Ako skladovať zeleninu a ovocie, aby vydržali čo najdlhšie? 

Ako skladovať zeleninu a ovocie aby vydržali čo najdlhšie

Zvyknete skladovať ovocie a zeleninu v chladničke v domnení, že vám vydržia dlhšie čerstvé, no nie vždy je to tak?  

Nuž, nie všetkým druhom zeleniny a ovocia pobyt v chladničke prospeje. Kým niektoré druhy je lepšie skladovať pri izbovej teplote, iné zas na tmavšom a chladnejšom mieste. 

Viete, akú zeleninu a ovocie môžete skladovať v chladničke a ktorým druhom by ste radšej mali nájsť vo vašej domácnosti iné miesto?

Ako na správne skladovanie ovocia a zeleniny

Alfou a omegou správneho skladovania ovocia a zeleniny je vedieť, ktoré druhy patria do chladničky a ktoré zas mimo nej. 

Ak v tomto budete mať jasno, máte z polovice vyhraté. Prečo z polovice? Pretože na kvalitu skladovaného ovocia a zeleniny majú vplyv aj iné faktory. O tých ale neskôr. 

Najprv sa poďme spoločne pozrieť na to, ktorú zeleninu a ovocie by ste mali, ale i nemali skladovať v chladničke. 

Ktorú zeleninu skladovať v chladničke a ktorú radšej nie?

Ak potrebujete uskladniť zeleninu naozaj len krátkodobo, resp. do druhého dňa, môžete do chladničky odložiť v podstate akýkoľvek druh. Krátky pobyt v chlade jej nijako výrazne neublíži.

Pokiaľ ale viete, že zelenina v chladničke pobudne nejaké dva, tri a viac dní, vždy do nej odkladajte len také druhy zeleniny, ktoré potrebujú chlad. 

Patrí sem napríklad tekvica či baklažán. V chladničke tiež môžete skladovať hlávkovú kapustu, zeler, červenú repu, špargľu, kukuricu, hrach i špenát.

Pozor si však dajte na zeleninu, ktorá pod vplyvom chladu stratí nielen svoj vzhľad, ale najmä chuť. V chladničke by ste určite nemali skladovať paradajky, papriku, uhorky, cuketu, cibuľu, cesnak a ani zemiaky.

Ktoré ovocie (ne)patrí do chladničky?

Tak ako pri zelenine, tak aj pri ovocí platí, že nie všetky druhy sú vhodné na uskladnenie v chladničke. 

V chladničke by ste určite nemali skladovať banány a tiež rôzne druhy exotického ovocia - mango, avokádo, pomaranče, grepy, ananás.

Aj napríklad také skladovane jabĺk v chladničke môže byť zbytočné, a to aj napriek tomu, že by to nemuselo uškodiť im samotným. Jablká sú však známe urýchľovače, ktoré vypúšťajú do ovzdušia etylén a ten môže škodiť ostatným potravinám naokolo.

V chladničke však môžete bez obáv skladovať čerešne, jahody, brusnice, čučoriedky, slivky, marhule či maliny. 

Ako skladovať ovocie a zeleninu

Na skladovanie ovocia a zeleniny v chladničke slúžia boxy, v ktorých je ideálna teplota i vlhkosť. 

Ako skladovať ovocie a zeleninu v chladničke?

Teraz, keď už máte jasno v tom, ktoré druhy zeleniny a ovocia môžete skladovať v chladničke a ktoré radšej nie, ostáva vám už iba osvojiť si pravidlá správneho skladovania. 

Tak hurá do toho!


Umývajte až pred konzumáciou

Zeleninu a ovocie, ktoré sa chystáte uložiť do chladničky, neumývajte. Zvýšili by ste tak vlhkosť, ktorej je v chladničke už aj bez toho dosť. 

Týmto krokom by ste tiež zeleninu a ovocie mohli zbaviť ochrannej bariéry pred plesňami a inými neduhmi. 

Ovocie a zeleninu umyte až po vytiahnutí z chladničky, krátko pred konzumáciou. Pozor si však dajte na akokoľvek poškodené či napadnuté plody, ktoré do chladničky určite neodkladajte. 


Používajte priehradku na zeleninu a ovocie

Na skladovanie zeleniny a ovocia vždy používajte spodný box určený na tento účel. Je v ňom totiž ideálna vlhkosť a teplota. 

Všetko, čo do chladničky vložíte by sa nemalo po nej len tak voľne povaľovať, ale malo by byť vo vlastnom obale či v dóze. 


Ovocie a zeleninu skladujte oddelene

Ovocie a zeleninu nikdy neskladuje v chladničke v spoločnom boxe.

Viacero druhov ovocia totiž uvoľňuje už spomínaný etylén, ktorý môže negatívne ovplyvňovať čerstvosť zeleniny. 


Dôležitá je aj správna teplota

Na kvalitu skladovanej zeleniny a ovocia môže mať zásadný vplyv i teplota v chladničke. Je totiž známe, že na rôznych miestach chladničky je teplota rôzna. 

V boxoch na zeleninu a ovocie by sa mala pohybovať okolo 6 až 8 °C. Skontrolovať si ju môžete špeciálnym teplomerom určeným do chladničky. 

NÁŠ TIP: Pre zachovanie čerstvosti potravín je dôležitá i teplota, ktorú v mrazničke a v chladničke máte nastavenú. Pozrite sa, v akých hodnotách by sa mala pohybovať.


Nezabúdajte na čistotu

Boxy, v ktorých máte zeleninu uskladnenú pravidelne čistite, aby ste zabránili množeniu baktérii.

Urobiť by ste tak mali minimálne raz do mesiaca.

Pravidelné čistenie chladničky

Box na zeleninu a ovocie, ako aj celé vnútro chladničky udržujte čisté. 

Ako na uskladnenie zeleniny bez pivnice? 

A čo so zeleninou, ktorá nemôže ísť do chladničky? 

Pokiaľ máte dom s pivnicou, najlepšie pod úrovňou pôdy, máte vyhraté. Je to totiž ideálne miesto na skladovanie zemiakov, koreňovej zeleniny či cibule a cesnaku. 

Lenže, čo robiť, keď máte bungalov alebo dom bez pivnice? Ako v takom prípade skladovať zeleninu? 


Šup do špajze či garáže

Ak máte doma špajzu, zeleninu môžete skladovať aj tam. Je však dôležité, aby v nej boli vhodné podmienky na skladovanie zeleniny - teda chlad a tma.

Nie všetky špajzky však túto podmienku spĺňajú. Čo potom?

Môžete to skúsiť v garáži. Tá by mala byť suchá a, samozrejme, nevykurovaná.


Zazimovacia jama na uskladnenie zeleniny

Mnoho skúsených záhradkárov nedá dopustiť na zazimovaciu jamu.

Tú je potrebné vykopať niekde na záhrade, širokú cca 2 m, dlhú 3 m a hlbokú 0,3 m. Dno treba dobre prekypriť a tiež zabezpečiť proti presakaniu vody, ale aj proti hladným hlodavcom. Používajte priedušné materiály, nakoľko zelenina musí dýchať. 

Uloženú úrodu prekryte drevenými latkami, na ne uložte slamu, trochu zeminy a máte hotovo. Tento spôsob uskladnenia zeleniny je vhodný pri miernych zimách. 

Alternatívou k zazimovacej jame môže byť napríklad aj provizórna pivnička. Vyrobiť si ju možno vykopaním otvoru do zeme, jeho odizolovaním od okolitej pôdy a na dno i steny použiť palety. 

Tí, ktorí nepotrebujú na skladovanie až toľko miesta, môžu do zeme zakopať napríklad aj vedro, do ktorého vyvŕtajú diery na vetranie. 

Tip od experta

"Prvým dôležitým krokom je vybrať si pri nákupe plody čerstvé a nepoškodené. Pozor aj na miešanie niektorých druhov ovocia a zeleniny. Možno netušíte, no napríklad jablká patria medzi "kazičov“ ostatného ovocia a zeleniny. Urýchľujú dozrievanie ostatných plodov, preto je vhodné ich skladovať samostatne."


Katarína Chomová, výživová špecialistka

Ako skladovať zeleninu a ovocie v byte?

Pokiaľ bývate v byte, zeleninu a ovocie si pravdepodobne kupujete iba v malom množstve, na okamžitú konzumáciu. 

Z času na čas však na trhu či v obchode natrafíte na cenovo výhodné veľké vrecia zemiakov či jabĺk, ktorými by ste sa pokojne zásobili aj na celú zimu, lenže, nemôže si ich pre nedostatok potrebného miesta dovoliť? Riešenie predsa len existuje. 

Vhodnou voľbou je pivnica. Teda, samozrejme, iba v prípade, že máte to šťastie a k vášmu bytu prislúcha i vaša vlastná pivnica. Pre zaistenie ideálnych podmienok na skladovanie zeleniny a ovocia by v nej malo byť sucho, tma a chlad.

Čo však v prípade, že nemáte pivnicu? Vyskúšajte skladovanie zeleniny na balkóne!

Ako skladovať zeleninu na balkóne? 

Na skladovanie zeleniny vám môže veľmi dobre poslúžiť i balkón. Ako na ňom môžete skladovať zeleninu, ale i ovocie?

Zaobstarajte si plastové alebo drevené prepravky. Tie vysteľte mäkkým, no priedušným materiálom. Siahnuť môžete napríklad po vrecovine. 

Zeleninu či ovocie, ktoré chcete uskladniť zabaľte do novinového papiera a uložte do prepravky. Na vrch nezabudnite dať znovu vrece alebo iný priedušný materiál, napríklad slamu. 

Týmto spôsobom môžete na balkóne bez problémov skladovať jablká či zemiaky počas jesene, ale aj miernejších zím.  Počas mrazov odporúčame debničky zo zeleninou či ovocím prekryť dekou .

Ako skladovať ovocie a zeleninu na balkóne

Ovocie a zeleninu možno za vhodných podmienok skladovať aj na balkóne. 

Šikovné nápady na skladovanie obľúbenej zeleniny

Mnoho záhradkárov si rokmi nájde svoju overenú metódu, ako skladovať zeleninu či ovocie tak, aby vydržali čo najdlhšie.

Zozbierali sme pre vás pár šikovných nápadov, ako skladovať obľúbené druhy zeleniny.


Ako skladovať mrkvu? Vyskúšajte piesok 

Mrkva nie je veľmi náročná a ak jej zabezpečíte dobré podmienky, môže vám vydržať pomerne dlho. 

Ak nemáte vhodnú pivnicu, kde by ste mrkvu mohli uskladniť, vyskúšajte skladovanie v piesku. 

Budete potrebovať drevenú alebo lepenkovú škatuľu a piesok. Mrkvu do piesku ukladajte tak, aby sa medzi sebou jednotlivé kusy nedotýkali. 

Piesok v debničke by mal byť počas celej doby skladovania mrkvy jemne vlhký. Siahnuť preto môžete po riečnom piesku. 

Debničku s mrkvou a pieskom uložte na čo najchladnejšie miesto - do chodby či garáže. Uložiť ju môžete i na balkón. Pozor však na mrazy, ktoré by jej mohli ublížiť. 

Týmto spôsobom možno skladovať nielen mrkvu, ale aj inú koreňovú zeleninu. 


Ako skladovať karfiol? 

Karfiol je pomerne chúlostivá zelenina, ktorá môže celkom rýchlo podľahnúť skaze. 

Hneď po zbere je veľmi dôležité umiestniť ho na chladné, tmavé miesto, ktoré ale má dostatočný prísun vzduchu. 

Na dlhodobejšie uskladnenie je vhodné voliť ešte nie úplne vyvinuté ružice s časťou hlúba a dvoma vrstvami obalových listov. 

Na skladovanie môžete použiť kartónové krabice či prepravky, ktoré vysteliete jednou vrstvou fólie. 

Ideálna teplota prostredia vhodného na skladovanie karfiolu by sa mala pohybovať v rozmedzí od -0,5 až po 0 °C. Ak teplota presiahne 3 °C, ružice môžu začať vybiehať do kvetu. 


Ako skladovať brokolicu? Určite nie dlhodobo

Ak máte doma brokolicu, ktorú plánujete skonzumovať v najbližších dňoch, Alexandra Kolarik z občianskeho združenia Free Food radí, ako predlžiť jej životnosť

"Keď napríklad kúpite brokolicu, odrežete kúsok zo stonky a namočíte ju do pohára s vodou, vydrží vám pokojne týždeň a viac v chladničke tak, že je chrumkavá."

Pokiaľ by ste chceli uskladniť väčšie množstvo brokolice, mohol by to byť problém. Brokolica je totiž veľmi chúlostivá a pomerne náročná. 

Ak by ste to predsa len chceli skúsiť, môžete ju uskladniť rovnakým spôsobom ako karfiol, teda na chladné miesto do kartónových krabíc či prepraviek. Odporúčame ju však radšej zamraziť. Mrazená brokolica vám v chladničke vydrží bez problémov aj jeden rok. 

Ako skladovať brokolicu

Brokolica je náročná zelenina, ktorá nie je vodná na dlhodobé skladovanie. 

Na záver

Práve donesená zelenina či ovocie z obchodu vám môžu vydržať aj viac ako jeden či dva dni.

Z vašich ovocných a zeleninových zásob budete môcť čerpať aj v priebehu celého týždňa, ak sa naučíte uskladňovať ich správne. Veríme, že s našimi radami to hravo zvládnete. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar