Benedikt vajce či miešané vajíčka? Spoznajte tie najlepšie spôsoby prípravy vajec

Príprava vajec

Vajcia nie sú len chutné, ale i zdravé. Sú plné minerálov, vitamínov i proteínov. Dopriať si ich možno na raňajky, obed, ale pokojne i na večeru. 

Ak ste milovníkom klasickej omelety či vajíčka natvrdo alebo namäkko, zbystrite pozornosť. Vajíčka si totiž môžete pripraviť na ďaleko viac zaujímavejších, chutných spôsobov, ktoré si zamilujete. 

Dnes vám prinášame tie najlepšie recepty, ako si pripraviť miešané či plnené vajíčka, vajce benedikt nazývané tiež stratené vajce, ale aj vajce namäkko či vajce natvrdo tak, aby zakaždým lahodili nielen chuťovým pohárikom, ale i vášmu oku.

Prezradíme vám tiež, kedy počas dňa je vhodné konzumovať vajíčka a chýbať nebudú ani tie najlepšie recepty na jedlá z vajec. 

Pripravte si vajíčka a môžeme ísť na to. 🙂 

6 najlepších spôsobov, ako pripraviť vajíčka

Vajcia môžu byť veľmi vďačným pokrmom. Nielenže sa dá na nich skvele pochutnať, ale sú i lacné, a pre naše zdravie prospešné.

Existuje viacero zaujímavých spôsobov, ako ich pripraviť tak, aby boli chutné a zároveň vyzerali na tanieri vynikajúco. Navyše, mnohé zo spôsobov vás odbremenia od otravného lúpania škrupiniek. 

1. Vajíčka natvrdo a namäkko

Vajíčka natvrdo, ako aj vajíčka namäkko predstavujú jeden z najpopulárnejších, ale zároveň i najjednoduchších spôsobov prípravy vajec. Teda pokiaľ viete, ako na to. 

Vajíčka na mäkko sa totiž pri chvíľke nepozornosti môžu veľmi ľahko zmeniť na vajíčka natvrdo. A je po chuti.

Na čo si teda dať pozor pri príprave vajec týmto spôsobom a ako pripraviť dokonalé vajíčka natvrdo i namäkko?


Ako pripraviť vajcia natvrdo?

Príprava vajec natvrdo nie je žiadna veda. Okrem vajíčok potrebujete iba vodu a menší hrniec. 

Vajcia poukladajte do hrnca a hrniec naplňte vodou tak, aby boli vajcia celé pod vodou. Položte na sporák a nechajte variť na najsilnejšom ohni, resp. najsilnejšej teplote pri elektrických varných doskách

Priveďte k varu (na urýchlenie môžete hrniec prikryť pokrievkou). Hneď, čo začne voda vrieť, vezmite do rúk minútku alebo si na stopkách na vašom telefóne nastavte čas 10 minút.

Po uplynutí desiatich minút vyberte vajcia z vody a vložte ich do studenej vody s kockami ľadu alebo sa rovno pustite do ich šúpania pod studenou tečúcou vodou. Vajcia nenechávajte variť dlhšie, pretože potom žĺtok zmení nielen svoju konzistenciu, ale i farbu. 

Ak sa vám niekedy stáva, že vajíčko počas varenia praskne a vyteká z neho bielok, vyskúšajte pridať ešte pred začatím varenia do vody lyžičku octu. 


Ako pripraviť vajcia namäkko?

Pri príprave vajec namäkko ide o čas. A to doslova. 

Samotný spôsob prípravy je rovnaký ako pri vajciach natvrdo, teda vajíčka nechajte variť vo vriacej vode, avšak od momentu, kedy voda začne vrieť, si dôsledne ustrážte 5 minút.

Takto totiž dosiahnete lahodný, roztekajúci sa žĺtok vo vajíčku. 

2. Benedikt vajce nazývané tiež stratené vajce

Počujete o stratenom vajci prvýkrát? Jeho názov možnože znie trochu kulinársky, no pripraviť ho zvládne i kuchár začiatočník. 

Aj keď v našich končinách nie je až natoľko známe, vyskúšajte si ho pripraviť. Ručíme vám, že si pochutnáte. Navyše, stratené vajce vyzerá celkom efektne i na tanieri.


Ako pripraviť stratené vajce/benedikt vajce?

Na prípravu strateného vajca budete potrebovať väčší hrniec, ktorý naplňte vodou. Pridajte trochu soli a priveďte do varu.

Medzitým si rozbite vajíčko do menšej nádobky a pridajte k nemu dve čajové lyžičky octu. Ten sa postará o to, aby sa vajíčko počas varenia nerozvarilo či nerozpadlo. 

Ocot tiež môžete pridať rovno do vody, v tom prípade ho nie je nutné pridávať ho k vajíčku. 

Keď začne vrieť voda, zamiešajte ju, resp. vytvorte vír, do ktorého vlejte vajíčko. Chvíľu počkajte a potom jemne vajíčko pretočte. Takmer okamžite môžete pozorovať, ako bielko obalí žĺtok. Po cca troch až štyroch minútach vajíčko vytiahnite z vody. 

3. Miešané vajíčka alebo aj praženica

Veľmi obľúbeným, predovšetkým raňajkovým jedlom, sú miešané vajíčka, u nás známe skôr pod názvom praženica. 

Ako prezrádza už i samotný názov, praženica vzniká práve miešaním vajíčok a ich následným pražením. Ako si ju pripraviť čo najchutnejšiu?


Ako pripraviť miešané vajíčka/praženicu?

Na prípravu miešaných vajíčok je najvhodnejšie použiť čerstvé vajcia. Tie by mali mať izbovú teplotu, preto ich nezabudnite pred prípravou praženice vybrať z chladničky v dostatočnom časovom predstihu.

Vajíčka rozbite do misky, pridajte soľ, prípadne čierne korenie a vyšľahajte za pomoci metličky. Tajomstvom nadýchaných, miešaných vajec je práve ich dôkladné miešanie, počas ktorého do zmesi zapracujete i vzduch. 

Niekto má vo zvyku pridávať k vaječnej zmesi aj trochu mlieka pre nadýchané, vlhké miešané vajíčka. Iní zas pridávajú trochu smotany až potom, čo sú vajíčka hotové. 

Na panvici nechajte na strednom stupni roztopiť maslo, následne pridajte zmes vajíčok. Jemne miešajte. Dávajte pozor, aby vajíčka neprihoreli. Zo sporáku ich vezmite skôr, než by sa stihli úplne urobiť. Boli by tak totiž zbytočne gumené.

4. Omeleta

Ak ste milovníkom vajíčok, určite si z času na čas pripravte i omeletu. Jej príprava sa síce môže zdať na prvý pohľad jednoduchá, no je dôležité vedieť, ako na to. 


Ako si pripraviť omeletu?

Vajíčka si rozbite do misky, pridajte soľ, čierne korenie a jemne vyšľahajte metličkou. Je dobré vopred si rozohriať panvicu, do ktorej pridáte trochu oleja a masla. 

Panvicu nikdy nerozohrievajte na najvyššom plameni. Nemala by byť totiž úplne horúca a rozpálená, pretože tak by sa vajíčka mohli zraziť príliš rýchlo a omeleta by tak nebola krémová - teda taká, aká by mala byť správna omeleta.

Keď už máte panvicu rozohriatu, vylejte do nej rozmiešané vajíčka a veľmi zľahka zo strán miešajte. Vajíčka sa začnú pomaly zrážať. Vtedy je dôležité prestať miešať a počkat, kým celá omeleta stuhne.

Keď sa vajíčka začnú zrážať, odporúčame plameň znížiť, aby sa omeleta náhle neopiekla. Práve v tejto fáze prípravy omelety môžete do nej pridať ľubovoľné ingrediencie, ako napríklad bylinky či strúhaný syr. 

Nakoniec omeletu preložte na polovicu a ešte chvíľu počkajte, aby sa zatiahla. Preloženú omeletu môžete prevrátiť a opiecť i z druhej strany. 

5. Volské oko

Kto by nemiloval populárne volské oko, či už na raňajky, desiatu alebo aj olovrant. Kým niekto preferuje mäkučké volské oko, iní si radšej pochutia na chrumkavých okrajoch. 


Ako pripraviť volské oko?

Položte panvicu na rozhorený plameň, pridajte olej, masť alebo napríklad aj výpek zo slaniny. 

Vajce rozbite, ale opatrne, tak, aby na panvicu skĺzlo a žĺtok sa pritom nerozlial. Nezabudnite osoliť a pokoreniť. Ak máte radi volské oko s chrumkavými okrajmi, vajce najprv pražte na sinejšom plameni. 

Potom, čo budú okraje podľa vašich predstáv, stiahnite plameň, pridajte pár kvapiek vody a prikryte panvicu pokrievkou, aby sa zatiahol aj žĺtok. Na jeho vrchu sa vytvorí biely povlak, no vo vnútri bude lahodne tekutý. 

Aby malo volské oko pekný tvar, môžete použiť aj špeciálnu formu, prípadne kolieska papriky. 

6. Pečené vajíčka

Jedným zo spôsobov prípravy vajec môže byť aj ich pečenie. Ide o veľmi jednoduchý a nenáročný spôsob, ktorý si určite obľúbite. 

Čo budete potrebovať?


Ako si pripraviť pečené vajíčka?

Hneď na začiatok si rozohrejte rúru na maximum. Pripravte si žiaruvzdorné keramické misy a vymastite ich olejom alebo maslom.

Vylejte do nich vajíčko, pridajte soľ, korenie a bylinky a vložte do rúry. Postačí pár minút a bielok sa krásne zatiahne. Žĺtok vajíčka zostáva krásne tekutý. 

Ak nemáte žiaruvzdorné keramické mištičky, použiť môžete napríklad i plech na muffiny. Tento spôsob prípravy vajec možno všakovako vylepšiť - uložiť na spod mištičky šunku a tak zaliať vajíčkom, do ktorého môžete ešte pridať nastrúhaný syr či cherry paradajku.

Inšpirujte sa pri vašom kuchtení nasledujúcim videom.  

Kedy jesť vajcia? Ráno, na obed či na večeru? + 9 receptov na chutné jedlá z vajec

Možnože si práve kladiete otázku, kedy počas dňa je najvhodnejšia doba na konzumáciu vajíčok. Sú to raňajky, obed alebo nebodaj večera? 

Poďte spoločne s nami rozlúsknuť túto otázku. 

Zdravé raňajky z vajec? Len smelo do toho!  + 3 recepty na vajíčkové raňajky

Väčšina z nás zvykne konzumovať vajíčka predovšetkým na raňajky. A robíme dobre. 

Začať deň s vajíčkom je skvelý spôsob, ako dodať telu bielkoviny, ktoré sa okrem iného postarajú aj o to, že počas dňa nebudete mať chuť na rôzne nezdravé a nevhodné pochutiny. 

Vajíčka na raňajky skvele zasýtia a mimo bielkovín telu dodajú aj dôležité minerály, vitamíny i zdravé tuky. 

Na raňajky si teda bez výčitiek môžete dopriať vajíčka, či už namäkko, natvrdo alebo si pripraviť chutnú praženicu, omeletu či napríklad i stratené vajce. 

Alebo skúste niektorý z nasledujúcich super rýchlych receptov. 


Vajíčko do skla

Na rento recept budete potrebovať vajíčko, ocot, maslo, soľ, korenie a strúhaný parmezán. 

Vajíčko dajte uvariť klasickým spôsobom, teda do hrnca s vriacou vodou, avšak uvarte ho namäkko. Po dovarení ho ihneď vyberte z vriacej vody a schlaďte pod studenou vodou.

Ošúpte a rozklepnite ho za pomoci lyžičky do skleneného pohára. Pridajte lyžičku masla, ľubovoľné korenie, soľ a samozrejme, nastrúhaný parmezán. 

Dobrú chuť. 

NÁŠ TIP: Hľadáte inšpirácie aj na iné ako vajíčkové raňajky? Vybrali sme pre vás 3 zdravé recepty na chutné raňajky. Prezradíme vám tiež, či sú raňajky naozaj najdôležitejším jedlom dňa. 

Vajíčko zapečené v avokáde

Aj tento recept je veľmi jednoduchý, rýchly a navyše i zdravý. 

Potrebovať budete iba dve vajíčka, jedno avokádo, soľ a ľubovoľné korenie či bylinky. 

Rúru si vopred rozohrejte na maximum. Avokádo rozrežte na polovicu a vyberte kôstku. Jamku po kôstke pomocou lyžičky ešte viac vyhĺbte, aby ste mali dostatok miesta na vajíčka. 

Do jednej a druhej vzniknutej jamky vlejte po jedno vajíčko, posoľte a okoreňte a v zapekacej mise vložte do rozohriatej rúry na cca 12 minút. K tejto zdravej pochúťke z vajec si môžete pripraviť i hrianku. 


Zapekaný toust so šunkou a strateným vajíčkom

A čo tak pripraviť si na raňajky zapekaný toust so šunkou a strateným vajíčkom?

Najprv si opečte v hriankovači alebo na suchej panvici toust. Na troche oleja môžete opiecť aj kvalitnú šunku. Potom ju položte na pripravenú hrianku. 

A teraz je na rade príprava strateného vajíčka. Ako na to, sme si povedali vyššie, preto teraz iba v krátkosti. 

Dajte si zovrieť vodu a pridajte do nej ocot. Do misky si rozklepnite vajíčko, rozvírte vodu a opatrne do nej vlejte vajce. Potom vajce jemne pretočte, aby sa žĺtok obalil do bielku.

Približne po troch až štyroch minútach vytiahnite vajce z vody, položte na hrianku a dozdobte bylinkami alebo jarnou cibuľkou nakrájanou nadrobno. 

Ako pripraviť stratené vajce benedikt vajce

Benedikt vajce nielenže skvele chutí, ale i lákavo vyzerá. 

Ako minúť veľa vajec? Uvarte si na obed hlavné jedla z vajec + 3 TOP recepty 

Vajcia si môžete dať pokojne aj na obed. Aby ste však nasýtili nielen vás, ale aj všetkých vašich stravníkov, budete ich potrebovať veľa. 

Prinášame vám tri top recepty na hlavné jedlá z vajec, vďaka ktorým miniete všetky vajíčka z vašej špajze. 


Slaná vajíčková torta

Na slanú vajíčkovú tortu budete potrebovať až 14 vajec - 10 natvrdo uvarených a 4 surové.

Surové vajíčka zmiešajte v miske spolu s 250 ml kyslej smotany a pridajte aj nasekanú vňať. Dno okrúhlej tortovej formy vymastite maslom a vysypte strúhankou. 

Uvarené vajíčka nakrájajte na kolieska a polovicu poukladajte na dno tortovej formy, okoreňte a posoľte. Vajíčka zasypte nastrúhaným syrom a kúskami salámy či šunky. Pokvapkajte zmesou vajíčok a smotany. 

Potom znova pridajte syr a znova pokvapkajte vaječno-smotanovou zmesou. Na to znova navrstvíme pokrájané vajíčka, pridáme korenie, zmes vajíčka a smotany, a zasypeme strúhaným syrom. 

Takto pripravenú tortu vložte do rúry predhriatej na 170 °C cca na 20 minút. Po vytiahnutí z rúry nechajte trochu vychladnúť, nakrájajte a môžete podávať spolu so zeleninovým šalátom na obed. 


Vajíčkový šalát

Ak potrebujete minúť veľa vajec, pripraviť si môžete i skvelý vajíčkový šalát. 

10 vajec uvarte natvrdo a pokrájajte na malé kúsky. Pridajte dve väčšie kyslé uhorky, taktiež nakrájané. Ďalej pridajte jednu majonézu, soľ, čierne korenie, sladkú i štipľavú mletú papriku podľa chuti. Nakoniec všetko dôkladne premiešajte a nechajte odstáť v chlade. 

Keďže táto verzia vajíčkového šalátu nie je práve najzdravšia, doprajte si ju len z času na čas. Alebo majonézu v šaláte nahraďte kvalitným bielym gréckym jogurtom. 

Tip od experta

"Vajce má vyššiu biologickú hodnotu ako mlieko či mäso hospodárskych zvierat. Pre našu výživu je optimálne najmä zloženie plnohodnotných bielkovín, mimoriadne vysoká je ich stráviteľnosť. Z tukov, okrem cholesterolu, má význam vysoký podiel nenasýtených, čiže zdraviu prospešných mastných kyselín a najmä vysoký podiel fosfolipidov. Ide najmä o ovolecitín.“ 



Odborníčka na výživu prof. MUDr. Jana Jurkovičová, CSc. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Zapečené zemiaky s vajcom

Veľmi dobrou kombináciou môžu byť i vajcia a zemiaky. 

Pripraviť si môžete staré známe francúzske zemiaky alebo vyskúšajte niečo nové - zapečené zemiaky s vajcom. 

Zemiaky poumývajte a vidličkou do nich urobte dierky. Poukladajte ich na pekáč a vložte do rúry predhriatej na 200 °C na dobu približne 40 minút. 

Medzitým si nakrájajte cibuľku a cesnak nadrobno, a nastrúhajte syr. Zemiaky z rúry rozkrojte na polovice, lyžicou z nich vylúpte vnútro. Na masti alebo oleji si speňte cibuľu, pridajte vydlabané vnútro zemiakov, cesnak, posoľte, okoreňte a pridajte nastrúhaný syr. 

Za stáleho miešania nechajte syr roztopiť sa a spojiť so zemiakmi. Touto zmesou následne naplňte vnútro zemiakov, ale nie úplne doplna. Nechajte aj miesto pre vajíčko, ktoré vylejte do každej polovice zemiaku.

Zemiaky dajte zapiecť do rúry približne na 15 minút na 200 °C. 

Ako minúť veľa vajec recepty

Vajíčkový šalát si môžete pripraviť i v zdravej verzii s bielym gréckym jogurtom.

Vajíčka na večeru? Prečo nie? + 3 TOP recepty na rýchlu večeru z vajec

Rozmýšľate čo na večeru a z chladničky na vás vykúkajú vajcia? Len ich vyberte. Skvele sa totiž hodia aj na večeru. Dokonca ich večerná konzumácia môže byť pre naše telo prospešná. 

Vajíčka totiž obsahujú aminokyseliny, ktoré vám pomôžu ľahšie a rýchlejšie zaspať. Skvelá správa však?

Čo si teda môžete pripraviť na rýchlu večeru z vajec?


Plnené vajíčka

Plnené vajíčka sa dajú pripraviť na viacero spôsobov. Základom sú vždy natvrdo uvarené vajcia. Tie rozrežte na polovicu a opatrne z nich vyberte žĺtok. 

Žĺtky rozmiešajte v miske spolu so zmäknutým maslom, horčicou a pridajte aj tavený syr v črievku. Všetko spolu dobre premiešajte, osoľte a okoreňte. 

Následne vzniknutou zmesou naplňte vajíčka.  Okrem tejto zmesi si môžete pripraviť aj akúkoľvek inú ľubovoľnú zmes a touto pochúťkou prekvapiť napríklad aj vašu rodinu či priateľov počas posedenia či párty u vás doma


Hemendex

Na hemendex budete potrebovať približne 3 až 4 vajíčka, kvalitnú šunku a olivový olej alebo masť. 

Na panvici roztopte masť, resp. zohrejte olej a pridajte plátky šunky, ktoré jemne opečte z oboch strán. 

Do misky si rozklepnite vajíčka, ale opatrne, aby sa nepoškodil žĺtok a vylejte na šunku na panvici. Vajcia spolu so šunkou nechajte vytuhnúť približne po dobu 5 minút na miernom plameni. 

Hotový hemendex dochuťte soľou, korením a bylinkami podľa chuti. Namiesto pečiva si k tejto večeri doprajte výdatnú porciu zeleniny.


Frittata 

Obľúbeným jedlom z vajec je aj populárna frittata. Vyskúšajte si pripraviť verziu so špenátom. 

Šesť vajec vyšľahajte spolu so 100ml smotany na šľahanie, pridajte soľ a čierne korenie. Na masti či olivovom oleji speňte na pásiky pokrájanú cibuľku a pridajte paradajky i špenát. Chvíľu duste, dovtedy, kým špenát nezmení svoj objem.

K tejto zmesi pridajte vajíčko so smotanou a nechajte zatiahnuť spodok frittaty. 

Posypte syrom a na 15 minút ešte vložte do predhriatej rúry na 180 °C. Rýchla večera z vajec je na svete. 

Hlavné jedlá z vajec recepty

Frittata je skvelým, chutným pokrmom nielen na večeru, ale napríklad aj na raňajky.

Na záver

Vajíčka boli kedysi považované za cholesterovú bombu. Dnes však už vieme, že okrem cholesterolu obsahujú aj zdraviu prospešné látky, ktoré dokážu jeho hladinu v krvi účinne znižovať. 

Vajcia sú cenným zdrojom dôležitých aminokyselín, vitamínu B2, ďalej vitamínov A, D, E a K a tiež minerálov - fosfor, vápnik, zinok i železo.

Pravidelne si ich teda doprajte, samozrejme, s mierou. Aby sa vám nezunovali, zaexperimentujte pri ich príprave a vyskúšajte niektorý z týchto obľúbených spôsobov a receptov. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar