Vyberáme slnečné okuliare, ktoré poctivo chránia zrak

Ako vybrať slnečné okuliare

Výber slnečných okuliarov by nemal byť len módnou, ale aj praktickou a zdravotnou záležitosťou. Správne vybrané slnečné okuliare dokonale lahodia typu tváre, štýlu obliekania a zároveň poskytujú dostatočnú UV ochranu a majú vhodnú farbu skiel pre činnosť, na ktorú sú určené. 

Vybrať správne slnečné okuliare sa preto môže zdať byť hotová veda. No v skutočnosti je to jednoduchšie než sa môže zdať. Stačí len poznať základné typy UV filtrov, farieb skiel a vyhnúť sa lacným slnečným okuliarom.

V tomto článku vám zhrnieme všetko, čo potrebujete pred nákupom slnečných okuliarov vedieť, aby ste si vybrali tie správne. 

UVA a UVB žiarenie

Aby slnečné okuliare splnili svoju funkciu a neboli len imidžovým módnym doplnkom, mali by mať dostatočnú ochranu proti UVA aj UVB žiareniu. 

Označenie okuliarov UV400 teda v praxi znamená, že slnečné okuliare pohlcujú slnečné žiarenie s vlnovou dĺžkou 400 nm. Práve toto označenie je najjednoduchšou možnosťou, ako zistiť UV filter na okuliaroch, ktorý môže byť rôzny. 

Práve spomínaný UV filter 400 patrí medzi najlepší UV filter, aký si môžete vybrať, nakoľko očiam poskytuje stopercentnú ochranu. To ale nie je jediný UV filter, s akým sa slnečné okuliare predávajú. 

Typy filtrov slnečných okuliarov

Poznáme 5 rôznych typov filtrov slnečných okuliarov, ktoré sa navzájom líšia množstvom svetla, ktoré pohlcujú. 

Kategória 0 

Poskytujú najslabšiu ochranu, prepúšťajú od 80 do 100 % viditeľného žiarenia, majú najmä estetickú funkciu.

Kategória 1

Hodia do slabšie osvetlených priestorov, prepúšťajú od 43 do 80 % viditeľného svetelného žiarenia.

Kategória 2

Ideálne na bežné nosenie, prepúšťajú od 18 do 43 %.

Kategória 3

Bežné nosenie alebo k vode, prepúšťajú od 8 do 18 % slnečného žiarenia.

Kategória 4

Najtmavší filter, vhodné na dlhšiu dovolenku pri mori a hory, prepúšťajú len od 3 do 8 % slnečného žiarenia, nie sú vhodné na šoférovanie.

Ako si vybrať slnečné okuliare

Dôležitým kritériom pri výbere slnečných okuliarov je UV filter. 

Sfarbenie šošoviek

Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že čím tmavšie sklá, tým väčšiu ochranu slnečné okuliare poskytujú, tento predpoklad nie je správny.

Vrstva, ktorá obsahuje UV filter je číra, a preto aj okuliare s vyšším filtrom môžu byť svetlé. Rôzne sfarbenie šošoviek však prináša rôzne vnímanie svetla. Preto je výber správneho zafarbenia šošovky dôležitý napríklad pri výbere okuliarov na šoférovanie. 

Vo všeobecnosti platí, že:

Aký význam má polarizácia - oplatia sa polarizačné okuliare? 

Polarizáciu v okuliaroch na prvý pohľad nie je možné spoznať. Oceníte ju však v prípade, ak sa pozriete na hladkú plochu, ktorá odráža nepríjemné odlesky. Ide napríklad o vodnú hladinu, sklenené výklady či betónové chodníky. 

Vďaka polarizačným okuliarom sa tak zbavíte všetkých nepríjemných odleskov, ktoré kazia ostrosť zraku. Polarizačné okuliare sú preto neoceniteľnou pomôckou šoférov, športovcov či rybárov. 


Test slnečných okuliarov - ako zistiť či sú okuliare polarizačné 

Zistiť, či majú okuliare polarizačný filter je možné prostredníctvom dvoch jednoduchých testov. Pri prvom budete potrebovať dvoje polarizačné okuliare. V prípade, ak ich položíte na seba a jedny vertikálne otočíte stanú sa priehľadnými. 

Pri druhom teste si môžete polarizáciu okuliarov overiť vďaka displeju (televízor, počítač, mobil). Ak položíte okuliare nad displej a otočíte ich o 60° - 90° stanú sa neprehľadnými. Ak okuliare ostanú priehľadné, znamená to, že polarizačný filter neobsahujú.  

Kvalitné polarizačné okuliare

Materiál slnečných okuliarov

Vybrať si môžete zo sklených alebo plastových šošoviek. Sklené sú síce odolnejšie voči poškriabaniu, no zároveň sú ťažšie a môžu sa rozbiť. 

Rám okuliarov by mal byť dostatočne odolný a ľahký. Hmotnosť okuliarov by mal rovnomerne rozdeľovať po celej tvári. 

Vyhnite sa lacným kovovým okuliarom. Môžu mať v sebe prímes niklu či chrómu, ktorý môže vyvolať alergickú reakciuAko vyzerajú ideálne slnečné okuliare?

Správne vybrané slnečné okuliare nesmú nikde tlačiť (pri nose, pri ušiach) a musia držať na tvári aj pri rýchlom pohybe. Pohľad cez slnečné okuliare by mal byť jasný a dostatočne ostrý.

Na nákup slnečných okuliarov je najvhodnejší slnečný deň, kedy si ich môžete aj dostatočne odskúšať. 


Veľkosť slnečných okuliarov

Práve výber správnej veľkosti slnečných okuliarov vám zaistí, že vám budú vaše okuliare dokonale sedieť. Tá býva označená tromi číslami, napríklad 51–19–140.

Prvé číslo určuje šírku šošovky, druhé dĺžku stranice a tretie výšku šošovky. S určením správnych rozmerov si tak môžete pomôcť zmeraním starých okuliarov, alebo ako inak skúšaním a skúšaním, až kým nenájdete tú správnu veľkosť. A potom si ju radšej poznačte aj do budúcnosti. 

Vyberte si kvalitné dámske slnečné okuliare

Ochrana očí pre pánov

Značkové slnečné okuliare pre deti

Na záver

Výber slnečných okuliarov je zodpovedná úloha, na ktorú si treba vyhradiť dostatok času. Určite si nekupujte okuliare narýchlo a bez toho, aby ste si správne premysleli účel, na ktorý ich budete používať a preverili ochranu UV, ktoré obsahujú.

Len kvalitné a správne vybrané slnečné okuliare vám pomôžu dostatočne ochrániť váš zrak pred nástrahami, ktoré so sebou prináša ultrafialové žiarenie a zároveň vám pomôžu zodpovedne si plniť vaše povinnosti, napríklad šoférovanie. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar