6 rád, ako vybrať ten najlepší kuchynský robot

kuchynský robot ako si vybrať

Koľko času ste už strávili pri varení a pečení? Určite ste si neraz povedali, že potrebujete šesť rúk alebo kuchárku, ktorá by tu bola pre vaše potreby. Zvyčajne to býva tak, že sa snažíte stihnúť občas aj nestihnuteľné.

A tak vám jedného dňa svitlo a vy ste si povedali: „Prečo robiť všetku prácu sama, keď je v dnešnej dobe na trhu toľko skvelých a výkonných pomocníkov do kuchyne?“

Možno by vám stačil robot na miesenie cesta. A možno potrebujete viacero nadstavcov. Každopádne, minimum, čo by každý kuchár či kuchárka ocenili, je miesič cesta, ktorý ušetrí veľa času.

Každý z nás má predsa nárok na odpočinok a relax – najmä mamy, ktoré sa starajú o domácnosť, o varenie a o deti.

A práve preto vám ponúkame pomoc pri výbere. Zhrnuli sme 6 skvelých rád, ako vybrať ten najlepší kuchynský robot.

Vieme totiž, že potrebujete miesič cesta, ktorý by vám šetril námahu, vieme, že potrebujete kuchynské vybavenie, s ktorým bude varenie či pečenie rýchle a pohodové.

Čo si všímať pri hľadaní kuchynského robota?

Na trhu sú rôzne typy kuchynských robotov, je ťažké sa v tom množstve orientovať a nájsť to pravé pre vás. V nasledujúcich šiestich bodoch si prečítate, ako vybrať top kuchynský robot presne pre vaše potreby.

1. V prvom rade by ste si mali ujasniť svoje požiadavky 

Ste náročná kuchárka, ktorá chce mať v kuchynskom robotovi veľa možností, alebo vám na vaše varenie postačí základná výbava?

Potrebujete kuchynský robot len na smoothie či omáčku alebo túžite po šľahači, hnetači a mixére v jednom?

Podľa toho sa rozhodnite pre jednoduchšiu či zložitejšiu zostavu.

miešanie v kuchynskom robote

2. Všimnite si, z čoho je spotrebič vyrobený

Veľmi dôležitým parametrom pri výbere kuchynského robota je materiál, z ktorého je vyrobený. Ak vám to doteraz bolo jedno, zbystrite zrak.

Životnosť kuchynských robotov, ktoré majú väčšinu komponentov z plastu, je nižšia. Radšej investujte do pevnejších materiálov ako je nerez – jednoducho kov vám dlhšie vydrží a je aj odolnejší.

3. Zamerajte sa na to, aký má výkon

Pri hľadaní sa orientujte aj na výkon kuchynského robota. Keďže ho budete využívať na všetky úkony, ktoré by ste inak robili ručne, potrebujete mať robota, ktorý je naozaj výkonný a bude s vami držať krok.

Výkon motora je dôležitý parameter – ukazuje, akú silu má robot pri záťaži. Ak plánujete  využívať kuchynský robot každý deň, určite nekupujte robot s výkonom pod 1000 W. Naša skúsenosť je taká, že ak mal robot výkon iba 500W, nevedel si dobre poradiť s mäsom. 

Ideálne je mať robota, ktorý má výkon približne 1200 W. S týmto výkonom budete absolútne spokojný a pri varení sa budete cítiť ako profesionál.

A čo príkon kuchynského robota?

Všímajte si tiež hodnotu príkonu, ktorá sa pri kuchynských robotoch pohybuje okolo hodnoty 500 wattov a vyššie. O konkrétnom modeli vám viac napovedia aj nastaviteľných rýchlostí, ktorých môže byť až 9! Čím viac rýchlostí bude mať váš robot, tým viac rôznorodých jedál budete môcť pripraviť.

4. Je dôležitá aj značka?

Odporúča sa vybrať si takú značku, ktorá je na trhu už známa a má za sebou mnoho referencií od zákazníkov. O značke si môžete tak veľa zistiť a jednou z výhod výberu značky s dlhšou históriou je to, že v prípade poruchy sa vám podarí jednoduchšie zohnať náhradné diely na kuchynské roboty, poprípade dokúpiť nejaké príslušenstvo.

Keď kupujete kuchynský robot, je to aj istá investícia do budúcnosti. Ak si kúpite kuchynský robot od značky, ktorá už je na trhu istú dobu, máte istotu, že ide o stabilnú spoločnosť, ktorá inovuje.

Inovácie v podobe nových prídavkov do kuchynského robota  vám presne sadnú na ten váš od konkrétnej značky. To isté platí aj o náhradných dieloch. Vyberte si firmu, ktorá už má niečo za sebou a v prípade poruchy môžete diel vymeniť.

kuchynsky robot

5. Je typ pohonu dôležitý? 

Áno, aj ten si treba všímať.

Kuchynské roboty môžu mať spodný či vrchný pohon. Čo sa týka spodného pohonu, strednou časťou nádoby prechádza hriadeľ, nástavce sa pripevňujú zvrchu. Miska, v ktorej sú suroviny sa nasúva zhora na nástavec, ktorý je poháňaný hriadeľom.

Nevýhodou tohto typu pohonu je, že na využitie máte menší objem nádobky. Je skôr určený pre tých, ktorí ho používajú na bežné ľahšie úkony.

Druhou možnosťou je vrchný pohon. Roboty s vrchným pohonom disponujú špeciálne otáčavým ramenom horizontálne i vertikálne upevniteľným. Záleží to od toho, či chcete pripojiť misku hore alebo dole.

Je jasné, že typ takéhoto robota je prepracovanejší a vyhovuje náročnejším potrebám. Odráža sa to, pochopiteľne, aj na cene ktorá je teda vyššia. Robot s vrchným pohonom zvládne aj náročné mixovanie, hnetenie cesta, strúhanie, rezanie plodov – jednoducho všetko, čo potrebujete.

Tým, že je taký multifunkčný vám šetrí aj miesto, aj peniaze. Nemusíte kupovať viacero špecializovaných robotov, stačí mať tento jeden.

pečenie s kuchynským robotom

6. Dizajn

Zvoľte dizajn a prevedenie, ktoré bude pôsobiť štýlovo a moderne aj po rokoch. Ideálne je nájsť neutrálny dizajn, ktorý pristane každej kuchyni.

Dnes je množstvo krásnych a farebných prevedení, takže uspokojíte aj svoju estetickú stránku.

Dnes sú veľmi obľúbené najmä retro motívy, ktoré vám kuchyňu ešte viac zútulnia.

Nič nepokazíte s čiernym prevedením, ale v kuchyni sa takisto pekne vyníma aj červená.

moderný kuchynský robot

... a s radami, ako si vybrať kuchynský robot sme na konci – ešte ale nekončíme.

Čo by to boli za rady, ak by sme vám nepredstavili aspoň tri modely perfektných a obľúbených kuchynských robotov?

Ktoré 3 značky kuchynských robotov sú obzvlášť obľúbené?

Predstavíme vám tri značky robotov, ktoré sa v rôznych porovnaniach a recenziách umiestnili na popredných miestach. Iste si medzi nimi nájdete takú, ktorá najviac splní vaše očakávania.

NÁŠ TIP: Ak uvažujete o kúpe kuchynského robota, určite si prečítajte naše hodnotenie najpredávanejších modelov na Slovensku.  

Kuchynský robot Bosch MUM 4880

Značka Bosch sa prezentuje ako európska jednotka na trhu so značkovými domácimi spotrebičmi. Ponúkajú maximálny výkon, jednoznačnú kvalitu, technickú dokonalosť a maximálnu spoľahlivosť. Viac a viac elektrických spotrebičov sa stáva súčasťou moderných domácností. Značka Bosch prináša na trh kuchynské roboty, ktoré vedia miešať, miesiť, krájať, sekať, mixovať, mlieť a strúhať.

Značka si zakladá aj na bezpečnosti svojich produktov, preto kuchynský robot od tejto značky disponuje aj ochranou proti preťaženiu, vďaka prísavným gumovým nožičkách je aj stabilný.

Kuchynských robotov Bosch je na trhu viacero. Značka myslela na všetky skupiny zákazníkov, preto sa ceny pohybujú od 100€ po 1000€ pre tých najnáročnejších klientov. Bosch je na trhu už toľko rokov, že si vytvorila stálych zákazníkov, ktorí značke dôverujú.

Za negatívum by sa dalo považovať plastové prevedenie lacnejších kuchynských robotov.

Skúsenosti užívateľov

Robot od tejto značky už používam 25 rokov a bola som s ním nad mieru spokojná. Po tejto dobe mi už odišli ozubené kolieska, ale niet sa čomu čudovať, veď bol využívaný dosť často. Teraz som si ho objednala opäť. Nad inou značkou som vôbec neuvažovala. Som s ním veľmi spokojná.

Jana, Nitra

Táto značka má všetko, čo potrebujem od kuchynského robota. Zaujal ma pomer cena/výkon.

Petra, Poprad

Kuchynský robot ETA Gratussino 0023 90050

Spoločnosť ETA-Slovakia, s.r.o. bola založená v roku 1993. Na slovenskom trhu sa táto značka pomerne dobre usadila a stala sa synonymom domácich spotrebičov.

Tejto značke je prisudzovaná spoľahlivosť, dlhá životnosť aj dostupnosť. ETA sleduje trendy a svojim zákazníkom ponúka inovatívne riešenie, ktoré pomáhajú lepšej funkčnosti produktov.

Viete, že ETA je jedinou firma na Slovensku, ktorá má vlastnú štátnu skúšobňu, kde zaisťuje vysoký štandard výrobkov a servisu?

Aj pri tejto značke mysleli tvorcovia na bezpečnosť a to v rámci bezpečnostnej poistky proti nechcenému spusteniu v odklopenej polohe. Zákazníci si pri tejto značke pochvaľujú najmä to, že napriek dostupnej cene dostanú výbornú kvalitu.

V našom teste kuchynských robotov sa značka ETA umiestnila na prvých miestach.

Skúsenosti užívateľov

Cena, výkon, kapacita misy. super stroj, kvalitne prevedený.

Lucia, Banská Bystrica

Pomer cena/výkon, kvalita, nízka hlučnosť.

Beáta, Trnava

Kuchynský robot Moulinex

kuchynský robot moulinex

Značka Moulinex je vo svete celkom známa. Značka ohúrila najmä tým, že dokázala vytvoriť produkty, ktoré boli omnoho cenovo dostupnejšie ako produkty konkurencie, pričom kvalita bola na rovnakej úrovni.

Kuchynské roboty Moulinex si vás získajú svojou multifunkčnosťou. Roboty sú dostupné a zároveň s mnohými funkciami.

Zákazníci trošku negatívne hodnotili hlučnosť robotov tejto značky, avšak všeobecne obstála veľmi dobre.

Skúsenosti užívateľov

Obsahuje všetky doplnky a nadstavce čo som chcela, bonus pre mna je mäsomlynček, super cena, dobrá značka, možnosť dokúpiť ďalšie nadstavce, zatiaľ som spokojná.

Kristína, Veľký Krtíš

Jednoduchá obsluha, výkonný, výborná cena za široký obsah komponentov - mixér, šľahač, mlynček na mäso, sekáčik, odšťavovač. Vyžaduje si viac miesta na uskladnenie, no je výborný pomocník v kuchyni pri veľkom množstve kuchynských prác.

Paula,  Zlaté Moravce

Na čo teda pri výbere kuchynského robota nezabudnúť?

  • Všímajte si výkon. Čím vyšší, tým lepšie, zvládne väčšie zaťaženie.
  • Vrchný pohon je pre náročnejších lepšou voľbou ako spodný pohon. Oboje však dostatočne dobre svoju úlohu zvládajú.
  • Kovové súčiastky vydržia dlhšie ako plastové.
  • Vyberajte si známe a overené značky, nebude problém s výmenou dielov alebo dokúpením ďalšieho príslušenstva.
  • Vyberte si dizajn, ktorý vás neomrzí, bude moderný aj ďalšie roky a pekne zapadne do každého štýlu kuchyne.

O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora