Bezpečné bielenie zubov doma: Takto to zvládnete

zuby

Žiarivo biely úsmev je známkou mladosti a krásy. Málokto má prirodzene biele zuby, preto sú rôzne metódy bielenia a veľmi vyhľadávané. Niektoré z nich však spôsobujú viac škody, ako úžitku.

Je vôbec možné získať belší úsmev bez toho, aby ste si poškodili zubnú sklovinu?

Odpoveď znie: áno. Neexistuje však zázračná metóda, ktorá váš chrup vybieli za jednu noc. Bielenie zubov je vždy dlhodobý proces. Ani na jeho konci neočakávajte oslňujúci výsledok, len zdravý, prirodzený úsmev.

Vonkajšie a vnútorné bielenie zubov

Žltnutie zubov prichádza s vekom prirodzene, ale býva vyvolané aj niektorými potravinami a nápojmi.

Oddialiť tento proces môžete len pravidelnou a dôslednou zubnou hygienou. Ani tá však neodvráti žltnutie zubov pod zubnou sklovinou. Zažltnuté zuby sa dajú vyčistiť vnútorne, chemickým bielidlom, ktoré prenikne sklovinou cez zubné kanáliky. Takéto bielenie však zverte do rúk zubnému lekárovi.

Pri vonkajšom bielení sa odstránia škvrny od nápojov a jedla. To môžete vykonať aj doma, pomocou prípravkov z drogérie či z lekárne, alebo s použitím niektorých „babských rád“ z internetu. Nie všetky domáce metódy bielenia sú účinné a bezpečné.

zubárske kreslo

Bielenie zubov pomocou chemických prípravkov

Na domáce bielenie zubov sú dostupné bieliace gély, pasty, perá a pásiky. Všetky tri možnosti predstavujú chemický zásah do ústnej dutiny, ktorý pri častom používaní či nedôslednom dodržiavaní návodu môže byť zdraviu škodlivý.

Najpoužívanejšou zložkou prípravkov na bielenie zubov je karbamid peroxid. Vyhnite sa prípravkom s obsahom peroxidu vodíka, ktorý je na použitie v ústach až príliš drastický.

Bieliace pasty

Zubné pasty s bieliacim efektom sú dostupné bežne v drogériách. Takéto produkty zväčša obsahujú peroxid vodíka, alebo karbamid peroxid. Okrem toho majú jemné abrazívne a leštiace zložky, ktoré vyčistia povrch zubov od žltého povlaku. Po použití bieliacej pasty zbadáte viditeľné výsledky, ktoré však nie sú dlhodobé.

pasta zubna

Bieliace pásiky

Na používanie pomerne pohodlné sú pásiky s obsahom karbamid peroxidu, ktoré jednoducho prilepíte na zuby a necháte pôsobiť. Nosia sa niekoľko dní za sebou. Aj keď sú účinné, výsledok môže byť nerovnomerný, pretože pásiky sa nedostanú medzi zuby.

Gél na bielenie zubov

Bieliace gély pôsobia na zuboch dlhšie a sú koncentrovanejšie ako pasty. Výsledky bývajú viditeľnejšie, no za cenu vedľajších účinkov, ako je zvýšená citlivosť zubov. Aplikujú sa pomocou formy, do ktorej sa gél vytlačí a následne sa nasadí na zuby. Forma by mala sedieť tak, aby sa gél nedostal na ďasná, ktoré by mohol poškodiť.

S gélom na bielenie zubov treba narábať veľmi opatrne. Už malé množstvo môže pri náhodnom požití spôsobiť nevoľnosť a zvracanie. Použitie príliš veľkého množstva zas natrvalo poškodí chrup.

Ako dopadli v našom teste najpredávanejšie bieliace prostriedky? Prečítajte si recenziu. 

Najbezpečnejším spôsobom chemického bielenia zubov je profesionálne ošetrenie u zubného lekára. Ak si netrúfate na chemické prípravky, vyskúšajte domáce recepty, ktoré nie sú pre človeka toxické. Obsahujú len ingrediencie, ktoré sa bežne nachádzajú v kuchyni každej domácnosti.

pohár s kefkami

Bielenie zubov pomocou domácich, prírodných prostriedkov

Použitie bežne dostupných potravín na bielenie zubov sa môže zdať ako úplne neškodné. Ani takéto prostriedky však nie sú vhodné na každodenné používanie. Zubní lekári takéto bielenie väčšinou neodporúčajú.

Prečo je to tak, píšu odborníci z dentálnej kliniky Schill na svojom blogu:

Väčšina týchto receptov je založená na abrazívach (brúsnych látkach), s ktorými spolu s povlakom a zubným kameňom odstránite aj časť zdravej zubnej skloviny, ktorá sa prirodzene nedokáže na zuboch obnovovať. Mechanické domáce bielenie zubov v podstate spočíva v zoškriabaní nečistôt z povrchu zubov.“

Na občasné vyčistenie vonkajších škvŕn (nie na každodenné používanie) však nie sú nebezpečné. Ako pomerne účinné prostriedky na domáce bielenie zubov sa ukázali tieto:

Jedlá sóda

Sóda má prirodzené bieliace účinky. Preto sa nevyužíva len na pečenie, ale aj v domácnosti pri upratovaní. Teraz ju môžete využiť aj ako prísadu do vašej zubnej pasty. Alebo zmiešať 1 čajovú lyžičku sódy s dvoma lyžičkami vody a očistiť si zuby s touto zmesou.

Zuby očistí abrazívne, to znamená, že drobné čiastočky vydrhnú z povrchu zubu povlak a škvrny od jedla. Navyše, vytvára v ústach zásadité prostredie, v ktorom sa nerozmnožujú baktérie.

sóda bikarbona

Jahoda + jedlá sóda

Niektoré „babské recepty“ radia využiť pri domácom bielení zubov ovocie, najčastejšie jahody. Vidličkou roztlačenú jahodu zmiešajte s lyžičkou  jedlej sódy a použite ako zubnú pastu. Pre viditeľný výsledok treba tento postup opakovať. V porovnaní s chemickými prípravkami je bieliaci účinok slabší.

Čistenie olejom

Táto technika čistenia ústnej dutiny u nás nie je veľmi populárna. Ukázala sa však ako veľmi účinná pri odstraňovaní škodlivých baktérií, ktoré sa zdržujú na zuboch ako plak. Efektivitu čistenia zubov olejom dokonca dokázalo niekoľko medicínskych štúdií. Pomocou nej môžete predísť zápalom ďasien, zubnému kazu, ale aj získať belšie zuby.

Použite akýkoľvek olej: kokosový, olivový, sezamový, či slnečnicový. Kvôli príjemnej chuti je obľúbený extra panenský kokosový olej.  Ten je navyše známy vysokým obsahom kyseliny laurovej, ktorá má schopnosť zabíjať baktérie.

Čistenie zubov olejom vykonávajte denne, precízne po dobu aspoň 10 minút. Výsledky môžete spozorovať po dvoch týždňoch.

kokosovy olej

Jablčný ocot

Pozitívne účinky jablčného octu na organizmus človeka boli tiež dokázané už mnohými výskumami. Okrem iného má preukázateľné bieliace účinky. Nevýhodou je, že kyselina octová môže pri častom používaní spôsobiť eróziu zubnej skloviny, preto nie je vhodné si vyplachovať ústa jablčným octom každý deň.

jablčný ocot

Ako si udržať žiarivý úsmev čo najdlhšie

Vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré spôsobujú škvrny na zuboch by bolo veľmi obmedzujúce. Predísť žltým škvrnám však môžete. Máme pre vás tri ďalšie tipy, ktoré výrazne oddialia žltnutie zubov:

  • Po konzumácii bobuľového ovocia, kávy, čierneho čaju, vína a iných tmavých nápojov, si ihneď vypláchnite ústa ústnou vodou, alebo očistite zuby.

  • Zuby si čistite minimálne dvakrát denne a nevynechávajte pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára.

  • Používajte zubnú pastu s obsahom fluoridu, ktorý vás ochráni pred zubným kazom.

kava a zuby

Najúčinnejšia a najbezpečnejšia metóda bielenia zubov

Či si zvolíte chemické bieliace prípravky alebo prírodné, domáce triky na bielenie zubov, stále platí, že to netreba preháňať. Bielenie jedlou sódou a ovocím nemá také vedľajšie účinky ako napríklad bieliaci gél, no pri príliš častom používaní môže takisto poškodiť zubnú sklovinu. Po niekoľkých mesiacoch čistenia 2x týždenne však môžete spozorovať výsledky, ktoré vás potešia. 

Ako najbezpečnejšiu metódu môžeme vyhodnotiť čistenie úst olejom, no jeho jemné bieliace účinky sa ukážu až po dlhom čase. Poškodenie chrupu však nehrozí. Nezabudnite, že ani žiarivý americký úsmev nestojí za bolesť citlivých a pokazených zubov.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

2
Pridajte komentár ku článku

avatar
Denisa
Komboš
Denisa

Všetko je to bielenie, na ktoré musí človek čakať a i tak je to len o máličko odtieňov. Preto, ak niekto chce mať viditeľné bielenie a také neškodné hneď o niekoľko stupňov a odtieňov tak určíte odporúčam Dental Brothers v Bratislave. Super personál aj celé bielenie, odporúčam.

Petra Benová
Komboš
Petra Benová

Ja súhlasím s p. Denisou. Tiež som už dokonca viackrát navštívila Dental Brothers a vždy od nich odchádzam maximálne spokojná.