Ako vyčistiť nábytok – praktické rady a tipy

ako vyčistiť nábytok

Určite mnoho domácností pozná ešte aj dnes také to ''sobotné upratovanie'', kedy nás mama vyhnala z teplej postele a hor sa do vysávania, utierania prachu z poličiek, vytierania podlahy. 

Vždy som prehlasovala, že keď budem dospelá, ja teda určite nebudem tráviť soboty upratovaním. Ako veľmi som sa mýlila! Nepoznám príjemnejší pocit ako uprataný, čistučký voňavý byt. 

Počas upratovania samozrejme nesmieme zabúdať ani na nábytok, ale pozor, každý druh si zaslúži osobitnú starostlivosť. Ako správne čistiť rôzne materiály: drevo, drevotriesku, čalúnenie či kožu? Dozviete sa v našom článku, v ktorom sme zozbierali tie najlepšie tipy.

1. Ako čistiť drevený nábytok

Pri čistení nábytku z dreva je potrebné v prvom rade rozlíšiť jeho povrchovú úpravu:

Lakované drevo

V prípade ľahšieho znečistenia si pri lakovanom nábytku vystačíme s handrou, vodou a pár kvapkami saponátu. Po vyčistení a zotretí škvŕn povrch utrieme suchou utierkou a máme vystarané. Žiadnu ďalšiu starostlivosť si lakovaný nábytok nevyžaduje, pretože lak chráni samotné drevo pred akýmikoľvek vonkajšími vplyvmi.

Ak je nábytok výraznejšie znečistený, môžete si pomôcť špeciálnym prípravkom, ktorý je priamo určený na lakovaný povrch. Nezabudnite si dôkladne preštudovať jeho používanie.

Rozhodne sa vyhnite:

 • prípravkom obsahujúcim organické rozpúšťadlá (lak by sa mohol rozleptať)
 • prípravkom s pevnými časticami (lak by sa mohol poškriabať)
 • leštiacim prípravkom obsahujúcim oleje
ako vyčistiť lakované drevo

Pri lakovanom nábytku si úplne vystačíte s handrou, vodou a pár kvapkami saponátu.

Drevo napustené voskom

Pri tomto type spracovania dreva si dávajte obzvlášť pozor aj na obyčajnú vodu, pretože aj malá kvapka na ňom zanechá škvrny. Preto ho čistite vždy iba suchou handrou.

Ak sa vám nábytok podarí veľmi znečistiť, neostáva vám nič iné, ako ho na poškodených miestach prebrúsiť a následne použiť ošetrujúci vosk. Rozhodne nepoužívajte žiadne prostriedky s pevnými časticami, ktoré by mohli jeho povrch doškriabať.

Drevo s olejovou povrchovou úpravou

Takýto nábytok je veľmi podobný voskovanému drevu, no o niečo lepšie znáša pôsobenie vody. Môžete ho ošetriť jemne navlhčenou handričkou v slabom mydlovom roztoku. 

Náš tip: Viete ako správne čistiť koberec? Prečítajte si naše tipy, ako vyčistíte koberec rýchlo a jednoducho.

Ako vyčistiť škvrny na drevenom nábytku?

Dubový masív patrí k najodolnejším druhom nábytku a preto sa z neho často vyrábajú napríklad veľké kuchynské stoly. No poznáte to, ak pri stole pravidelne raňajkujete, obedujete a večeriate, nebodaj ešte s deťmi, nie raz dôjde k menším či väčším nehodám.

Niektoré škvrny môžete odstrániť buď špeciálnymi prípravkami určenými na drevo – ošetrujúcim voskom alebo olejom, no čo so závažnejšími fľakmi?

Čo robiť so škvrnou od horúceho hrnca alebo pohára?

Ak na drevený stôl nedopatrním položíte horúci hrniec alebo šálku s pariacim sa čajom, môžu na dreve zanechať biely fľak od tepla. Účinne proti nemu zabojujete ďalším teplom. Čože? Znie to síce zvláštne, no je to tak. Ako sa vraví, klin sa klinom vybíja. 

Najprv drevený povrch poriadne očistite a vysušte. Následne ho prikryte bavlneným uterákom a prejdite stredne horúcou žehličkou. Dávajte pozor, aby sa žehlička priamo nedotkla dreva a vy ste tak nenarobili ešte väčšiu galibu. 

Alebo si môžete poradiť aj efektívnym babským receptom. Zmiešajte zubnú pastu so sódou bikarbónou v pomere 1:1. Poriadne rozmiešajte túto zmes a jemne ju natrite na škvrnu na dreve. Nechajte ju pôsobiť v závislosti od rozsahu poškodenia. Potom zmes utrite suchou handrou a preleštite voskom.

Ak je škvrna príliš veľkého rozsahu, neostáva vám nič iné, ako poškodené miesto zbrúsiť a potom použiť ošetrujúci vosk alebo olej.

Ako vyčistiť nábytok

Biele fľaky od horúceho pohára alebo hrnca odstránite poľahky teplom zo žehličky.

2. Ako čistiť drevotriesku

No predsa rýchlo a ľahko! Dnes patrí medzi najpoužívanejšie materiály v nábytkovom priemysle tzv. lamino. Lamino sa vyrába potiahnutím drevotrieskovej dosky laminovacím papierom zaliatym melamínovou živicou. 

Čistenie drevotriesky je nenáročné a stretávame sa s ňou najmä v kuchyniach, spálňach či detských izbách. Ak pri čistení nábytku z drevotriesky dodržíte nasledovné zásady, budete sa z neho môcť tešiť veľmi dlho.

Takto nie:

 • Snažte sa vyvarovať vody. Zbytočné namáčanie drevotriesky môže mať za následok jej nenávratné poškodenie.
 • Zabudnite na drsné špongie a drôtenky, ktoré by poškriabali povrch nábytku.
 • Rovnako zabudnite aj na chemické prípravky, ktoré by mohli rozleptať alebo poškriabať povrch.
 • Nikdy nepoužívame parné prístroje, ktoré by nadobro zničili drevotriesku.
 • Pozor aj na ostatné ostré predmety, ktorými by ste si chceli pomôcť pri čistení zašlých fľakov.

Takto áno:

 • Pri bežnom čistení a malých škvrnách si vystačíte s papierovou utierkou, alebo suchou, či jemne navlhčenou textilnou handrou. Môžete použiť aj veľmi hemnú hubku alebo kefku, ale vyhnite sa mechanickému drhnutiu.
 • Ak je nábytok veľmi znečistený, môžete si pomôcť horúcou vodou s bežným čistiacim prostriedkom, no nezabudnite ho následne poriadne vysušiť.
Ako čistiť drevotriesku

Drevotriesku poznáme najčastejšie z kuchyne. Dávajte si pozor, aby ste ju príliš nenamáčali, aby sa vám rohy nezačali štiepiť.

3. Ako čistiť čalúnený nábytok

Vysvetlime si v prvom rade, aký je to vlastne čalúnený nábytok. Čalúnenie sa používa na sedacie súpravy a poznáme tri druhy: látkové, kožené a koženkové (náhrada kože).

Každý druh si zaslúži osobitnú starostlivosť no vo všeobecnosti platí, že na čistenie čalúnenia by sme nemali používať žiadne chemikálie a je potrebné ho čistiť veľmi opatrne.


Čistenie látkových sedačiek

Prvým krokom pri čistení látkových povrchov je povysávať prach vysávačom. Sedačku by ste mali vysávať ideálne každý týždeň. V štrbinkách a ťažšie dostupných miestach si pomôžte nadstavcom alebou kefkou. Následne postupujte podľa druhu poťahu.


Nie je látková sedačka ako látková sedačka

Pri čistení látkovej sedačky by ste si mali dať pozor aj na druh látky. Rozlišujeme tkaninu, velúr a mikrovlákno.

 • Tkanina – postačí vám handrička namočená v mydlovej vode, ktorou tkaninu jemne utriete. Potom znovu pretrite handričkou navlhčenou v destilovanej vode, pretože mydlová priťahuje prach.
 • Velúr – zľahka utierajte navlhčenou špongiou v minerálnej vode.
 • Mikrovlákno – hubku navlhčite v mydlovej vode alebo šampóne na čalúnenie a utrite. Potom znova pretrite handričkou navlhčenou v destilovanej vode.
Ako čistiť čalúnenie

Základom čistenia sedacej súpravy by malo byť jej týždenné vysávanie.

Škvrny odstraňujte čerstvé

V zásade platí, že ak sa vám podarí niečo na sedačku vyliať alebo ju inak zašpiniť, škvrnu sa pokúste odstrániť ihneď. So zaschnutými odolnými škvrnami si totiž poradíte oveľa horšie. 

Ak ste na sedačku vyliali nejakú tekutinu, ihneď ju odsajte papierovou utierkou alebo suchou handrou. V žiadnom prípade ju nerozotierajte. Snažte sa čistiť škvrnu smerom od jej okraja k stredu. Ak si neviete poradiť s bežnou vodou, skúste do nej naliať trochu octu.


Ako vyčistiť víno zo sedačky?

Ak ste na čalúnenú sedačku rozliali víno, ihneď celý fľak posypte soľou. Nemusíte ňou vôbec šetriť. Soľ pohltí vlhkosť a aj farbu v prípade červného vína. Nechajte chvíľu postáť a potom použite minerálku, ktorá uvoľní špinu z textilnýcbh vlákien. Potom prebytočnú vodu odsajte papierovou utierkou.

Ako čistiť víno zo sedačky

Rozliali ste pohár vína na sedačku? Nič to! Miesto poriadne posypte soľou, nechajte pôsobiť a následne použite minerálku. Tá vytiahne farbu z vlákien.

Ako vyčistiť krv zo sedačky?

Ak ste sa porezali a škvrna od krvi je ešte čerstvá, poradíte si so studenou mydlovou vodou. Ak je škvrna už zaschutá, zmiešajte 1lyžičku citrónovej šťavy a 100 ml vody a touto zmesou škvrnu vyčistite. Radšej si však čistenie vodou s citrónovou šťavou najprv vyskúšajte na čistom kúsku sedačky.


Ako zo sedačky odstrániť žuvačku?

Prilepenú žuvačku poriadne schlaďte kúskom ľadu. Keď žuvačka zamrzne, zoškrabte ju niečím ostrým alebo len nechtom.

Čistenie kožených sedačiek

Kožené sedacie súpravy nikdy nečistíme mechanicky, ani pomocou chemických prostriedkov. Kožu by ste tým mohli úplne zničiť. Ak chcete vyčistiť celý povrch sedačky, najlepšie je kúpiť špeciálny prípravok určený na kožený nábytok.

Určite nezabudnite ani na impregnáciu pre ošetrenie kože, pretože koža je prírodný materiál a má tendenciu k vysušovaniu. Kožený nábytok by ste mali čistiť a impregnovať ideálne raz v zime a raz v lete.

Na jemné lokálne znečistenia koženej sedačky si vystačíte aj s jemnou bavlnenou handričkou a jemným roztokom mydla s neutrálnym pH.

Ako čistiť koženú sedačku

Vyhnite sa drhnutiu kože a vždy používajte na jej čistenie špeciálny prípravok určený na kožu. Nezabúdajte ani na impregnáciu.

Čistenie náhrady kože

Ako najčastejšia náhrada kože sa používa tzv. ekokoža, ktorá je vyrobená z bavlneného úpletu, na ktorý sa nanáša vrstva polyuretánu. Na prvý pohľad ju od pravej kože ani nerozoznáte, no treba byť opatrný, pretože narozdiel od kože je náchylnejšia na tekutiny

Na jej čistenie vám postačí vlhká handrička a mydlo. Určite ju však nedrhnite a vyhnite sa drsným hubkám a chemickým prípravkom.

Náš tip: Neviete si poradiť s upchatým záchodom či odtokom? Kedy si poradíte aj sami a kedy už treba volať inštalatéra? Prečítajte si náš článok ešte skôr, ako sa stane havária.

4. Ako čistiť plastový nábytok

Ak dodržíte zopár zásad, tak plastový nábytok vyčistíte v podstate veľmi ľahko a rýchlo. 

 • Vyhnite sa prípravkom s obsahom pevných čiastočiek, ako napr. piesku, pretože by ste ním plast veľmi ľahko poškriabali. Ak povrch narušíte, prach sa bude v ryhách a škrabancoch viac usadzovať.
 • Ak chcete použiť čistiaci prostriedok, najprv si obozretne prečítajte jeho návod, aby ste zbytočne nábytok nezničili. Postačí vám už len obyčajná handra a hotovo!
Ako čistiť plastový nábytok

Plastový nábytok je jednoduchý na údržbu a úplne vám postačí handra a čistiaci prípravok.

Čo robiť, keď nábytok zapácha?

So zatuchnutým dreveným nábytkom si poradíme obyčajným roztokom vody a octu, ktorý zmiešame v pomere 1:1. Poriadne túto zmes votrieme do dreva a necháme zaschnúť.

So zatuchnutým textilným nábytkom vám pomôže jedlá sóda, ktorú v silnej vrstve nasypeme na čalúnenie, necháme pôsobiť 24 hodín a potom poriadne vysajeme.

Dávajte si pozor, aby ste nábytok takto nečistili niekde na záhrade na priamom slnečnom svetle, pretože sóda by sa mohla správať ako bielidlo a vy by ste sedačku poškodili.

Aby vám domov žiaril čistotou a váš nábytok vyzeral stále ako nový, správajte sa k nemu s úctou a s patričnou starostlivosťou. Bola by predsa škoda, keby ste investovali do dizajnérskeho kúsku nábytku, a po pár mesiacoch ste ho zničili. Pravidelným upratovaním a čistením nábytku predĺžite jeho životnosť.


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar