Menej je niekedy viac. Ako sa zbaliť do príručnej batožiny?

ako sa zbaliť do príručnej batožiny

Objavili ste letenku za skvelú cenu do destinácie, po ktorej dlhšie pokukávate, no v cene je iba príručná batožina? Nenechajte sa odradiť a zoberte to ako kreatívnu výzvu.

Ukážeme vám, ako sa zbaliť do príručnej batožiny tak, aby ste mali so sebou všetko potrebné, nemuseli za batožinu doplácať, a zároveň dodržali všetky nariadenia a vyhli sa vyhadzovaniu nepovolených vecí personálom letiska. 

Cestovanie naľahko je v kurze

Nízkonákladové letecké spoločnosti sú medzi cestovateľmi obľúbené a často lákajú na cesty akciovými letenkami. Nízke ceny leteniek sú zväčša spojené s obmedzením batožiny, ktorú si môžete so sebou vziať. Samozrejme, za príplatok je možné vziať si so sebou aj batožinu, ktorú na letisku odovzdáte a putuje do podpalubia. Cestovanie je často výstupom zo zóny komfortu, tak prečo to neskúsiť aj s balením sa?

Trend cestovania s minimom batožiny nie je len záležitosťou ľudí, ktorí objavujú na vlastnú päsť, ale stáva sa bežnou súčasťou zájazdov organizovaných cestovnými kanceláriami. ,,V základnej cene väčšiny našich zájazdov ponúkame klientom príručnú batožinu do 10 kg, ktorú si so sebou môžu vziať do lietadla,” hovorí produktový manažér dovolenka.sme.sk Richard Homer a dodáva: ,,Mnoho klientov to považuje za benefit, nakoľko si urýchlia ,,únik´´ z letiska a vyhnú sa mnohokrát dlhému čakaniu na batožinu. Sú samozrejme aj takí, ktorí si dovolenku bez odbavenej 20 kg batožiny predstaviť nevedia.”

ako sa zbaliť do príručnej batožiny

Príručná batožina na 10-dňové cestovanie po Malte. 

Iste, je rozdiel, keď na dovolenku vyrážate osamote, vo dvojici, alebo cestujete s deťmi. Skúsenosti cestovnej kancelárie však potvrdzujú, že cestovatelia svoje návyky v množstve batožiny postupne prehodnocujú: ,,Keď sme vyšli na trh cestovného ruchu s ponukami, ktoré mali v základnej cene iba príručnú batožinu, mal som trochu obavy z reakcie klientov. No teraz, s odstupom času môžem povedať, že boli neopodstatnené. Väčšina klientov (blížime sa k hranici cca 70 %) cestuje na dovolenku iba s príručnou batožinou. Zvyšná časť si dokúpi na dvojicu alebo rodinu aspoň 1 batožinu do podpalubia,” dodáva Richard Homer.

Čo si nesmiete zobrať do príručnej batožiny? 

Prvý problém pri príručnej batožine, ktorú si vezmete na palubu lietadla, nastáva v bezpečnostných opatreniach, ktoré zakazujú na palube určité typy a veľkosti predmetov. Pravidlá leteckých spoločností sú síce v niektorých konkrétnych prípadoch odlišné, no v ich zoznamoch zakázaných predmetov sa určite nachádzajú minimálne tieto: 

  • akékoľvek zbrane,

  • ostré predmety, ako manikúrové nožničky, žiletky, vreckové nožíky, príbor (povolené sú detské vidličky so zaoblenými hrotmi),

  • tupé objekty, ktoré môžu spôsobiť zranenie, napríklad niektoré športové náradia ako baseballové pálky, golfové palice, hokejky, tenisové rakety a pod.,

  • výbušniny a horľaviny, napríklad aj spreje s aerosolovým rozprašovačom, Zippo zapaľovač, zápalky,

  • chemické a toxické látky, ktoré môžu ohroziť posádku i ostatných cestujúcich, napríklad aj látky s obsahu alkoholu nad 70 %. (1)

zakázané predmety v príručnej batožine

Tieto predmety má na zozname zakázaných predmetov prakticky každá letecká spoločnosť.

Jedlo, nápoje a kozmetika v príručnej batožine

Asi najčastejší problém pri bezpečnostných kontrolách spôsobuje kozmetika. Tekutiny v príručnej batožine sa riadia základným pravidlom: 

maximálne 100 ml na kus, spolu maximálne 1 liter.

Drogérie už štandardne ponúkajú cestovné balenia kozmetických produktov. Šikovnou voľbou je napríklad tuhý šampón alebo mydlo namiesto klasických tekutých. Ak vám nevyhovujú, alebo potrebujete napríklad špeciálne produkty z lekárne, odlejte si ich do fľaštičiek alebo malých nádobiek určených špeciálne na cestovanie. Bežne ich kúpite jednotlivo, alebo aj s priehľadnou kozmetickou taštičkou, takže pri kontrole ju stačí celú vybrať a ukázať. 

kozmetika v príručnej batožine

Kozmetika nesmie jednotlivo prekročiť 100 ml, spolu 1 liter. Mala by byť v priehľadnom sáčku/taštičke. 

Pri jedle platí pravidlo maximálne 100 g/100 ml na kus. Napríklad, ak cestujete na návštevu a beriete niekomu bryndzu, zvyčajne ju nájdete v balení 125 g, ktoré cez kontrolu neprejde. Otestované na vlastnej koži.

Výnimkou je umelé mlieko a lieky v tekutej forme, na ktoré sa pravidlá o povolenom množstve nevzťahujú. Nemusíte byť v priehľadnom balení, ale kontrola vás požiada o ich predloženie.

Ako sa šikovne zbaliť do príručnej batožiny? 

Ak ste zvykli cestovať s 20 kg kufrom, na prvý pohľad vyzerá balenie do príručnej batožiny ako nesplniteľná úloha, hoci to vôbec nie je komplikované. Vyžaduje si však trochu plánovania, zisťovania a premýšľania nad tým, čo naozaj využijete.

Nízkonákladové spoločnosti, ktoré lietajú z bratislavského letiska i okolitých blízkych letísk, majú svoje tarify rozdelené do viacerých skupín. Odlišujú sa množstvom batožiny, ktorú si môžete vziať a poskytujú navyše rôzne ďalšie výhody. 

Najviac využívané sú tieto 2 tarify: 

  • najlacnejšia letenka obsahuje iba malú tašku s rozmermi 40 cm x 25 cm x 20 cm. 

  • ak si prikúpite vyšší tarif, okrem malej tašky si môžete ešte naviac zobrať 10 kg príručnú batožinu s rozmermi 55 cm x 40 cm x 20 cm a získavate tiež ďalšie výhody. 

malá taška ako príručná batožina

Príklad, ako môže vyzerať malá taška na palubu, ktorá spĺňa rozmery 40 cm x 25 cm x 20 cm. 

S využitím našich tipov vám na víkendový výlet postačí malá taška, na dlhšie cesty, najmä v zime, keď sú veci hrubšie a potrebujete ich viac, je vhodné priplatiť si pár eur za vyšší tarif s 10 kg príručnou batožinou.

porovnanie malej tašky a väčšej príručnej batožiny

Porovnanie malej tašky s rozmermi 40 cm x 25 cm x 20 cm vs. väčšej príručnej batožiny, ktorá spĺňa rozmery 55 cm x 40 cm x 20 cm.   

Balenie v 6 krokoch

1. Je praktickejšie zvoliť si batoh než kufor. Ľahšie sa s ním manipuluje a presúva, váži menej, jeho tvar je prispôsobivý, čo viete využiť pri balení. 

2. Alfa a omega balenia sa do príručnej batožiny je robiť kompromisy a vziať si len tie veci, ktoré skutočne potrebujete a využijete. V najhoršom prípade si môžete niečo dokúpiť priamo na mieste. 

príprava na cestu a balenie

Oblečenie si môžete pripraviť bokom, aby ste si vzali len to, čo najozaj využijete.

3. Pár dní pred cestou začnite sledovať vývoj počasia v destinácii a plánovať, čo budete nosiť. Pokojne si veci, ktoré určite budete potrebovať, vyčleňte bokom. Premýšľajte, ako skombinovať jednotlivé kusy oblečenia, napríklad z jednej sukne a 2 tričiek sa oblečiete na 2 dni.

Premýšľajte, čo si oblečiete na cestu. Pozrite sa, čo je najobjemnejšie a či nie je vhodnejšie v tomto oblečení cestovať, než ním zaberať miesto v batožine. Myslite tiež na to, že klimatizácia v lietadle vie byť krutá a môžete vám byť zima, tak si mikinu alebo bundu radšej prehoďte cez plecia.

4. Namiesto skladania rolujte - oblečenie zrolované do malých valčekov ľahšie uložíte a zaberie podstatne menej miesta. Na dno ukladajte pevnejšie veci.

rôzne spôsoby balenia sa

4 kusy oblečenia zbalené klasicky a rolovacím štýlom. Rozdiel vo voľnom priestore je jednoznačný. 

5. Ak si beriete veci, ktoré majú vnútorný priestor ako napríklad obuv, vyplňte ho spodným prádlom a ponožkami. Poslúžia tiež na vyplnenie voľného priestoru, ktoré vznikne pri balení oblečenia do batožiny. Malé kusy oblečenia preto baľte medzi poslednými.

6. Na úplný záver si nechajte balenie elektroniky a kozmetiky, nakoľko pri bezpečnostnej kontrole vás požiadajú, aby ste ich z batožiny vybrali. Myslite na to aj pri balení notebooku, ktorý pri vyberaní môže celú batožinu úplne rozhádzať. Nemusíte sa obávať z poškodenia elektroniky pri umiestnení vo vrchnej časti. Opäť využite ponožky, ktorými vytvoríte napríklad pre fotoaparát mäkkú ochrannú bariéru. Kozmetika by mala byť v jednom priehľadnom vrecku.

NÁŠ TIP: Pozrite si 7 tipov na veci, ktoré nezaberú veľa miesta, zefektívnia celý proces balenia a budú vás stáť naozaj málo.

Na záver

Keď si raz vyskúšate cestovanie iba s príručnou batožinou, pochopíte, že takéto odľahčenie vôbec nie je na škodu, práve naopak, skúsite si niečo nové. 

Napokon, keď si spomeniete na predchádzajúce dovolenky a zamyslíte sa nad tým, koľko z vecí ste nakoniec vôbec nepotrebovali a nevyužili, s úsmevom si spomeniete, ako ste zbytočne ťahali so sebou veľké kufre. 


Použité zdroje: 

  1. Luggage restrictions

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar