Pleť pod rúškom trpí, doprajte jej poctivú starostlivosť

starostlivost o pleť v rúšku

Zhoršenie stavu pleti za posledný rok už potrápil mnohých ľudí. Nosením rúška pokožka tváre trpí a následky sú viditeľné. Niekedy ako drobné vyrážky, čierne bodky, v horšom prípade akné. 

Rúško aj respirátor vytvára na tvári uzavreté prostredie, ktoré udržiava nadmernú vlhkosť. Vlhkosť nespôsobuje ťažkosti, keď nosíte rúško len pár minút, avšak v práci, kde ho musíte mať niekoľko hodín nepretržite, pleť poriadne trpí. 

Nosenie rúška tak môže vyvolať kožné problémy

Prejavujú sa ako podráždenie, vyrážky, upchaté póry a čierne bodky, nadmerné mastenie pleti. V najhoršom prípade sa objavuje akné - aj u ľudí, ktorí týmto problémom doteraz netrpeli.

Akné z rúška je už tak rozšíreným problémom pleti, že dostalo prezývku - maskné. 

Aké sú príčiny problémov pleti pri nosení rúška?

Znečistenie pleti je celkom bežná záležitosť. Vystavujeme ju predsa drobným čiastočkam, ktoré poletujú v ovzduší, prachu, peľu, baktériám. Okrem toho nanášame na pleť make-up a iné kozmetické prípravky, ktoré sú niekedy na úžitok, inokedy na škodu. 

Týchto vrstiev sa zbavíme pri bežnej hygiene pleti, čistení a občasnom peelingu. 

Problém s rúškami je, že upchaté póry, plné mastnoty, baktérií a odumretých kožných buniek sa “dusia” prikryté textilnou látkou, do ktorej dýchame. Rúško zvlhne už po 20 minútach nosenia. Vlhkosť podporuje rozmnožovanie baktérií. Z baktérií vzniká zápal, ktorý sa na povrchu pleti prejaví ako vyrážka. 

A maskné je na svete.

nosenie rúška a pleť

Ďalšou príčinou vzniku akné je trenie rúška o pleť. Vaša pleť môže byť citlivá na materiál, z ktorého je rúško vyrobené. Materiály sa niekedy ošetrujú chemickými látkami, ktoré v niektorých prípadoch spôsobujú alergie. Trením pri rozprávaní sa alergická reakcia ešte zhoršuje. 

Noseniu rúška na verejnosti sa, zrejme, ešte pár mesiacov nevyhneme. Vyrážkam sa vyhnúť dá, alebo ich aspoň zmierniť.

Ako na starostlivosť o pleť pod rúškom

Namáhanej pleti musíme venovať zvláštnu pozornosť. Najdôležitejšia je prevencia proti akné (1). A tou je dôkladnejšie čistenie a hydratácia. Ako na to? 

1. Čistenie pleti

Svoju pleť očistite ráno aj večer, aj po sňatí rúška z tváre. Oblasti nosa, okolia úst a brady sa venujte dôkladnejšie. 

Použite na to prípravok s vyváženým pH. Vhodné sú jemné gély s obsahom vitamínov C a E, s extraktmi z byliniek, ktoré vytvárajú penu a nehrozí, že pleť podráždia. 

Regeneračný panthenol v zložení pomôže upokojiť citlivú pleť. Čistenie by ste mali opakovať 2x denne, nie častejšie. 

nevyhnutnosť čistenia pleti pod rúškom

2. Hydratácia

Ak ste doteraz zanedbávali používanie hydratačného krému, je načase to napraviť. Cez deň sa rozhodne vyhnite použitiu ťažkých, mastných krémov. Zvoľte radšej rýchlo sa vstrebávajúce krémy s ľahším zložením. Na dlhodobú hydratáciu výborne funguje kyselina hyalurónová. 

Naneste hydratačný krém aspoň 15 minút pred odchodom z domu, aby sa stihol vstrebať skôr, ako si nasadíte rúško. Výdatnejšiu vrstvu naneste opäť večer po čistení pleti.

Riešenie na zapálenú problematickú pleť pod rúškom

Nosenie rúška pre pleť nie je veľmi prirodzené. Preto sa môže stať, že vás zhoršená, zapálená pleť potrápi aj napriek pozornosti, ktorú ste jej venovali. 

Ak si myslíte, že je to materiálom, treba zvážiť zmenu typu rúška, ktoré nosíte. 

Vymeňte rúško za nejaké z nealergizujúceho materiálu, ktoré vám príjemne sadne. 

Liečenie akné z rúška, ktoré môžu sprevádzať drobné ranky a zapálené vyrážky, je ťažšie, ale nie nemožné. 

Opäť platí, že čistenie pleti častejšie, ako 2x denne, nie je vhodné, pretože by pleť zbytočne vysúšalo. Peelingy na podráždenú pleť nepatria vôbec. O to viac by ste sa mali sústrediť na výber liečivých prípravkov, hydratačného krému či pleťového tonika. 

maska čistenie pleti pod rúškom

Proti akné sú veľmi účinné prípravky s kyselinou salicylovou. Pri AHA kyselinách a používaní retinolu opatrne. Myslite na to, že nosenie rúška môže zintenzívniť ich účinok (2) a podráždiť pleť, čo je v tomto prípade nežiadúce. 

Používajte nekomedogénny hydratačný krém s ľahkým zložením. Výbornou pridanou zložkou sú antioxidanty. Pomôžu vám proti zápalu a ochránia pleť pred voľnými radikálmi. (3)

Vyrážky si nikdy nevytláčajte. Neaplikujte tiež niekoľko produktov proti akné naraz - mohlo by to mať opačný efekt. Silné a účinné protizápalové prípravky si natierajte len na jednotlivé vyrážky. 

NÁŠ TIP: Aknózna pleť si žiada zvýšenú pozornosť. Ak sa vám maskné objavilo z rúška, odporúčame pripomenúť si zásady starostlivosti o aknóznu pleť.

Výber vhodného prípravku na starostlivosť uľahčí podrobná recenzia 8 krémov proti akné

Produkty, ktorým sa vyhnite pri nosení rúška

Sú produkty, ktoré by mali byť v tejto rúškovej sezóne tabu - aspoň v dni, keď musíte mať niekoľko hodín nepretržite tvár prikrytú. Patria k nim:

  • Produkty s obsahom látky petrolatum (minerálne oleje), kvôli ich hutnému zloženiu. Ak ho obsahuje váš obľúbený krém, použite ho večer, keď už nemusíte mať na tvári rúško. 
  • Silikóny (napr. dimethicone) v kozmetike môžu upchávať póry, čo pre namáhanú pleť pod rúškom vôbec nie je dobré. 
  • Podľa možnosti neaplikujte pod rúško make-up. Zbytočne by sa pod ním upchávali póry. Pleť treba nechať dýchať do takej miery, ako je to možné.

Produkty pre problematickú pleť

Pozor na správny materiál a starostlivosť o rúško

V súčasnosti sú pre mnohých povinné jednorazové respirátory, z ktorých pleť nie je nadšená. Ak si môžete vybrať, noste bavlnené rúško. Materiály, ako je nylon či celulóza, dráždia pleť. Bavlna je jemnejšia a nespôsobuje alergie. 

Rúško by malo sedieť pohodlne, tak, aby nikde netlačilo. 

Vyprať ho treba po každom dni používania. Nasadiť si špinavé rúško je pre pleť katastrofa. 

Nepoužívajte pracie prostriedky, ktoré by mohli vyvolávať alergickú reakciu. Ideálne sú tekuté prostriedky pre bábätká. Aviváž vynechajte.

Bavlnené rúško môžete sterilizovať aj v hrnci s horúcou vodou. Po vyvarení, vysušení a vyžehlení získate istotu, že na ňom žiadne baktérie neostali. 

Tip od experta

"Čím lepšia ochrana pred prenosom vírusu, tým horšie pre pleť. Najdôležitejšie je nasadiť si vždy len čisté rúško či respirátor, na čistú pleť."


MUDr. Mária Brozmanová, dermatovenerologička

S rúškom či bez: tieto tipy udržia vašu pleť zdravú

Dodržiavanie niektorých jednoduchých zásad vám tiež môže pomôcť zbaviť sa maskné. 

Zdravá strava a pitný režim

Ak sa vám zdá, že s pleťou nemá nič spoločné, mýlite sa. Pitný režim je pre hydratáciu pleti (a pre celé telo) mimoriadne dôležitá. Zdravou stravou dodáte pleti antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti zápalu. 

Dávajte si rúško dole vždy, keď to bude možné

Vždy, keď sa ocitnete mimo spoločnosti ľudí, v aute, na prechádzke v prírode, kdekoľvek ste sami a neporušujete platné nariadenia. Zapálená pleť z rúška sa vám poďakuje za každý nádych. 

Vymieňajte si rúško alebo respirátor tak často, ako je to možné

Vezmite si ich do práce niekoľko a vymeňte za čisté vždy, keď sa vám zdá príliš vlhké.

čistenie rúška

Tip na záver: maska na upokojenie pleti

Namáhaná pleť si zaslúži rozmaznávanie výživnými maskami. Zaobstarajte si takú, ktorá má upokojujúce účinky, s obsahom výťažkov z nechtíka, harmančeka, ovocia (napr. granátového jablka). Alebo si nejakú vyrobte doma. 

Blahodárne pôsobiace domáce prísady sú napríklad med a škorica, kurkuma či avokádo. Jednoducho zmiešajte v pomere 1:1, pridajte trochu extra panenského olivového či kokosového oleja, naneste na tvár a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút.

Za láskyplnú starostlivosť sa vám vaša pleť poďakuje žiarivým a sviežim vzhľadom. A to nielen počas pandémie. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar