Pohodlné cvičenie jogy: pomôcky pre začiatočníkov i pokročilých

pomôcky na cvičenie jogy

Na cvičení jogy je krásne, že s ním môžete začať kedykoľvek. Nepotrebujete špeciálny priestor ani drahé vybavenie.

Joga je skutočne pre každého. Stačí vám trocha priestoru, napríklad aj na podlahe pokrytej kobercom a správne inštrukcie od kvalifikovaného jogína. Bez vhodnej podložky, ktorá urobí vaše asány stabilnejšie, môže byť cvičenie zbytočne náročné. 

Podložka a pohodlné oblečenie sú základ. Okrem toho však existuje viacero pomôcok, ktoré robia cvičenie ešte príjemnejším. A keďže benefity tohto cvičenia objavuje stále viac ľudí, aj ponuka doplnkov je stále širšia. 

Poradíme vám, ako sa pripraviť na cvičenie jogy, aby ste sa cítili čo najpohodlnejšie. A tiež, ako sa zorientovať v množstve pomôcok. 

Podložka na jogu

Podložka je ako pevná zem pod nohami jogína. Pomáha pri udržaní pozícií, ktoré by na šmykľavej podlahe ani nebolo možné vykonať. Dobrá podložka sa nepohne z miesta ani pri dynamickom cvičení.

Podložky pre začiatočníkov sa dajú zohnať za pár eur, čomu zodpovedajú aj ich vlastnosti. Pre úplných začiatočníkov však môžu byť postačujúce.

Pokročilí jogíni však potrebujú kvalitnejšiu podložku, ktorá ich podporí pri vykonávaní náročnejších cvikov.

podložka na cvičenie jogy

Stabilná podložka na jogu je pre pohodlné cvičenie kľúčová.

NÁŠ TIP: Matej Jurenka sa venuje joge viac ako 20 rokov. Mimoriadne ho bavia stojky, o ktorých nám Matej v rozhovore tiež porozprával

Aké vlastnosti musí mať pohodlná podložka na jogu?

Protišmykovosť

Pre pohodlie pri cvičení je kľúčové, aby bola podložka protišmyková. Nesmie sa pri pohybe posúvať, musí ostať na mieste. Vrchná strana tiež nesmie byť šmykľavá pre dlane a chodidlá, a to aj vtedy, keď sa spotia. Dlane a chodidlá musia zostať na svojom mieste, inak sa cvičenie nepodarí. Najkvalitnejšie podložky túto podmienku spĺňajú pri akomkoľvek štýle jogy. 

Mäkkosť a hrúbka

Tieto vlastnosti oceníte pri cvičeniach, ktoré sa vykonávajú v ľahu na chrbte alebo v kľaku na jednom či oboch kolenách. Mäkká pohodlná podložka vás ušetrí bolesti chrbta a kĺbov. Štandardom je hrúbka 4 mm. 

Kvalitný materiál a trvácnosť

Ideálne je, ak podložku nebudete musieť vyhodiť po roku používania. To znamená, že nestratí svoju pevnosť a povrch sa ,,nezoderie”.

Najčastejšie sa stretnete s podložkami z PVC, polyuretánu, alebo prírodného kaučuku (prípadne ich kombináciou), ktorý patrí medzi najkvalitnejšie materiály na výrobu jogamatiek a je ekologický. V ponuke podložiek nájdete aj materiál TPE, čo je termoplastický elastomér. Ide síce o plast, ale je recyklovateľný. 

Dĺžka

Štandardný rozmer podložky je 180 cm x 60 cm x 4 mm. Krátka podložka nie je veľmi pohodlná na vykonávanie niektorých cvikov. Najmä, ak ste vysokej postavy. Voľte radšej z dlhších podložiek. Ak je vaša výška o pár centimetrov viac ako je dĺžka podložky, nie je potrebné kupovať si automaticky dlhšiu. Pri väčšine bežných asán telo nie je úplne natiahnuté ako v stoji a pozície pohodlne odcvičíte aj na podložke so štandardnou dĺžkou.  

Príjemný dizajn

Farba podložky na jógu by mala byť jemná a upokojujúca. Vyberte si farbu, ktorá na vás pôsobí pozitívne, nie agresívne. Obľúbená je mystická fialová, zelená, evokujúca prírodu či oranžová, vyžarujúca optimizmus. Podložky často zdobia mandaly a iné dizajnové potlače. Vzory by však nemali byť príliš výrazné, pretože by pôsobili rušivo.

Oblečenie na jogu

S prvými jednoduchými asánami stačí začať v pohodlnom oblečení, ktoré už máte doma. Kvalitné oblečenie, ktoré sa prispôsobí akémukoľvek pohybu, odvádza pot a ešte aj dobre vyzerá, váš zážitok z cvičenia ešte vylepší. (1

joga asana

Oblečenie na jogu by malo byť dostatočne pružné s funkčnými vlastnosťami. 

Nohavice na jogu 

Nohavice musia byť veľmi flexibilné a pohodlné. Osvedčené sú elastické legíny, dostupné v jednofarebnom prevedení aj s potlačou najrôznejších vzorov, mandál, kvetín atď. Ak legíny nie sú pre vás to pravé, vyskúšajte široké nohavice na jógu alebo voľné a vzdušné, tzv. háremové nohavice s gumičkou okolo členkov. Páni zvyčajne volia šortky, prípadne športové tepláky. 

Športová podprsenka

Kvalitná športová podprsenka poskytuje pri pohybe oporu a cvičenie je tak pohodlnejšie. Pri výbere si dajte pozor, aby vás netlačila, aby ste ju necítili pri každom nádychu.

Tričko

Aké tričko na cvičenie zvolíte, je na vás. Na začiatok úplne stačí akékoľvek bavlnené tričko. Dôležité je, aby nebolo príliš voľné a nepadalo vám cez hlavu vždy, keď sa predkloníte. Vyberte si teda tričko, ktoré jemne prilieha k vašej postave. Dizajnové kúsky si doprajte ako odmenu. 

Mikina/ľahký svetrík

Miestnosti, kde sa odohrávajú lekcie jógy, môžu byť chladné, a tak pred cvičením oceníte vrstvu oblečenia navyše. 

Čelenka

Ak máte dlhé vlasy, látková čelenka im zabráni, aby vám pri cvičení padali do tváre. Taktiež absorbuje pot. 

Ponožky a rukavice na jógu

Pravdepodobne ich nebudete potrebovať, predsa sa však pre väčšiu stabilitu môžete použiť špeciálne protišmykové ponožky. Majú oddelené otvory pre každý prst zvlášť. Podobne aj rukavice.

Doplnky a pomôcky na cvičenie jógy

Na čo najpohodlnejšie cvičenie jógy už od samých začiatkov bolo vyvinutých niekoľko pomôcok. Niektoré z nich vám uľahčia cviky tak, aby ste telo hneď na začiatku nepreťažili a neublížili mu a urobia cvičenie pohodlnejším. Iné sú určené pre skúsených cvičiteľov a pozdvihnú náročnosť jednotlivých polôh na vyššiu úroveň. 

jogové bloky

Vhodne zvolené pomôcky podporujú tvorivosť a lepšie zvládanie asán. 

Pre začínajúcich jogínov

Uterák

Je veľmi univerzálna pomôcka na jógu. Poslúži ako vankúš, opora pod dlane a zápästia pri pozíciách, ktoré vyžadujú prenos váhy tela na ruky. Veľké osušky môžu byť alternatívnou podložkou, najmä ak ste na cestách. 

Vankúš a prikrývka

Súčasťou lekcií jógy býva meditácia. Tá vyžaduje čo najpohodlnejšiu polohu tela. Niekomu stačí k pohodliu podložka na jógu. Ak si však potrebujete podložiť hlavu vankúšom, vezmite si ho na cvičenie so sebou. Prikrývka zas zabezpečí, že keď vaše telo pri odpočinku trochu vychladne, nevyruší vás to z meditácie. 

Bolster alebo valec

Bolster je trochu iný typ vankúša, je pevnejší a má valcovitý tvar. Používa sa ako opora pod chrbát, podporuje otváranie hrudníka pri meditačných polohách. 

Popruhy na cvičenie

Popruhy na jogu fungujú ako ,,predĺžená ruka”. Uľahčujú vykonávanie asán, v ktorých ruky majú dosahovať chodidlá. Sú tiež vhodné pre pozície s rukami za chrbtom.

Koleso na wheel jogu

Koleso poskytuje chrbtovú oporu pri cvičení a podporuje tvorivosť. Cvičenie s kolesom sa nazýva wheel joga a umožňuje zdokonaliť sa v náročných pozíciách, pri ktorých sa pracuje s pohybom kolesa. 

Podporná stolička na stojky

Stojky sa pri vašich prvých pokusoch môžu zdať ako nesplniteľný cieľ. Skúste ich trénovať so špeciálne navrhnutou stoličkou, ktorá poskytuje podporu a nezaťažuje krk ani chrbticu. 

Bloky

Pomôcky v tvare tehly sa používajú pri pozíciách v stoji, pričom ruky majú dosiahnuť podlahy sú vhodným doplnkom pre začiatočníkov. Vyrábajú sa z peny, korku alebo dreva. 

Klin

Podobne ako bloky, aj klin slúži na uľahčenie vykonávanie pozícií. Je to akási šikmá plošinka, vďaka ktorej nemusíte napínať dlane priamo na podlahu. Klin vám pomôže, ak sa cvičením snažíte o regeneráciu a liečenie tela, alebo trpíte bolesťami, napríklad karpálnym tunelom. (2)

NÁŠ TIP: Tomáš Sokol z flexity.sk v rozhovore prezradil, ako môže cvičenie jogy pomôcť pri bolestiach chrbtice. Poradil aj konkrétne cviky a pomôcky, ktoré môžu s cvičením pomôcť.

Ako sa starať o veci na jogu?

Je úplne prirodzené, že sa podložka pri cvičení znečistí. Výrobcovia s týmto rátajú a tak čistenie zväčša nie je náročné. 

Na podložku na jógu existujú špeciálne čistiace prípravky v rozprašovači. Prípravok  sa používa jednoducho - podložku len nastriekate a pretriete vlhkou handričkou. Nechajte ju dobre vyschnúť pred tým, než ju zrolujete. 

V prípade, že potrebujete očistiť celú podložku, vezmite čistiaci prípravok a podložku do sprchy. Nastriekajte ju po celej dĺžke, umyte handričkou a opláchnite teplou, nie horúcou vodou. Ak nemáte čistiaci prostriedok, ako náhrada poslúži mydlo. 

NÁŠ TIP: Prečítajte si rozhovor s inšpiratívnou Petrou Polákovou, ktorá sa okrem fitness tréningov venuje svojej obľúbenej ashtanga jóge. 

Proti pachu krátkodobo pomôžu osviežovače na podložku. Sú dostupné osviežovače s prírodným zložením, obohatené o esenciálne oleje. Vďaka nim vás bude pri cvičení sprevádzať príjemná vôňa. 

Pomôcky, ako bloky či klin sa čistia podobne, ako podložka.

Športové oblečenie, a teda aj oblečenie na jógu, by sa malo prať pri teplote vody do 30 °C

Podobne aj textilné doplnky by mali byť vhodné na čistenie v práčke. Perte ich však bez použitia aviváže, pretože by mohli stratiť elastickosť.

strečing joga

Na záver

Kvalitné pomôcky aj krásne oblečenie urobia z cvičenia jógy ešte príjemnejší zážitok. Pomôžu vám prispôsobiť si cvičenie presne podľa vašich potrieb. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar