Drvivá väčšina ľudí sa rozhodne renovovať svoj starý nábytok z finančných dôvodov, v snahe ušetriť nejaké tie eurá, ktoré by inak putovali na kúpu nového nábytku.

Ak sa rozhodnete váš nábytok iba premaľovať, máte, čo sa financií týka, vyhraté. Pri rozsiahlejšej renovácii, napríklad pri výmene dvierok kuchynskej linky či pri výmene úchytiek, sa však ľahko môže stať to, že prerobíte a update vášho nábytku vás v konečnom dôsledku bude stáť viac, ako nový nábytok. 

Aj napriek tomu však výsledok môže stáť skutočne za to. Pri renovácii totiž môžete pod vašimi rukami vykúzliť originálne kusy nábytku, ktoré nemá nikto iný na svete, presne podľa vašich predstáv.

S vlastnoručne vynoveným nábytkom si zároveň vytvoríte osobitý vzťah, ktorý by ste s nábytkom z obchodu nikdy nenadobudli. Dáte mu neoceniteľnú hodnotu a zanecháte v ňom kus seba. 

Začať s renováciou sa určite oplatí aj vtedy, ak ste niekde na povale našli staré, no kvalitné kusy nábytku ešte po starých či prastarých rodičoch. Tieto staré nábytky sú neraz kvalitou neporovnateľné s dnešným nábytkom z drevotriesky a poslúžiť vám môžu ešte dlhé roky.

Navyše, vášmu domovu dokážu dať jedinečnú atmosféru a vyčariť vám tie najkrajšie spomienky vždy, keď sa na ne pozriete. 

Maľovanie ako najjednoduchšia metóda renovácie nábytku

Nábytok možno renovovať viacerými spôsobmi. Niektoré z nich sú jednoduché a zvládnu ich aj úplní začiatočníci. Iné metódy sú zas o niečo prácnejšie, náročnejšie a časovo zdĺhavejšie, a zapotia sa pri nich aj skúsenejší majstri. V tejto časti vám prinášame prehľad tých najjednoduchších z nich.

Najrozšírenejšou a najjednoduchšou metódou je tapetovanie, ktoré je rýchle, nenáročné a aj pomerne lacné. Stačí si vybrať tapetu, ktorá sa vám páči a začať s tapetovaním.

Tapetovaním môžete oživiť akýkoľvek druh nábytku - komodu, skriňu, stôl či dvere. 

Kreatívne, originálne duše zas obľubujú patinovanie, ktorého výsledkom je ošúchaný vzhľad s nádychom starobylej elegancie. 

Nábytok však možno zrenovovať napríklad i krakelovaním - variantom servítkovej techniky. To je však o niečo náročnejšie a zdĺhavejšie.

Nábytok je nutné natrieť krakelovacím lakom, nechať zaschnúť, následne naniesť akrylovú farbu, na ktorej vzniknú trhlinky. Čím väčšie trhlinky chcete mať, tým väčšiu vrstvu farby je potrebné naniesť na nábytok. Motív servítky môžete lepiť až po zaschnutí, čo vás bude stáť tiež nejaký ten čas. 

Ďalšou možnosťou je stará známa mozaika, na ktorú si potrebné komponenty môžete kúpiť priamo v obchode alebo tiež môžete siahnuť po úlomkoch zo starej dlažby. Tento spôsob je trochu prácnejší a časovo tiež náročnejší. 

Pokiaľ sú niektoré časti nábytku poškodené, možnosťou je výmena starých komponentov za nové. Šikovný stolár vám dokáže zhotoviť dvierka či pracovnú dosku na mieru a v obchodoch zas nájdete rozličné úchytky od výmyslu sveta. 

A potom tu máme maľovanie nábytku, ktoré v poslednej dobe zažíva veľký boom, práve vďaka svojej jednoduchosti. Je nenáročné aj finančne - 0,7 kg plechovka farby na drevo, ktorou pokojne dokážete namaľovať aj menšiu obývaciu zostavu vás môže stáť už 7 €, ale tiež aj 20 €, ak sa rozhodnete pre drahšiu alternatívu. 

Oproti predchádzajúcim metódam si maľovanie nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti, je pomerne rýchle a možno ním vynoviť v podstate všetok nábytok. Ak ale chcete dosiahnuť dokonalý náter, je dôležité dodržať ten správny postup.

Ako namaľovať nábytok

Maľovať môžete v podstate hocijaký nábytok vo vašej domácnosti. 

Ako správne namaľovať nábytok krok za krokom

Maľovanie nábytku nie je žiadna veda. Mnohí sa však k nemu nedokážu odhodlať, pretože majú obavy, že znehodnotia starožitný nábytok po babičke alebo výsledok skrátka nebude taký, akoby si priali.

Stačí sa ale iba držať nasledujúcich krokov a čo chvíľa sa môžete tešiť z vášho (staro)nového nábytku. Tak poďme na to! 

Zaobstarajte si všetko potrebné, urobte si miesto, pripravte nábytok

Hneď po tom, čo sa rozhodnete pustiť sa do maľovania nábytku, zamierte do drogérie a kúpte si všetko, čo na maľovanie budete potrebovať. 


Výber farby na nábytok

Základom je, samozrejme, farba. 

K dostatiu sú rôzne druhy farieb. Syntetické farby obľubujú profíci a sú ideálne aj na povrchy s nezrovnalosťami.

Pre začiatočníkov sú však vhodnejšie vodou riediteľné farby, ktoré sú "zdravšie", rýchlejšie schnú a všetko, čo nimi zašpiníte, pôjde ľahko vyčistiť. Na druhej strane si však vyžadujú dokonale čistý a odmastený podklad. 


Akrylové vs. kriedové farby

Mezi farbami určenými na maľovanie nábytku, resp. dreva, ďalej môžete vyberať i z akrylových a kriedových farieb. 

Akrylové farby sú vysoko odolné voči vonkajším vplyvom a nimi natretý povrch sa ľahko udržiava. Nie je však chránený pred mechanickým vplyvom. Preto je dobré naniesť po zaschnutí farby ešte ochranný lak, ktorý bude nábytok chrániť.

Kriedové farby sú zas obľúbené vďaka svojej vysokej krycej schopnosti i ekologickosti. Je však nutné natierať ich v niekoľkých vrstvách, pretože ich trvácnosť nie je práve najlepšia. Aj tu je dobré zafixovať náter po domaľovaní lakom či voskom. 

Príslušenstvo na maľovanie

Okrem farby si nezabudnite zaobstarať i štetec a penový valček na maľovanie. Čo sa týka štetca, nešetrite. V tomto prípade sa totiž určite oplatí investovať do kvality. 

Pokiaľ nemáte priestor na maľovanie niekde v dielni, myslite aj na prekrytie miestnosti, v ktorej nábytok budete maľovať a kúpte si krycie fólie. 


Ak už máte nakúpené, ideme na to. Priestor, kde budete maľovať dobre pozakrývajte. To, čo sa na nábytku chystáte maľovať a dá sa rozobrať, rozoberte, odskrutkujte. Bude sa vám tak ľahšie pracovať. 

Kombík radí: Ktorá farba na nábytok je najlepšia?

Kombík radí

Na trhu nájdete množstvo farieb na nábytok. Tými najpopulárnejšími a zároveň aj cenovo najdostupnejšími sú vodou riediteľné farby značky Balakryl.


Obľúbená farba na nábytok bez brúsenia je kriedová farba od Annie Sloan, ktorú možno použiť na natieranie bez potreby predchádzajúceho brúsenia. 


Skvele vám môžu poslúžiť aj dekoračné farby Pentart

Pripravte drevo: Je brúsenie nutné? 

Príprava dreva je veľmi dôležitý krok, ktorý rozhodne netreba podceňovať, pretože sa vám to môže ľahko vypomstiť. 

Na začiatok si veľmi dobre prezrite kúsok, ktorý chcete premaľovať. Ide o starý alebo novší nábytok? A aký je jeho povrch? Hladký alebo drsný? Od toho sa totiž bude odvíjať nutnosť odstránenia starého náteru. 


Starý nábytok

Ak chcete premaľovať starý nábytok, skontrolujte jeho náter. V prípade, že je súdržný, nemusíte ho odstraňovať. Pokiaľ ale má nejaké nedostatky, odporúčame ich prebrúsením odstrániť. Použiť môžete brúsku na drevo, ale vystačíte si tiež s obyčajným šmirgľom. 

Pokiaľ sa ale brúseniu chcete vyhnúť, existujú i rôzne základné nátery, ktorých úlohou je zjednotenie povrchu, bez nutnosti brúsenia. Nie vždy však odvedú takú prácu, akú sľubujú. Istejšie je preto predsa len siahnuť po šmirgli či brúske.

Pri starom nábytku sa tiež veľmi často stáva, že má nejaké tie ryhy či škrabance, ktoré nie je na škodu vopred zatmeliť a až tak začať s renováciou. 


Novší nábytok

Aj novší nábytok dobre prekontrolujte a prejdite po ňom rukou. Ak je v poriadku, nemá žiadne poškodenia, ani nedokonalosti, je mierne alebo úplne drsný, brúsenie nie je nutnosťou a môžete smelo začať maľovať. 

Ak je ale povrch nábytku hladký, vyžaduje si istú úpravu, pretože hrozí, že naňho farba dobre neprilnie. Postupovať môžete troma spôsobmi. 

Použijete už spomínaný základný náter, ktorý vás odbremení od brúsenia. Alebo zdrsníte povrch brúsením (naozaj stačí len jemne), prípadne použijete špeciálnu kriedovú farbu, ktorá sľubuje bezproblémovú aplikáciu aj bez brúsenia. 

Maľovanie nábytku brúsenie

Ak sa chystáte maľovať nábytok s hladkým povrchom, odporúčame ho najprv zľahka prebrúsiť. 

Čistenie nábytku a jeho odmastenie

Po brúsení je dôležité nábytok dôkladne vyčistiť a zbaviť všetkého, čo na ňom nemá byť. Použiť môžete špeciálny odmasťovač, ale pokojne aj vodu, v ktorej rozmiešate trochu saponátu. 

Následne nábytok po umytí vyutierajte suchou handričkou a nechajte doschnúť. 

NÁŠ TIP: Nábytky z rôznych materiálov si vyžadujú i rozličnú starostlivosť. Pozrite si naše rady a tipy, ako vyčistiť nábytok.

Hor sa na maľovanie: Štetec alebo valček?

A dostali sme sa až k maľovaniu. Najprv je potrebné naniesť tzv. základný náter, a to dôkladne a precízne.

Odporúčame naniesť farbu na nábytok štetcom, jemne rozotrieť, trošíčku počkať (pár sekúnd) a následne ďalej farbu rozotierať za pomoci penového valčeka (dostať ho vo viacerých veľkostiach, vyberajte podľa veľkosti plochy, ktorú budete natierať). 

Pozor, nezľaknite sa. Po prvých ťahoch valčekom sa zvyknú na povrchu maľovaného nábytku objavovať bublinky farby. Pokračujte však ďalej. Bublinky budú postupne miznúť a vytvorí sa jednoliaty náter. 

Tento spôsob maľovania uprednostnite vtedy, ak chcete docieliť jednotný náter bez viditeľných ťahov štetca či bez rôznych šmúh. 

O prvom nátere by ste tiež mali vedieť, že je úplne v poriadku, ak nevyzerá dobre. Nemusíte hneď ľutovať, že ste s maľovaním začali. Uvidíte, že po nanesení ďalšieho náteru, to už bude omnoho lepšie. 

Pri natieraní si tiež dávajte pozor na zatekanie farby na hrany dosky. V prípade zatečenia farbu čo najrýchlejšie rozotrite. Ak by vám ale predsa len ušiel nejaký ten detail, po zaschnutí môžete zatečenú farbu jednoducho vyšmirgľovať. 

Po nanesení základného náteru nechajte farbu dôkladne uschnúť. Každá farba (rovnako aj náter) môže mať inú dĺžku schnutia. Zvykne sa pohybovať okolo 8 hodín, tento údaj si preto skontrolujte na nádobke farby. 

Ďalší náter natierajte až po zaschnutí prvého náteru. To platí aj o prípadných ďalších náteroch. Tento krok je naozaj dôležitý, preto ho nepodceňujte. Celkovo sa odporúča aplikovať aspoň 2 až 3 nátery farby. 

Nezabudnite na ochranu

Ak už máte nábytok namaľovaný, dokonale vyschnutý a s konečným výsledkom ste spokojný, na rade je posledný krok v podobe ochranného náteru. Ten bude chrániť nábytok pri každodennom používaní. 

Použiť môžete lak alebo vosk na drevo, lesklý či matný - závisí od toho, aký vzhľad chcete docieliť. 

Tip od experta: Ako premaľovať laminátový nábytok?

Ak potrebujete na laminátový nábytok naniesť náter dvakrát, prvý nechajte vždy dobre vyschnúť, pretože laminát je nenasiakavý. Drevo je naopak veľmi nasiakavé a farba krásne vsiakne dovnútra, ale na lamináte to schne postupne zhora nadol a trvá trošku dlhšie, kým je to úplne suché. 

Keď maľujete laminát, treba dodržať tri hlavné zásady. Trocha prebrúsiť (iba výnimočné lesklý a hladký povrch), nechať dlho schnúť medzi jednotlivými nátermi a nepreháňať to s prílišným dohladzovaním štetcom.


Annie Sloan, britská umelkyňa, výtvarníčka, tvorkyňa farieb Chalk Paint™

Maľovaný nábytok: Inšpirácie a nápady

Inšpirujte sa pri maľovaní nábytku nasledovnými výtvormi šikovných rúk. Sú dôkazom toho, že stačí iba kúsok fantázie a môžete si vytvoriť originálne dielo, ktoré bude jedinečnou ozdobou vašej domácnosti. 

Maľovaný nábytok inšpirácie
Inšpirácie na maľovaný náytok

Zdroj: Pinterest

Inšpirácie ako maľovať nábytok
Ako namaľovať komodu inšpirácie

Zdroj: Pinterest

renovácia nábytku postup
Ako postupovať pri maľovaní nábytku

Zdroj: Pinterest

Na záver

Maľovanie nábytku síce nie je nič zložité, no vyžaduje si istú precíznosť, trpezlivosť a vytrvalosť. Odmenou vám však bude vynikajúci pocit zo skvele odvedenej práce a originálny kus nábytku.

Veríme, že sme vás inšpirovali! 🙂 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar