Ako vyčistiť upchatý odtok či záchod? Poraďte si skôr, ako sa stane havária
Bezproblémové odvádzanie odpadov je základ čistej domácnosti. Aby všetko fungovalo ako hodinky, treba sa o ne dobre starať. Z času na čas sa nehoda pritrafí v každej domácnosti.
Nie vždy je nutné ihneď vytáčať číslo najbližšieho inštalatéra v okolí. Ceny za zásahy inštalatérov, čistenie odpadu a krtkovanie môžu s vaším rozpočtom poriadne zatočiť. Preto radšej porozmýšľajte, či je situácia skutočne tak vážna, ako vyzerá. Sú problémy, s ktorými si poradíte aj sami, a to aj s prostriedkami, ktoré máte doma, alebo ich zoženiete jednoducho v bežnom supermarkete či drogérii.
Odtoky, ktoré sa najčastejšie upchajú
Kombík zistil
Najčastejšie príčiny, prečo ľudia volajú inštalatérov:
- upchatý záchod
- upchatý odtok z drezu v kuchyni
- neodtekajúca voda vo vani či v sprche
- upchaté umývadlo v kúpeľni
Prečo?
Príčinou týchto nehôd je odpad, ktorý do odtokových rúr nepatrí. Napríklad potraviny či hygienické potreby, neschopné sa rýchlo rozložiť, ako sú plienky a vlhčené obrúsky.
Za neodtekajúce umývadlá a vane môžu nánosy vodného kameňa, zvyškov mydla a vypadaných vlasov. Tie sa usádzajú v potrubí a postupne tvoria prekážky, ktorými už voda nedokáže prejsť.
Všetkým týmto problémom sa dá predísť. Najskôr vám poradíme, ako sa dostať z najhoršieho.
Ako vyčistiť upchatý záchod
Šokujúci moment, ktorý nechcete zažiť pri používaní toalety: misa sa plní vodou, namiesto aby jej obsah odtiekol do kanalizácie. Hladina vody sa dvíha, o pár sekúnd pretečie a spôsobí záplavu splaškov v kúpeľni. V tomto prípade konajte veľmi rýchlo.
Rýchly návod, ako odpchať upchatý záchod:
Zastavte vodu. Malo by to ísť pomocou splachovacej páčky, alebo kohútika, ktorý sa nachádza za záchodom.
Budete potrebovať saponát na riad, prípadne tekuté mydlo a nádobu, ktorou dostanete horúcu vodu do záchodovej misy, napríklad malý plastový kôš.
Odstráňte z okolia toalety koberčeky a čokoľvek, čo by sa mohlo znečistiť a zhoršiť situáciu.
Do nádoby si pripravte horúcu vodu.
Nalejte do misy saponát alebo tekuté mydlo. Toľko, koľko sa zmestí. Potom pomaly pridajte horúcu vodu. Tekutina by mala byť čo najviac mydlová a čo najteplejšia.
Počkajte, kým voda nezačne pomaly odtekať. Možno nie hneď, ale o 30 až 60 minút.
Nič? Nezúfajte. Pohľadajte doma ocot a jedlú sódu. Na upchatý záchod potrebujete jednu šálku sódy a dve šálky octu. Najprv nasypte sódu, počkajte pár minút. Potom pridajte ocot, pomaly, aby nevypenil až na podlahu. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a spláchnite.
Ak sa stále nič nedeje, alebo voda odteká len pomaly, vezmite si rukavice a zvon. Vložte ho do toalety tak, aby sa prisal k odtokovému otvoru a niekoľkokrát pritlačte. Opakujte, kým sa prekážka neuvoľní.
Až keď ste urobili všetky kroky a voda v toalete sa stále nepohla, je načase volať inštalatéra.
Ako na upchatý drez, umývadlo a vaňu
Umývate riad a odrazu zistíte, že voda v dreze stojí, odtokové sitko pláva niekde na spodu a hladina stúpa s každým umytým tanierom. To je situácia, keď treba prestať s prácou a odtok zase spriechodniť.
Stáva sa to najmä po umývaní riadu znečisteného tukom, alebo lepkavými zvyškami cesta z pečenia, ktoré sa usadia a nejde s nimi pohnúť. Odtok je potrebné odmastiť. Najskôr za pomoci ingrediencií, ktoré patria ku kľúčovým zásobám kuchyne.
1. metóda: ocot a jedlá sóda
Jedlá sóda a obyčajný kvasný ocot už vyriešili nejednu zúfalú situáciu v kuchyni aj v kúpeľni. Sú to úžasní pomocníci na pravidelné čistenie, aj na upchaté odtoky.
POSTUP: Nasypte do odtoku štvrť šálky sódy (alebo prášku do pečiva) a celú šálku octu. Nechajte pôsobiť, teda, šumieť. Do umývadla môžete potom naliať aj horúcu vodu z kanvice – urýchli to celý proces aj dezinfekciu. Podobný postup pomáha aj v kúpeľni.
Ak nepomôže tento babský recept, siahnite po prostriedkoch dostupných v drogériách.
2. metóda: baktérie a enzýmy
Baktérie a enzýmy sú šetrné k životnému prostrediu aj k potrubiu. Účinne odstraňujú nečistoty, zvyšky mydla, vlasy, mastnotu aj pozostatky potravín. „Strávia ich“, premenia ich na kvapalinu a odplavia preč.
POSTUP: Nájdete ho v návode na obale, pretože čistenie sa u jednotlivých výrobcov líši.
3. metóda: hydroxid sodný
Hydroxid sodný patrí medzi najsilnejšie zásady. Je účinnejší ako ocot a sóda, pretože nekompromisne rozpúšťa aj vlasy, staré usadeniny a všetko, čo sa mohlo zaseknúť v potrubí. V obchodoch je dostupný čistý, alebo ako prísada čistiacich prostriedkov v tekutej či granulovanej forme.
Narábajte s ním veľmi opatrne! Môže spôsobiť ťažké poleptanie pokožky.
POSTUP: Nasaďte si rukavice aj okuliare. 750 ml hydroxidu sodného pridajte do 3 litrov vody. Čakajte, kým sa začnú tvoriť bublinky. Nalejte do upchatého odtoku. Táto zmes zatočí s prekážkami do 20 minút. Zalejte horúcou vodou. Hotovo!
Tipy na účinné čističe odpadov
Keď chémia nepomáha - manuálne čistenie odpadov
Skúsili ste už všetko a voda stále neodteká? Ešte stále sa môžete pokúsiť zachrániť situáciu svojpomocne.
POSTUP: Vezmite si vedro, handry, kefu a gumené rukavice. Podložte vedro pod odtokovú rúru umývadla. Opatrne uvoľnite a odmontujte sifón. Vytiahnite zo sifónu všetky zvyšky jedla, usadeniny, vlasy atď.
Prečistite potrubie dlhou kefou alebo čističom na odpady. Zatiaľ nepotrebujete krtka. Skúste fintu s drôteným vešiakom. Rozmontujte vešiak tak, že z neho ostane len dlhý drôt. Zaveďte drôt do odtoku a točte ním, až kým neprejde odpadovou rúrou. Pomaly vytiahnite.
Potom prepláchnite čistiacim prostriedkom a horúcou vodou.
Spriechodniť odpady možno jednoducho aj pomocou zvonu. Zvon treba umiestniť na odtok a naplniť umývadlo alebo vaňu vodou. Tlačiť a ťahať tak, aby bol zvon pevne prisatý k povrchu. Nechajte ho odlepiť sa až vtedy, keď si myslíte, že prekážka povolila. V prípade potreby postup zopakujte.
Vysávač na mokré vysávanie by tiež mohol pomôcť. Ak ho máte doma, za pokus to stojí. Priložte hadicu vysávača k odtoku a spustite ho na plné obrátky. Možno sa mu podarí vytiahnuť príčinu neodtekajúcej vody.
Ako sa vyhnúť upchatiu? Odtoky preventívne raz za čas prečistite
Voda konečne odteká, problém je vyriešený. Už ste zistili, že uvoľňovať odtok či toaletu nikdy nie je nič príjemné. Poradíme vám, ako do budúcna zabezpečiť, aby sa tento problém nezopakoval.
Sitko do odtoku zoženiete za pár centov v každých domácich potrebách. Je to jednoduchý, ale veľmi užitočný pomocník. Zabráni tomu, aby sa vlasy dostali do odtoku vane či sprchy. Jednoducho ich po sprchovaní vyhodíte do koša. A voda odteká.
Sódu či prášok do pečiva môžete nasypať do umývadla aj preventívne. Ich účinnosť sa ešte zvýši, ak ich necháte pôsobiť cez noc a až potom zalejete octom a horúcou vodou. V rámci bežného čistenia nechajte každý týždeň špinu z potrubí „vyšumieť“. Nečakajte, kým bude úplne zanesené a predídete ďalším problémom.
Riad umývajte teplou vodou, ak je mastný, tak horúcou. Nadbytočný olej nevylievajte do drezu. Zaschnuté zvyšky jedla nechajte odmočiť vo vode so saponátom, vodu neskôr vypustite a zvyšky radšej zotrite papierovou utierkou a hoďte do koša. Aj do drezu vložte sitko.
Keď sa do odtoku nedostane príliš veľa odpadu, ostane priechodný. Pravidelné čistenie je tiež veľmi dôležité, aby sa v ňom neusádzal vodný kameň. Takto sa vyhnete nepríjemnostiam, neodtekajúcej vode a namáhavej práci s uvoľňovaním upchatých umývadiel.
Ja mám najradšej prípravky z Roin eshopu, super cena a kvalita a hlavne rýchle dodanie
Ja som sa velmi natrapil s cistenim odtoku od drezu v kuchyni, mesiac dva to bublalo v nom, postupne viac a viac a tiez ma napadlo skusit pouzit vysavac co taha aj vodu, len co cert nechcel, upchalo sa este viac, voda doslova stala, medzito sa zlomil aj stary sifon, takze vznikli dalsie starosti, lebo bol specificky, ale to sa vyriesilo. Nemenovany znamy retazec so stavebninami poziciava „krtka“ v bubne s klukou, len smutne, ze som predtym volal 2 firmy a kazda sa vykrucala ze nema cas, ine neostalo, pozicat to. Navod cista katastrofa, takze clovek postupne siel podla intuicie… Čítať ďalej >