Padanie vlasov na jeseň je podľa dermatologičky bežné
Padanie vlasov je úplne prirodzené. Vlasy, ktoré vypadnú, uvoľnia miesto novým, silným vlasom, ktoré vám časom dorastú. Ak spozorujete zvýšenú stratu vlasov na jeseň, nie je to dôvod na obavy. Podobne ako príroda, aj vaše vlasy podliehajú zmenám vplyvom počasia a iným vonkajším faktorom a sezónne padanie vlasov je reakciou na ne.
Životný cyklus vlasov
Vlasy rastú v priemere 3 až 6 rokov. Cyklus rastu prebieha v troch základných fázach: vo fáze rastu, pokoja a fáze vypadnutia. Vo fáze rastu sa bežne nachádza 90 percent vlasov. Keď sa rast zastaví, nastáva fáza pokoja, ktorá trvá 2 až 6 mesiacov. Až potom vypadávajú. Optimálne množstvo vypadnutých vlasov za jeden deň je 50 až 100 kusov.
Sezónnemu vypadávaniu vlasov sa venovalo už niekoľko štúdií. Najnovšia štúdia britského odborného časopisu pre dermatológov British Journal of Dermatology dokázala, že strata väčšieho množstva vlasov na jeseň je úplne normálna (1). Vedci zistili, že najviac ľudí trápi vypadávanie vlasov práve v tomto období. Najrýchlejšie rastú v lete a v zime, pretože ich vtedy najviac potrebujeme na ochranu. Na jeseň a na jar zas môžeme pociťovať ich zvýšenú stratu.
Prečo vlasy vypadávajú najviac na jeseň?
Padanie vlasov na jeseň je prirodzené, ale čo je jeho príčinou? Na túto otázku sme sa spýtali dermatologičky.
Vyjadrenie experta
„Podstata tohto javu siaha už k začiatkom vývoja človeka. Vlasy totiž slúžia ako ochrana našej hlavy pred vysokými dávkami UV žiarenia zo slnka počas leta a v zime zase ako ochrana pred mrazom či chladom.
Keďže sú vlasy v lete a zime potrebné oveľa viac, vtedy aj rýchlejšie rastú. No keď príde október či marec, keď nie sú vysoké ani príliš nízke teploty, nastáva prechodné obdobie, a s ním takzvaná telogénna (pokojová) fáza – a vlasy začínajú z ničoho nič padať.“
MUDr. Andrea Nestorová, dermatologička GEVÉ kliniky, centra plastickej chirurgie a estetiky
Poveternostné podmienky, teplotné výkyvy a znížený prísun denného svetla – to všetko vplýva na zdravie vašich vlasov a pokožky. „Okrem toho, že dochádza k zmene vonkajších teplôt, vypadávanie vlasov ovplyvňujú aj poveternostné podmienky, hlavne v období jeseň zima. Výkyvy teplôt vlasy vysušujú, ulamujú, oslabujú vlasové korienky a tým prospievajú aj k zvýšenému vypadávaniu.
Naše vlasy obľubujú prirodzenú dávku denného svetla, nakoľko vďaka nemu naše telo produkuje dostatok melatonínu, ktorý ovplyvňuje práve našu pokožku hlavy. Nakoľko zimné mesiace neprekypujú dostatočným denným svetlom, v našom tele sa nachádza menej vitamínu D a práve to môže spôsobiť už spomínané sezónne vypadávanie vlasov,“ dodáva MUDr. Andrea Nestorová.
Nedostatok vitamínov, stres, či ochorenia pokožky?
Vypadávanie vlasov môže byť genetické alebo reaktívne (2). Genetické predispozície, žiaľ, neoklamete. Reaktívne padanie môže byť spôsobené vonkajšími vplyvmi, ale aj inými zdravotnými problémami. Skutočný dôvod, prečo strácate vlasy, sa teda môže ukrývať niekde vo vašom tele.
Nadmerné padanie vlasov býva výsledkom vnútornej nerovnováhy alebo rozrušenia, ale aj nedostatku živín, drastickej diéty alebo choroby.
Podľa MUDr. Nestorovej je často sprievodným javom ochorení pokožky: „Rovnako v danom obdocbí bývajú dosť často zhoršené ochorenia pokožky hlavy najmä seborhoická dermatitída, ktorá výrayne prispieva k zvýšenému vypadávanu vlasov.“
Ak vlasov neustále ubúda, skutočnú príčinu vám pomôže odhaliť návšteva lekára.
Stres
Častou príčinou vypadávania vlasov je stres, ktorému v dnešnej dobe podlieha čoraz viac ľudí. (3) „Mnohí ľudia v období jesene i zimy podliehajú aj viac depresívnym obdobiam spojeným s vnútorným stresom čo je ďalšou príčinou,“ hovorí lekárka.
S príchodom chladného počasia často klesá aj nálada, trávime viac času v interiéri so svojimi povinnosťami a starosťami, a na pohyb na čerstvom vzduchu a šport veľa času neostáva. Iste však viete, že stres vyvoláva množstvo zdravotných problémov a je potrebné ho zo života eliminovať, pokiaľ je to možné. Vďaka eliminácii stresu dokážete obmedziť aj stratu svojich vlasov.
Poruchy štítnej žľazy a anémia
Štítna žľaza pomáha regulovať metabolizmus organizmu tak, že kontroluje tvorbu proteínov a využívanie kyslíka v tkanivách. Zmeny v činnosti štítnej žľazy ovplyvňujú vlasové folikuly (4). Poruchy štítnej žľazy sú úzko prepojené s anémiou – úbytkom červených krviniek v dôsledku nedostatočného príjmu železa v strave.
Kedy je potrebné poradiť sa s lekárom?
Ak vlasy vypadávajú na jednom konkrétnom mieste, vytvárajú sa lysinky, alebo padajú po celých prameňoch, navštívte dermatológa.
Viac ako 100 vypadnutých vlasov denne môže znamenať tzv. alopéciu, čiže nadmernú stratu vlasov (5), ktoré už pravdepodobne nenarastú. Ide o autoimunné ochorenie, to znamená, že nie je spôsobené vonkajšími vplyvmi, ale činnosťou imunitného systému, ktorý začne napádať vlasové folikuly. Tie sa zmenšujú a prestávajú produkovať vlasy – vzniká plešatosť.
Alopécia vzniká prevažne u mužov a vo väčšine prípadov je zapríčinená genetickou predispozíciou. Vo výnimočných prípadoch môže byť príčinou kožné ochorenie, ako psoriáza či ekzém. V takomto prípade návštevu lekára rozhodne neodkladajte.
Ako si poradiť s vypadávaním vlasov?
Prvým krokom späť ku krásnej hustej hrive je zistenie, ktorá z vyššie uvedených príčin spôsobila váš problém s vypadávaním vlasov. Ak je jedinou príčinou príchod jesene, postačí šetrný styling, prípadne zaradiť do stravy vitamíny navyše a čakať, kým problém po niekoľkých týždňoch sám odoznie.
Zachovať si zdravé vlasy je možné aj počas kritických období. Optimálne výsledky dosiahnete, ak spojíte dôkladnú vonkajšiu starostlivosť so zdravým jedálničkom, plným vitamínov, minerálov a proteínov.
Viac proteínov
Vlasové vlákna sú tvorené prevažne proteínmi. Ak zapojíte do stravy dostatok bielkovín, narastú vám pevné vlasy so silnými korienkami, ktoré len tak nevypadnú (6). Najjednoduchšie ich získate z vajíčok, tvarohu, hovädzieho mäsa, kuracích pŕs a rýb.
Z rastlinných zdrojov proteínov vám odporúčame konzumovať orechy, zelený hrášok a tofu.
Komplexné karbohydráty
Sacharidy, jednoduché aj komplexné, tvoria podstatnú zložku denného energetického príjmu. Pre zdravé telo (a vlasy) sú vhodnejšie komplexné sacharidy, ktoré sa nachádzajú v celozrnnej múke, zemiakoch, hnedej ryži, strukovinách, pohánke, aj v zelenine.
NÁŠ TIP: Sacharidy si môžete doplniť aj pomocou výživových doplnkov. Ak chcete vedieť, ktoré u nás obstáli najlepšie, pozrite si náš výber 8 najlepších.
Vitamíny
Vyvážená strava je základom zdravia nielen pre vlasy, ale pre celé telo. Váš organizmus vám môže dávať zvýšeným vypadávaním vlasov najavo, že mu chýbajú dôležité vitamíny a minerály. V takom prípade je načase upraviť jedálniček.
Ak zaradíte do jedálnička potraviny plné vitamínov, po čase uvidíte výsledky nielen na vlasoch. Zvýši sa vaša vitalita, zdravšie budú aj vaše nechty a pokožka, budete mať viac energie.
Venujte pozornosť dostatočnému príjmu týchto výživných látok:
- Vitamín A nájdete v sladkých zemiakoch, mrkve, tekvici a špenáte.
- Vitamíny skupiny B sú napríklad v celozrnných obilninách, mandliach, v mäse, rybách a morských plodoch a v listovej zelenine.
- Pre doplnenie vitamínu C odporúčame konzumovať citrusové plody, jahody či papriku.
- O niečo komplikovanejšie je získavanie vitamínu D. K nemu potrebujete priamy kontakt so slnečnými lúčmi. Čiastočne sa dá doplniť konzumáciou tučných rýb.
- Zdrojom vitamínu E sú slnečnicové semienka, špenát, mandle a avokádo.
- Železo získate z červeného mäsa, ustríc, šošovice či vajec.
- Zinok sa takisto nachádza v červenom mäse, ustriciach, ale aj v oleji z pšeničných klíčkov a tekvicových semienkach.
Opatrne so stylingom
Nešetrné úpravy vlasov teplom, žehlenie, fénovanie, kulmovanie, ale aj časté používanie tužidiel, lakov a iných prípravkov môže spôsobiť ich lámanie, štiepenie aj vypadávanie. Vlasom škodia aj agresívne farby, ktoré sú plné chemikálií a prenikajú hlboko do ich štruktúry.
Jemné zaobchádzanie je dôležitou prevenciou vypadávania vlasov. Ak obľubujete zmeny účesov, nemusíte sa úplne vzdať úprav. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na šetrný styling vlasov.
Žehlenie
Majiteľky vlnitých vlasov a kučeravých vlasov vedia, že dokonale uhladený vzhľad dosiahnu len pomocou žehličky. Vedia však aj to, že tento spôsob úpravy účesu nie je k vlasom práve najšetrnejší.
Aj keď máte strach z poškodenia vlasov, nemusíte sa žehlenia vzdávať úplne. Stačí dodržiavať niekoľko zásad (7):
Používajte žehličku len na suché vlasy.
Pred žehlením aplikujte na vlasy kvalitný ochranný prípravok.
Nastavte najnižšiu možnú teplotu, ktoré vaše vlasy vyrovná. Čím sú vlasy jemnejšie (tenšie), tým nižšiu teplotu by ste mali zvoliť.
Počas žehlenia držte pramene vlasov napnuté.
Pravidelne používajte regeneračné masky.
Fénovanie
Fénovaniu sa tiež niekedy nevyhnete, najmä pri rannom zhone. Aj fénovať sa dá šetrne, aby sa vlasy zbytočne nevysúšali. Dôležité je nefénovať vlasy hneď, ako vyjdete zo sprchy, ale nechať ich čo najdlhšie vyschnúť prirodzene. Pri sušení fénom použite nižšiu teplotu.
Pri každodennej úprave vlasov sa vyhýbajte účesom, ktoré citeľne namáhajú vlasové korienky. Ak sa s účesom v pevnom uzle necítite pohodlne, vedzte, že po rozpustení a rozčesaní o niekoľko vlasov zbytočne prídete.
Pri umývaní a doplnkovej starostlivosti o vlasy voľte radšej prírodné produkty s rastlinnými výťažkami. Silikóny a iné syntetické látky ich zbytočne zaťažujú a časom poškodzujú. Vyskúšajte farbenie prípravkami bez amoniaku, alebo hennou. Výsledky možno nebudú tak intenzívne, ako u permanentných farieb, no majte na pamäti, že cenou za rýchle zafarbenie na úplne iný, sýty odtieň sú zničené vlasy.
Ochrana vlasov pred vonkajšími vplyvmi
Okrem úpravy stravy potrebujú vaše vlasy ochranu a výživu zvonka.
Negatívnym vplyvom vetra, chladu a dažďa ich chráňte pokrývkou hlavy a dáždnikom. Výživu zas dodajú rôzne prípravky, zábaly a masky.
NÁŠ TIP: Viac ako 16 týždňov sme testovali 7 druhov masiek na poškodené vlasy z dostupnejších rád, ale i profesionálnejších, ktoré používajú kaderníci v salónoch. Pozrite sa, ktorá maska na vlasy dopadla najlepšie.
Oslabené a zničené vlasy pomôžu zachrániť výživné masky
Aj keď vlasy pôsobia navonok biedne, padajú a sú bez života, existuje nádej v podobe domácich masiek a zábalov (8).
Veľmi účinnú masku si môžete vyrobiť aj doma, z bežne dostupných ingrediencií. Nahliadnite do chladničky a vyrobte si domácu masku na vlasy podľa videa:
Prečo je táto maska taká účinná? Pretože je plná proteínov, ktoré vlasy potrebujú na to, aby boli silné, pevné a zdravé. Základným zdrojom proteínov je vajíčko.
Vajíčko je na zlepšenie kvality vlasov účinné aj samostatne, vrámci domácich masiek môžete jeho účinky doplniť prostredníctvom ďalších ingrediencií. Aby sa pri zmývaní nezrazilo, odporúčame vám ho zmyť studenou vodou. Môže to byť nepríjemné, ale pre krásne lesklé a silné vlasy sa oplatí to vydržať.
Zábal z kokosového oleja
Čistý panenský kokosový olej je výbornou ingredienciou do domácich masiek na vlasy.
Aj keď si ho na vlasy nanesiete samostatne a necháte niekoľko hodín pôsobiť, dodáte im poriadnu dávku vitamínov A a E. Podľa Valérie Janovskej, editorky magazínu Vlasy a účesy, dokáže kokosový olej zmierniť aj vypadávanie vlasov:
„Ak vaše vlasy vypadávajú kvôli tomu, že máte zle vyživené korienky, určite dokáže kokosový olej používaný vnútorne i zvonku v podobe masky na vlasy pomôcť. Zázrak proti plešateniu ale nečakajte. Androgénnu alopéciu, ale ani chorobnú alopéciu u žien, kokosový olej vyriešiť nevie.“
S obnovením vlasov po jesenných stratách vám tiež pomôže kokosový olej. „Na otázku, či ovplyvňuje kokosový olej rast vlasov je odpoveď jednoznačná – áno. A to aj v prípade, že ho používate vnútorne v kuchyni, aj keď ho ako masku aplikujete na vlasovú pokožku. Kokosový olej obsahuje vitamíny E a K a rovno minerál železo, ktoré sú užitočnou výživou pre vlasové korienky. Vďaka dobre vyživeným vlasovým folikulám potom vlasy rýchlejšie rastú,“ píše Valéria Janovská (9).
Olejová masáž
Ak sú vlasové korienky oslabené, znamená to, že sa vlasy jednoducho uvoľňujú a vypadávajú. V takomto prípade je potrebné zlepšovať prekrvenie pokožky hlavy, napríklad masážou pomocou výživného oleja. Okrem kokosového môžete použiť olivový, argánový, ľanový či akýkoľvek zdravý prírodný olej.
Žihľava
Žihľava je u nás asi najznámejšou bylinkou pre zdravé vlasy. Často sa pridáva do prírodných šampónov a prípravkov proti vypadávaniu vlasov. Vlasové tonikum si však môžete vyrobiť aj doma. Stačí si v prírode nazbierať zopár rastliniek. Tonikum si vyrobíte jednoducho: zalejte hrsť žihľavových lístkov jedným litrom vody a nechajte lúhovať až do vychladnutia. Nakoniec stačí scediť a vlasy pravidelne preplachovať.
Jablčný ocot
Oslabené vlasy bez lesku oživíte aj pomocou jablčného octu. Okrem toho, že funguje proti vypadávaniu vlasov, je účinný aj proti lupinám. Na preplachovanie vlasov ho treba zriediť s vodou v pomere 1:1.
Zázvor
Zázvor obsahuje fosfor, magnézium, draslík a veľa vitamínov. Výrazne podporuje rast vlasov a posilňuje vlasové korienky, a tak zabraňuje ich vypadávaniu. Vyskúšajte túto jednoduchú masku (9) z dvoch ingrediencií (bez živočíšnych zložiek):
Očistite 5 – 7 centimetrový kúsok zázvoru, rozmixujte ho. Zmiešajte zázvor z troma lyžicami kokosového oleja (v tekutej forme). Masku dôkladne vmasírujte ku korienkom. Nechajte pôsobiť 1 až 2 hodiny a zmývajte studenou vodou.
Výhodou tejto masky je, že si ju môžete jednoducho uložiť do nádoby a použiť neskôr.
Svieži vzhľad v každom období vďaka pozitívnemu prístupu
Po použití masiek z prírodných ingrediencií nemusia výsledky prísť okamžite. Zničené vlasy potrebujú na regeneráciu niekoľko týždňov, až mesiacov. Berte túto starostlivosť ako relax a tešte sa na krásne, husté a lesklé vlasy, ktoré vďaka správnej starostlivosti a výžive časom získate.
Ak problémy neustupujú, alebo vás veľmi znepokojujú, poraďte sa s lekárom či skúseným kaderníkom. Dbajte na zvýšený príjem vitamínov a minerálov – dodajú vám energiu a posilnia váš imunitný systém.
A nezabudnite na smiech a dobrú náladu! To je najspoľahlivejšia cesta ku kráse.
Použité zdroje:
- Seasonality of hair loss
- This is why your hair is falling out
- 18 Causes of Hair Loss—And What You Can Do About It
- Padanie vlasov môže byť aj signálom vážneho ochorenia
- Everything You Need to Know About Alopecia Areata
- 21 zdrojov bielkovín (nielen) pre vegetariánov
- 8 tips for cutting down on damage when straightening your hair
- Toto sú 4 najlepšie rady našich starých mám proti vypadávaniu vlasov
- Kokosový olej na vlasy
Pridajte komentár ku článku