Kokosový olej - všetko, čo potrebujete vedieť

Kokosový olej - všetko, čo potrebujete vedieť

Kokosový olej je jednou z najznámejších surovín, ktorá si za posledné roky získala obrovskú slávu. Patrí medzi najpoužívanejšie oleje na svete a pripisuje sa mu prívlastok „superpotravina“. Obsahuje totiž množstvo prospešných vitamínov a minerálov a má nekonečný rad pozitívnych účinkov na ľudské telo. 

Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa kokosový olej získava, ako sa vyrába, kde všade ho môžeme použiť, aké sú jeho blahodárne účinky a či má aj nejaké nežiadúce vlastnosti.

Výroba kokosového oleja

Panenský kokosový olej sa získava lisovaním (extrakciou) dužiny kokosových orechov, zozbieraných z palmy kokosovej. Tejto bielej mäsitej dužine sa hovorí aj kopra. Kokosový olej obsahuje približne 80 % nasýtených a 20 % nenasýtených mastných kyselín. 

Okrem panenského kokosového oleja rozlišujeme aj rafinovaný kokosový olej. Ten však nie je vhodný na konzumáciu, nemá žiadnu kokosovú chuť alebo vôňu a používa sa skôr na kozmetické a farmaceutické účely.

Najznámejšími a najväčšími producentmi kokosového oleja sú Filipíny, Indonézia a India, ktoré každý rok vyprodukujú niekoľko tisíc ton tejto suroviny – ich spoločný podiel na celkovej svetovej produkcii činí približne 77 % a to už rozhodne nie je zanedbateľné číslo.

Palma kokosová

Kokosový olej sa vyrába z orechov pozbieraných z palmy kokosovej.

Účinky kokosového oleja

Asi najviac vás zaujímajú toľko ospevované účinky kokosového oleja na naše zdravie. Aj keď sa vám niektoré budú zdať nereálne, existujú štúdie, ktoré tieto čarovné benefity dokazujú. 

Medzi najznámejšie účinky, ktoré má kokosový olej na ľudské zdravie patria:

1. Zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu

V našom tele sa nachádzajú dva typy cholesterolu – jeden nazývame ľudovo dobrý a ten plní funkciu, ktorú by sme od lipidu očakávali. Zabudováva sa do bunkových membrán a pomáha telu správne fungovať. Na druhej strane stojí zlý cholesterol, ktorý je zodpovedný za vznik a rozvoj ochorení srdcovocievnej sústavy.

Výskumníci predpokladajú, že reťazce MCT v kokosovom oleji sú zodpovedné za zvýšenie hladiny dobrého cholesterolu.

2. Kontrola hladiny krvného cukru

Pri MCT reťazcoch v kokosovom oleji ešte chvíľu zostaneme. Pomáhajú v našom organizme zachovávať inzulínovú senzitivitu, ktorá je narušená napríklad pri vzniku a rozvoju cukrovky II. typu. Kokosový olej tak pomáha pri regulovaní hladiny krvného cukru a je účinný aj pri prevencii proti ateroskleróze.

3. Kokosový olej na tvár

Kto z nás by netúžil po nádhernej pokožke, ktorá je dokonale vyživená a žiarivá? V prípade, že trpíte suchou a šupinatou pokožkou, je ten správny čas siahnuť po kokosovom oleji. V tomto prípade sa zamerajte na vonkajšiu aplikáciu, pretože kokosový olej:

  • vyniká protizápalovými účinkami a podporuje i vznik bariéry, ktorá prirodzene stojí medzi baktériami vonkajšieho prostredia a našou pokožkou. 
  • spomaľuje tvorbu a prehlbovanie vrások
  • pomáha pri liečbe kožných problémov ako sú psoriáza, dermatitída, ekzémy
  • dokáže upokojiť a regenerovať zo slnka spálenú pokožku

Máte možnosť siahnuť po čistom kokosovom oleji alebo dať prednosť krémom, ktoré sú o kokosový olej obohatené a nesú v sebe i ďalšie cenné látky.

Kokosový olej je vhodný na tvár

Kokosový olej pleť zjemňuje, hydratuje, vyživuje a môžete ho použiť buď samotný, alebo ako prísadu v hotových kozmetických produktoch. 

4. Kokosový olej na telo

Ak túžite po krásnej a pevnej pokožke celého tela, vytvorte si doma účinný peeling. Skombinujte kokosový olej so zrniečkami kávovej usadeniny a používajte zmes počas večerného sprchovania. Vaša pokožka sa vám poďakuje žiarivým a krásnym výzorom.

5. Účinný bojovník s kvasinkami

Kvasinky sú v našom tele pôvodcami mnohých problémov. Stoja za zhoršeným trávením i gynekologickými ťažkosťami. Užívanie kokosového oleja má však na tento problém skvelý účinok. Ako sme už spomenuli, kokosový olej má protizápalové a tiež antibakteriálne účinky a vďaka tejto schopnosti si dokáže poradiť i s kvasinkami.

6. Prevencia proti ochoreniam pečene

Pečeň predstavuje v našom organizme úlohu továrne, ktorá sa svedomito snaží o odstránenie všetkých škodlivých a toxických látok z nášho organizmu. Časom a vplyvom vonkajších faktorov však postupne začína jej funkcia slabnúť a objavujú sa prvé ochorenia. Štúdie však potvrdzujú, že v kokosovom oleji na nachádzajú látky, ktoré bojujú proti vzniku ochorení pečene.

Peeling z kokosového oleja

Vyrobte si doma vlastný kokosovo-kávový scrub a vaša pokožka sa vám odvďačí.

7. Kokosový olej aj na zuby

Kokosový olej je vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam skvelou voľbou i v oblasti dentálnej hygieny. Baktérie žijúce na povrchu zubov tvoria zubný povlak stojaci za vznikom a rozvojom ochorení ako je zubný kaz či paradentóza. Kokosový olej môžete zaradiť do svojej starostlivosti a vyhnúť sa tak ochoreniam ústnej dutiny. A navyše - vaše zuby budú prirodzene belšie a zdravšie!

8. Kokosový olej na vlasy

Kokosový olej sa postará aj o vašu korunu krásy. Vlasy vyživí vďaka svojmu jedinečnému zloženiu - vitamínom E a K, železu a mastných kyselín, zacelí rozštiepené končeky, pomôže v boji proti lupinám a zničí baktérie a plesne.

Kokosový olej jednoducho roztopíte a nanesiete na celú dĺžku vlasov ako kondicionér alebo zábal.

Domáca výživná maska na vlasy z kokosového oleja:

V miske zmiešajte 2 PL kokosového oleja, pridajte vaječný žĺtok a 1 PL medu. Pomocou štetca na farbenie vlasov postupne naneste masku od korienkov až po končeky vlasov. 2 minúty jemne masírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť 1 hodinu. Potom vlasy umyte šampónom. Opakujte 1-2 krát týždenne.

9. Kokosový olej na chudnutie

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, no kokosový olej vám môže pomôcť aj pri zhadzovaní prebytočných kilogramov. Výskumy dokazujú, že jeho mastné kyseliny pomáhajú redukovať tuk z oblasti brucha.

Na čo môžete kokosový olej použiť?

Obrovskou výhodou kokosového oleja je, že má široké uplatnenie pri vnútornej aj vonkajšej starostlivosti organizmu. Je skvelým pomocníkom v zdravej kuchyni. 

Vyskúšajte napríklad lahodné banánové lievance s čučoriedkami, ktoré sú absolútne bez múky a tak sú vhodné i pre tých, ktorí vo svojom živote trpia alergiou na obilniny, intoleranciou či celiakiou. Ako na to? 

Budete potrebovať:

  • 1 banán
  • hrsť čučoriedok
  • vajíčko
  • 1 lyžicu kokosového oleja

Banán roztlačte a zmiešajte s vyšľahaným vajíčkom a čučoriedkami. Na panvici roztopíte lyžicu kokosového oleja.

Zo vzniknutej zmesi odoberte jednu až dve polievkové lyžice a vzniknuté lievance jemne opekajte na kokosovom oleji. Banánové lievance sú skvelou voľbou na raňajky či rýchlu desiatu.

palacinky z kokosového oleja

Palacinky bez múky opečené na kvapke kokosového oleja potešia vašu figúru.

Ak plánujete kokosový olej použiť pre svoju vonkajšiu krásu, vytvorte si domáce peelingy či ozdravujúce masky, v ktorých môžete kombinovať kokosový olej spolu s ďalšími ingredienciami.

Nie nadarmo mnoho zástancov prírodnej kozmetiky hovorí, že by ste si mali na tvár a telo dať len to, čo by ste aj zjedli. Je tiež výborným pomocníkom v boji proti celulitíde.

Ako skladovať kokosový olej?

Kokosový olej je dobré skladovať v sklenenej fľaši s pevným uzáverom. Nie je potrebné ho uschovávať v chladničke, dbajte však na to, aby sa nachádzal na tmavom mieste. Nezľaknite sa, ak sa jeho štruktúra zmení z kvapalnej na tuhú.

Kvalitný kokosový olej má totiž pri izbovej teplote tuhú konzistenciu a topí sa až pri teplote 24-25°C. Ak ho budete používať napríklad na vlasy, tvár, či telo, nikdy ho nezohrievajte v mikrovlnke, zničili by ste totiž všetky prospešné látky. Radšej ho zahrejte a rozpustite v dlaniach.

Cena kokosového oleja

Cena kokosového oleja sa pohybuje v závislosti od jeho čistoty. Cena kvalitného kokosového oleja sa za 500 ml pohybuje približne od 5 do 20 eur.

Nežiadúce účinky kokosového oleja

Kokosový olej je mnohými zdravotníckymi organizáciami skôr odporúčaný. Vyskytli sa už však aj názory, že kokosový olej obsahuje vysoký podiel kyseliny laurovej, ktorá zvyšuje hladinu celkového cholesterolu v krvi (nielen toho dobrého). Ak ho však budete konzumovať s mierou, spozorujete na sebe jeho ozdravné a skrášľujúce účinky.

V tehotenstve by sa mal kokosový olej používať radšej na vonkajšie použitie, čo platí aj pre mamičky a ich bábätká.


O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
trackback

[…] tip: Prečítajte si tiež, aké blahodárne účinky má kokosový olej na naše […]