Rozlúčka so slobodou: Oslava pre nevestu alebo ženícha, ktorá má grády

rozlúčka so slobodou

Svadba je vážny krok pre dvoch zamilovaných ľudí, ktorí sa rozhodnú kráčať životom spoločne aj oficiálne. Vraví sa, že rozlúčka so slobodou je posledná veľký párty pred svadbou, na ktorej je dovolené takmer všetko.

Rozlúčka so slobodou pre nevestu a pre ženícha má rozdielny priebeh, no jedno majú spoločné. Celá oslava by sa mala točiť podľa gusta budúcej nevesty či ženícha. 

Kto by sa mal podujať rozlúčku so slobodou zorganizovať a ako pripraviť budúcej neveste alebo ženíchovi zážitok, na ktorý budú ešte roky spomínať? Čítajte naše tipy, no kreativite sa medze nekladú.

Správna organizácia je základ. Kto sa jej ujme?

Premýšľate nad tým, kto by mal rozlúčku vlastne zorganizovať? Býva zvykom, že organizátorom je svedok či svedkyňa. No nie je to pravidlom. V podstate to môže byť ktokoľvek z blízkeho okruhu priateľov nevesty a ženícha. Mal by ich však dokonale poznať, aby dokázal určiť, aký štýl zábavy bude pre nich najvhodnejší. 

Platí, že nevesta či ženích by nemali pohnúť ani prstom, len si zábavu užívať. 

Úloha organizátora rozlúčky so slobodou nie je vôbec jednoduchá. Musí dať dokopy ľudí, ktorí sa možno ani nepoznajú, zabezpečiť financie, vymyslieť a zajednať miesto konania, dať dokopy program, vhodné občerstvenie, nápoje a tiež zabezpečiť transport či hotelové izby. A to všetko býva niekedy poriadne náročné.

rozlúčka so slobodou pre nevestu

Býva zvykom, že organizátorom je svedok či svedkyňa, alebo niekto z blízkych kamarátov.

Kto platí za rozlúčku so slobodou?

Nech sa na vec pozeráme z akéhokoľvek uhla, bez peňazí to skrátka nejde. Máte dve možnosti - buď zoženiete sponzora, alebo rozlúčku zafinancujete spoločne s pozvanými ľuďmi. Pre nevestu a ženícha by mala byť táto rozlúčka darom, čiže z ich vrecka by nemalo ísť ani euro. 

Ak takúto párty organizujete, žiadajte potvrdenie účasti a peniaze vopred, aby sa vám nestalo, že niekto síce sľúbi, že príde, no nakoniec sa nezúčastní. V tom prípade bude musieť stratu zobrať na plecia organizátor. 

rozlúčka so slobodou pre ženícha

Za rozlúčku by nevesta a ženích nemali platiť.

Kedy sa lúčiť so slobodou?

Tradícia vraví, že rozlúčka so slobodou by sa mala konať deň pred svadbou. Je však zrejmé, že si budúci mladomanželia a ich priatelia chcú užiť nielen rozlúčku so slobodou, ale i svadbu. Ideálny je čas týždeň pred svadbou, nikto by si predsa svadbu s opicou neužil. Odporúča sa však aj viac týždňov, pokojne aj mesiac pred svadbou.

Čo ak sa zúčastnení nepoznajú?

Môže sa stať, že niektorí z pozvaných účastníkov sa nepoznajú. Všetci poznajú minimálne nevestu alebo ženícha, takže nie je problém nadviazať konverzáciu. Je fajn, ak sa oslava koná na nejakom neznámom mieste, vtedy sa všetka pozornosť presúva z neznámych ľudí na neznáme prostredie. S pribúdajúcim časom a drinkami sa však prvotný ostych rýchlo vytratí a môžu vzniknúť aj nové priateľstvá, či dokonca vzťahy. 

Pozitívom je, že na svadbe sa už budú všetci poznať a môžu tak nadviazať na zážitky z rozlúčky. Je dôležité podotknúť, že rozlúčka so slobodou by sa mala konať zvlášť pre nevestu a zvlášť pre ženícha, pretože každý z nich má “svoj štýl” a svoj spôsob lúčenia sa so slobodou a tiež iný okruh známych s inou predstavou o “poslednej párty”.

kamaráti ženícha na rozlúčke

Aj keď sa účastníci rozlúčky vzájomne nepoznajú, všetci poznajú minimálne nevestu alebo ženícha.

Rozlúčka so slobodou pre nevestu

Výzdoba a menu prispôsobené téme

Ženy viac dbajú na miesto konania rozlúčky, výzdobu, jedlo, spomienkové darčeky či outfit. Najčastejšie cestujú na víkend do zahraničia, do wellness, prenajmú si pekný apartmán alebo chatu. Niektoré nevesty dajú prednosť mestu a bujarej zábave na diskotéke. 

Výberu miesta treba prispôsobiť výzdobu a menu. Ak máte k dispozícii vlastné priestory a neveste by sa to páčilo, zorganizujte rozlúčku ako tematickú párty - napríklad Great Gatsby, latino. Alternatívou je výzdoba v jednej konkrétnej farbe, ktorá ulahodí oku nevesty. 

Počas wellness pobytu si to môžete uľahčiť a rovno zaplatiť za jedlo ako súčasť pobytu. V meste rezervujte kvalitnú reštauráciu, ktorá podáva obľúbenú kuchyňu nevesty.

Vo vlastných priestoroch môžete jedlo poňať ako súčasť výzdoby. Ak chcete nevestu prekvapiť niečím sladkým, siahnite po torte.

Či už bude romantická s kvetmi alebo trošku vulgárnejšia s erotickým motívom, je na vás. Vhodné sú aj cupcajky či medovníčky, s rôznym zdobením. Ani tu sa fantázii medze nekladú. 

občerstvenie rozlúčka so slobodou

Zdobené koláčiky môžete poňať ako súčasť výzdoby.

Ak alkohol, tak na prípitok ideálne šampanské, prosecco. Ostatné už záleží od preferencii nevesty a zúčastnených. Sú nevesty sa nebránia tvrdšiemu alkoholu (vodka, rum, gin), niektoré majú rady miešané nápoje, iné dajú prednosť vínu.

Tím nevesty

Ženy sú nostalgickejšie ako muži a tak nezabudnite na spomienkové darčeky. Napríklad šerpy, odznaky či tričká s nápisom “Budúca nevesta” a pod. 

Aby bolo jasné, ktorá z dievčat je budúca nevesta, mala by byť vhodne označená. Kým kamarátky sú na párty väčšinou v čiernom, budúca nevesta by mala mať na sebe niečo biele, prípadne už na úvod párty obdrží niečo typické - napr. závoj či fascinátor.

Program rozlúčky pre nevestu

Do veľkej miery vám otvorí možnosti programu miesto rozlúčky. Rozlúčku v zahraničí ľahko spojíte so spoznávaním miesta, wellness pobyt sa bude niesť v duchu relaxačných procedúr a dobrého jedla. 

Obľúbené sú rôzne zážitkové aktivity - kurz varenia, výroba kozmetiky, maľovanie. 

Program si môžete spestriť rôznymi hrami.

  • Ako dobre poznáš nevestu - séria otázok o neveste, na ktoré odpovedajú ostatné priateľky. Vyhráva tá s najviac správnymi odpoveďami. 
  • Ako dobre poznáš svojho budúceho manžela - táto hra si vyžaduje spoluprácu ženícha. Pripravte zoznam otázok o ženíchovi, ktoré mu vopred pošlete, aby pripravil odpovede. Na rozlúčke bude nevesta odpovedať na otázky a zistíte, ako dobre svojho nastávajúceho pozná. 
  • Želania pre budúcich manželov - od srdca pripravené priania, ktoré si neskôr pár prečíta im vykúzlia úsmev. 
  • Napi sa, ak … - pripravte si niekoľko situácii, ktoré sa týkajú nevesty. Nevesta ich bude čítať a tá, ktorá spĺňa popis vety, sa napije (napríklad napi sa, keď si s nevestou chodila do školy).
wellness pobyt rozlúčka

Výberu miesta treba prispôsobiť výzdobu a menu.

Darčeky pre nevestu

Darčeky pre budúcu nevestu môžete poňať prakticky, alebo spomienkovo. 

  • Vhodnou je napríklad spodná bielizeň na svadobnú noc. Tu sa môžete naozaj realizovať v množstve farieb, strihov a štýlov. 
  • Veľa budúcich neviest počas rozlúčky so slobodou dostane aj erotické pomôcky alebo hry pre dospelých.
  • Veľmi pekným tipom na darček je fotoalbum. Ideálne kvalitný kožený, do ktorého si neskôr uloží fotky zo svadby.
  • Nevestu iste poteší aj malý šperk.
  • Pripravte spolu s ostatnými kamarátkami nevesty knihu obľúbených receptov, ktoré jej odovzdáte. 

Rozlúčka so slobodou pre ženícha

Muži bývajú spravidla akčnejší a rozlúčky so slobodou organizujú výletom do zahraničia, na chate, kempoch, vyberú sa na roadtrip, lyžovačku, rybačku - všetko závisí od ženícha.

Na výzdobu muži nekladú dôraz, oveľa viac si dajú záležať na programe, zážitkoch a kvalitnom alkohole.

rozlúčka so slobodou pre ženícha

Ak mamička vyslovene po niečom netúži, vyberajte tak, aby sa jej darčeky po pôrode zišli.

Tím ženícha

Aj páni si na rozlúčku adekvátne pripravujú svoje outfity. Niektorí si zvolia rovnaký kus oblečenia (napríklad farbu saka, košele), iní zasa dajú prednosť vtipným tričkám s nápismi alebo s tematickou potlačou.

Oblečenie plánujte tak, aby nespôsobovalo nepohodu pri programe rozlúčky a nebolo vám ho ľúto, ak sa náhodou pri adrenalínových zážitkoch poškodí. 

Program rozlúčky pre ženícha

Muži často spájajú program s darčekom pre ženícha. Niektoré zážitky nie sú práve lacná záležitosť, preto kamaráti ženícha vymyslia aktivitu, ktorú ženích túži skúsiť, no doposiaľ sa mu to nepodarilo. 

Veľmi radi siahajú po zážitkových darčekoch, napríklad po tandemovom zoskoku, bungee jumpingu, strieľaniu na strelnici, raftingu, divokej jazde pretekárskym autom.

Obľúbené sú ochutnávky whiskey, koňakov, rumov, cigár, návšteva vo vínnej pivničke s prehliadkou vinice a ochutnávkou vín, návšteva pivovaru s ochutnávkou. Niektorí páni sa vyberú na pokrový turnaj, hrať golf, na karaoke šou. Voľba záleží od povahy budúceho ženícha a jeho kamarátov.

NÁŠ TIP: Ďalšími zážitkovými darčekmi pre celú rozlúčkovú partiu sa inšpirujte v tomto článku, kde ich nájdete spolu 14. 

Kvalitný alkohol

K lúčeniu so slobodou popíjanie patrí. Nikto nechce stráviť ďalšie dni s bolestivou opicou, preto si vyberajte kvalitný alkohol. V prvom rade myslite na ženícha, ak má rád konkrétny druh alkoholu

Ak ženích nepije alkohol, no kamaráti si zábavu bez alkoholu nevedia predstaviť, jednoducho to rešpektujte a pite s mierou. Nebolo by pre neho príjemné starať sa na svojej oslave o partiu opitých kamarátov. Ide najmä o spoločnú zábavu.

Dilema: Rozlúčka so slobodou a striptér/striptérka

Tento druh zábavy sa stal bežnou súčasťou mužského aj ženského lúčenia so slobodou. Otázka rezervovania striptérskej šou na rozlúčke so slobodou môže vyvolať kontroverzie. Vyriešenú by ju mali mať najmä snúbenci, aby sa pred svadbou predišlo zbytočným hádkam.

Nápad, ktorý sa vám môže zdať vtipný, nemusí dopadnúť práve najlepšie. Preto si vopred veľmi dobre overte, či je striptérska šou žiadanou formou prekvapenia.

Na záver

Pre akýkoľvek spôsob rozlúčky so slobodou sa rozhodnete, najdôležitejšie je, aby ste touto párty ulahodili najmä hlavným aktérom - budúcej neveste a ženíchovi. Jedno je však isté. Na poslednú veľkú párty pred vstupom do manželstva by rozhodne nemali zabudnúť. A všetci zúčastnení tiež.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar