Zápach v topánkach: Ako si s ním poradiť?

Ako sa zbaviť zápachu v topánkach

Zapáchajúce topánky a ponožky rozhodne nie je niečo, čím by chcel niekto „ohúriť“ okolie po vyzutí topánok.

Ako vlastne vzniká zápach z topánok a dá sa mu predchádzať aj v prípade, ak sa vaše nohy veľa potia?

Prečo niekomu smrdia nohy a niekomu nie?

Každý sme originál, a preto sa odlišujeme aj v takej veci, ako je zápach topánok. Kým niekomu smrdia nohy už po pár minútach v topánkach, iný môže stráviť v jedných topánkach aj celý deň a nič sa nedeje.

Rozhodujúci vplyv má najmä miera hydratácie jedinca – prirodzeného potenia a tvorby baktérií, ale dôležitá je aj kvalita materiálu použitých topánok a ponožiek a taktiež prípadnej prevencie potenia nôh a vzniku zápachu.

Prevencia zápachu

Základom prevencie potenia nôh je používanie kvalitných ponožiek a ich pravidelná výmena.

Pred ponožkami z umelých vlákien, ktoré často zapáchajú už po chvíli použitia uprednostnite prírodné, napríklad z bavlny. Ak sa vám zvyknú nohy veľa a často potiť, preventívne si ich pred obutím ponožiek môžete zasypať detským púdrom alebo použiť špeciálny sprej proti poteniu nôh.

Na výber kvalitného materiálu dbajte aj pri výbere topánok. Vyberajte obuv, ktorá je dostatočne priedušná a vodeodolná. Nenoste stále len jedny topánky, ale striedajte medzi sebou aspoň 2 páry. 

Tak sa topánky stihnú pred ďalším obutím dostatočne vyvetrať a v prípade potreby aj preschnúť. V prípade zvýšeného potenia nôh topánky pravidelne ošetrujte sprejom do topánok.

Užitočným pomocníkom v rámci prevencie vzniku zápachu z topánok sú aj antibakteriálne vložky do topánok. Tie znižujú tvorbu baktérií aj ich schopnosť množenia sa prostredníctvom konzumácie odumretej kože.

Ako sa zbaviť zápachu v topánkach vložky do topánok

K dispozícii sú aj rôzne vložky do topánok, ktorých úlohou je eliminácia zápachu.

Ako odstrániť zápach z topánok?

V prípade, ak už vaše topánky zapáchajú, zaslúžia si špeciálnu starostlivosť. Pomôcť si môžete výrobkami z predajne obuvi, alebo vyskúšať domáce recepty.

Základom pre odstránenie zápachu z topánok je ich vysušenie a odvetranie. Tu bude vhodným pomocníkom opäť sprej do topánok, najlepšie antibakteriálny, aby ste z topánok odstránili aj nežiadúcich potenciálnych strojcov rôznych ochorení, a čerstvý vzduch. 

Dajte však pozor, aby ste topánky nevetrali vonku za zvýšenej vlhkosti – počas dažďa či rannej rosy, kedy by do seba mohli nasať ešte viac vlhkosti.

Tip od experta

"Uzavretá obuv a nadmerná tvorba potu sú ideálnou kombináciou na vznik vhodného prostredia na tvorbu a množenie plesní rôzneho typu.

Ak je postihnutá len tretina nechta, dá sa pomôcť rôznymi lokálnymi lakmi, ak je to však viac ako tretina, pacient už musí užívať lieky. Vtedy je už mykózou napadnuté nechtové lôžko a je zlé, ak sa takto postihnutí ľudia rozhodnú pre abláciu – strhnutie nechta. To určite nepomôže a mykózu nevylieči."


MUDr. Michaela Dubčeková, dermatologička

Domáce postupy ako sa zbaviť zápachu v topánkach

Zápach z topánok je tu s nami odkedy ľudstvo začalo nosiť topánky. Už naše staré mamy preto mali množstvo domácich receptov na odstránenie neželaného zápachu topánok.

Tieto recepty sú jednoduché, rýchle a používajú suroviny či pomôcky, ktoré sa bežne nachádzajú v každej domácnosti.

Sóda bikarbóna

Jeden z najznámejších domácich prostriedkov na odstránenie zápachu. Stačí nasypať trochu sódy bikarbóny do látkovej utierky a tú vložiť, napríklad na noc, do smradľavých topánok.

Soľ

Soľ má v sebe veľkú schopnosť pohlcovať vlhkosť aj zápach. V prípade jej použitia na odstránenie zápachu z topánok je postup podobný, ako pri sóde bikarbóne.

Vodka/lieh

Zaujímavým prostriedkom na odstránenie zápachu je nearomatizovaný alkohol. Stačí, ak do neho namočíte kúsok látky a dôkladne nim vytriete celé vnútro topánok.

Výstelka pre mačky

Výstelka pre mačky má vysokú absorpčnú schopnosť. Vďaka tomu vie poslúžiť ako pomôcka na odstránenie vlhkosti z topánok.

Mraznička

Mráz je známym ničiteľom baktérii. Zmrazenie topánok je tak účinným spôsobom odstránenia ich zápachu. Topánky nechajte plne vyschnúť a následne ich vložte aspoň na 12 hodín do mrazničky.

Citrusové ovocie

Citrusy majú výbornú schopnosť eliminovať pachy, veď nie nadarmo majú mnohé spreje do topánok práve citrusovú arómu. Využiť túto ich silu môže aj vďaka domácej finte – stačí na noc vložiť do topánok kôra z citrusového plodu, napríklad limetky či pomaranča.

Ako sa zbaviť zápachu v topánkach sprej do topánok

Sprej do topánok si ľahko vyrobíte aj sami doma. 

S praním topánok opatrne

Možnosťou ako odstrániť zápach z topánok je aj ich pranie v automatickej práčke. Tento spôsob ošetrenia obuvi však nie je vhodný pre všetky materiály a všetky druhy topánok. 

Najvhodnejšie na pranie v práčke sú látkové tenisky. Nikdy v práčke neperte koženú alebo semišovú obuv.

Pred praním očistite obuv od väčšej špiny, napríklad blato a vytiahnite z nej šnúrky a vložky. Topánky perte na „tridsiatke“. Vyhnite sa použitiu pracieho prášku, uprednostnite skôr gél na pranie.

Na záver

Ako pri všetkom, aj pri zápachu z topánok platí, že jednoduchšia je vždy prevencia ako odstraňovanie už vzniknutého problému. Samozrejme, potenie nôh je prirodzené, no dá sa mu predchádzať, alebo ho aspoň znížiť. 

Starajte sa preto o svoje nohy a topánky pravidelne, uprednostnite kvalitné materiály a preventívne ošetrujte topánky sprejom do topánok. Vyrobiť si ho môžete aj doma. Postačí vám na to ½ pohára vody, ½ pohára octu a 5 kvapiek oleja z čajovníka. Po nastriekaní nechajte vždy topánky pred obutím vyschnúť.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar