Pre tieto účinky by ste mali jesť chia semienka

Chia semienka účinky

Chia semienka sú superpotravinou, ktorú si obľubuje čoraz širšia verejnosť. Niet sa čomu čudovať. Sú zdravé, výživné a dokážu vám poskytnúť mnoho zdravotných benefitov.

Tento malý zázrak je totiž nabitý omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, vlákninou, množstvom antioxidantov, minerálov, proteínov a vitamínov.

Čo sú chia semienka?

Chia semienka sú malé čierne semená (možno sa stretnúť aj s bielym až hnedým zafarbením). Zaraďujú sa medzi celozrnnú zeleninu.

Chia semienka majú schopnosť viazať vodu a po namočení do vody, či mlieka vytvárajú rôsolovitú, gélovitú a lepkavú hmotu. Najlepšie je ich konzumovať v celku, pretože v takom prípade prechodom cez tráviaci trakt čistia črevá. 

Nemajú žiadnu chuť a vôňu a to z nich robí univerzálnu prísadu do rozmanitých jedál.

Chia semienka

Chia semienka vás neprekvapia žiadnou chuťou ani vôňou. Sú univerzálnou prísadou do akýchkoľvek jedál.

Odkiaľ pochádzajú a z čoho sa získavajú?

Pôvodom sú zo Strednej a Južnej Ameriky, z oblasti dnešného Mexika. Predstavujú tradičnú výživu predkolumbusovskej civilizácie Aztékov. 

Aztékovia si boli vedomí výživovej hodnoty chia semienok a považovali ich za prírodný stimulant energie. Preto si z nich vytvárali zásoby na časy, keď hľadanie potravy bolo znemožnené, či lov nebol úspešný a potrebovali dobiť energiu a nutrične vyživiť telo.

Viažu sa k nim dokonca aj legendy, podľa ktorých jedna lyžica chia semien aztéckym bojovníkom dodala energiu a vytrvalosť v boji až na neuveriteľných 24 hodín a vďaka tomu vládali behať dlhé vzdialenosti a bojovať celé dni.

Chia semienka sa získavajú zo Šalvie hispánskej. Šalvia hispánska v centrálnej Amerike rástla už pred vyše 4000 rokmi. Kolonizáciou sa postupne dostávala aj do Európy. 

Na pestovanie je však pomerne náročná, potrebuje špeciálne podmienky v podobe chladnejších nocí a teplejších dní. Z tohto dôvodu sa u nás nedá dopestovať

Vzhľadom na fakt, že listy šalvie obsahujú olej, ktorý je efektívnym repelentom, pri pestovaní šalvie sa nepoužívajú žiadne pesticídy.

Šalvia hispánska

Chia pochádzajú zo šalvie hispánskej, ktorá sa v našich podmienkach nedá dopestovať.

Čím sú chia výnimočné?

  • Perfektný zdroj energie – 15 g chia semienok obsahuje približne 69 kcal, zdraviu prospešné tuky, vysokokvalitné proteíny, vlákninu, minerály a stopové prvky. Energia z chia semien je súčasne uvoľňovaná postupne.
  • Vysokým obsahom bielkovín – vyznačujú sa až 18,9 % bielkovinovým podielom a sú tak fantastickým rastlinným zdrojom proteínov. Bielkovinový podiel chia je 5-násobne väčší ako v prípade ostatných semien. Zároveň obsahujú 9 esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nedokáže syntetizovať samo a je nutné ich prijímať z potravy.
  • Vysokým obsahom vlákniny – chia semienka obsahujú priam výnimočný podiel vlákniny - približne 35 g vlákniny na 100 g.
  • Obsahom mimoriadne prospešných omega-3 mastných kyselín – kyselinu alfa-linolénovú, kyselinu eikozapentaénovú a kyselinu dokozahexaénovú, kyseliny dôležité pre srdcovocievnu sústavu. Podiel týchto kyselín v chia je väčší ako podiel v produktoch z rýb.
  • Predstavujú prírodný zdroj antioxidantov – chia obsahujú kyselinu chlorogénovú, kyselinu kávovú a flavanol glycosidy. Majú 3-krát väčšie množstvo antioxidantov ako čučoriedky.
  • Obsahujú 5-násobne vyššie množstvo vápnika ako mlieko.
  • Sú 100 % bezlepkové.

Aké zdravotné benefity chia semienka prinášajú?

  • Vzhľadom na výnimočné množstvo bielkovín pomáhajú pri budovaní a udržiavaní svalovej hmoty a celkovo podporujú zdravie svalového aparátu.
  • Extrémne vysoký podiel vlákniny robí z chia semienok perfektného partnera pri chudnutí. Vláknina vyvoláva pocit plnosti, pretože nie je stráviteľná a tým prijmeme menšie množstvo potravy. V dôsledku absorbčnej schopnosti v žalúdku zväčšia svoj objem a zaberú v žalúdku ešte viac miesta.
  • Vláknina v kombinácii s minerálmi zohráva dôležitú úlohu pri celkovom zdraví tráviaceho traktu, podporuje správne fungovanie ciev a podieľa sa na správnom metabolizme.
  • Rozpustná vláknina obsiahnutá v chia podporuje postupné uvoľňovanie energie zo sacharidov, pomáha tak stabilizovať hladinu krvného cukru v tele a tým zabraňuje prejedaniu a vzniku cukrovky.
  • Antioxidanty obsiahnuté v chia spomaľujú a zabraňujú procesu starnutia a poškodenia buniek. Tým, že antioxidanty chránia bunky pred oxidačným poškodením, zmenšujú pravdepodobnosť rozvinutia chronických ochorení v tele.
  • Antioxidanty zároveň zlepšujú vzhľad, kvalitu a pružnosť pokožky.
  • Zdravé tuky v podobe omega-3 mastných kyselín hrajú dôležitú úlohu pre zdravie kardiovaskulárneho systému.
  • Vápnik, ktorý sa nachádza v chia semienkach sa vstrebáva lepšie ako vápnik z mlieka a preto sú chia semienka skvelou podporou zdravia kostí a účinnou zbraňou aj proti osteoporóze. Vápnik v kombinácii s fosforom napomáha zdraviu zubov.

Ako užívať chia semienka?

Chia olej

Zo semien chia sa lisovaním získava olej. Najviac zdravotných benefitov si zachováva olej lisovaný za studena. Výhodou oleja je možnosť profitovať z priaznivých účinkov chia nielen zvnútra, ale aj zvonka.

Olejom možno hydratovať pokožku, bojovať proti drobným vráskam, psoriáze, akné, či ekzému a dopriať vysokokvalitnú starostlivosť a posilnenie nechtom a vlasom.

Olej z chia má zároveň protizápalové účinky a môže slúžiť na prečistenie a podporu hojenia drobných rán. Olej podporuje aj nervový systém, zlepšuje koncentráciu a prispieva k dobrej nálade.

  • Užívanie: vonkajšie aj vnútorné použitie
  • Odporúčaná denná dávka: 1 čajová lyžička (vnútorne)

Surové chia semienka

Surové chia semienka môžete pridať ako posýpku do šalátov alebo raňajkového musli. Odporúčanú dennú dávku si rozložte na viac dávok počas dňa, a tým si rozložíte aj energiu na celý deň.

Pokiaľ konzumujete surové chia semienka nezabúdajte ich zapiť dostatočným množstvom tekutín.

  • Odporúčaná denná dávka: 1 jemne kopcovitá polievková lyžica (15g)
Chia ovsená kaša

Chia semienkami jednoducho posypte svoju raňajkovú kašu či jogurt s ovocím. 

Namočené chia semienka

Namáčanie chia semienok je ďalším zo spôsobov ako možno chia semienka zaradiť do jedálnička. Chia semienka jednoducho necháte napučať v tekutine podľa vlastného výberu v pomere 1:10 (1,5 PL semienok : šálka vody) po dobu minimálne 30 minút, respektíve pokiaľ nevznikne gélová substancia.

Namočením sa stávajú ľahšie stráviteľnými.

V zásade sa tu medze vašej fantázii nekladú. Môžete vytvárať rôzne recepty v podobe zdravých smoothie misiek, či chia pudingov z rastlinných mliek podľa vlastného výberu, možno ich pridať do jogurtov ako aj do ovsených kaší.

Ak nie ste príliš na varenie, vypekanie a iné zdravé dobroty, dnes sa už dajú dostať aj priamo hotové chia pudingy v rôznych príchutiach.

Napučanými chia semienkami možno dokonca nahradiť vajíčko v recepte (1PL chia : 3 PL vody).

Chia puding

Chia puding je zdravá a výborná mňamka! Doprajte si doň kopu ovocia a máte skvelú desiatu či olovrant.

Chia ranný nápoj

Je dokázané, že ráno dokážete svoj metabolizmus naštartovať pohárom teplej citrónovej vody. Tento blahodarný nápoj má však množstvo až priam zázračných zdravotných benefitov pre telo, ktoré možno ešte umocniť pridaním chia semienok.

Ak ste zaneprázdnený typ, ktorý ráno ozaj na nič nemá čas a na prípravu raňajok už vôbec nie, môže byť pre vás veľmi vhodný chia koktejl v prášku. Jednoducho ho rozmiešate s mliekom a máte plnohodnotnú a navyše diétnu náhradu jedla. Dostanete ho vo viacerých príchutiach, napríklad čokoláda, vanilka, kapučíno... 

Chia smoothie

Ak preferujete raňajky v podobe smoothie koktejlov, prihoďte si tam trošku chia semienok!  

Chia múka

Semienka chia možno aj rozomlieť a použiť ako náhradu časti múky v jednotlivých receptoch. Zvýšite tým výživovú hodnotu napríklad palaciniek, sušienok, či pečiva.

  • Odporúčaná denná dávka: 10 % gramáže surovín

Naklíčené chia semienka

Klíčenie chia semienok trvá zhruba 3 až 4 dni. V procese klíčenia sa v chia semienkach znásobuje podiel niektorých prospešných látok.

Chia umiestnite do misky na klíčenie, pridáte vodu, ktorú v prípade chia nie je potrebné meniť. Klíčky môžete pridať do šalátov alebo nátierok.

Chia semienka naslano

Chia nemusíte jesť iba v sladých pokrmoch, užijete si ich aj naslano. Posypte nimi sendvič, avo chlebík alebo akékoľvek šaláty.

Kedy sa chia semienkam vyhnúť?

Chia semienka znižujú krvný tlak a preto by si pri konzumácia chia mali dávať pozor najmä ľudia s nízkym krvným tlakom. Užívanie chia sa neodporúča ani ľudom, ktorí trpia srdcovými problémami, berú lieky na riedenie krvi alebo vitamín B17.

Vyhýbajte sa konzumácii chia semien vo večerných hodinách. Ich vplyv na vitalitu by vás mohol pripraviť o kvalitný spánok a narušiť spánkový režim.

Chia semienka sú jednoznačne výborným doplnkom stravy a zdravého životného štýlu. Poskytujú rozmanité možnosti prípravy a konzumácie.

Sú vhodné jednak pre ľudí, ktorí holdujú zdravej strave, pre ľudí, ktorí veľa športujú a hľadajú zdroj energie, ako aj pre ľudí, ktorí nemajú priestor pre zdĺhavú a náročnú prípravu jedál. Chia poskytujú v jednom kroku zdroj hodnotných živín a energie.

Tak ako mnohokrát pripomíname a vyzdvihujeme potrebu si uvedomiť, že ani v prípade chia semienok nehovoríme o všelieku a nemožno preto zabúdať ani na pestrú, vyváženú stravu a primeraný pohyb.


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar