Poznáte všetky druhy ryže? Čo ste o nej nevedeli?
Ryža je najrozšírenejšou obilninou na svete a poskytuje výživu takmer pre viac ako polovicu ľudstva. Nie je teda čudo, že sa stala obľúbenou prílohou k rôznym pokrmom. Vedeli ste však, že existujú aj iné druhy ryže ako tradičná biela?
Jednotlivé druhy sa od seba odlišujú vzhľadom, nutričnou hodnotou, chuťou a dokonca aj spôsobom prípravy. Ktorá ryža je pre vás najvhodnejšia?
Niečo z histórie ryže...
Ryža sa zaraďuje medzi najstaršie pestované obilniny na svete. Pochádza z Ázie, odkiaľ sa dostala do Európy a nakoniec si získala obľubu na celom svete.
Posledné vedecké výskumy zistili, že jej pôvodným domovom bola Čína. Tá aj dnes, spolu s Indiou, Indonéziou, Bangladéšom a Vietnamom, patrí medzi najväčších producentov ryže na svete.
Aké najznámejšie druhy ryže poznáme a ako ich pripraviť?
1. Biela lúpaná ryža
Vedeli ste, že biela ryža, ako ju poznáme prechádza procesom bielenia?
Biela ryža sa po zbere najskôr vymláti. Potom sa zrno zbaví 2 vrstiev šupky a nakoniec sa bieli. Počas bielenia sa z neho odstráni časť klíčka a ďalšie vrstvy šupky.
Práve bielenie zbavuje ryžu časti živín, preto ich má biela ryža spomedzi všetkých druhov najmenej. Po bielení nasleduje obrusovanie šupiek, ďalšie bielenie a leštenie.
Biela ryža obsahuje vysoký podiel škrobov, no pri spracovaní je ochudobnená o väčšinu minerálnych látok, vitamínov aj bielkovín.
V porovnaní s ryžou natural je podiel vitamínov a minerálov nižší takmer o 70 %.
- Energetická hodnota: 130 kcal
- Bielkoviny: 3 g
- Sacharidy: 28 g
- Tuky: 0,28 g
Ako pripraviť bielu ryžu:
Bielu ryžu dostanete kúpiť v každých potravinách. Je vhodná na prípravu rôznych pokrmov. Pripravíte z nej pokrmy pre bábätká a deti, využijete ju ako prílohu k mäsu aj bezmäsitým pokrmom. Výborne chutí na sladko v podobe ryžového nákypu či kaše.
2. Ryža natural
Naturálna ryža obsahuje až sedemkrát viac vlákniny ako klasická biela ryža.
Ryža natural, nazývaná aj hnedá ryža, má len čiastočne obrúsenú šupku a neporušený klíček. Vďaka tomu obsahuje až 7 x viac vlákniny ako biela ryža.
Nájdete v nej vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, zinok, vápnik a fosfor aj nenasýtené mastné kyseliny. Tento druh ryže sa vyznačuje svojimi protizápalovými účinkami.
- Energetická hodnota: 178 kcal
- Bielkoviny: 4 g
- Sacharidy: 38 g
- Tuky: 1 g
- Vláknina: 0,75 g
Ako pripraviť ryžu natural:
Ryža natural sa dá kúpiť bežne v potravinách, bio predajniach a predajniach zameraných na zdravú výživu.
Podobne ako z bielej ryže aj z ryže natural si môžete pripraviť rôznorodé jedlá na slano aj na sladko. Ak si ju pripravíte ako prílohu k hlavnému chodu, iste oceníte jej príjemnú chuť.
Náš tip: Aj keď sa varenie ryže môže zdať ako banálna vec, uvariť dobrú ryžu je občas hotové umenie. Pozrite si náš veľký test najlepších ryžovarov a pochutnajte si na skvele pripravených ryžových pokrmoch.
3. Ryža parboiled
Parboiled ryža je ľahko stráviteľná a pri varení sa nelepí.
Ryža parboiled sa upravuje špeciálnou technológiou, ktorá živiny z vonkajšej vrstvy zrna pri vyvíjanom tlaku dostane do jeho stredu. Zrno následne na povrchu stvrdne. Ryža parboiled si tak zachováva všetky výživové vlastnosti a pri varení sa nelepí.
Ak vás zaujíma, aké vitamíny a minerály v nej nájdete, sú to: vitamíny skupiny B, kyselina listová, železo, horčík, fosfor a vápnik.
Tento druh ryže má navyše nízky glykemický index a je ľahko stráviteľný. Ryža parboiled sa dá kúpiť vo viacerých supermarketoch či hypermarketoch a predajniach zameraných na zdravú výživu.
- Energetická hodnota: 116 kcal
- Bielkoviny: 3 g
- Sacharidy: 25 g
- Tuky: 0,4 g
- Vláknina: 0,6 g
Ako pripraviť ryžu parboiled:
Ryža parbioled sa výborne hodí k mäsu aj zeleninovým jedlám. Môžete si ju dokonca pripraviť aj ako prílohu k šalátu. Stačí, ak si ju na tanieri dochutíte vašimi obľúbenými bylinkami.
Tento druh ryže má sypkejšiu konzistenciu, s čím je potrebné počítať najmä pri príprave rizota, sushi či ryžového nákypu, do ktorých sa hodí skôr viac lepivá ryža. Má príjemnú, neutrálnu chuť.
4. Basmati ryža
Basmati ryži sa hovorí aj indiánska. Môžete ju kúpiť ako bielu alebo aj celozrnnú.
Ryža basmati je charakteristická jemnou orieškovou chuťou a arómou. Obsahuje vlákninu, mastné kyseliny, zinok, fosfor, meď a bielkoviny.
Pomáha pri vysokom tlaku, upravuje hladinu cholesterolu, je úplne bezlepková a má priaznivý vplyv na trávenie. Môžete si ju kúpiť ako bielu aj celozrnnú v bio predajniach a predajniach zameraných na zdravé potraviny.
- Energetická hodnota: 86 kcal
- Bielkoviny: 2 g
- Sacharidy: 25 g
- Tuky: 0,2 g
- Vláknina: 2 g
Ako pripraviť basmati ryžu:
Ryža basmati má taktiež rôznorodé využitie. Môžete ju podávať ako prílohu k pečenému a dusenému mäsu, soté či zeleninovým pokrmom. Môžete si ju vychutnať aj samostatne len so zeleninou alebo z nej pripraviť chutnú ryžovú kašu s ovocím, či napríklad chutné indické karí.
5. Jazmínová ryža
Jazmínová, alebo aj voňavá ryža, je najlepším thajským druhom ryže.
Voňavá a lahodná jazmínová ryža zlatohnedej farby je jemne lepivá a radí sa medzi mäkšie druhy ryže.
Obsahuje množstvo vlákniny, vitamíny skupiny B a železo, draslík a fosfor. Okrem toho je bohatá na antioxidanty a prospieva tráveniu.
Jej prínosom je tiež schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi a znižovať hladinu cholesterolu. Môžete si ju kúpiť v bielej a natural forme v obchodoch zameraných na zdravé či bio potraviny.
- Energetická hodnota: 113 kcal
- Bielkoviny: 3 g
- Sacharidy: 25 g
- Tuky: 0,2 g
- Vláknina: 0,5 g
Ako pripraviť jazmínovú ryžu:
Jazmínová ryža je vhodná na prípravu rizota a ryžového nákypu a výborne chutí aj ako príloha k rôznym jedlám. Jej príprava je jednoduchá.
Ďalšie druhy ryže na vašom tanieri
Ryža je jednou z najčastejších príloh k hlavnému jedlu aj v slovenskej kuchyni. Môžete z nej pripraviť tiež mnoho samostatných jedál.
Keď všetky spomínané druhy ochutnáte, čo tak vyskúšať aj ďalšie? Na trhu sa postupne objavujú aj menej známe čierna, červená, nashiki, Carnaroli či Arborio ryža. Dobrú chuť!
Pridajte komentár ku článku