8 užitočných tipov na sušenie bielizne v sušičke
Bielizeň je po vytiahnutí zo sušičky mäkká, voňavá, jemná. Okrem toho je krásne rovná a suchá, bez prachu a chlpov, pripravená na uskladnenie do skrine.
Takýto výsledok sušenia však nemusí byť pravidlom ani pri tom najkvalitnejšom spotrebiči. Mnohé závisí od toho, akým spôsobom svoju sušičku využívate.
Pripravili sme si pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré vám pomôžu dosahovať pri sušení tie najlepšie výsledky.
1. Šetrite avivážou
Avivážny prostriedok má na bielizeň priam zázračné účinky. Okrem toho, že ju krásne prevonia a osvieži, príjemne ju zmäkčí a dodá jej želanú hebkosť. Ak však plánujete bielizeň sušiť v sušičke, mali by ste s avivážou narábať veľmi opatrne, prípadne ju úplne vynechať. Aviváž totiž zadržiava v bielizni vodu a jej pôsobením je sušenie zdĺhavejšie a náročnejšie.
Niektorí výrobcovia sušičiek dokonca v návodoch vyslovene neodporúčajú vkladať do sušičky bielizeň vypranú s pridaním aviváže. Dôvod je veľmi jednoduchý. Aviváž pri sušení z bielizne uvoľňuje a spôsobuje zanášanie veľmi jemných otvorov filtra. Výsledkom je horšia cirkulácia vzduchu, menej efektívne sušenie či dokonca zničenie spotrebiča.
NÁŠ TIP: Vaša bielizeň bude po vysušení v sušičke jemná a nadýchaná aj bez použitia aviváže. Sušička ju totiž prirodzene zmäkčí pôsobením horúceho vzduchu. Ak sa aviváže pri praní skutočne nedokážete vzdať, dodržiavajte odporúčané dávkovanie.
2. Sušeniu musí predchádzať dôkladné odstredenie
Sušeniu bielizne v sušičke môže predchádzať akýkoľvek prací cyklus. Dôležité je len to, aký stupeň odstreďovania zvolíte. Efektívnemu sušeniu by malo predchádzať čo najintenzívnejšie odstredenie. Ideálne je, ak sila odstreďovania prekračuje 1000ot./min.
Bielizeň, ktorú nie je možné vystaviť takému intenzívnemu žmýkaniu, vám neodporúčame sušiť v sušičke. Prípadne ju vkladajte do sušičky až po ľahkom presušení na vzduchu. Rovnako neefektívne je sušiť v sušičke ručne pranú a žmýkanú bielizeň. Sušička vám ju síce vysuší, ale bude si to vyžadovať veľa času a vynaloženej energie.
NÁŠ TIP: Ak nie ste s výsledkami svojej sušičky spokojný (zdá sa vám, že suší pomaly alebo že bielizeň nie je po vytiahnutí vysušená podľa vašich predstáv), zamyslite sa, či za to nemôže vaša práčka. Staršie modely odstreďujú vodu na nižších otáčkach, ktoré nemusia byť pre následné sušenie v sušičke dostatočné. Mnohí spotrebitelia sa preto s kúpou sušičky rozhodujú aj pre kúpu novej práčky.
3. Trieďte bielizeň
Nie každá bielizeň je vhodná na sušenie v sušičke. Najjednoduchší spôsob, ako to zistiť, je sledovať odporúčania výrobcu uvedené na etiketách.
Kľúčovým znakom je štvorec s kruhom vo vnútri. Ak je prečiarknutý, bielizeň do bubna sušičky nepatrí. Niektorí výrobcovia používajú aj označenie odporúčanej teploty sušenia bodkami zobrazenými v strede kruhu. Jedna bodka naznačuje potrebu šetrného sušenia, dve bodky možnosť sušenia na strednej teplote a tri bodky znamenajú, že bielizeň možno sušiť aj na vyšších teplotách.
Bielizeň sa nesmie sušiť v sušičke.
• max 60° •• max 80° ••• viac ako 80°
Mnohí užívatelia dávajú viac na vlastný inštinkt ako na údaje uvedené na etiketách. Výrobcovia sú niekedy jednoducho viac opatrní a pre istotu sušenie bielizne v sušičke neodporúčajú. Ak sa napriek tomu rozhodnete svoju bielizeň do sušičky vložiť, voľte kratší a šetrnejší program s nižšou teplotou.
NÁŠ TIP: Poznáte trik s tenisovými loptičkami, ktoré vložíte do práčky pri praní páperového oblečenia či vlnených odevov? v poslednej dobe čoraz viac spoločností vyrába loptičky do sušičiek, ktoré slúžia na rovnaký účel. Zmäkčujú pranie a skracujú čas sušenia bez pridania chemikálií.
Do sušičky však rozhodne nevkladajte:
- hodvábnu bielizeň
- bielizeň s čipkou
- bielizeň s plastovými zipsami
- bielizeň s nažehlovacími obrázkami
- bielizeň so všitým molitanom
- bielizeň s flitrami a nalepenými aplikáciami, napríklad korálkami
- plavky
- pravé kožené oblečenie
- pogumovanú bielizeň, napr. nepremokavé detské plachty
- dámske pančuchy a silonky
- neoprenovú a funkčnú bielizeň
- tenisky a topánky (pokiaľ sušička nedisponuje vybavením na sušenie obuvi)
4. Správne napĺňanie sušičky
Spôsob, akým naplníte sušičku, tiež významne ovplyvňuje výsledky sušenia. Rozhodne vám neodporúčame oblečenie prehadzovať do sušičky priamo z bubna práčky. Bielizeň býva po odstreďovaní zmotaná do seba, čo môže znížiť efektivitu sušenia.
Vhodné je každý kus oblečenia v rukách natriasť, prevzdušniť a až potom vložiť do sušičky. Celý proces napĺňania sušičky to výrazne predĺži, ale výsledky sušenia významne zlepší.
Podobne ako pri praní, aj pri sušení je dôležitá správna náplň bubna. Ak bubon sušičky prepcháte bielizňou, vzduch nebude správne cirkulovať, sušenie bude zdĺhavé a neefektívne. Bielizeň bude po dosušení pokrčená a bude jej chýbať želaná jemnosť a hebkosť. Ak do bubna vložíte príliš málo bielizne, napríklad len jeden kúsok, ktorý práve potrebujete vysušiť, môže sa stať, že ho vytiahnete vlhký.
Ideálne je rešpektovať odporúčania výrobcu sušičky. Ten spravidla pri každom programe uvádza odporúčanú náplň bubna. Pozor! To, že je maximálna kapacita bubna sušičky 8kg, ešte neznamená, že na každom programe môžete sušiť takéto množstvo bielizne. Maximálna náplň sa
obyčajne vzťahuje len na bavlnu. Pri ostatných programoch si odporúčanú náplň bubna skontrolujte. Môže byť nižšia aj o polovicu.
NÁŠ TIP: Ak chcete, aby ste všetku opratú bielizeň vložili po opratí do sušičky, uistite sa, že majú oba spotrebiče rovnakú kapacitu. Inak budete musieť počkať, kým sušička dokončí program, prípadne použiť stojan a usušiť zvyšok na vzduchu.
5. Voľba programu a ďalších funkcií
Voľba správneho programu je ďalším kľúčovým faktorom pre zabezpečenie správnych výsledkov sušenia. Výberom programu sušenia môžete zvyčajne kopírovať prací program.
Väčšinu bielizne budete bezpochyby sušiť na programe určenom pre bavlnu, ktorý spravidla využíva najvyššiu teplotu sušenia a umožňuje maximálnu náplň.
Jemnú bielizeň a oblečenie s umelými vláknami budete sušiť na programe pre syntetiku, ktorý je o niečo šetrnejší.
Výnimku tvoria napríklad džínsy a ďalšia bielizeň s hrubými, prešívanými časťami, ktoré sa sušia dlhšie. Ak máte takejto bielizne viac, je vhodné, aby mala vaša sušička samostatný program pre džínsy.
NÁŠ TIP: Na osobitom programe sušte aj obliečky, posteľné plachty, deky a osušky, teda nadrozmernú bielizeň. Väčšina sušičiek disponuje nejakým druhom samostatného programu pre XXL bielizeň.
Nakoniec môžeme spomenúť záclony a ďalšiu extra jemnú bielizeň, ktorá si vyžaduje obzvlášť šetrné programy. Okrem voľby programu ponúkajú sušičky možnosť zvolenia ďalších funkcií sušenia. Ide napríklad o výsledok sušenia.
Môžete si nastaviť či má byť vaša bielizeň po vytiahnutí zo sušičky extra suchá, vhodná na vloženie do skrine alebo jemne vlhká. Zostatková vlhkosť je vhodná najmä vtedy, ak plánujete bielizeň po vytiahnutí zo sušičky žehliť. Často sa využíva napríklad pri posteľnej bielizni.
Ďalšou užitočnou funkciou je prehadzovanie bielizne po dosušení. Využijete ju v prípadoch, keď nebudete môcť bielizeň zo sušičky vybrať ihneď po skončení sušiaceho programu.
Sušička ju bude po dosušení v istých časových intervaloch prehadzovať otočením bubna tak, aby sa predišlo jej pokrčeniu. Sušičky v závislosti od modelu, samozrejme, disponujú mnohými ďalšími užitočnými funkciami. Odporúčame vám naštudovať si ich v návode na obsluhu. Ich správne využitie môže výrazne zlepšiť výsledky sušenia.
6. Prevoňanie bielizne
Ako sme spomínali v úvode, bežná aviváž nie je pri sušení bielizne v sušičke práve ideálnym prostriedkom na jej prevoňanie.
Vaša bielizeň bude aj bez jej použitia jemná, hebká a samozrejme, bez zápachu. Ak vám však chýba vôňa, ktorú by ste zacítili pri vyberaní čistého oblečenia zo skrine, existuje niekoľko náhradných riešení. Jedným z nich sú špeciálne voňavé obrúsky určené priamo na použitie v sušičke.
Takýto obrúsok jednoducho vložíte do bubna spolu s náplňou a zapnete vybraný program. Obrúsok pri sušení uvoľňuje vôňu, ktorá jemne prenikne aj do vašej bielizne. Väčšina týchto obrúskov však neprevonia bielizeň natoľko intenzívne ako aviváž.
Alternatívou, ktorú niektoré domáce gazdinky s obľubou využívajú, sú podomácky vyrobené voňavé obrúsky. Využívajú sa mäkké savé handričky namočené do neriedeného avivážneho prostriedku. Tie sa nechajú prirodzene vysušiť a až suché sa vkladajú spolu s bielizňou do bubna. Nejde o ideálne riešenie, ale je vhodnejšie ako využívanie aviváže pri praní.
Treťou možnosťou sú špeciálne prípravky do sušičky vo forme sprejov. Väčšina z nich sa tiež aplikuje na savú handričku alebo hubku, ktorá sa spolu s bielizňou ihneď vloží do bubna. Tieto spreje mávajú okrem príjemnej vône aj antistatické účinky.
7. Ako vyberať bielizeň zo sušičky
Mohlo by sa zdať, že vypnutím sušičky je celý proces ukončený a výsledky sušenia už nemožno ovplyvniť. Opak je však pravdou. Vyberanie bielizne z bubna sušičky si tiež vyžaduje dodržiavanie istých pravidiel.
V ideálnom prípade by ste mali bielizeň vyberať ihneď po vysušení. Je totiž ešte teplá. Ak ju necháte vychladnúť v bubne, pomačká sa, pokrčí a už ju nebude možné vystrieť bez použitia žehličky.
Niektoré sušičky disponujú už vyššie spomínanou funkciou prehadzovania bielizne po ukončení sušenia. Ak ju vaša sušička má, odporúčame vám ju pre každý prípad zapínať pri každom sušení.
Pri vyberaní bielizne vždy vyberajte najskôr väčšie kúsky oblečenia a oblečenie, ktoré má tendenciu sa viac krčiť. Pred poskladaním každý kúsok jemne vyhlaďte rukou. Bielizeň vyťahujte z bubna len po jednom kuse. Ak vyberiete celú náplň naraz, zbytočne vám vychladne a nebude možné ju dôkladne vyhladiť.
8. Správna starostlivosť o sušičku
Pre zachovanie efektivity sušenia je správna údržba sušičky kľúčová. Vylievanie vody po každom sušení je samozrejmosťou. Rovnako dôležité je dôkladné čistenie dverového filtra. Zbiera sa v ňou väčšina tuhých nečistôt z bielizne, vrátane čiastočiek prachu, vlákien, chlpov či vlasov.
Pri jednom sušení sa vo filtri nazbiera neuveriteľné množstvo nečistôt. Potrebné je ich odstraňovať po každom sušiacom cykle. Filter môžete jemne vyprášiť alebo povysávať.
Z času na čas je vhodné ho umyť pod tečúcou vodou alebo aspoň utrieť vlhkou handričkou. Dôležité je nechať ho dôkladne vysušiť. Ak vaša sušička nedisponuje samočistiacim kondenzátorom, z času na čas bude potrebné vyčistiť aj filter v jej spodnej časti. Väčšina sušičiek vás na túto potrebu upozorní.
Neignorujte ju a po zasvietení indikátora zanesenia filtra ho okamžite vyčistite. Zabezpečíte tým vyššiu efektivitu sušenia.
TIP PRE VÁS: Plánujete nákup sušičky? V tom prípade odporúčame prečítať si náš test práčok so sušičkou aj test samostatných sušičiek prádla.
Čo ste ešte o sušičkách nevedeli?
- Väčšina sušičiek spotrebuje pri jednom sušiacom cykle do 2 kWh elektrickej energie. Jedno sušenie vás tak bude v priemere stáť cca 0,25 €.
- Sušička pri práci produkuje hluk okolo 65 dB. Jej umiestnenie v priestore, kde sa počas dňa zdržiavate, preto nie je vhodné.
- Sušička pri práci produkuje teplo.
- Sušička si vyžaduje len elektrickú prípojku. Nie je potrebné ju pripojiť na vodu ani na odpad.
- Sušička zbaví vašu bielizeň prachu a baktérií. Sušenie v sušičke je preto veľmi vhodné pre alergikov a pre malé deti.
- Čas sušenia závisí od mnohých faktorov ako je veľkosť náplne, zvolený program alebo druh sušiacej sa bielizne. V priemere však môžete počítať s 90 – 120 min. sušenia.
- Všetky zipsy, gombíky a háčiky je vhodné pred vložením do sušičky zapnúť. Predídete tak ich škrabaniu o steny bubna a poškodeniu.
- Vhodným doplnkom zvyšujúcim efektivitu sušenia sú loptičky do sušičky. Ide o takzvaných ježkov, ktorých vložíte do bubna spolu s bielizňou. Loptičky sa pri otáčaní bubna pohybujú medzi bielizňou a napomáhajú jej prevzdušneniu.
Záver
Sušička bielizne je výborným pomocníkom do domácnosti, ktorý vám výrazne zvýši komfort pri starostlivosti o vašu bielizeň. Ak sa naučíte ju správne používať, už nikdy nebudete chcieť sušiť svoje oblečenie na balkóne či v záhrade.