Ako vybrať tú najlepšiu žehličku do domácnosti?
Šaty robia človeka. No za krásnymi šatami a upraveným vzhľadom sa skrýva pravdepodobne nie veľmi obľúbené žehlenie. Existuje zopár materiálov, ktoré stačí iba pekne poskladať, no väčšinu šatstva treba stále žehliť.
Žehlenie pritom vôbec nemusí byť otrava, ak máte kvalitnú žehličku. Ako ju vybrať? Zvoliť suchú, naparovaciu, bezdrôtovú žehličku alebo parný generátor?
Každý typ má svoje špecifické vlastnosti, funkcie a parametre. V tomto článku vám poradíme, ako sa zorientovať a ako si vybrať tú najvhodnejšiu žehličku pre vašu domácnosť.
Pri výbere žehličky si odpovedzte na tri otázky:
Pri výbere žehličky je dôležité zamyslieť sa nad týmito troma otázkami:
- Máte v obľube suché či parné žehlenie?
- Ako často žehlíte a aké veľké množstvá oblečenia?
- Potrebujete jednoduchú žehličku alebo si potrpíte na najnovšie technológie s množstvom funkcií?
Ak si zodpoviete tieto tri jednoduché otázky, budete mať jasnejšiu predstavu, na aké parametre sa pri výbere zamerať.
Najdôležitejšie parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať pri kúpe žehličky
Materiál žehliacej plochy
Jednou z prvých vecí, na ktorou by ste sa mali pri výbere žehličky zamyslieť je materiál jej žehliacej plochy. Mala by byť kvalitná, kĺzavá, ľahko udržiavateľná, mala by dobre vodiť teplo a tiež byť odolná voči poškriabaniu. Tieto vlastnosti sú veľmi dôležité z pohľadu správneho fungovania žehličky a očakávaného výsledku žehlenia.
Ak si totiž kúpite nekvalitnú lacnú žehličku, ktorej povrch sa ľahko poškodí, koledujete si o vyššie riziko pripálenia bielizne. Ktoré materiály sa najčastejšie používajú na výrobu povrchov žehliacich plôch?
Hliník, nerez, teflón
Používajú sa najmä pri lacnejších modeloch. Tieto materiály sú menej odolné voči poškriabaniu a opotrebovaniu, čím zhoršujú kĺzavosť žehličky a časom sa vám môže na ňu oblečenie lepiť.
Keramika, zafír, smalt
Týmito materiálmi disponujú oveľa kvalitnejšie žehličky. Ak siahnete po keramickom, smaltovom či zafírovom povrchu žehliacej plochy, môžete sa spoľahnúť na vysokú odolnosť, výborný sklz po materiáli a dobrú vodivosť tepla. Za takéto žehličky si však priplatíte.
Pri výbere žehličky by ste nemali podceniť materiál jej žehliacej plochy.
Príkon žehličky
Hodnota príkonu určuje čas, za aký sa žehliaca plocha žehličky nahreje a bude pripravená k použitiu. Logicky tak znamená, že čím väčší príkon, tým rýchlejšie sa zohreje a tým rýchlejšie môžete začať žehliť.
V prípade parných žehličiek vyšší príkon znamená aj viac uvoľňovanej pary.
V akých rozsahoch sa pohybuje príkon žehličiek?
Parný výkon
Pri naparovacích žehličkách s príkonom úzko súvisí aj parný výkon. Určuje, koľko gramov pary dokáže žehlička vyprodukovať za jednu minútu. Opäť platí, čím vyššia hodnota, tým pre vás bude žehlenie jednoduchšie a rýchlejšie.
Na tento parameter sa oplatí pozerať najmä vtedy, ak žehlíte často veľké množstvá textílií. Parný výkon sa určuje v gramoch za minútu a v závislosti od jeho hodnoty sa žehličky delia na:
- parné žehličky: disponujú parným výkonom 10 – 65 g/min.
- cestovné žehličky: sú ľahké, skladné a disponujú parným výkonom 10 – 50 g/min.
- parné generátory: sú určené pre profesionálov a ich parný výkon sa pohybuje v rozmedzí 100 - 220 g/min.
Na efektívne žehlenie vám odporúčame kúpiť žehličku s parným výkonom nad 40 g/min.
Čím výšší príkon žehličky, tým bude žehlenie rýchlejšie a jednoduchšie.
Parný ráz
Okrem parného výkonu by ste si pri výbere naparovacej žehličky mali všimnúť aj hodnotu parného rázu. Kým parný výkon určuje stálu produkciu pary, parný ráz znamená jednorazové vypúšťanie väčšieho množstva pary.
Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, vysvetlíme na príklade. Predstavte si, že žehlíte veľmi pokrčenú bielizeň hrubej nepoddajnej látky. Ak na ňu vypustíte naraz väčšie množstvo pary, látka sa uvoľní, uhladí a výrazne vám zjednoduší jej žehlenie.
Tlačidlo, ktorým paru vypustíte sa spravidla nachádza na držadle žehličky. Ak chcete spoľahlivú žehličku, hodnota parného rázu by sa mala pohybovať v rozmedzí od 100 do 200 g/min.
Dĺžka kábla
Aj keď sa vám dĺžka prívodného kábla môže zdať ako absolútne zanedbateľný parameter, rozhodne mu venujte svoju pozornosť. Ak si vyberiete žehličku s krátkym káblom, môže vám znepríjemniť celý proces žehlenia, pretože sa budete musieť so žehliacou doskou aj oblečením prisunúť bližšie k elektrickej zásuvke.
Ak teda radi žehlíte pred televízorom a presne viete, ktorý uhol je pre vás najpohodlnejší, overte si, či vaša nová žehlička na toto miesto dočiahne. Väčšina žehličiek má dnes prívodný kábel v dĺžke od 2 do 3 metrov.
Ak chcete na pokrčené oblečenie vypustiť množstvo pary, tlačidlo sa nachádza na držadle žehličky.
Objem nádržky žehličky
Optimálna veľkosť objemu nádržky záleží len a len od vašich preferencií. Ak žehlíte často veľké objemy bielizne, je dobré zvoliť vyšší objem nádržky, aby ste nemuseli veľmi často dolievať vodu.
Ak naopak pravidelne cestujete a žehlička je vaším nevyhnutným spoločníkom, objemy cestovných žehličiek sa pohybujú v rozmedzí 35 ml po 65 ml.
Ďalšie užitočné funkcie a vlastnosti žehličiek
Dnešné moderné žehličky disponujú množstvom šikovných funkcií a vlastností. Môžete sa stretnúť napríklad s týmito:
Automatické vypnutie žehličky
Automatická poistka je jednou z funkcií parných aj suchých žehličiek a isto ju oceníte v záujme bezpečnej domácnosti. Žehlicka sa automaticky sama vypne, ak ste ju náhodou zabudli vypnúť, aby nedošlo k jej spáleniu.
Odvápňovanie žehličky
Dnes už nie je nutnosťou, aby ste do žehličky nalievali destilovanú vodu, moderné žehličky si poradia s klasickou vodou z kohútika vďaka odvápňovaniu. Odvápňovanie môže fungovať dvoma spôsobmi – buď vodný kameň rozpustí (chemický), alebo vodný kameň rozbije (mechanický).
Samočistenie
S vodou sa do žehličky dostávajú aj rôzne nečistoty, s ktorými si najnovšie modely žehličiek dokážu hravo poradiť. Ak zapnete funkciu samočistenia, voda v nádržke sa ohreje na maximum, ktorú potom vypustíte a s ňou sa cez naparovacie dierky vyplavia aj nečistoty.
Anti-drip / Drip stop
Ak žehlíte na nízkej teplote, z naparovacej žehličky môže začať kvapkať voda. Keď znížite teplotu žehličky, funkcia Anti-drip zastaví tvorbu pary a teda zabráni vytekaniu vody.
Ak žehlíte na nízkych teplotách, je dobré, aby vaša žehlička disponovala funkciou Drip stop, aby sa zabránilo vytekaniu vody zo žehliacej plochy.
Dúfame, že sme vám vhodne poradili, na aké parametre a funkcie sa zamerať pri výbere žehličky. Dnes je na trhu množstvo rôznych typov žehličiek, je dobré preskúmať ich vlastnosti a zodpovedať si v prvom rade na tri základné otázky. Potom už zavážia vaše preferencie, model a v neposlednom rade cena.
Pridajte komentár ku článku