Tekvicový olej – zázrak prírody?

Tekvicový olej

Lisovaním semien tekvice za studena sa vyrába tmavozelený až gaštanový olej so špecifickou orechovou chuťou a nezameniteľnou vôňou. Takto získaný tekvicový olej je vynikajúcim prídavkom do teplých či studených jedál.

Okrem toho, že je tekvicový olej doslova delikatesou, je zároveň nabitý vitamínmi a inými zdraviu prospešnými látkami, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie a dokážu účinne bojovať proti viacerým zdravotným ťažkostiam. Tekvicový olej tak predstavuje výnimočne zdravú a lahodnú pochúťku.

Ako sa vyrába tekvicový olej?

Tekvicový olej sa vyrába zo semien tekvice, pričom z jedného hektára sa pozbiera asi 500 kg. Na výrobu jedného litra tekvicového oleja je potrebných približne 2,5 kg jadierok. Olej sa získava lisovaním jadierok za studena. Lisujú sa jemne opražené jadierka zbavené šupky. 

Práve procesom praženia jadierok získava olej svoju typickú chuť. Lisovaním za studena nedochádza k tepelnému rozkladu labilnejších látok a olej si tak zachováva všetky výživné látky a vitamíny. Takto získaný tekvicový olej našiel teda svoje využitie nielen v kuchyni, ale aj v zdravotníctve.

Tekvicový olej účinky

Tekvicový olej sa vyrába lisovaním semienok tekvice za studena.

Aké zdraviu prospešné látky tekvicový olej obsahuje?

Tekvicový olej je výnimočný najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov a fytosterolov a je bohatý na množstvo vitamínov a minerálov. Vzhľadom na fakt, že neobsahuje žiadny cholesterol, je zároveň aj ľahko stráviteľný.

Fytosteroly

 • beta-sitosterol, delta-sterin, stigmasterol, kampesterol, desmosterol
 • zabraňujú ukladaniu zlého cholesterolu a jeho vstrebávaniu do organizmu
 • napomáhajú pri problémoch s prostatou
 • zmierňujú vypadávanie vlasov

Antioxidanty

 • skvalén – podporuje imunitu
 • bojujú proti voľným radikálom
 • pôsobia preventívne proti nádorovým ochoreniam

Vitamíny A, B1, B6 a E

 • Vitamín A – podporuje normálny rast a vývoj tela, je dôležitý najmä pre zdravé kosti a zuby
 • Vitamín B1 (Tiamín) – úlohu zohráva pri energetickom metabolizme buniek
 • Vitamín B6 (Pyrodxín) – zastáva celý rad nezastupiteľných funkcií, vrátane imunitných funkcií a produkcie hemoglobínu
 • Vitamín Epomerne vysoký obsah, podporuje obranyschopnosť pokožky pred vonkajšími vplyvmi

Minerály

 • železo, magnézium, sodík, vápnik, draslík, fosfor, meď, mangán, zinok a selén
 • draslík – dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a reguláciu množstva vody v tkanivách
 • horčík – dôležitý pre nervy a svaly
 • fosfor – napomáha pri udržiavaní rovnováhy vnútorného prostredia

Aminokyseliny

 • arginín, kyselina glutamová a asparagová
 • napomáhajú pri stavbe rôznych proteínov

Vitamín B9 (Kyselina listová)

 • ľudské telo ju nevyhnutne potrebuje pre správne fungovanie nervového systému
 • prispieva k plodnosti a zdravému tehotenstvu
Tekvicový olej užívanie

Tekvicový olej je výnimočný najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov a fytosterolovZdroj: Mediteka

Vitamín B5 (Kyselina pantothenová)

 • zohráva dôležitú úlohu v metabolizme tukov, sacharidov a syntéze cholesterolu

Omega 3- a Omega 6- nenasýtené mastné kyseliny

 • pomáhajú znížiť celkový cholesterol v krvi a hladinu LDL cholesterolu v krvi
 • sú nevyhnutné pre zdravý vývoj mozgu a nervového systému
 • ľudské telo si ich nedokáže samo vyrobiť, preto je potrebné prijať ich v potrave

Fenoly

 • kyselina hydroxybenzová, protokatechová, kumarová a ferulová
 • majú antioxidačné a protirakovinové účinky

Chlorofyl

 • podporuje imunitný systém
 • pôsobí blahodárne na regeneráciu organizmu, spomaľuje proces starnutia
 • má antioxidačné účinky, pomáha s hojením rán

Karotenoidy

 • luteín a beta-karotén
 • priaznivé pre zrak

Náš tip: Prečítajte si tiež, aké blahodárne účinky má kokosový olej na naše zdravie.

Tekvicový olej

Pravý tekvicový olej je tmavozelenej až gaštanovej farby.

Aké účinky pre zdravie má tekvicový olej?

Problémy s prostatou

Je preukázané, že tekvicový olej pozitívne vplýva na žľazy prostaty a slúži ako prevencia proti rastu rakovinových buniek prostaty. Pravidelné užívanie tekvicového oleja zmierňuje príznaky zväčšenej prostaty a problémy pri močení, časté nutkanie na močenie, či bolesti pri močení.

Vlasy a pokožka

Tekvicový olej podporuje rast vlasov, zastavuje ich vypadávanie a je účinný aj proti lupinám. Je vhodný na vnútorné užívanie, ako aj na prípravu masiek alebo teplých zábalov, ktoré vlasom prinavrátia stratený lesk, hustotu a žiarivú farbu.

Tekvicový olej priaznivo pôsobí aj na suchú, či slnkom spálenú pokožku, zuby náchylné na kazy a lámavé nechty. Vďaka selénu pomáha odstrániť aj tzv. starecké škvrny.

Kardiovaskulárny systém

Nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v tekvicovom oleji podporujú zdravie srdcovo-cievneho systému. Znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi a pôsobia protizápalovo.

Duševné zdravie

Konzumácia tekvicového oleja priaznivo pôsobí aj na mentálne zdravie. Zlepšuje náladu, pamäť, znižuje stres, účinne bojuje proti nervozite a podráždenosti a pomáha aj pri stavoch depresie a zlepšuje kvalitu spánku.

Tekvicový olej

Tekvicový olej má pre naše zdravie mnoho benefitov, napríklad je vhodným pomocníkom pri chudnutí.

Močové ústrojenstvo

Účinný pri zápaloch a infekciách močového ústrojenstva.

Redukcia hmotnosti

Tekvicový olej je fantastickým doplnkom pri snahách o zníženie hmotnosti. Vďaka svojmu zloženiu zrýchľuje ľudský metabolizmus. Vitamín E obsiahnutý v oleji podporuje rýchle a efektívne spaľovanie tukov. Zároveň reguluje chuť do jedla a pozitívne vplýva na celú tráviacu sústavu.

Na trhu dokonca existuje tekvicový olej obohatený o jód, ktorý podporuje činnosť štítnej žľazy a pomáha tak k regulácii hmotnosti. Štítna žľaza totiž býva častou príčinou problémov s redukciou hmotnosti.

Pamätajte však, že chudnutie je otázkou kombinácie viacerých faktorov, ktoré nemožno zanedbať, ako pohyb, strava, zdravotný stav. Tekvicový olej je však nespochybniteľne výborným pomocníkom pri zhadzovaní nadbytočných kíl.

Menopauza

Ženy v prechode určite ocenia schopnosť tekvicového oleja zmierňovať sprievodné príznaky klimaktéria, ktorými si návaly tepla, bolesti hlavy a kĺbov.

Kde sa dá tekvicový olej kúpiť?

Tekvicový olej si môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, lekárňach, online cez internet, prípadne v potravinách. Tekvicový olej je o niečo drahší, nakoľko je vzácny (250 ml stojí približne 6 až 12 EUR). Kupujte iba pravý tekvicový olej lisovaný za studena!

Najkvalitnejším a najlepším tekvicovým olejom s dlhodobou tradíciou výroby a konzumácie je štajerský tekvicový olej. Pochádza zo Štajerska, spolkovej krajiny na juhovýchode Rakúska, kde sa vyrába výlučne z dozretých tmavozelených tekvicových jadier sušených na slnku.

Kombík radí

Kombík radí

Zakúpený tekvicový olej si môžete jednoducho doma otestovať a to tak, že si z neho kúsok kvapnete na tanier.


Kvapka pravého tekvicového oleja sa neroztečie, ale ostane tuhá a bude mať gaštanovú až tmavozelenú farbu.

Užívanie a dávkovanie

Tekvicový olej môžete užívať samostatne alebo ním môžete dochucovať jedlá, ako napr. šaláty, polievky, cestoviny, rôzne omáčky, je možné ho pridať do nátierok, či tvarohu... Je určený hlavne do studenej kuchyne, pretože zahrievaním stráca svoje blahodarné účinky.

Ak sa rozhodnete tekvicový olej užívať samostatne, v takom prípade sa odporúča prijať dve polievkové lyžice denne. Jednu ráno a jednu večer.

Pravý tekvicový olej je tmavozelenej farby

Tekvicový olej môžete použiť ako na vnútorné, tak aj vonkajšie použitie. Zdroj: Nasezdravie.sk

Ako už bolo spomenuté, je vynikajúci aj na vonkajšie použitie v podobe teplých zábalov a masiek na vlasy, možno ho priamo aplikovať na extrémne suchú, či spálenú pokožku, pridať do horúceho kúpeľa alebo ním masírovať pokožku.

Pokožke pomôže obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru a podporí jej regeneráciu. Olejom možno potierať aj nechty a pokožku v okolí nechtov, čím zabránite štiepeniu nechtov a podporíte ich rast. Pri ošetrovaní zubov je možné tekvicový olej použiť ako výplach úst.    

Zatiaľ neboli zistené žiadne vedľajšie nežiaduce účinky tekvicového oleja a preto ho môžu užívať aj tehotné ženy a deti. Deťom sa samozrejme odporúča užívať polovičná dávka. Tehotným ženám masáž podbruška tekvicovým olejom dokonca dokáže uľaviť od nežiaducich kŕčov a kontrakcií.

Tekvicový olej je naozaj malý zázrak. Okrem všetkých zdravotných benefitov, ktoré jeho užívanie prináša, a ktorých naozaj nie je málo, má fantastickú a nezameniteľnú chuť. Ja svoj tekvicový olej už mám doma, a čo vy?

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar