Opakovaný zápal močových ciest môže viesť až k strachu z bežných aktivít

zápal močových ciest

Zápal močových ciest, odborne označovaný ako cystitída, je vo väčšine prípadov akútne bakteriálne ochorenie postihujúce močový trakt. Ak nie je správne liečené, môže prejsť do chronickej formy, čím sa zvyšuje sa riziko tvorby obličkových kameňov. Cystitídu je preto dôležité správne liečiť už pri prvých príznakoch. 

Za zápalmi močových ciest hľadajte baktériu E.coli

Až 50 % dospelých žien sa minimálne raz za život lieči na cystitídu. Ženské pohlavie je rizikovejšie, pretože ženy majú v porovnaní s mužmi kratšiu močovú rúru, v ktorej sa rýchlejšie množia patogény. Infekcie dolného močového traktu sú bežné aj v detskom veku a pri starších ľuďoch. (1)

MUDr. Marek Zvanciger, urológ z kliniky Via Clinic hovorí, že opakované zápaly močového mechúra môžu viesť až k psychickým problémom, kedy sa žena obáva nachladnutia pri inak bežných činnostiach, alebo sa začne vyhýbať sexuálnemu styku, pridružujú sa bolesti a nadužívanie liekov na ich tlmenie, či antibiotiká pri opakovaných zápaloch. (2)

zápal močových ciest

Až polovica dospelých žien aspoň sa raz za život lieči na cystitídu. 

Prevažná väčšina zápalov močových ciest je spôsobená baktériou E. coli. E. coli sa fyziologicky nachádza v hrubom čreve každého človeka. Pri prechode do močového traktu (ktorý musí byť sterilný) vyvoláva zápal a v závislosti od koncentrácie baktérie sa objavujú aj typické prejavy ochorenia. 

Medzi menej bežné príčiny zápalu močových ciest patrí napríklad ožiarenie oblasti panvy pri rakovine, zápal mechúra po užívaní niektorých chemoterapeutík, ale aj ako sekundárne ochorenie pri niektorých stavoch, napríklad diabetes, obličkové kamene, zväčšená prostata a úrazy chrbtice. 

U detí do 5. roku života sú infekcie dolného močového traktu najčastejšie spojené s anatomickými odlišnosťami v močovom mechúre, prípadne močovej rúre. 

Nepríjemné príznaky zápalu močových ciest treba okamžite riešiť

Akútny zápal močových ciest má nasledujúce prejavy:

  • silná potreba na močenie
  • močenie malého množstva, no frekventovane, často aj v noci (noktúria)
  • pocit pálenia a bolesti pri močení
  • diskomfort v panvovej oblasti
  • pri silných zápaloch sa vyskytuje aj krv v moči (hematúria), ktorá nie je vždy voľným okom viditeľná 
  • moč môže byť zakalený, prípadne zapáchajúci 
  • zvýšená teplota

Príznaky niektorých iných ochorení sa môžu prekrývať s príznakmi cystitídy. Sú to napríklad viaceré sexuálne prenosné ochorenia ako chlamýdie, kvapavka, trichomoniáza. Na sexuálne prenosné ochorenia je dobré otestovať sa vždy po nechránenom pohlavnom styku s novým partnerom. (3)

nutkanie na močenie

Diagnostika zápalu je jednoduchá

Zápal močových ciest je ľahko diagnostikovateľné ochorenie. Prvým krokom je vo väčšine prípadov jednoduchý prúžkový test na moč, ktorým sa dokáže stanoviť, či sú prítomné bielkoviny alebo krv v moči. Pri ich prítomnosti sa s veľkou pravdepodobnosťou jedná o cystitídu. 

Pri laboratórnom vyšetrení moču sa stanoví, o akú baktériu sa jedná, prípadne sa vyhodnotí jej citlivosť na rôzne antibiotiká. Stanovenie rezistencie je dôležité najmä pri opakujúcich sa infektoch močových ciest. (4)

diagnostika zápalu močových ciest

Liečba zápalu močových ciest

Efektívnej liečbe predchádza diagnostika, pri ktorej sa určí, o aký typ cystitídy sa jedná a na základe toho sa vyberajú farmakoterapeutické postupy. Lekára vyhľadajte vždy keď máte teplotu, krv v moči a príznaky sa nezlepšujú po samoliečbe po dobu 2 dni. 

Ak sa jedna o bakteriálne ochorenie, vo väčšine prípadov je nutné užívať antibiotiká. (5) Pri antibiotickej liečbe odporúčame užívať probiotiká, ktoré chránia črevnú, ale aj vaginálnu mikroflóru. Problémom pri cystitíde je jej opakovanie, keď sa mikroflóra po užívaní antibiotík nestihne obnoviť a je napadnutá baktériou opäť. O chronickej cystitíde hovoríme po 4 a viac opakovaniach v priebehu roka. 

Z prírodnej liečby sa pri zápale močového traktu vyberajú výživové doplnky s obsahom proanthocyanidínu, ktorý je prítomný v brusniciach. Je preukázané, že brusnice dokážu znižovať pH moču, čo je pri zápale močových ciest žiaduce. Okrem toho znižujú priľnavosť baktérie E. coli na steny močového traktu. Takéto výživové doplnky sú dostupné bez predpisu a vhodné aj pre deti od narodenia - vo forme sirupu, pre dospelých vo forme tabliet, granulátu alebo šumivej tablety. 

Tip od experta

Výživové doplnky s obsahom brusníc nie sú vhodné pre ľudí, ktorí majú zvýšené riziko vzniku obličkových kameňov, prípadne sa u nich močové kamene už objavili. V takýchto prípadoch bolo pozorované zvýšenie hladiny kyseliny šťaveľovej v moči, čo pri dlhodobejšom užívaní môže vyústiť do opakovaného objavenia kameňa. 


Pri výživových doplnkoch s obsahom brusníc je dôležité všímať si, či sa jedná o štandardizovaný extrakt vyjadrený v množstve účinnej látky (antokyánov) alebo sa jedná o množstvo brusníc ako takých.


Mgr. Kristína Kristaly, farmaceutka

Nezabúdajme ani na priaznivé účinky byliniek, ktoré majú antiseptické a diuretické účinky - breza, zlatobyľ, vres, praslička, kapucínka.

Po preliečení bakteriálneho infektu je vhodné podporiť močový trakt výživovými doplnkami s obsahom kvercetínu, kurkumy a chodroitínsulfátu.

Špecifickou skupinou v liečbe cystitídy sú tehotné a dojčiace ženy. Svojho lekára vždy informujte o vašom zdravotnom stave, pretože nie všetky antibiotika sú v týchto špecifických situáciách vhodné. Tehotné ženy by sa taktiež mali vyhýbať urologickým čajom bez predchádzajúcej konzultácie s ich lekárom. 

brunice zápal močových ciest

Brusnice dokážu znižovať pH moču, čo je pri zápale močových ciest žiaduce.

Pri opakovaných zápaloch močových ciest sa nevyhnete urologickému vyšetreniu. Lekár zhodnotí váš stav a následne určí, ako ďalej postupovať pri predchádzaní ochorenia. Efektívna profylaktická liečba je imunomodulačná terapia. Pozostáva z bakteriálnych lyzátov E. coli.

Liek dokáže zvyšovať slizničnú imunitu tvorbou protilátok IgA. Výhodou imunomodulačnej terapie je jej pomerne vysoká efektivita a minimum nežiaducich účinkov. Imunomodulanty sa môžu užívať aj počas súčasnej liečby antibiotikami. 

Niekoľko tipov, ako môžete predchádzať zápalu močových ciest 

Pri opakovaných zápaloch močových ciest je žiaduce dodržiavať nasledujúce opatrenia:

  1. Nevyhnutný je pravidelný pitný režim. Pri dostatočnej hydratácii  sa baktérie v močových cestách nemôžu tak rýchlo množiť, pretože dochádza k ich vyplavovaniu močom. Vhodné je piť nesladené nápoje, najmä vodu, riedené ovocné džúsy (najmä brusnicový) a čaje. 
  2. Potrebu na močenie neodkladajte, snažte sa ísť na záchod čo najskôr ako je to možné.  
  3. Ženy by si mali dávať pozor, akým smerom sa utierajú po toalete. E. coli sa často prenáša z konečníka smerom do močovej rúry, preto sa utierajte a umývajte smerom od močovej rúry ku konečníku, nie naopak. 
  4. Pri častých zápaloch sa odporúča vyhýbať kúpaniu vo vani, obzvlášť vo verejných vyrivkách a podobne. Vhodnejšie sú krátke sprchy.
  5. Vyberajte si spodnú bielizeň z bavlny. 
  6. Ženám sa odporúča po pohlavnom styku vymočiť. 
  7. Nepoužívajte parfumované intímne spreje a intímne vreckovky.
bavlnené spodné prádlo

Na záver

Infekcie močového mechúra sú jednou z najčastejších príčin návštevy lekára. Správne a skoro liečená cystitída nie je závažný stav a pri antibiotickej liečbe má dobrú prognózu, k zlepšeniu stavu dochádza už po prvých 2 - 3 dňoch od užívania antibiotík. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar