Špinavé škáry, pripáleniny, škvrny na koberci: Ako odstrániť odolné nečistoty bez chémie

Ako vyčistiť domácnosť bez chémie

Ach tá pripálená žehlička, vodný kameň, zanesené špáry v kúpeľni či mastná rúra na pečenie. Aj vám robia pravidelne starosti?

Už viac nemusíte doma skladovať desiatky čistiacich prostriedkov, aby sa vaša domácnosť blyšťala od hlavy až po päty.

Vybrali sme pre vás jednoduché domáce recepty, ktoré vám pomôžu odstrániť väčšinu bežných problémov v domácnosti. Pretože v mnohých prípadoch to ide aj bez chémie a s pomocou toho, čo máme bežne v domácnosti. 

Ako vyčistiť pripálenú žehličku?

Znie to takmer až neuveriteľne, ale pripálenú žehličku zvládne vyčistiť aj obyčajná zubná pasta. Stačí ju naniesť na vychladnutú žehličku a dobre pošúchať krúživými pohybmi. 


Čisté sklo rúry bez chémie

Pripálené sklo na rúre na pečenie robí vrásky nejednej gazdinke. No aj tipov ako vyčistiť rúru je hneď niekoľko. 

Nepochybne najobľúbenejším je čistenie rúry pomocou octu, prášku do pečiva a soli. Stačí si v miske pripraviť roztok z 1 dcl octu, 1 prášku do pečiva a štipky soli. Vyšumenú zmes následne naneste na sklo a nechajte pôsobiť približne 45 minút. 

Nakoniec zmes zotrite hubkou na riad a umyte čistou vodou

Ako vyčistiť sklo na rúre

Pri čistení rúry vám pomôže zmes octu, prášku do pečiva a soli. 

Čerstvé pripáleniny a mastné škvrny odstráni citrón

Čerstvé pripáleniny z rúry na pečenie či riadu môžete odstrániť pomocou citróna. Použite malé množstvo horúcej vody, šťavu z citróna a prihoďte aj vyžmýkaný zvyšok dužiny. 

Zmes vylejte do misy na pečenie a misu vložte do rúry predhriatej na 160 °C. Po 15 minútach rúru vypnite, ale neotvárajte, nechajte postupne chladnúť. Rúru ešte za vlažna utrite hubkou alebo handričkou.

Rýchlovarnú kanvicu zachráni ocot

Rýchlovarná kanvica a vodný kmeň, to ide akosi ruka v ruke. No nezúfajte. Stačí trochu octu a rýchlovarná kanvica bude opäť ako nová. Postup, ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu pomocou octu je jednoduchý. 

Nalejte do rýchlovarnej kanvice v rovnakom pomere vodu a ocot a nechajte prejsť varom. Kanvicu nechajte vychladnúť so zmesou a následne vylejte.

Čistú rýchlovarnú kanvicu prevarte 2 až 3 krát s čistou vodou, aby ste odstránili octovú chuť a môžete opäť používať. 

Ako vyčistiť koberec

Neoceniteľným domácim pomocníkom na čistenie koberca je sóda bikarbóna. Tá mu nielenže vráti farbu, ale ho aj zbaví zápachu. 

Najskôr koberec poriadne povysávajte od viditeľnej špiny. Následne do neho pomocou kefy zapracujte sódu bikarbónu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Na záver už stačí koberec len povysávať a hotovo.

Na podobnom princípe ako sóda bikarbóna fungujú aj rôzne suché čističe na koberce. 

Ako vyčistiť koberec

Na vyčistenie koberca je veľmi vhodná sóda bikarbóna, ktorá mu navyše vráti i farbu. 

Vínny ocot ako nenahraditeľný pomocník v kúpeľni

Otázka ako vyčistiť škáry a kachličky v kúpeľni robí vrásky najmä majiteľom starších kúpeľní, v ktorých už vodný kameň či pleseň odviedli kus práce. No aj staršie kachličky je možné ľahko oživiť vďaka kyslej domácej zmesi. 

Stačí zmiešať pol pohára sódy bikarbóny, rovnaké množstvo citrónovej šťavy, 5 l horúcej vody a pol pohára vínneho octu. Pripravenú zmes následne naneste na kachličky a špáry pomocou rozprašovača, nechajte pôsobiť 30 minút a zmyte. 

Nerez a ocot sú dobrí kamaráti 

Nerezové spotrebiče v domácnosti, ako je napríklad digestor či sporák jednoducho vyčistíte octovou handričkou či rozprašovačom s octom. Odstránite tak všetky mastné škvrny.


Ako odstrániť hrdzu 

Internetom koluje množstvo odporúčaní čistenie hrdze pomocou Coca Coly. Za skúšku síce nič nedáte, no hrdzu pomocou tohto nápoja odstránite len ťažko.

Jednoduchšie bude preto nápoj vypiť a na hrdzu použiť starý známy, už toľko pri rôznych čisteniach odporúčaný ocotTen vám pomôže s čistením najmä malých hrdzavých predmetov.

Stačí ich zavrieť do nádoby s octom nechať pôsobiť 24 hodín a následne vyleštiť

Ekologické čistiace prostriedky bez chémie

Na trhu je dostupných aj viacero čistiacich prírodných prostriedkov, ktoré fungujú bez chémie.

Obľúbené sú ekologické prostriedky značky Chistee, medzi ktorými nájdete univerzálne, vodou riediteľné koncentráty, ktorými vyčistíte nielen celý váš dom, ale napríklad aj auto.

Tieto čistiace prostriedky sú dostupné v rôznych baleniach, či už v skle alebo napríklad aj vo fľaši s rozprašovačom. 

NÁŠ TIP: Pokiaľ vás zaujali ekologické čistiace prostriedky Chistee, nazrite do našej recenzie a prečítajte si viac o možnostiach upratovania vašej domácnosti bez chémie. 

Tip na záver

Na záver vám prinášame recept na špeciálny čistič, ktorý môžete v domácnosti použiť na rôzne povrchy. 

Stačí nevyhadzovať šupky z citrusov, ale môžete si z nich vytvoriť univerzálny čistič. Vhodné sú napríklad šupky z pomaranča či limetky.

Vložte ich do uzatvárateľnej nádoby, zalejte octom a nechať 2 týždne postáť. Výslednú tekutinu už stačí len precediť a môžete používať. Citrusový čistič oceníte pri čistení kuchynskej linky, sporáku, sprchového kúta, umývadla či zrkadiel


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar