Naučíme vás robiť videá ako profesionál

ako robiť videá

Vizuálne zábery doplnené o zvuk dokážu totiž diváka vtiahnuť do deja a nachvíľu ho preniesť na iné miesto, avšak len pod jednou podmienkou. Vaše video musí zaujať a zároveň by malo byť kvalitné, aby vynikli všetky dôležité detaily a kamera svojím nasmerovaním zvýraznila objekt záujmu.

Čítajte ďalej a dozviete sa, na čo by ste sa mali zamerať, aby sa vaše video priblížilo profesionálnej produkcii.


Čo idete natáčať?

Ešte predtým, ako začnete s výberom zariadenia a samotným natáčaním, si položte otázku, čo chcete zachytiť. Na natáčanie a spájanie jednoduchých videí, ktorého výsledkom môže byť napríklad rodinný film, úplne postačí smartphone z vyššej strednej triedy a program na strih s licenciou zdarma.

Ak je však vašim cieľom dosiahnuť čo najlepšie výsledky, napríklad pri nahrávaní športových aktivít obsahujúcich rýchlo sa pohybujúce objekty, mali by ste do hardwaru investovať, aby ste nenahrávali zbytočne. Prvým krokom k úspechu je teda správne vybavenie.

natáčanie

Aké zábery sa dajú použiť?

Ešte pred niekoľkými rokmi by každý článok o natáčaní videí musel začať výberom kamery s čo najlepšími parametrami. Dnes je však situácia iná a malú kameru nosí so sebou azda každý z nás, a to v smartphone. Hoci inteligentný telefón nemusí byť vždy správnym nástrojom na nahrávanie videa, pravdepodobne postačí väčšine čitateľom.

smartfon

Podobne ako akčné či digitálne kamery, aj v aplikácii fotoaparátu vášho smartphonu je možné zmeniť niekoľko atribútov, ktoré od výrobcu nemusia byť nastavené podľa vašich potrieb.

Rozlíšenie a FPS

Kvalita výsledného videa záleží od viacerých faktorov. V prvom rade samozrejme od toho, aký máte model smartphonu či iného zariadenia, akým senzorom fotoaparátu je vybavené a, či má, alebo nemá optickú alebo aspoň elektronickú stabilizáciu obrazu.

Ak vlastníte model z vyšších tried, pravdepodobne zvládne video v 4K pri 60 snímkach za sekundu. Modely zo strednej triedy však dokážu nahrávať 4K len pri 30fps a na to, aby ste s nimi dosiahli 60fps, musíte v nastaveniach fotoaparátu znížiť rozlíšenie na fullHD. V prípade, že sa chystáte zachytiť objekt alebo ľudí v pohybe, uprednostnite práve toto nastavenie, pretože zvýši plynulosť videa. Naopak, ak sú pre vás rozhodujúce čo najlepšie detaily,  zvoľte vždy nastavenie s vysokým rozlíšením.

fotenie

Režim HDR videa

V poslednej dobe sa čoraz viac objavuje aj možnosť nakrúcania s aktivovaným HDR, teda režimom vysokého dynamického rozsahu. Táto funkcionalita pomôže kvalite, ak sa pri natáčaní menia svetelné podmienky alebo potrebujete zachytiť objekty proti svetlu.

V praxi sa dá význam HDR pochopiť na jednoduchom príklade. Predstavte si, že nahrávate ľudí stojacich pred oknom, cez ktoré poza nich dopadá do miestnosti slnko. S vypnutým HDR by bolo okno na videu príliš svetlé a osoby by ste videli len ako tmavé fľaky. Táto funkcia vyvažuje rozdiel medzi príliš svetlými a tmavými časťami obrazu a len vďaka nej by ste mohli ľudí vidieť zreteľne, ako to dokáže napríklad ľudské oko.

Druhá možnosť nastáva v prípade, že budete nakrúcať v svetelne stabilných podmienkach pri primeranom osvetlení. Vtedy funkciu HDR nechajte vypnutú, pretože niektoré kamery bez nej dokážu zachytiť presnejšie farby.

natáčanie

Stabilizácia obrazu

Tento prvok vstúpil do kategórie kamier v smartphonoch len nedávno a dovtedy bol výsadou len drahých digitálnych kamier. Pri bežnom nahrávaní totiž dochádza k nechcenému efektu – ak máte nahrávacie zariadenie v ruke, bez ohľadu na to, ako stabilne sa ho snažíte držať, vždy dochádza k miernym záchvevom, ktoré sa na videu odzrkadlia v podobe trasenia obrazu alebo zášklbov.

Efekt je ešte zreteľnejší v prípade, že „kameraman“ počas nakrúcania chodí alebo je kamera upevnená v aute, na bicykli alebo inom dopravnom prostriedku. Stabilizácia obrazu sa snaží otrasy kompenzovať, vďaka čomu je fokus na objekty presnejší a plynulejší.

Z hľadiska vnútorného fungovania sú v súčasnosti na trhu dva typy stabilizácií – optická (OIS) a digitálna, respektíve elektronická (EIS). V prípade optickej je modul kamery v útrobách smartphonu umiestnený na trojosovom gyroskope – aj ak sa počas nakrúcania zariadenie trasie, kamera zostáva stále v jednej pozícii v priestore zameraná na daný objekt. Stabilizácia je v tomto prípade aktívna vždy a automaticky, pretože nijako negatívne neovplyvňuje kvalitu videa.

Ak je ale váš smartphone či iné zariadenie vybavené len elektronickou stabilizáciou, máte ju možnosť vypnúť. V tomto prípade je totiž tras zo záberov kompenzovaný len softwarovo a má za následok zníženie kvality videa. Elektronickú stabilizáciu teda zapínajte len v prípade, že nedokážete kameru držať v stabilnej pozícii.

stabilizacia

Ako pomôže stabilizátor?

Neoddeliteľnou súčasťou profesionálneho nahrávanie videa, v prípade, že sa kameraman musí pohybovať, je stabilizátor.

Ak neviete, ako funguje stabilizátor, môžete si to predstaviť na príklade slepačej hlavy. Keď zodvihnete sliepku a hýbete ňou, jej hlava zostáva v priestore v jednom bode, aby sa mohol zrak sústrediť na oblasť záujmu.

Obrovskou výhodou stabilizátora je vplyv na výslednú kvalitu videa – eliminuje akýkoľvek tras a nechcené nakláňanie kamery, a teda aj obrazu. Je však dobré pamätať na to, že keď je kamera na stabilizátore, nemení sa jej vertikálny uhol záznamu. Laicky povedané, vždy zostáva vo vodováhe. Stabilizátor je teda ideálny na nahrávanie bežných činností, najmä ľudí.

kamera

Akčné kamery

Pre fanúšikov adrenalínových športov bol len pred niekoľkými rokmi vyvinutý nový druh kamier. Akčné kamery, ktoré preslávila spoločnosť GoPro so svojím modelovým radom Hero, sa tešia veľkej obľube najmä kvôli kompaktným rozmerom, nízkej hmotnosti a v neposlednom rade aj vysokej odolnosti voči pádom, vode, prachu, nárazom a mechanickým poškodeniam.

Vzhľadom na celý rad športov a možností nahrávania sa k akčným kamerám predáva azda najväčšie spektrum príslušenstva vo forme držiakov a stabilizátorov. Moderným spôsobom je uchytiť kameru tak, aby simulovala pohľad samotného športovca. Zábery z tohto uhla pohľadu totiž poskytujú divákom zážitok takpovediac „z prvej ruky.“

Ako natáčať s go pro

Nemenej dôležité je aj nastavenie akčnej kamery – väčšina z nich podporuje a zároveň má v základe nastavený takzvaný režim rybieho oka, respektíve FishEye. Ide o širokouhlý záber, vďaka ktorému je na záberoch lepšie vidieť do strán.

Ak však usúdite, že divákovi stačí užšie zorné pole, napríklad len dopredu, odporúčame efekt vypnúť. Video bez neho totiž pôsobí o niečo prirodzenejším a reálnejším dojmom.

Poslednej generácii akčných kamier nerobí problém 4K video pri 60fps, teda s dostatočným množstvom detailom aj plynulosťou. Športové video však môžete osviežiť spomaleným záberom – v takom prípade zvoľte nastavenie 240fps fullHD za predpokladu, že ho vaša kamera podporuje.

Myslite ale na to, že takéto video zaberá spravidla väčšie množstvo z úložiska, preto siahnite po pamäťovej karte so zodpovedajúcou kapacitou. Z videa s vysokou snímkovacou frekvenciou (fps) je možné spraviť spomalené aj v postprodukcii.

Go pro

Digitálne kamery

Zatiaľ čo na bežné videá postačí aj modul fotoaparátu v smartphone vyššej triedy, pre profesionálnu tvorbu by ste mali zvážiť kúpu digitálnej kamery. Okrem bohatších možností nastavenia majú tieto zariadenia aj niekoľko ďalších predností. Väčší snímač s rozmernejšími pixelmi zabezpečí, že bude zachyteného viac svetla.

Vďaka tomu môže byť video obohatené o detaily a presnejšie, žiarivejšie farby. Pre digitálne kamery vyššej triedy je typické aj nahrávanie vo vysokom rozlíšení pri veľkých snímkovacích frekvenciách pre čo najplynulejšie zábery.

fotograf

Spozornieť by ste mali aj v prípade, že je pre vás dôležitá nielen vizuálna, ale aj akustická stránka videa. Profesionálne digitálne kamery totiž majú nielen presnejší a citlivejší mikrofón, ale aj možnosť pripojenia externého mikrofónu ako zdroja zvuku. To isté platí aj o dodatočnom osvetlení, ale aj vysokej intenzite integrovaného osvetlenia scény. Funkcie ako HDR či presná OIS technológia sú dnes u týchto zariadení prakticky samozrejmosťou.

Po digitálnej kamere by ste mali siahnuť v prípade, že sa chystáte nahrávať spoločenskú udalosť ako svadbu či stužkovú, prípadne marketingové video. Dajte si však pozor na prskajúcu vodu a vysokú úroveň prachu v prostredí, kde ju budete používať - na tieto vplyvy nie sú digitálne kamery stavané.

nikon

Zábery z dronu

Veľkej popularite sa tešia zábery z výšky, ktoré zachytíte pri lietaní s dronom. Kedysi boli tieto zábery využívané iba v profesionálnych videách, no drony sú čoraz dostupnejšie širokej verejnosti a z lietania sa stáva zaujímavé hobby.

drón

Drony majú zabudované kvalitné kamery s vysokým rozlíšením a navigácia je nastavená tak, aby sa dron čo najjednoduchšie ovládal. Skôr, ako sa vyberiete natáčať dronové zábery, mali by ste vedieť, že dron je považovaný za bezpilotné lietadlo a jeho používanie upravuje zákon. Natačaním v oblastiach, kde to zákon nedovoľuje si môžete spôsobiť problémy.

Ako editovať video?

Počas natáčania sa môžu vyskytnúť nežiadúce vplyvy ako vyrušenie hlukom, inou osobou alebo ďalšie okolnosti, ktoré vás donútia niektoré časti videa zachytávať na viackrát.

Profesionáli tiež skladajú svoje výtvory z najlepších pasáží viacerých videí, aby divák zachytil všetky dôležité informácie a zároveň sa počas sledovania nenudil. Nielen v marketingových a podnikových videách je viac než vhodné upravovať aj zvuk – či už pridaním jemnej hudby do pozadia alebo odstránením nežiadaných zvukov.

editovanie

Programy na editáciu videa

Program na editáciu videa by ste mali vyberať podľa vašich požiadaviek, rozpočtu a aj podľa toho, akú platformu používate. Aktuálne je veľmi obľúbeným riešením aplikácia Lightworks, ktorá okrem bežného strihu umožňuje aj pridávanie efektov v reálnom čase, má príjemné užívateľské prostredie, umožňuje prácu s videom vo vysokom rozlíšení až do 8K a zároveň aj export do mnohých formátov.

Podobne je na tom aj Hitfilm Express, ten má však o niečo vyššie systémové nároky, takže na prácu s ním budete potrebovať výkonnejší hardware. DaVinci Resolve je ideálnym riešením za predpokladu, že sa chcete zamerať na zvuk a korekciu farieb.

Vo všeobecnosti však platí, že pre bežnú editáciu videa vám bude stačiť ktorýkoľvek zo spomenutých nástrojov, či už ste používateľmi Macu alebo PC.

editovanie pc

Profesionáli na vyššej úrovni si môžu priplatiť za prepracovanejšiu aplikáciu. Pre fanúšikov PC je v tomto prípade favoritom Adobe Premiere Pro CC, prostredníctvom ktorého je možné vo videu upravovať prakticky čokoľvek bez limitov.

Tvorcovia videa na Mac platforme si obľúbili Final Cut Pro X – nástroj vyvinutý priamo spoločnosťou Apple. Vďaka optimalizácii pre Metal 2 je možné s Final Cutom video rendrovať extrémne rýchlo a pracovať s ním plynulo aj na nie práve najvýkonnejšom zariadení.

Užívateľské prostredie každej zo spomenutých aplikácií je navrhnuté tak, aby bolo ovládanie jednoduché a intuitívne.

editotovanie mobil

Tipy na editáciu videa

Pri samotnej práci je dôležité dbať na to, aby strihy neboli príliš časté a ostré. Vyhnite sa ostrým prechodom a do očí bijúcim animáciám. Jednotlivé videa a hudobné prechody by na seba mali čo najlepšie nadväzovať.

Ak vo videu potrebujete použiť text, platí to isté ako u prezentácií – vkladajte len minimum textu s jednoduchým fontom a zobrazte ho na dostatočný čas, aby si ho diváci stihli prečítať.

V prípade, že vkladáte hudbu, uistite sa, že nebude pri pozeraní rušivá. Profesionálne pôsobí aj striedanie pasáží so zábermi na krajinu alebo objekt marketingového záujmu, kedy je hudba pustená hlasnejšie, s hovorenými pasážami, pri ktorých je hudba stíšená alebo úplne vypnutá. Vo všeobecnosti by malo byť hudobné pozadie prispôsobené ostatným zvukom a nie je vylúčené, aby sa počas videa dynamicky menilo.

Pred výsledným rendrovaním si celý projekt aj niekoľkokrát pozrite a pokúste sa zamerať aj na detaily – tie totiž tvoria hlavný rozdiel medzi amatérskym a profesionálnym videom.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Jan Matlak
Komboš
Jan Matlak

Som uplny zaciatocnik , ktory by si chcel formou videi spracovat minulost svoju , rodiny apod. ale aj buducnost. Rad by som sa to naucil a prisposobil si k tomu tu beznu techniku.
Zaujimalo by ma moznost tychto informacii v Kosiciach