Takto by ste sa mali starať v lete o pleť - 10 dôležitých pravidiel

Starostlivosť o pleť v lete

Leto máme za rohom a mnohé z nás už teraz v plnom prúde chytajú bronz na záhrade či terase bytu a venujú sa rôznym športom vo voľnej prírode. Letné aktivity a najmä slnko však našej pokožke dávajú zabrať a poniektoré podceňujeme starostlivosť o pokožku najmä počas teplých dní. Aby vaša pokožka zostala žiarivá a hydratovaná počas celého leta, prinášame vám 10 tipov, ako sa o ňu správne starať.

1. Pravidelné a dôsledné čistenie pokožky

V lete sa pokožka tela a tváre viac potí a mastí, zachytávajú sa na nej nečistoty z okolitého prostredia, ako peľ a prach, pleť pod make-upom nedýcha a póry sa upchávajú. Aby pokožka dokázala prijať živiny a účinné látky, musí byť dokonale zbavená všetkých nečistôt.

Pravidelné čistenie ráno a večer je jedným z najzákladnejších krokov starostlivosti o pokožku vôbec. Vynikajúcim pomocníkom pre dokonalé odlíčenie a vyčistenie pleti sú čistiace penové emulzie a pleťové micelárne vody, ktoré v jednom kroku odličujú, čistia a hydratujú.  

Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať aj ostatným častiam tela náchylným na tvorbu vyrážok – a to chrbát, dekolt a ramená.

2. Hydratácia

Alfou a omegou krásnej a zdravej pleti v letných mesiacoch je hydratácia. Slnkom a suchom namáhaná pokožka stráca vlhkosť svetelnou rýchlosťou. Stratou vlhkosti pleť zároveň stráca jas, je napnutá, dochádza k tvorbe vrások a starnutiu.

Po vyčistení pokožky je tak potrebné pleť hydratovať a nepodceňovať voľbu hydratačných krémov. Siahnite po ľahkých krémoch a pleťových kvetinových vodách. Niekoľkokrát do týždňa doprajte pleti hydratáciu aj v podobe hydratačnej masky.

V lete zvoľte ľahké hydratačné krémy

V lete voľte ľahšie hydratačné krémy, ktoré nezaťažia pokožku.

Pokožke tela hydratáciu dodáte hydratačnými telovými mliekami alebo telovými mliekami s výťažkami z rastlinných olejov. Husté krémy však vymeňte za ľahšie nemastné produkty.

Pleť hydratujete aj zvnútra, takže dbajte o dodržiavanie pitného režimu v podobe dostatku vody, ovocia a zeleniny

3. Očný krém

Pokožka okolo očí je jemná a náchylná k tvorbe jemných vrások. Ak chcete tvorbe týchto vrások predchádzať je dôležité zaradiť do rituálu starostlivosti o pleť aj očný krém. Chrániť okolie očí vám okrem kvalitného očného krému pomôžu aj klobúk a slnečné okuliare.

4. Vyhnite sa make-upu

Pleť pod vrstvou make-upu vplyvom tepla a vlhkosti nedokáže efektívne dýchať a dostáva sa do stresu. Preto by bolo vhodné aspoň v letných mesiacoch dopriať pleti oddych a make-upu sa strániť. 

Ak si nedokážete predstaviť život bez make-upu, skúste si naniesť čo najtenšiu vrstvu, alebo siahnite po alternatívach v podobe hydratačných tónovacích krémov – BB krémov.

Nechajte pleť v lete dýchať

Dajte pleti vydýchnuť aspoň v lete. Miesto nánosov mejkapu zvoľte prirodzenosť a radšej sa chráňte krémom s SPF.

5. Nikdy nezabúdajte na ochranný faktor SPF

Slniečko na nás zhora pôsobí nielen pri opaľovaní, ale pri všetkých aktivitách, ktoré vonku v lete robíme. Veľakrát si to ani neuvedomujeme, pri presúvaní sa z miesta na miesto, pri sedení na terase s kávičkou, či pri čakaní na MHD.

Chrániť pokožku pred nežiaducimi účinkami slnečných lúčov, ako predčasným starnutím pokožky, tvorbou tmavých škvŕn a zrohovatením, vám pomôžu výrobky s ochranným faktorom.

Siahnite v lete po hydratačnom pleťovom kréme alebo hydratačnom sére s SPF faktorom od 15 do 50. Mastnejšia pleť si vystačí aj s hydratačným sérom. Dámy, ktoré máte pigmentové škvrny, hydratačný krém s SPF faktorom 50 je vašou jednoznačnou voľbou.

Krémy a séra nanášajte vždy na vyčistenú pleť a krémy s SPF faktormi si neaplikujte na noc, zbytočne by ste zaťažovali pleť.  

Kombík radí

Kombík radí

Zvýšenú pozornosť vyžaduje aj pokožka dekoltu a pŕs. Táto oblasť je jemnejšia a suchšia ako pokožka tváre a tým aj zraniteľnejšia vo vzťahu k pigmentovým škvrnám, ochabovaniu a vráskam. 


Pri nanášaní ochranného filtra neopomínajte teda ani túto časť pokožky. 

Nezabúdajte ani na pery! Balzam na pery nie je len zimnou záležitosťou. Hydratované a hebké pery bez popraskania vám zabezpečia balzámy s SPF. Rozdiel na vás nenechá dlho čakať.

6. Exfoliácia

Raz až dvakrát do týždňa pleti a telu prospeje peeling. Niektorí dokonca odporúčajú proces opakovať aj tri až štyrikrát do týždňa. Na exfoliáciu odporúčame kávový peeling obohatený o prírodné oleje. Pre častý peeling pokožky a pre citlivú pokožku je vhodný jemný peeling s menšími okrúhlymi čiastočkami. 

Peeling urýchľuje proces regenerácie pokožky, odstraňuje odumreté kožné bunky a podporuje tvorbu nových buniek. Pokožka je po peelingu hladká, rozjasnená, vrásky sú zjemnené a je pripravená prijať účinné a výživné látky z následnej hydratačnej starostlivosti.

Niektoré z vás sa možno procesu exfoliácie v lete vyhýbate z dôvodu obavy odstránenia opálenia. Je to však nesprávna domnienka, mýtus, pretože kožné farbivo, melanín, sa v pokožke nachádza v oveľa hlbších vrstvách, ktoré peelingom nedokážeme zasiahnuť a krásny bronz si peelingom neohrozujeme.

Peeling si poľahky môžete pripraviť aj doma pomocou bežných ingrediencií, pozrite sa, ako na to:

7. Osvieženie a ochladenie tváre

Vynikajúcim trikom pre osvieženie a ochladenie rozhorúčenej tváre je ošetriť ju termálnou vodou, pleťovou vodou v spreji, alebo tonizačnou vodou, ktorú pred použitím umiestnite to chladničky. Takto ochladiť môžete aj micelárnu vodu na odlíčenie.

Umývanie tváre studenou vodou a ošetrovanie ochladenými prípravkami stiahnu vlásočnice a zjemnia tým začervenanie. Dáte tak zbohom sčervenanej a fľakatej pokožke.

8. Hydratácia pokožky nôh

Pokožka nôh je v letných mesiacoch obzvlášť namáhaná, okrem prírodných faktorov ako teplo a sucho ju totiž trápime aj každodenným holením. Aby pokožka nôh zostala krásna, hladká na dotyk a hydratovaná, je potrebné zvýšenú pozornosť venovať aj procesu holenia.

Ostrá a čistá žiletka, najlepšie s väčším počtom čepelí, aby ste zbytočne pokožku neničili, je základom dobre odvedenej práce. Jednorazové žiletky používajte naozaj maximálne dvakrát.

Skúste sa holiť po kúpeli, keď sú chĺpky mäkké. Na holenie používajte holiaci gél alebo penu, ktoré obsahujú zvlhčujúce látky na rozdiel od sprchových gélov. Nikdy nepoužívajte pri holení mydlo a nikdy si nehoľte nohy na sucho!

Gel z aloe vera

Najlepším pomocníkom v starostlivosti o pleť je gél z aloe vera - pomôže vám s hydratáciou aj s upokojením slnkom namáhanej pokožky.

Po holení je nutné pokožku správne hydratovať, najlepšie upokojujúcim a regeneračným krémom proti zarastaniu chĺpkov, odporúča sa aj gél z aloe vera, kalciová masť, detský púder alebo môžete použiť kokosový olej. Najlepšie je po holení nechať pokožku voľne dýchať, aby mohla rýchlejšie regenerovať.

Do pravidelnej starostlivosti o pokožku nôh určite zaraďte aj peeling, ktorý pokožku nôh pripraví na holenie. Samozrejme nie je vhodné peeling uskutočniť bezprostredne pred holením. Mohlo by dôjsť k podráždeniu pokožky.

Naším posledným tipom pre krásne, hladké a lesklé nohy je každodenná aplikácia oleja, ktorý sa rýchlo vstrebáva. Nohy účinne vyživíte a dodáte im neodolateľný lesk.

9. Starostlivosť o ruky

Vo všeobecnosti často podceňujeme aj starostlivosť o ruky. Pokožka rúk je však riziku tvorby pigmentových škvŕn a vrások vystavená rovnako ako pokožka tváre. „Hoďte“ si preto do kabelky výživný hydratačný krém s SPF.

10. Ošetrenie po opaľovaní

Vlhkosť, ktorú pokožka pri opaľovaní stratí, je potrebné pokožke navrátiť. Ošetrenie slnkom namáhanej pokožky po opaľovaní určite nie je činnosť, ktorú by ste mali zanedbať.

Poškodenia slnkom minimalizujete nanesením krému po opaľovaní, najlepšie s obsahom aloe vera, prípadne samotným gélom z aloe vera priamo z chladničky, ktorý pokožku príjemne schladí, stiahne začervenanie a dokonale hydratuje.

Pokožka v lete

Nezabúdajte, že vaša pokožka je vystavovaná slnečným lúčom aj počas športovania či prechádzok po meste. 

Na regeneráciu pokožky vám dokonale poslúžia aj výrobky s obsahom rastlinných olejov, alebo samotné rastlinné oleje, ako napríklad kokosový olej, bambucké či kakaové maslo.

Mastná, matná, vráskavá a namáhaná pokožka určite nie je vaším snom. Starajte sa preto o svoju pleť a pokožku tela a myslite na týchto 10 prikázaní. Leto práve prichádza, nikdy nebol lepší čas začať s patričnou starostlivosťou!

O autorovi

Veronika Ivánová
 

Veronika vyštudovala masmediálnu komunikáciu a preto jej práca v novinách, či písanie článkov nie sú cudzie. Zbožňuje cestovanie a ako hovorí, minula by posledné peniaze na akýkoľvek výlet (a dobré jedlo). Rada športuje a zaujíma sa o módu, kozmetiku a lifestyle. Rada všetko dokumentuje a tak si jej fotky, videá a príspevky môžete pozrieť na jej Instagramovom profile alebo Facebooku.
Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar