Low carb strava DailyMix: Chudnutie bez hladovania? Recenzia

DailyMix recenzia skúsenosti

Snáď ani niet diéty, ktorá by v uplynulých rokoch zožala viac úspechu ako populárna ketogénna diéta. Vidina zhadzovania nadbytočných kilogramov bez hladovania či nutnosti cvičenia, zlákala nejedného chudnutiachtivého. 

Lenže, stravovať sa týmto spôsobom a držať telo v stave tzv. ketózy, nie je možné donekonečna. Existuje však cesta, ako si vysnívanú postavu udržať i z dlhodobého hľadiska a tým je presedlať na "low carb" alebo aj nízkosacharidové stravovanie.

Dnes sa pozrieme na to, čo tento pojem vlastne zahŕňa a aký rozdiel je medzi ketogénnou diétou a low carb stravovaním. Predstavíme vám i DailyMix - najpopulárnejšiu značku nízkosacharidových potravín u nás a chýbať nebudú ani naše skúsenosti s vybranými DailyMix produktmi. 

Tak poďme na to! 🙂

DailyMix skúsenosti

Balík z eshopu DailyMix.sk.

Čo je low carb?

Pomenovanie "low carb" pochádza z angličtiny a zahŕňa spôsob stravovania, pri ktorom je, v porovnaní s bežnou stravou, výrazne znížený príjem sacharidov.

Aj preto sa pre tento štýl jedálnička udomácnil v našich končinách výraz nízkosacharidové stravovanie. 

V čom je pre organizmus prospešné?

Množstvo sacharidov v našej strave často vedie k tomu, že telo nie je schopné, resp. nestíha spotrebovať všetku energiu a tak si ju jednoducho ukladá v forme tukových zásob. Ak sa k tomu pridá i vysoká hladina inzulínu, telo nevie štiepiť tukové zásoby a ručička na váhe ide stále smerom hore. 

Konzumácia nízkeho príjmu sacharidov tak môže mať za následok úpravu hmotnosti i znížený apetít, ale aj zlepšenie zdravotného stavu. Je totiž preukázané, že vysoké množstvo sacharidov v strave môže stáť za obezitou, ale aj rôznymi civilizačnými ochoreniami. 

Ak sa teda rozhodnete pre low carb stravovanie, z vášho jedálnička by ste mali automaticky vyradiť sladkosti, pšeničné a múčne výrobky či ryžu. Naopak, dopriať si môžete viac orechov, semien, vajec, mäsa či zeleniny.

Rozdiel medzi keto a low carb

Mnoho ľudí si keto diétu a low carb stravovanie mylne zamieňa a pritom ide o dva odlišné spôsoby, ako sa dostať k vysnívanej postave. 

Pozrime sa najprv na populárnu keto diétu. Tá na zhadzovanie nadbytočných kilogramov využíva ketózu, teda prirodzený fyziologický stav, ktorý v organizme nastáva pri znížení sacharidov. Ako náhradný zdroj energie slúžia tuky, čím dochádza k ich spaľovaniu. 

Kým ketogénnu diétu možno držať iba istý čas, nie je teda vhodná na dlhodobé udržiavanie hmotnosti, stravovať sa nízkosacharidovo možno v podstate po celý život.

Rozdiel spočíva i v množstve sacharidov, ktoré možno prijať. Počas keto diéty by to nemalo byť viac ako 50 gramov denne. Počas low carb stravovania by sa denný príjem sacharidov mal pohybovať v rozmedzí od 120 po 150 gramov. 

Low carb stravovanie sa teda javí ako vhodnejšia a z dlhodobého hľadiska udržatelnejšia cesta, ako sa cítiť a vyzerať zdravo a fit.  

Čo je DailyMix?

Ak sa rozhodnete pre low carb stravovanie, začiatky nemusia byť vôbec jednoduché. A to najmä v prípade, že s nízkosacharidovou stravou nemáte doteraz žiadne skúsenosti. 

Pokiaľ sa chcete vyhnúť neustálemu počítaniu sacharidov či skúmaniu potravín, aby ste si boli istý, že dané jedlo má skutočne nízky podiel sacharidov, siahnuť môžete už aj po hotových nízkosacharidových produktoch, akými sú aj tie od DailyMix.  

DailyMix teda predstavuje značku, pod ktorou nájdete bohatú ponuku produktov s nízkym obsahom sacharidov - rôzne raňajkové kaše, proteínové pyré, proteínové smoothie, proteínové orieškové krémy či dokonca nízkosacharidové hlavné jedlá, ako polievky, omelety a cestoviny. 

My sme od DailyMix vyskúšali proteinové smoothie s malinovo-čučoriedkovou príchuťou, proteínovú polievku s hubami, proteínové cestoviny, proteínové rizoto, proteínové pyré v troch príchutiach a proteínový mandľový krém so škoricou. 

Ako tieto nízkosacharidové pokrmy dokážu zasýtiť a ako chutia? A čo ich príprava? Prečítajte si naše skúsenosti s DailyMix potravinami.

Skúsenosti DailyMix

Toto všetko sme od DailyMix vyskúšali. 


Recenzie nízkosacharidových jedál DailyMix

DailyMix proteínové smoothie skúsenosti
DailyMix proteínové smoothie s malinovo čučoriedkovou príchuťou zloženie

Smoothie obsahuje mnoho dôležitých vitamínov a minerálov. 

DailyMix proteínové smoothie recenzia

Výživové údaje na 100 g.

DailyMix proteínové smoothie s malinovo čučoriedkovou príchuťou skúsenosti

Jednu porciu pripravíte zo 40 g zmesi a 300 ml vody. 

DailyMix proteínové smoothie príprava

Hotové smoothie má krémovú konzistenciu a chutí veľmi dobre. 

Smoothie alebo aj ovocné kokteily sa tešia veľkej obľube. A niet sa čomu čudovať. Sú zdravé, chutné, výživné a nenáročné na prípravu. A presne také je aj malinovo-čučoriedkové smoothie od DailyMix

zloženie bohaté na dôležité bielkoviny, vitamíny i minerály. Nájdete tu napríklad vitamín A, D, E, K, B1, B2, C, ale aj horčík, mangán, meď, selén, draslík či železo. 

Smoothie neobsahuje glutaman - populárne dochucovadlo pridávané do množstva potravín, ani neslávny palmový olej, od ktorého sa v súčasnosti čoraz viac upúšťa pre jeho škodlivosť na zdravie, ale aj neudržateľný spôsob získavania. 

DailyMix smoothie je svojím zložením vhodný aj pre vegetariánov. Okrem malinovo-čučoriedkovej verzii ho dostať ešte v ďalších dvoch príchutiach, a to ananás-kokos a jahoda-banán. 

Vďaka svojmu vyváženému zloženiu DailyMix smoothie dokáže plnohodnotne nahradiť raňajky, desiatu či olovrant. Spoľahlivo zasýti až na niekoľko hodín.


Ako sa smoothie pripravuje? A ako chutí?

Príprava DailyMix smoothie je jednoduchá a rýchla. Stačí naliať do šejkru 300 ml vody, pridať 40 gramov práškovej zmesi na prípravu smoothie a potom už iba poriadne pretrepať. 

Jedno balenie vám vystačí na 7 porcií. 

Smoothie zmes však môžete využiť aj inak. Skúste ju pridať napríklad do nízkosacharidových lievancov, palaciniek či zdravých low carb dezertov. Docielite tým nielen červené sfarbenie, ale aj zaujímavú chuť. 

Malinovo-čučoriedkové DailyMix smoothie chutí veľmi dobre, nie je ani príliš sladké, ani príliš kyslé. Má jemnú, krémovú konzistenciu.

Výhody

 • obsahuje bielkoviny a vlákninu
 • veľmi dobre zasýti
 • jednoduchá príprava
 • vynikajúca chuť
 • krémová konzistencia

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

od 7,70 €

Hodnotenie

Každá miska je jedinečný a originálny unikát.

2. DailyMix proteínová polievka s hubami - Skvelý zdroj bielkovín

DailyMix proteínová polievka s hubami
DailyMix proteínová polievka s hubami výživové údaje

Vitamíny a minerály nachádzajúce sa v proteínovej polievke.

DailyMix proteínová polievka s hubami výživové údaje

Energetická hodnota tejto polievky na 100 g je 359 kcal.

DailyMix proteínová polievka s hubami výživové údaje príprava

Polievku si pripravíte rozmiešaním 38 g  práškovej zmesi v horúcej vode.

DailyMix proteínová polievka s hubami výživové údaje príprava chuť

V polievke sa nachádzajú huby i sušené bylinky.

Pre všetkých milovníkov polievok má DailyMix v ponuke i proteínové polievky vo viacerých príchutiach - ázijská, hovädzia, hrášková, zeleninová, šošovicová či nami hodnotená hubová. Čo na ňu hovoríme? 

Hubová polievka DailyMix sa môže pochváliť množstvom vitamínov i minerálov, ako aj vysokým obsahom vlákniny a bielkovín. Nachádza sa v nej totiž sójová múka. Sója ako taká je považovaná za skvelý rastlinný zdroj bielkovín.

Polievka tiež neobsahuje glutaman ani palmový olej. Môže však obsahovať mlieko, na čo by si mali dať pozor ľudia s intoleranciou či alergiou.

Polievka je vhodná aj pre vegetariánov. Možno ňou v podstate nahradiť akékoľvek jedlo počas dňa, no vďaka svojej schopnosti skvele zasýtiť, sa obzvlášť hodí na obed či večeru. 


Ako pripraviť polievku? Chuť DailyMix polievky

Pri DailyMix jedlách je super to, že ich príprava zaberie minimum času. A tak je to aj pri polievkach. 

Túto polievku pripravíte dôkladným rozmiešaním 38 gramov zmesi v 200 ml horúcej vody. Jedno balenie obsahuje práškovú zmes na prípravu 7 porcií.

A čo jej chuť? Nuž, nejde práve o tú najlahodnejšiu polievku, akú som kedy jedla, no pridaním byliniek či zeleniny, si môžete jej mdlú chuť vylepšiť. 

Výhody

 • skvelý zdroj bielkovín
 • vysoký obsah vlákniny
 • neobsahuje glutaman ani palmový olej
 • aj pre vegetariánov
 • jednoduchá a rýchla príprava

Nevýhody

 • chuť

Orientačná cena

od 8,50 €

Hodnotenie

3. DailyMix proteínový mandľový krém so škoricou - Vhodný aj pre vegetariánov

DailyMix mandľový proteínový krém so škoricou
DailyMix proteínový mandľový krém so škoricou skúsenosti

Toto orieškové maslo má 69%-ný podiel mandlí. 

DailyMix mandľový proteínový krém so škoricou výživové údaje

Výživové údaje na 100 g. 

DailyMix mandľový proteínový krém chuť

Krém má tuhšiu konzistenciu, kvôli ktorej sa dosť ťažko rozotiera.

Na DailyMix proteínový mandľový krém so škoricou som sa tešila úplne najviac. Milujem totižto kvalitné orieškové krémy, ktoré možno využiť na milión rozličných spôsobov. Spĺňa tieto kritériá aj orieškový krém od DailyMix?

Pozrime sa najprv na zloženie. Krém pozostáva z pražených mandlí natural 69%, ryžového proteínu 10%, MCT oleja, kokosového oleja, škorice (1%) a sladidiel glykozidy steviolu a erytritolu. Nemusí byť preto vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa vyhýbajú cukru v akejkoľvek jeho podobe. 

Krém tiež môže obsahovať arašidy, orechy a sezamové semená. 

Ako plus vnímame, že neobsahuje palmový olej, glutamán, ani lepok a laktózu. Je ideálnou voľbou aj pre vegánov. 

Vďaka obsahu mandlí i proteínu je vynikajúcim zdrojom rastlinných nenasýtených tukov i minerálnych látok. 

Túto dobrotu si možno dopriať kedykoľvek počas dňa, len tak na lyžičke, alebo natrieť na nízkosacharidové pečivo, lievance, palacinky či využiť na pečenie. Fantázii sa medze nekladú. 

300 gramové balenie sa aktuálne predáva za cenu pohybujúcu sa okolo 7 €. 


Ako chutí proteínový mandľový krém so škoricou?

Chuť tohto proteínového mandľového krému je vynikajúca - ani príliš sladká, ani horkastá. Navyše, pridaná škorica ju skvelo dopĺňa. 

Ako mínus však vnímam tuhšiu konzistenciu, kvôli ktorej sa tento orieškový krém dosť ťažko rozotiera.

Po otvorení krému môžete tiež na jeho povrchu nájsť olejovú usadeninu, čo je však úplne bežný jav. Stačí iba premiešať. 

Nezabudnite tiež na to, že krém je potrebné skonzumovať do 14 dní po jeho otvorení. 

Výhody

 • bez palmového oleja a bez glutamanu
 • vynikajúci zdroj nenasýtených tukov a minerálov
 • bez laktózy a bez lepku
 • aj pre vegetariánov
 • skvelá chuť

Nevýhody

 • tuhšia konzistencia - ťažšie roztierateľný

Orientačná cena

7 €

Hodnotenie

4. DailyMix proteínové pyré - Zdravý snack bez výčitiek

DailyMix proteínové pyré
DailyMix kakaové proteínové pyré skúsenosti

Všetky tri druhy pyré obsahujú alternatívne sladidlá, konkrétne xylitol a sukralózu.

DailyMix pyré skúsenosti

Zdrojom bielkovín je instantný srvátkový proteínový koncentrát. 

Jogurtové banánové pyré s višňovou príchuťou dailymix zloženie

Pyré dokáže veľmi dobre zasýtiť a preto je vhodné na raňajky, desiatu či olovrant.

Proteínové pyré DailyMix skúsenosti
DailyMix jogurtové pyré skúsenosti
DailyMix kakáové pyré proteínové

Z kapsičky ho jednoducho vytlačíte a môžete konzumovať. 

Častou výhovorkou, ktorou sa sami pred sebou pri kúpe fastfoodu či inej nezdravej maškrty zvykneme ospravedlňovať, je nedostatok času. No jesť sa predsa musí. A tak neraz siahame po tom, čo máme práve po ruke. 

Nie vždy však musí ísť o niečo, z čoho budete mať výčitky ešte niekoľko hodín po zjedení. DailyMix má riešenie v podobe proteínového pyré v kapsičkách. 

Pyré je dostupné vo viacerých príchutiach - kakaové pyré s pomarančovou príchuťou, jogurtové proteínové pyré s višňovou príchuťou a jogurtové proteínové pyré s banánovou príchuťou

Všetky tri druhy majú spoločné to, že sú vynikajúcim zdrojom bielkovín (instantný srvátkový proteínový koncentrát) a dokážu veľmi dobre zasýtiť. Sú priam stvorené na rýchle raňajky, desiatu či olovrant. 

Majú nízky obsah cukrov a neobsahujú palmový olej ani glutén. Pokiaľ sa vyhýbate cukru a umelým sladidlám, mali by ste však vedieť, že obsahujú sukralózu a xylitol. Pre ľudí s intoleranciou na laktózu či alergiou na mliečnu bielkovinu môže byť problémom i obsiahnuté mlieko.

Zloženie sa ďalej líši v závislosti od typu pyré. Jogurtové pyré obsahujú sušený jogurt a kakaové zas kakao. Rozdiel je aj v zložkách, ktoré sa starajú o príchuť. 

Pyré sa predáva v praktickej kapsičke na vytláčanie. 100 gramové balenie vás vyjde na 2 €, čo nie je práve najmenej. 


Ako chutí proteínové pyré?

Milujem pyré a zvyknem si ho doma často pripravovať rozvareným či rozmixovaním ovocia. Chuť tohto pyré je však odlišná, čo som ale vzhľadom na obsah srvátkového proteínového koncentrátu i očakávala.

Osobne z pyré cítim takú tú umelú, práškovú proteínovú pachuť, ktorá určite nemusí každému vyhovovať. 

Výhody

 • zdroj bielkovín a vlákniny
 • bez palmového oleja a bez glutamanu
 • aj pre vegetriánov
 • viacero príchutí

Nevýhody

 • umelá, proteínová prášková pachuť
 • vyššia cena

Orientačná cena

od 2 €

Hodnotenie

 5. DailyMix proteínové cestoviny - Chutné rýchlovky, ktoré výborne zasýtia

DailyMix proteínové cestoviny bolognese
DailyMix proteínové cestoviny bolognese zloženie

Výživové údaje a obsah vitamínov a minerálov na 100 g.

DailyMix proteínové cestoviny bolognese príprava
DailyMix proteínové cestoviny bolognese chuť

Píprava Bolognese cestovín.

DailyMix proteínové cestoviny Carbonara
DailyMix proteínové cestoviny carbonara zloženie

Výživové údaje a obsah vitamínov a minerálov na 100 g.

DailyMix proteínové cestoviny carbonara príprava
DailyMix proteínové cestoviny carbonara chuť

Carbonara cestoviny pripravíte rozmiešaním zmesi v 140 ml vriacej vody, následne ešte ohrejete v mikrovlnke alebo necháte odstáť. 

DailyMix cestoviny sú zaujímavým spôsobom, ako si dopriať vyvážené jedlo za každých okolností, a to aj vtedy, ak nemáte čas. 

Sú naservírované do malých vreciek s objemom 44 gramov, čo je po rozrobení jedna porcia. Možno si ich so sebou jednoducho zobrať napríklad aj do práce a tam potom rýchlo a ľahko pripraviť. 

My sme testovali proteínové cestoviny Carbonara, Bolognese a Chilli sin carne. Okrem šikovného balenia pozitívne hodnotíme aj zloženie bez glutamanu či palmového oleja. 

Tieto cestoviny sú bohatým zdrojom bielkovín a vlákniny. Veľmi dobre zasýtia aj na niekoľko hodín, preto si ich možno bez obáv dopriať aj ako hlavné jedlo na obed alebo na večeru. 


Príprava cestovín

Princíp prípravy DailyMix cestovín je rovnaký pri všetkých druhoch, líši sa len množstvom použitej vody. 

Zmes zo sáčku je potrebné vysypať do mištičky a následne zaliať vriacou vodou (pri Bolognese a Chilli Sin Carne 170 ml vody, pri Carbonara 140 ml vody) a dôkladne premiešať. Následne ohriať v mikrovlnnej rúre a nechať odstáť po dobu cca 5 až 7 minút. 

Pokiaľ nemôžete použiť mikrovlnnú rúru, zmes zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte odstáť cca 5 až 7 minút.

Príprava je teda naozaj rýchla, jednoduchá a ľahko ju zvládnete i počas obednej prestávky v práci. 


Ako chutia DailyMix proteínové cestoviny?

Proteínové cestoviny DailyMix ma svojou chuťou príjemne prekvapili. 

Zo všetkých mi najviac chutili Bolognese, ktoré sú chuťovo priam identické s mojimi obľúbenými bolonskými špagetami. To, že ide o proteínový pokrm, som v podstate ani nijako nepostrehla. 

Veľmi dobre chutili i Carbonara cestoviny. Pri Chilli Sin Carne však bolo na mňa pikantnosti o niečo viac, než som zvyknutá. 

Celkovo však tieto proteínové cestoviny s nízkym obsahom sacharidov hodnotím veľmi dobre. Prekvapili ma svojou chuťou, ale i sýtosťou a veľkým plusom je aj ich malé balenie a rýchla, nenáročná príprava.

Ani suma cca 1,80 € za jednu plnohodnotnú porciu zdravého jedla nie je rozhodne veľa. 

DailyMix proteínové Chilli Sin carne
DailyMix proteínové Chilli Sin Carne zloženie

Výživové údaje a obsah vitamínov a minerálov na 100 g.

Dailymix proteínové Chilli Sin Carne
DailyMix proteínové Chilli Sin Carne

Príprava DailyMix proteínových cestovín je rýchla a jednoduchá. 

Výhody

 • bohatý zdroj bielkovín a vlákniny
 • rýchla, nenáročná príprava
 • praktické balenie
 • skvelé na obed alebo večeru
 • chuť

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

1,80 €

Hodnotenie

NÁŠ TIP: V ponuke eshopu DailyMix nájdete i konjakové cestoviny Slim Pasta. Sú skutočne dostatočnou alternatívou k pšeničným cestovinám? Dozviete sa v našej recenzii.

6. Proteínové rizoto so syrovo-hubovou príchuťou - S minimom tukov a sacharidov

DailyMix proteínové rizoto
DailyMix proteínové rizoto zloženie

Proteínové rizoto obsahuje viacero dôležitých vitamínov a minerálov. 

DailyMix proteínové rizoto príprava

Pripravíte ho zo zmesi a vriacej vody. 

DailyMix proteínové rizoto chuť

Hotové DailyMix rizoto.

A nakoniec tu máme DailyMix proteínové rizoto, ktoré je rovnako ako cestoviny dostupné vo forme zmesi v malom vrecku. 

V zložení sa nachádza predvarená ryža, smotana v prášku, mliečny proteín, huby, cibuľa, petržlen, protihrudkujúce látky, stabilizátory a viacero vitamínov a minerálov, napríklad vitamín A, C, E, B1, B2, B5, B6, B8, B9 či B12. 

Zmes je bez pridaného glutamanu či palmového oleja, vhodná aj pre vegetariánov. 


Návod na prípravu rizota

Aj v tomto prípade je príprava proteínového pokrmu viac ako jednoduchá. Zmes nasypte do misky, pridajte 90 až 100 ml vriacej vody a premiešajte. Potom ohrejte v mikrovlnnej rúre a nechajte odstáť cca 7 minút. 

Ak nemáte po ruke mikrovlnku, zmes zalejte vriacou vodou, premiešajte, prikryte a nechajte odstáť cca 7 až 9 minút. 

Ja som si vyskúšala prípravu bez mikrovlnky a výsledok bol chuťovo vynikajúci. DailyMix má aktuálne v ponuke jedno proteínové rizoto so syrovo-hubovou príchuťou. 

Výhody

 • s minimom tukov a sacharidov
 • vysoký obsah vlákniny a bielkovín
 • vhodné aj pre vegetariánov
 • jednoducá príprava
 • chuť

Nevýhody

 • bez zistených nedostatkov

Orientačná cena

1,80 €

Hodnotenie

Moje celkové hodnotenie

Nízkosacharidová strava DailyMix ponúka nielen chutný, ale aj účinný spôsob, ako sa stravovať s ohľadom na postavu, ale aj zdravie. 

Má hneď viacero výhod. Okrem tých bezpochyby najväčších, ako zhadzovanie prebytočných kilogramov či pozitívny vplyv na zdravie, je tiež pomerne nenáročná na dodržiavanie, a to aj z dlhodobého hľadiska. 

V porovnaní s populárnou keto diétou sa organizmus pri nízkosacharidovom stravovaní zvyčajne nedostáva do stavu ketózy, ktorá je sprevádzaná nepríjemnými príznakmi. 

Výhodou je tiež to, že DailyMix nie je diétou v pravom zmysle slova a ak sa rozhodnete pre low carb stravovanie, produkty DailyMix môžete pokojne kombinovať aj s inými nízkosacharidovými pokrmami. 

V bohatej ponuke DailyMix si však každý nájde to svoje - cestoviny, rôzne dresingy, omáčky, omelety, palacinky, orieškové krémy, pyré, granola a mnoho ďalších nízkosacharidových produktov, z ktorých si vyberú milovníci sladkého, ale i slaného. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte vašu recenziu

avatar