Máte stres zo skúškového obdobia? Poradíme, ako sa lepšie sústrediť a ľahšie sa učiť
Skúškové obdobie straší za dverami a vy cítite čoraz väčší tlak. Obrovská hromada učiva čaká, kým ju celú preštudujete, ale pohľad na ňu vo vás vyvoláva pocity beznádeje. Zdá sa vám, že do osudného dátumu skúšky nie je možné vstrebať toľko informácií, koľko sa od vás očakáva.
Možno sa cítite ako v bezvýchodiskovej situácii, no panika nič nevyrieši. Jediným spôsobom, ako sa na skúšky pripraviť a úspešne ich zvládnuť, je sadnúť si k učivu, sústrediť sa naň a študovať, pokiaľ ho nebudete mať v malíčku. Podľa možností pokojne, bez stresu a s radosťou z pocitu víťazstva, ktorý získate po skúškach.
Aj keď sa vám to zdá nemožné, prekonajte sa a pustite sa do toho! Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu úspešne zvládnuť skúškové obdobie.
Plánovanie je základ
Ako študent musíte zvládnuť množstvo úloh: prípravu na niekoľko skúšok, písanie seminárnych prác, cvičenia a k tomu ešte množstvo iných aktivít. Zorganizovať si život tak, aby ste stíhali zájsť občas aj na pivo s priateľmi, prípadne mali aj nejaký koníček, aby ste sa nezbláznili, to chce trpezlivosť a odhodlanie dôsledne svoje rozvrhy dodržiavať.
Zaobstarajte si na to diár, prípadne aj kalendár s dostatkom miesta na vpisovanie všetkých vašich plánov a povinností. Zvýraznite si v ňom svoje ciele, napríklad na celý rok dopredu.
Ako motivácia pomôže, ak si k nim pridáte pár viet o tom, prečo to všetko robíte. Prípadne si zozbierajte pár citátov či úryvkov z kníh, ktoré vás v živote silno inšpirovali. Môžu vás „nakopnúť“ vo chvíľach, keď už budete mať chuť to všetko vzdať.
Do podrobného plánovania sa púšťajte radšej vo voľnejších chvíľach. Keď vás tlačia blížiace sa dátumy, zamerajte sa na konkrétne krátkodobé ciele, ktoré musíte zdolať v najbližších týždňoch. Vyberte sa do knižnice, pozbierajte všetky poznámky, vyhľadajte si učivo online. A pustite sa do prípravy na skúšky.
Vytvorte si vhodné podmienky
Poznáte to: vo chvíli, keď vás čaká kopa materiálov na preštudovanie, je zrazu všetko ostatné zaujímavejšie. Akýkoľvek predmet, ktorý sa nachádza na vašom pracovnom stole a nesúvisí s učivom, môže byť pre vás rozptýlením. A to nehovoríme o sociálnych sieťach či televízii. Tieto rušivé predmety vás pripravia o drahocenný čas na učenie sa. Môže sa stať, že po pár hodinách s hrôzou zistíte, že ste nikam nepokročili.
Ako si vytvoriť tie správne podmienky a pustiť sa do učenia, vám poradí Timka Krauszová, študentka, blogerka a dobrovoľníčka, ktorá svojimi článkami pomohla už mnohým študentom prekonať krízu skúškového obdobia.
„Ak sa chcem učiť, základ je vytvoriť si podmienky, kde ma nič nebude vyrušovať: uprataný stôl, pozbierané a usporiadané materiály (či už vytlačené, vlastné poznámky, knihy či niečo online) a samozrejme čaj/káva. Zvyknem si zobrať aj nejaký snack, aby som zbytočne nevstávala od stola, a vždy si pustím hudbu (ak chceš, môžeš linkovať môj článok o hudbe pri učení, v ktorom je aj link na môj playlist). Robím to takto už rutinne a telo si rýchlo zvyklo, že takto zapínam učebný mód.“
Timka Krauszová
Základom úspešnej prípravy je teda poriadok. Upracte si na pracovnom stole, aj v učebných materiáloch. Čokoľvek, čo ruší vašu koncentráciu, musí zo stola preč.
Po tom, ako si upracete svoj študijný priestor, si usporiadajte aj učivo do logických celkov, zoraďte si ho podľa vašich priorít.
Študent na internáte nemá vždy možnosť učiť sa v absolútnom tichu. Prítomnosť ostatných obyvateľov a hluk na chodbách, ktorý neovplyvníte, môže byť pre sústredenie hotová katastrofa.
Situáciu môže vyriešiť hudba, čo potvrdzuje aj Timka v jednom zo svojich článkov. So slúchadlami v ušiach „vypnete“ okolitý svet, kdekoľvek sa nachádzate a môžete upriamiť pozornosť len a len na učivo.
Vyberte si takú, ktorá vám pomôže sústrediť sa, nie takú, ktorá vás roztancuje a na učenie pri nej úplne zabudnete.
K tomu si ešte pripravíte dobrý snack, ktorý budete mať po ruke a hor´ sa do učenia!
Výživa pre mozog
Mnoho študentov zvykne kvôli nedostatku času zanedbávať stravovanie. Výživná a pestrá strava je pritom pre správnu činnosť mozgu, koncentráciu, dostatok energie a celkové zdravie nevyhnutná. Stres pred skúškovým obdobím v kombinácii s nedostatkom vitamínov môže spôsobiť oslabenie imunitného systému. Vírusové a bakteriálne ochorenia by vás mohli absolútne vyradiť z režimu a pokaziť vám vaše plány na úspešne zvládnuté skúšky.
Čas, ktorý strávite prípravou jedla a zostaveniu si zdravšieho jedálnička, sa vám vráti niekoľkonásobne v podobe energie, zdravia a lepšej schopnosti sústrediť sa. Nie sú k tomu nutné komplikované stravovacie rozvrhy. Postačí jednoduchá strava, ktorá obsahuje vyvážený pomer živín. Začnite deň napríklad vitamínovou bombou v podobe lahodného smoothie. Ovocie a zelenina obsahujú vitamíny, ktoré sú pre lepšiu koncentráciu a celkovú vitalitu v stresovom období mimoriadne dôležité.
Odporúčame vám zvýšiť príjem týchto vitamínov a minerálov:
Horčík
Horčík (magnézium) je minerál, ktorý ovplyvňuje až 300 metabolických funkcií v tele. Pre správne fungovanie organizmu je jeho dostatočný príjem nevyhnutný. Okrem iného je známym prostriedkom proti stresu, úzkosti až depresii.
Pomáha redukovať stresové hormóny a aktivovať receptory, privádzajúce stav relaxácie. A to všetko bez pocitov útlmu a iných vedľajších účinkov. Naopak, zvyšuje energiu a podporuje kvalitný spánok, čím napomáha k lepšej koncentrácií a pamäti.
Vitamín B6
Tento vitamín stimuluje činnosť neurotransmiterov (najmä serotonínu), ktoré ovplyvňujú náladu. S lepšou náladou budete mať viac energie a bude sa vám učiť oveľa ľahšie.
Vitamíny C a E
Podobne ako vitamíny skupiny B, aj C a E sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunity. Nedostatok vitamínu E navyše preukázateľne znižuje výkonnosť mysle.
Ako tieto vitamíny získať?
Tieto zdravé snacky k štúdiu si môžete pribaliť kamkoľvek so sebou:
- mandle, kešu oriešky, brazílske orechy
- tekvicové a slnečnicové semienka
- celozrnné pečivo s arašidovým maslom
- sójové mlieko
- banány, jablká a iné ovocie
Pre rýchle osvieženie a doplnenie energie využite povzbudzujúce účinky kofeínu. Doprajte si dobrú kávu, zelený alebo čierny čaj. A nezabúdajte na hydratáciu, ktorá je tiež veľmi dôležitá pre koncentráciu. Fľašu s vodou či minerálkou majte stále po ruke.
V prípade núdze pomôžu aj bylinky
Ak máte pocit, že to s vašou výkonnosťou v štúdiu ide stále dolu vodou, doprajte si pokoj a blahodárny účinok byliniek, odskúšaných v ľudovom liečiteľstve, nielen v boji proti únave.
Ginko biloba
Rastlina, z ktorej výťažky sú najčastejšou súčasťou výživových doplnkov na podporu pamäti a koncentrácie. Zlepšuje krvný obeh, čím podporuje činnosť mozgu. Okrem toho, že pomáha sústredeniu, je to známy antioxidant, ktorý môže spomaliť priebeh Alzheimerovej choroby. Semienka ginka obsahujú aj látky, ktoré zabíjajú baktérie a plesne, ktoré v tele spôsobujú infekcie.
Ženšen pravý
Ďalšia bylinka, používaná po stáročia v ľudovom liečiteľstve na všetky možné neduhy, že ženšen. Ženšen zlepšuje celkovú vitalitu človeka, pôsobí blahodarne na psychiku a pomáha zaostriť všetky zmysly.
Guarana
Guarana, nazývaná aj paulína nápojová, je bylinka, plná vitamínov skupiny B, vitamínu C a rôznych iných zdraviu prospešných látok. Povzbudzujúci účinok zabezpečuje kofeín, ktorý sa po požití guarany uvoľňuje až 6 hodín.
Vždy si nájdite čas na oddych
„Dostať okno“ pri skúške po dlhých nociach strávených nad knihami a poznámkami je nočnou morou každého študenta. Takéto situácie sú výsledkom extrémneho tlaku, stresu a nedostatku spánku. Preto vám radíme: nezabúdajte na oddych ani v tých najťažších dňoch! Mozog potrebuje na chvíľu vypnúť a usporiadať si myšlienky. Ak si po celodennom učení sa doprajete kvalitný spánok, uvidíte, že zvládnete skúšku ľavou zadnou.
Pridajte komentár ku článku