Počúvajte svoju chrbticu, bolesťou posiela varovanie

Bolesti chrbtice

Chrbtica je telu človeka oporou a umožňuje mu hýbať sa. Keď začne bolieť, je to ako brzda. Každý pohyb je utrpením, nemôžete sa otočiť, chôdza je namáhavá. Bolesť chrbta niekedy človeka doslova pripúta k posteli.

Nie je to problém len starších vekových kategórií. Bolesť chrbta môže postihnúť kohokoľvek. Odborníci predpokladajú, že až 80 % ľudí sa počas života potrápi bolesť chrbtice.

Štatisticky vzaté, najviac prípadov boľavého chrbta je spôsobených dlhodobým sedením, nedostatkom pohybu, zlým držaním tela a nesprávnymi návykmi, napríklad pri dvíhaní ťažkých predmetov, vstávaní z postele či stoličky. 

Ženský chrbát často veľmi trpí dlhodobým nosením podpätkov. Práca v kancelárii s hlavou sklonenou nad počítačom tiež nikomu neprospieva. Príčin bolesti však môže byť oveľa viac.

bolesť chrbtice

Ktorá časť chrbtice vás bolí? 

Aké bolesti chrbtice najčastejšie ľudí trápia? “Najčastejšie je to drieková chrbtica, väčšinou ide o poškodenie medzistavcových platničiek, od protruzie (vyskočená platnička presahuje do priestoru medzi stavcami) až po hernie (poškodenie obalu platničky, ktorej jadro sa dostáva mimo platničky). Najzávažnejšie sú hernie so sekvestrom (oddelenie vytečeného jadra od platničky). V závislosti od stupňa poškodenia platnicky sa potom aj pristupuje k liečbe,” vysvetľuje neurologička MUDr. Barbora Sotáková z Liptovskej nemocnice s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu.

“Starší ľudia zvyknú mať aj únavové zlomeniny stavcov. U mladších býva častým problémom krčná chrbtica najmä vplyvom sedavého zamestnania, spôsobu života, pozeraním do mobilu).” 

Ktorú časť vášho chrbta najviac zaťažujete? To závisí od vášho životného štýlu, práce, voľného času, cvičenia a športu. Problém je, že pri rýchlom životnom tempe si to často ani neuvedomujeme. Kde hľadať príčinu bolesti v bedrách, krku či medzi lopatkami?

Bolesť v bedrovej časti chrbta

Bedrová časť chrbta je oblasť, ktorá ľudí trápi najčastejšie. Nesie váhu celého tela, spája panvovú časť s chrbtovou, má na starosti plynulú chôdzu človeka.

Pri práci s ťažkými predmetmi, alebo monotónnej manuálnej práci, podlieha chrbtica nadmernej záťaži. Takisto cvičením s priťažkým závažím si môžete pekne zavariť. Ak je váha nesprávne rozložená, alebo si naložíte príliš veľa, zanedbáte strečing a rozcvičku, pričom svalstvo nie je dostatočne pevné, chrbtica to skrátka neunesie.

Medzi kostenými stavcami chrbtice sa nachádza hmota, ktorá tlmí záťaž a umožňuje hladký pohyb - medzistavcové platničky. Nadmerná a jednotvárna záťaž chrbta, napríklad v nútenej polohe, niekedy spôsobuje, že sa jedna z platničiek vysunie, alebo sa na nej tvoria výrastky. To spôsobuje priškrtenie nervu, čo sa prejavuje ostrou bolesťou, vystreľujúcou do končatín, alebo ich zhoršenou citlivosťou.

Bolesť bedrovej časti často vyžaruje do sedacích svalov a do nôh. Mávajú s ňou problém ženy v tehotenstve kvôli rastúcemu brušku, aj mamičky na materskej dovolenke, pretože sa nemôžu vyhnúť častému dvíhaniu dieťaťa a práci okolo neho.

U starších ľudí sú najčastejšou príčinou bolesti v bedrovej časti chrbta opotrebované platničky. V ostatných prípadoch môže byť prejavom zápalu močových ciest či gynekologických problémov. 

bolesť v bedrovej časti chrbtice

Bolesť medzi lopatkami

Zlé držanie tela sa odráža aj bolesťou vo vyšších oblastiach chrbtice. Medzi lopatkami, na mieste hrudnej chrbtice, sa často prejavuje sedenie so zaguľateným chrbtom a ramenami, tlačenými k sebe.

Ochabnutie svalov v dôsledku hrbenia sa spôsobuje utrpenie pre 12 stavcov hrudnej chrbtice. Bolesť prechádza do prednej časti hrude, pretože v týchto miestach sa chrbtica spája s rebrami.

Svalový kŕč, svalová blokáda

Na prudké pohyby svaly reagujú stuhnutím a kŕčmi. Je ťažké rozoznať, či sa príčina nachádza v chrbtici, alebo v svalstve. Často sa prejavuje najmä v hrudnej časti chrbtice. Bolesť je prudká a ostrá. 

Zhrbený postoj či svalový kŕč sú len najčastejšími príčinami bolesti medzi lopatkami. Ak ste tieto možnosti vylúčili, môže to byť aj:

  • prechladnutie 
  • angína (k bolesti chrbta sa pridá tlak na hrudi) 
  • problémy so srdcom

Bolesť krčnej chrbtice

Krk je veľmi ohybná časť tela. Umožňuje nám otáčať hlavou, robiť pohyby, ktoré si ani neuvedomujeme, až kým sa „nezasekne“. Stuhnuté svalstvo na krku môže so sekundy na sekundu znemožniť akýkoľvek pohyb – odrazu sa nemôžete ani obzrieť.

Najčastejšie dochádza k bolesti krku po dlhej práci za počítačom s monitorom pod výškou očí. Krk je pri sklonení hlavy veľmi namáhaný.

S bolesťou krku sa tiež veľmi často spája stres. Emočné napätie ovplyvňuje aj držanie tela. Podvedome tlačíme ramená k sebe a skláňame hlavu.

Zaseknutý krk pomáhajú uvoľniť cviky, prípadne masáž. Relax je tiež nevyhnutný, skúste dychové cvičenia.

sedavé zamestnanie spôsobuje bolesť krčnej chrbtice

Zranenia a chronická bolesť chrbtice

Pády, nehody, natiahnutý sval, v horšom prípade zlomeniny, to všetko môže spôsobiť veľkú bolesť chrbta. Liečba závisí od vážnosti problému, určite však patrí do rúk lekára. 

Chronickú bolesť chrbta spôsobujú aj niektoré závažnejšie ochorenia, napríklad:

  • artritída
  • osteoporóza
  • niektoré druhy rakoviny
  • skolióza
  • obezita
  • choroby srdca, ciev či respiračného systému.

Zápal nervu chrbtového svalstva

Prejavuje sa pálením, tupou aj ostrou bolesťou, ktorá tiež môže vystreľovať do končatín alebo iných častí chrbta. Neliečením sa môže stať chronickým. Ide o poruchu funkcie nervu, tzv. neuritídu, ktorá môže mať vírusový, alebo autoimunný pôvod.

Zápal bolí aj pri spánku, v stabilnej polohe, ale aj pri pohybe. Ak od bolesti nemôžete spať, rozhodne zájdite za lekárom na vyšetrenie.

nočné jedenie spôsobuje pálenie záhy

Čas ísť k lekárovi, alebo stačia voľnopredajné lieky proti bolesti?

Pokiaľ vás chrbát bolí prvýkrát, určite to nie je dôvod na obavy. S nepríjemnosťami môžete skúsiť zabojovať svojpomocne.

Voľne predajné lieky by mali byť len krátkodobým riešením. Ak vás bolí chrbát jeden deň, skúste potierať miesto masťou proti bolesti a oddychujte.

Ak vás bolí chrbát po ťažkom dni v práci, alebo ráno po prebudení, možno vám postačí trochu si zacvičiť. Proti silným bolestiam vám pomôže odborná masáž či fyzioterapia. 

Voľnopredajné lieky proti bolesti chrbta

V prípade, že sa bolesť vracia, je prudká, nedovolí vám hýbať sa, neodkladajte návštevu lekára. Ak budete bolesť príliš dlho potláčať, váš stav sa môže zhoršiť, preto je skorá diagnóza dôležitá. 

Neurologička vysvetľuje, kedy je vyšetrenie nevyhnutné: "Ak už bežné lieky od nepomáhajú, človek by mal lekára navštíviť, keď ho bolesti limituju v bežnom živote a základných aktivitách. Vyšetrenie chrbtice u neurológa je základné vyšetrenie, ktoré nás nasmeruje, kde je asi problém. Ak je potrebné, neurológ si vyžiada pomocné zobrazovacie vyšetrenia, napríklad v prípade fraktúry RTG, CT chrbtice alebo MR. Podľa výsledkov sa určí ďalší postup. Ak sú výsledky v poriadku, postup je konzervatívny (analgetiká a rehabilitácia) a v prípade závažného nálezu operačný zákrok."

MUDr. Sotáková spomína aj akútne ochorenie, ktoré spôsobuje závažné neurologické ťažkosti:  “V akútnych prípadoch treba ísť k lekárovi okamžite, lebo následky môžu byť trvalé. Príkladom je syndróm cauda equina (ťažká porucha motorických funkcií dolných končatín), kedy je stlačená spleť nervov v chrbticovom kanáli, ktorá vedie k paraparéze až paraplégii, čiže slabosťou dolných končatín až úplným ochrnutím, strata citlivosti v perianogenitálnej oblasti, ktorá spôsobuje poruchy močenia, vyprázdňovania.”

vyšetrenie neurológ

Prevencia bolesti chrbta

Bolesť chrbta je najlepšie nikdy nezažiť. Predísť jej môžete aj vtedy, ak máte sedavé zamestnanie, alebo sa musíte pasovať s ťažkými bremenami. 

Tip od lekára

Základná prevencia bolesti chrbtice je pravidelne sa hýbať, cvičiť, dbať na správne držanie tela, posilňovať svalstvo chrbtice. Pri sedavom zamestnaní je alfa a omega správne sedieť. 


MUDr. Barbora Sotáková, neurologička

Správne státie a chôdza

Nehrbte sa. Aj vzpriamený a uvoľnený postoj je prevenciou bolesti chrbta.

Dôležité je rovnomerné rozloženie váhy na obidve chodidlá, na päty aj špičky súčasne. Skúste si aj chôdzu naboso. Pár minút denne po prírodnom povrchu (kamienky, piesok, tráva) má niekedy priam terapeutické účinky. 

Správne dvíhanie ťažkých predmetov

Ak vás bolí chrbát, mali by ste sa vyhnúť dvíhaniu ťažkých predmetov. Ak to nie je možné, snažte sa rozložiť váhu do nôh. Držte chrbát stále vyrovnaný. Ohýbajte sa len v kolenách. Ťažký predmet držte čo najbližšie k telu.

správne dvíhanie ťažkých predmetov

Správne sedenie

Stolička by mala byť ergonomická, s dobrým operadlom. Oporu chrbta môžete ešte vylepšiť umiestnením vankúšika, prípadne zrolovaného uteráka či mikiny medzi bedrovú časť chrbta a operadlo.

Niekedy pomáha vymeniť kancelársku stoličku za fit loptu, nie však na celý deň.

Monitor počítača by mal byť umiestnený na úrovni očí, tak, aby sa nemuseli skláňať zrak pri práci.

Dôležité je, aby ste od počítača vstávali a oddýchli si, aspoň každú hodinu. Ponaťahovať sa môžete aj v sede, počas dlhšej prestávky si doprajte prechádzku.

Posilňovanie chrbtového svalstva a stredu tela

Silné chrbtové svaly sú oporou pre chrbticu. Bolesti chrbta teda môžete predísť posilňovaním svalov chrbta, ale aj celého stredu tela. Ak je silný, pomáha udržiavať správny postoj a predísť tak preťaženiu chrbtice. 

Na spevnenie stredu tela existuje veľa cvikov, z nich najznámejšie sú plank, tiger, pomáhajú aj obyčajné drepy. Výborne funguje joga a pilates.

Ideálne je cvičiť nie len vo voľnom čase, ale aj počas dlhého pracovného dňa. Najbezpečnejšie sú cviky s vlastnou váhou tela, s dôrazom na správnu techniku. Beh, či chôdza je tiež fajn. Akýkoľvek šport je pre váš chrbát lepší ako sedenie, len si dávajte pozor, aby ste to po dlhej pauze neprehnali. 

plank posilní stred tela

Kvalitný spánok a relax

Oddych a uvoľnenie sú pre zdravý chrbát nevyhnutné. Nemyslíme tým však sedenie pred televízorom po celom dni v kancelárii. Sedenie vykompenzujte napríklad relaxačným cvičením či pomalou prechádzkou v prírode. 

Dychové cvičenia pomáhajú na uvoľnenie chrbta aj zbavenie sa stresu, ktorý vyvoláva bolesti krčnej chrbtice. Vedomé a pomalé dýchanie v pozícií ležmo, cviky mačací chrbát a pozícia dieťaťa, vás krásne uvoľní.

Večer si doprajte hlboký spánok. Spite na kvalitnom matraci, ktorý nie je príliš mäkký ani tvrdý či zdeformovaný. Mal by poskytnúť telu oporu, ale sa aj jemne prispôsobiť tvaru chrbtice. Inak by mohol vytvárať tlak na kĺby, bedrá či ramená a vy sa prebudíte s bolesťami.

NÁŠ TIP: Náš sprievodca vám poradí, ako si vybrať ten najvhodnejší matrac, aby ste ráno vstávali bez bolestí. 

Vankúš by mal v pozícii na boku podložiť hlavu tak, aby sa neprepadávala dolu, ale ani netlačila do výšky. Záleží to aj od pozície pri spánku. Ak ležíte na bruchu, môže to byť nepohodlné pre krčnú chrbticu, na chrbte zas zaťažujete bedrá. 

A nezabudnite na dostatok spánku - aspoň 7 hodín denne. 

kvalitný matrac a vankúš

Oddych, práca a zdravý pohyb musia byť v rovnováhe. Len tak sa vyhnete boľavému chrbtu aj do budúcna. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar