Naozaj dokáže smartphone poraziť vo fotení fotoaparát?

smartphone a fotoaparát



Smartphony, azda viac ako akákoľvek iná technológia, navždy zmenili náš život. Okrem komunikácie sú totiž hojne využívané aj ako zariadenia na prehliadanie internetu a v čoraz väčšej miere aj na fotenie.

Znamená to teda, že fotoaparáty už sú zastaranou spomienkou na dobu minulú? Ani náhodou. Či už ide o zrkadlovky alebo kompaktné fotoaparáty, aj tento kus technológie si v súčasnosti drží svoje miesto a má zákazníkovi čo ponúknuť. Prečo by ste teda mali siahnuť radšej po fotoaparáte?

Hlavný účel smartphonu nie je fotenie

Odpovedí je niekoľko. Tá základná pritom vychádza z podstaty smartphonu ako kategórie. Pri navrhovaní každého modelu sa inžinieri od daného výrobcu zameriavajú na smartphone ako celok – snažia sa vytvoriť multifunkčné zariadenie. Schopnosť tvoriť fotografie a nahrávať videá nie je kľúčovou úlohou, ide iba o jednu z mnohých funkcií a hoci už moduly fotoaparátov, ktoré nájdeme v dnešných smartphonoch, nie sú porovnateľné s VGA kamerami v prvých Nokiách s farebnými displejmi, princíp sa nezmenil.

Výrobca totiž musí do zariadenia okrem modulu fotoaparátu fyzicky zmestiť aj ďalšie technológie – odhliadnuc od batérie a matičnej dosky, každý z nich obsahuje množstvo senzorov, systém antén, displej a ďalšie súčasti.

Zákazníci zároveň očakávajú, že zariadenie bude čo najkompaktnejšie, spoločnosti sa ženú za čo najmenšou hrúbkou, a to sa zákonite odzrkadľuje aj na vlastnostiach modulu vstavaného fotoaparátu. Na kvalitnú optiku v útrobách smartphonu nie je dostatok miesta, a preto môže mať objektív veľkosť len niekoľko milimetrov.

Smartphony a fotenie

Výrobcovia si dobre uvedomujú, že zrkadlovky sú kvalitnejšie

Pri predstavovaní nových smartphonov a aj počas marketingových kampaní, ktoré sa ich snažia vykresliť v čo najlepšom svetle, sa neustále stretávame so sloganmi o tom, ako sa technológia kamier v smartphone vyrovnala digitálnym fotoaparátom, či dokonca priblížila zrkadlovkám. Výrobcovia vedia, že niektorých zákazníkov môžu presvedčiť až reálne snímky, a preto fotky zachytené ich novými modelmi pravidelne prezentujú prostredníctvom sociálnych sietí.

Výnimkou nie je ani čínsky Huawei, ktorý nie raz, ale dokonca dvakrát zavádzal v reklamách. Posledná kauza vznikla, keď Huawei prezentoval schopnosti prednej kamery svojho smartphonu Nova 3. Až EXIF dáta odhalili, že dokonale ostré a presné snímky vo vysokom rozlíšení neboli zachytené malou selfie kamerou spomínaného modelu, ale zariadením DSLR, teda digitálnou zrkadlovkou.

Kvalita obrazu vs. rozlíšenie

Keď začal narastať počet ľudí, ktorí fotia na smartphone, výrobcovia si uvedomili, že musia zlepšovať aj používané moduly fotoaparátov. Každý rok priniesol nový model, ktorý musel byť lepší ako ten predchádzajúci, avšak užívatelia nevedeli spoľahlivo porovnať kvality ich fotoaparátov.

Preto prišli výrobcovia s trendom, za ktorým sa začali všetci hnať – bol ním rastúci počet megapixelov. Ich počet sa zvyšoval rok od roka a táto hodnota sa stala meradlom kvality fotoaparátov u inteligentných telefónov – ten, ktorý mal viac megapixelov, bol v očiach zákazníkov jednoducho lepší.

Trend sa pritom zastavil niekedy v roku 2014, keď Sony predstavilo svoju vtedajšiu vlajkovú loď – Xperiu Z1 s neuveriteľnou hodnotou 20MPx, na ktorú sa dodnes nechytajú niektoré kompaktné fotoaparáty. Niektorí výrobcovia pritom s megapixelmi operujú v marketingu dodnes.

Fotenie smartfónom

Do akej miery súvisí rozlíšenie s kvalitou fotiek a akú má vlastne úlohu?

Digitálne kamery, rovnako ako fotoaparáty, zachytávajú snímky ako mriežku obrazových bodov. Jeden bod dokáže zaznamenať jednu konkrétnu farbu zo svetla dopadajúceho cez optiku.

Počet megapixelov teda označuje, koľko miliónov obrazových bodov senzor obsahuje. Čím väčší je ich počet, tým ostrejšia by mala byť výsledná snímka. Kvalita fotografie sa však odvíja aj od ďalších nesmierne dôležitých faktorov ako svetelnosť alebo vlastnosti optickej sústavy.

Fotenie za horších svetelných podmienok

Hoci už aktuálne existuje množstvo smartphonov, ktoré vedia produkovať pozoruhodné snímky v dobre osvetlených miestnostiach, väčšina z nich si stále nevie poradiť so zhoršenými svetelnými podmienkami.

Príkladom môže byť fotenie v šere alebo zle osvetlených objektov v tme. Kameňom úrazu sa v tomto prípade stáva svetelnosť, respektíve fyzická veľkosť čipu fotoaparátu. Malé moduly fotoaparátov v smartphonoch totiž nedokážu zachytiť dostatočné množstvo svetla na vytvorenie kvalitných záberov. Výsledné snímky v tme sú tak často tmavé, bez detailov s fádnymi farbami, či dokonca rozmazanými okrajmi.

Potvrdzuje to aj fotograf a cestovateľ Aleš Tvrdý:Dnešné smartphony dokážu naozaj urobiť veľmi dobré fotky. Avšak len vtedy, ak sú ideálne svetelné podmienky. Ak nie sú, smartphone môže častokrát zradiť.

Fotoaparát má značne väčší snímací senzor, a práve vďaka nemu dokáže urobiť kvalitnejšiu fotku aj vtedy, keď to smartphone nezvláda. Vtedy sa oplatí použiť nejakú dobrú aplikáciu, ktorá pomôže pri fotení.”

S podobnou situáciou sa môžeme stretnúť aj pri fotení proti ostrému svetlu. V príliš malej optickej sústave totiž množstvo svetelných lúčov prehluší svetlo z objektov, ktoré chceme odfotiť. Výsledkom často býva úplne biele pozadie a tmavé až čierne objekty bez detailov.

Tento problém sa snaží vyriešiť HDR režim, ktorý dnes nájdeme už snáď v každom smartphone. Problém je, že pracuje na softwarovej báze a jeho vplyv na výslednú kvalitu snímky je často len kozmetický. Proti digitálnemu fotoaparátu v podobnej situácii bohužiaľ neobstojí.

Smartphone a fotenie

Optický a digitálny zoom a širokouhlý záber

Ak sa foteniu venujete aktívnejšie, určite sa dostávate do situácií, kedy chcete zvečniť objekty nachádzajúce sa v rôznych vzdialenostiach od fotoaparátu. Práve vtedy prichádza na scénu funkcia zoom, ktorá daný objekt priblíži.

Aktuálne nájdeme na trhu dva druhy smartphonov, a to s jedným alebo dvoma objektívmi, pričom druhý môže slúžiť ako 2x zoom.

Ak priblížite objekt na inteligentnom telefóne s jedným objektívom, zväčšenie prebehne len softwarovo, ide teda o digitálny zoom. Znamená to, že dôjde k priblíženiu určitej časti snímky, čo má za následok obrovskú stratu kvality.

Smartphony s objektívom pre dvojnásobný zoom dokážu fotiť v normálnom režime alebo s dvojnásobným zväčšením, avšak ak by ste potrebovali nájsť ideálny stred medzi týmito dvoma rozmermi, opäť sa nevyhnete výrazným stratám v rozlíšení a kvalite.

U digitálnych fotoaparátov je však použitý optický zoom. Vďaka dostatku miesta je objektív zložený z niekoľkých optických šošoviek, pričom sa pri priblížení mení ich vzájomná vzdialenosť. Bez ohľadu na to, aké priblíženie použijete, sa tak zachová plná kvalita fotky. Aleš Tvrdý súhlasí: „Zábery, nasnímané fotoaparátom, sa dajú tlačiť na väčšie rozmery bez viditeľnej straty kvality fotky.”

Na zrkadlovkách je dokonca možnosť objektívy meniť. Ak sa teda rozhodnete fotiť makro, kúpite si naň objektív, ktorým docielite ideálne vlastnosti vašich snímok.

Podobná situácia nastáva aj pri zachytávaní budov alebo iných veľkých objektov. Na smartphone bez širokouhlého objektívu sa budova nemusí vojsť do záberu a vy ako fotograf sa musíte postaviť ďalej, ak je to vôbec možné. Na zrkadlovke stačí jednoducho nasadiť širokouhlý objektív a úplne celý zámok či vežu tak môžete zachytiť aj z pomerne malej vzdialenosti.

Možnosti nastavenia a ovládanie

Ak fotíte naozaj často, môžete oceniť možnosti nastavenia a ergonómiu ovládania, akú na smartphone nikdy nedosiahnete. Fotoaparáty totiž obsahujú rôzne režimy, prepínače a ovládacie prvky rozmiestnené pohodlne na dosah prstov. Môžete tak medzi nimi prepínať bez toho, aby ste odvracali zrak od obsahu, ktorý sa chystáte zachytiť.

Hoci smartphony dnes už tiež ponúkajú bohaté možnosti prispôsobenia, sú väčšinou roztrúsené v dlhých menu zoznamoch, cez ktoré sa musíte zložito preklikávať. Neraz sa dokonca stane, že danú funkciu podporuje len špecifická aplikácia, ktorá ale nepodporuje iné funkcie, takže užívateľ je nútený počas fotenia prepínať medzi viacerými aplikáciami.

Na fotoaparáte je vždy všetko poruke a keď sa si naň zvyknete, ovládanie vám pôjde automaticky a omnoho rýchlejšie ako na smartphone.

smartfóny fotenie

Cena smartphone vs. fotoaparát

V neposlednom rade je samozrejme dôležitá aj cena. Kvalitnejšie fotoaparáty u smartphonov totiž nájdeme naozaj len v top modeloch a tie aktuálne začínajú na cene 600 eur a stúpajú až za hranicu 1000 eur. Kamera v smartphonoch v spomínanej cene je pritom na úrovni kompaktu s niekoľkonásobne nižšou hodnotou. Za cenu top fotomobilu si totiž môžete kúpiť profesionálnu zrkadlovku, ktorej nebude modul fotoaparátu v mobile siahať ani po členky.

Fotograf Aleš dodáva: „Kvalitné fotoaparáty sú na fotenie stále bezkonkurenčne lepšie ako ktorýkoľvek smartphone. Pred samotnou kúpou sa však treba spýtať samého seba, čo chcem s fotkami robiť. Na základe tejto odpovede sa dá ľahko zistiť, čo si nakoniec kúpiť.”

Rada na záver

Digitálne zrkadlovky, rovnako ako aj kompaktné fotoaparáty, si držia cenu a fotografické vlastnosti dlhšie, pretože u smartphonov prichádzajú neustále nové modely. Ak teda chcete za svoje peniaze dostať viac muziky, siahnite radšej po fotoaparáte a zaručene nebudete sklamaní.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
David
Komboš
David

Ono záleží, že aký mobil porovnávame s akým fotoaparátom. V súčasnej dobe Samsung Galaxy S20 Ultra dokáže veľké veci a to sme len na začiatku roku 2020. Na to sa dajú kúpiť ešte objektívy špeciálne určené pre tento mobil. Je tam 100x zoom priblíženie. Kamera 8k a ďalšie vymoženosti. A nosiť nemusíme oboje aj kameru aj mobil. Stači jedno.Čiže za mňa skôr ten smartfón. Samozrejme záleží, že na čo konkretne chceme tie fotky ci videa použiť.