Oslava 1. narodenín: Ako zorganizovať prvú párty vášho dieťatka? 

Oslava prvých narodenín: Ako ju zorganizovať

Ten čas ale letí. Ešte len pred nedávnom ste vášho drobčeka nosili v bruchu a zrazu to bude rok, čo je s vami na svete. A to treba patrične osláviť. 

Nemajte obavy, prvá párty vášho dieťatka vás nemusí stáť hotový majland a verte, že sa na nej zaobídete aj bez klauna, kúzelníka, piňaty či iných podobných záležitostí, ktoré vašej ratolesti ešte nič nehovoria.

V tomto článku vám poradíme, ako zorganizovať oslavu 1. narodenín tak, aby si to užili všetci zúčastnení, vrátane malého oslávenca. 

Oslava 1. roka: Čo je dôležité uvedomiť si?

Prvé narodeniny dieťatka sú dôležitým míľnikom nielen v živote dieťaťa, ale predovšetkým v živote rodičov.

Tí sa neraz zvyknú obzerať späť a rekapitulovať uplynulý rok plný zmien. Sú hrdí na to, čo všetko ich dieťatko za tú dobu dokázalo, kam sa posunulo a v neposlednom rade sú hrdí aj na seba a na to, ako to všetko zvládli a zvládajú. 

Je pochopiteľné, že prvé narodeniny dieťatka chcú rodičia osláviť. Netreba pritom ale zabúdať na samotné dieťa. Tomu je totiž jedno, čo sa oslavuje, neuvedomuje si, že sú to jeho narodeniny, nechápe ešte súvislosti, ale uvedomuje si, že sa okolo neho niečo deje, že deň prebieha inak, ako obvykle. 

Preto mu ho treba spríjemniť čo najviac, ako sa len dá. 

Ako zorganizovať oslavu prvých narodenín

Kde osláviť 1. narodeniny?

Lámete si hlavu nad tým, kde osláviť prvé narodeniny vašej ratolesti? Dobre si to premyslite. 

Predstava oslavy niekde v reštaurácii s detským kútikom a programom vytvoreným profesionálmi síce môže byť pre rodiča lákavá, no pre 12 mesačné dieťa úplne zbytočná, ba dokonca stresujúca. Neznáme prostredie, cudzí ľudia či hluk môžu dieťatko vystrašiť.

Oslava 1. roka by preto mala prebiehať v prostredí, ktoré dieťatko dôverne pozná, kde je doma a kde sa cíti bezpečne. Počas letných mesiacov môže byť príjemným spestrením oslava na záhrade či terase vášho domu.

Popusťte uzdu svojej fantázii a pomocou výzdoby vytvorte u vás doma atmosféru, ktorá v drobcovi prebudí chuť hrať sa a zároveň ohúri všetkých zúčastnených. 

Narodeninová výzdoba na 1. rok

Výzdoba na oslavu 1. roka môže byť skvelým prostriedkom, ako dieťatko zabaviť a zaujať. To mu pomôže cítiť sa komfortnejšie v prípade, že sa na oslave stretne viac ľudí, než je zvyknuté mať vo svojom okolí vo všedné dni. 

Vhodne zvolená výzdoba tiež dokonale dotvorí fotky z tejto výnimočnej udalosti. 

Pri výbere narodeninovej výzdoby vychádzajte z pohlavia vášho bábätka, ale tiež z toho, čo má rado. 

Výzdoba na oslavu prvých narodenín

Výzdoba na 1. rok - dievčatko

Pokiaľ sa chystáte vystrojiť oslavu 1. roka pre malú slečnu, môžete siahnuť po výzdobe v dievčenských farbách - ružová, fialová, rôzne pastelové odtiene farieb. To ale dnes už nie je pravidlom a voliť môžete aj iné, netradičnejšie farby. 

Veľmi efektne vyzerá spojenie zlatej, čiernej či sivej farby. Zabodujete tiež kombináciou pestrých farieb, ktoré u dieťatka podporia hravosť.

Na výber máte z rôznych dekorácií - girlandy, konfety, rekvizity na fotenie, doplnky na stolovanie, ako napríklad tanieriky, poháre, obrusy s motívom prvých narodenín či obľúbené balóny. Trendom posledných rokov sú lietajúce balóny plnené héliom či balóny v tvare čísel podľa veku. 

Výzdoba na 1. rok - chlapec

Narodeninová výzdoba na oslavu 1. roka chlapca sa už tradične nesie v modrých farbách. Avšak aj tu platí, že pokojne môžete i zaexperimentovať a vybrať iné farby. 

Ani dekorácie s autíčkami nie sú povinnou jazdou. Rozhodnúť sa môžete pre akékoľvek motívy, ktoré padnú do oka vášmu drobcovi. 

Nezabudnite tiež na balóniky, girlandy, konfety, ale aj tématické prestieranie. 

Párty set na prvé narodeniny

Pokiaľ si veľmi netrúfate na výzdobu pod vlastnou réžiou, môžete siahnuť po špeciálnych setoch.

Tieto sety pozostávajú z párty doplnkov, ako napríklad girlandy, balóny, serpertíny, stuhy, konfety či prestieranie, ktoré sú dokonale zladené do posledného detailu. 

Koho na oslavu 1. narodenín pozvať? 

Výber hostí na oslavu 1. narodenín je veľmi dôležitý krok, ktorý si taktiež treba vopred premyslieť. 

Možnože by ste na oslave 1. narodenín vášho dieťatka najradšej privítali celú rodinu a samozrejme aj priateľov. A možnože ste za oslavu v kruhu tých najbližších.

Tak či onak vedzte, že priveľa ľudí môže vaše 12 mesačné dieťatko rozrušiť, vystrašiť a zneistiť. Rovnako komfortne sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude cítiť ani ako stredobod pozornosti všetkých zúčastnených hostí. 

Nepozývajte preto k vám domov na oslavu húf ľudí. Ak chcete mať viac hostí, naplánujte oslavu na etapy. V doobedňajších hodinách pozvite napríklad starých rodičov, popoludní zas krstných rodičov a v neskorších hodinách najbližších priateľov.

Najlepším riešením nie je ani pozvanie kamarátov z jasličiek či z pieskoviska. Aj keď si dieťa v tomto veku už začína všímať aj ostatné deti, spoločné stretnutie niekoľkých malých detí u vás doma by nemuselo dopadnúť najlepšie.

Všetko naplánujte tak, aby oslava nenarušila denný režim dieťatka, teda aby bol zachovaný čas na spánok, jedlo i hranie. 

Koho pozvať na oslavu prvých narodenín

Pozvánky na oslavu 1. narodenín

Aj keď dnes množstvo pozvaní na akúkoľvek udalosť prebieha online, klasická tlačená pozvánka zaslaná poštou alebo daná osobne môže byť naozaj milou spomienkou. 

Môžete si vytvoriť vlastnú pozvánku s fotkou malého oslávenca alebo využiť už hotové pozvánky, kde len dopíšete dátum, čas a miesto konania oslavy. 

Aký program vymyslieť na oslavu 1. narodenín?

S programom na oslavu 1. narodenín je to o niečo ťažšie, ako pri oslave starších detí. 

Určite sa vyhnite už spomínanému programu vytvorenému profesionálmi, ktorý by 12 mesačné dieťa neocenilo. Na oslavu s takýmto prekvapením má ešte dostatok času. 

Namiesto toho sa radšej zamerajte na vytvorenie príjemnej, pokojnej rodinnej atmosféry. Dieťatko do ničoho nenúťte, nechajte mu priestor a čas na hru. 

Nemajte obavy, že sa vaši hostia budú nudiť. Tí určite budú chápať, že ide o oslavu vášho dieťatka, ktorého spokojnosť je prvoradá. Pokiaľ ale predsa len túžite zabaviť nejako aj ich, môžete staviť na spoločenské hry či vymyslieť kvíz s otázkami o bábätku, ktorý si zahráte spolu s partnerom. Čo bolo prvé slovo vášho bábätka? Kedy si prvýkrát posadilo či začalo chodiť? 

Určite tiež nezabudnite na tortu so sviečkou v tvare číslice 1 a na jej krájanie. Vytvorte si z týchto momentov spomienkové fotky do vášho rodinného fotoalbumu. Môžete si zaobstarať aj instantný fotoaparát, vďaka ktorému si hostia odnesú domov spomienku na oslavu. 

Aký program na oslavu prvých narodenín

Občerstvenie na oslavu 1. narodenín

Samozrejmosťou by malo byť okrem narodeninovej torty aj nejaké to občerstvenie. Nemusíte však hneď chystať švédske stoly či objednávať ketering. Postačí aj niečo menšie, ľahšie a v neposlednom rade aj jednoduchšie na prípravu.

Vhodné sú rôzne chlebíčky, či už tie klasické, ale príjemným spestrením môžu byť napríklad aj ovocné chlebíčky. Hostia si dozaista radi pochutnajú aj na jednohubkách, rozličných slaných dobrotách či sladkých koláčikoch. 

A čo darčeky na oslavu 1. narodenín? 

Ak organizujete oslavu 1. narodenín vášho dieťatka, sami dobre viete, čo potrebuje, čo má rado, čomu sa teší. Vyberajte preto niečo, s čím sa naozaj dokáže zabaviť alebo niečo praktickejšie, čo v starostlivosti o dieťa potrebujete, napríklad chodítko či stoličku na kŕmenie. 

Darček dieťatku nemusíte darovať pred hosťami, ale vtedy, keď to uznáte za vhodné. 

A čo v prípade, že ste pozvaní na oslavu 1. narodenín a neviete si dať rady s výberom darčeka? Jednou z možností je opýtať sa priamo rodičov. Pokiaľ chcete prekvapiť nielen drobca, ale aj jeho rodičov, staviť môžete aj na tieto osvedčené darčekové tipy. 

NÁŠ TIP: Stále váhate čo darovať dieťatku? Inšpirujte sa našim darčekovým sprievodcom.

Na záver

Pri organizovaní oslavy 1. narodenín sa sústreďte v prvom rade na vytvorenie príjemnej atmosféry, vďaka ktorej sa bude cítiť dobre nielen vaše dieťatko, ale aj vy a všetci vaši hostia. Nech vám na tento moment zostanú len tie najkrajšie spomienky. 

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar